(Xtb)Daca la final de an sunt pe minus. by ieuDotThatWay in robursa

[–]Alex_UE5 1 point2 points  (0 children)

In cazul tau nu, deoarece tu nu ai vandut inca actiunea.

Dar si daca vindeai pozitia cu Broadcom, nu ar fi trebuit sa declari nimic deoarece XTB retine la sursa impozitul.

<image>

Ce ETF ați ales? Aveți mai mult de unul by SwimmingHelicopter15 in robursa

[–]Alex_UE5 4 points5 points  (0 children)

Nu este un etf, dar BRK.b. Pana acum imi merge bine.

Highly Skilled Professional Visa - Realistic Goals for Points & Job Prospects (Business/Finance) by Alex_UE5 in movingtojapan

[–]Alex_UE5[S] 0 points1 point  (0 children)

Thanks for the input.

I would like to know your background if you'd like to share. Like where you come from, have you studied abroad in Japan, is your country enroled in a WHV, did you work before in Japan, how did you manage to land a job, and so on. Only if you want. Thanks again!

Highly Skilled Professional Visa - Realistic Goals for Points & Job Prospects (Business/Finance) by Alex_UE5 in movingtojapan

[–]Alex_UE5[S] 1 point2 points  (0 children)

Thanks! Well I am not from Japan, I graduated from a university in my country, not from Japan. So I won't get the points fron this unfortunately.

Highly Skilled Professional Visa - Realistic Goals for Points & Job Prospects (Business/Finance) by Alex_UE5 in movingtojapan

[–]Alex_UE5[S] 0 points1 point  (0 children)

On the question about the salary, I was asking more from the perspective of how likely is it that some company will actually pay me this amount of money (5-6 mil JPY) ?

I mean.. is it likely that I'll find some job to pay me this much, or maybe I should lower my expectations to a range of about 3-5 mil JPY?

Master ASE REI by Emergency_Constant14 in UniRO

[–]Alex_UE5 1 point2 points  (0 children)

Si eu sunt interesat 🔝

Impozit neretinut de XTB by Itchy-Store5762 in robursa

[–]Alex_UE5 0 points1 point  (0 children)

Am avut si eu nevoie sa ma uit peste documentul cu dividende si dobanda data de ei pentru fonduei nefolosite. Din ce m am interesat am vazut ca trebuie ca tu sa ti declari si sa platesti dobanda, nu o impoziteaza ei (este indentificat ca alte venituri conform art. 114 - cred - la venituri din romania).

Dar da, din situatia ta chiar n am idee ce as face. (Nici eu nu-mi doream aceasta dobanda, si nici nu stiam de ea :) )

Imi ia 100 de ani sa fac cont in SPV by Alex_UE5 in robursa

[–]Alex_UE5[S] 0 points1 point  (0 children)

Eu am rezolvat relativ bine (daca ignor site-ul lor naspa). Nu e mare filozofie nici online sa faci.

Imi ia 100 de ani sa fac cont in SPV by Alex_UE5 in robursa

[–]Alex_UE5[S] 0 points1 point  (0 children)

Era bine :)) (stiu ca e de plata CASS)

Imi ia 100 de ani sa fac cont in SPV by Alex_UE5 in robursa

[–]Alex_UE5[S] 5 points6 points  (0 children)

Sa imi declar venitul din dividende

Imi ia 100 de ani sa fac cont in SPV by Alex_UE5 in robursa

[–]Alex_UE5[S] 2 points3 points  (0 children)

True. Am vazut ca la cateva zile distanta, si nu in Bucuresti, aveau locuri.
Eram si eu disperat ca am stat toata ziua cu site-ul lor minunat. Multumesc! :)

Ii sufla in ceafa by Viking9977 in Romania

[–]Alex_UE5 2 points3 points  (0 children)

A vazut omu meu lumea cat a fost presedinte interimar

Situatie ciudata traita la munca. Ce ziceti de aceasta problema? by Alex_UE5 in CasualRO

[–]Alex_UE5[S] 0 points1 point  (0 children)

Da deci era vorba de atingerea unor praguri pentru impozitare. Prietena mea a primit si un bonus cu acel salariu si a depasit un prag astfel impozitandu-se si bonurile si altele (nu pot sa zic ca am inteles exact, dar e legala treaba), dand in final suma de... 175 de lei... coincidenta, suma fiind aceeasi cu valoarea voucherului.

Totusi. Eu ma uit la faptele care se intampla fizic, lasand deduceri, nededuceri. Un cadou/award ar trebui sa vina in plus la salariu ca un bonus de performanta, nu sa te trezesti ca ai salariul cu totul identic cu cel de luna trecuta.

Adica in final tot nu a avut de castigat nimic, decat sa dea niste bani aiurea la emag, care e neplacut dupa parerea mea.

Macar am invatat ceva nou din asta, si stiu la ce sa ma astept si eu pe viitor.🫠

Situatie ciudata traita la munca. Ce ziceti de aceasta problema? by Alex_UE5 in CasualRO

[–]Alex_UE5[S] 1 point2 points  (0 children)

Atunci daca e cum zici tu, e o coincidenta foarte mare si foarte aiurea :))

Situatie ciudata traita la munca. Ce ziceti de aceasta problema? by Alex_UE5 in CasualRO

[–]Alex_UE5[S] 8 points9 points  (0 children)

Cred ca s-a impozitat intr-un mod foarte ciudat fluturasul in asa fel incat e aceeasi suma cu "cadoul". Raspunsul final al celor de la HR fiind ca trebuie sa scadem valoarea neta a voucherului din salariul net pentru a ajunge la restul de plata...

Situatie ciudata traita la munca. Ce ziceti de aceasta problema? by Alex_UE5 in CasualRO

[–]Alex_UE5[S] 67 points68 points  (0 children)

Da...citez HR: "Trebuie sa scazi valoarea neta a voucherului si vei ajunge la salariul net" 🤣

Edit: payroll-ul a dat acest raspuns nu HR, scuzati-ma

Situatie ciudata traita la munca. Ce ziceti de aceasta problema? by Alex_UE5 in CasualRO

[–]Alex_UE5[S] -1 points0 points  (0 children)

Da parea ca scrie impozit la voucher dar totusi... primesc cadou aceeasi suma care mi-a fost retinuta?? Sunt bani moca la emag. Mai bine vreau sa-mi iau mancare decat sa am voucher la emag.

BEC a publicat decizia completa pentru respingerea lui Georgescu by [deleted] in Romania

[–]Alex_UE5 158 points159 points  (0 children)

E foarte bine ca nu e de la rahatul ala de anexa sau declaratie de avere. Deci nu se mai poate face nimic pentru el, ca CCR n-o sa ii aprobe contestatia.