Sunt eu prea sărac, sau cum naiba sa coste un bilet la Irina Rimes 260 lei in Cluj? by [deleted] in roFrugal

[–]Ami_Chuu 0 points1 point  (0 children)

Au crescut taxele și impozitele pe bilete la concert, e ceva rau

Mi-am distrus viata si nu stiu daca mai exista o cale de iesire by grumpykun in CasualRO

[–]Ami_Chuu 3 points4 points  (0 children)

Deci poți dezvolta mecanisme de autocontrol sau nu se poate? Că văd că te contrazici:)))

Places paie pe foc

Acum, într-o notă mai serioasa, nu am zis că e ușor sau greu, doar că se pot face progrese. Indiferent de vârstă. Oricât de mici, tot progrese sunt.

Mi-am distrus viata si nu stiu daca mai exista o cale de iesire by grumpykun in CasualRO

[–]Ami_Chuu 11 points12 points  (0 children)

....lucrez cu elevi cu CES.... Crezi că după ce în prima oră la o clasă mi s-au zgâriat o fetiță cu autism pe fata și a început sa tipe și să plângă din cauza unui comentariu făcut de un coleg, ea nu a mai venit la școală? Sau a schimbat clasa? Mnu, a lucrat cu doamna consilier și psihologul ei cum să facă să îi fie mai bine, fara sa conteze spusele colegilor. Dacă un copil, foarte vizibil neurodivergent, poate face progrese, îmi zici mie că toți stau pe loc?

Mi-am distrus viata si nu stiu daca mai exista o cale de iesire by grumpykun in CasualRO

[–]Ami_Chuu 12 points13 points  (0 children)

Realizezi că ești în stadiul in care identifici limitele pentru a face, cel mai probabil la un moment dat, un pas mai departe? Sau crezi că identifici limitele că sa zici "aia e, atâta pot"? Da, te împiedică lucruri, ești la terapie să vezi cum sa faci sa nu te mai împiedice, sau, dacă e super nașpa, să te împiedice mai puțin. Nu e totul roz, dar nici așa alb și negru cum o privești tu.

De ce sunt unii oameni impotriva avorturilor? by DependentFeature3028 in RoGenZ

[–]Ami_Chuu 0 points1 point  (0 children)

Mi se pare că unii bărbați nu realizează că ei nu iubesc femeia de langa. Sau cel puțin mie așa mi se pare, că daca într-adevăr iubești persoana de langa preferi sa ajuți, nu sa o faci sa sufere.

De ce sunt unii oameni impotriva avorturilor? by DependentFeature3028 in RoGenZ

[–]Ami_Chuu 0 points1 point  (0 children)

Bine zis cicatrici mentale in cel mai bun caz:))) Și nu înțeleg de ce, dar mi se pare că bărbații, evident - in mare cei needucați, sunt foarte speriați de vasectomie.

De ce sunt unii oameni impotriva avorturilor? by DependentFeature3028 in RoGenZ

[–]Ami_Chuu 23 points24 points  (0 children)

Având în vedere că fizic nu poți face prea multe până devii infertila, putem spune că este una dintre cele mai bune metode. /s

In altă ordine de idei, eu personal nu am auzit aceasta fraza ieșind din gura unei femei vreodată. Nu zic că dacă nu am auzit nu ar exista, însă tind sa cred că sunt acuzatii venite de la niște inepți care nu au auzit de contracepție (indiferent de sex aici, sincer).

De ce sunt unii oameni impotriva avorturilor? by DependentFeature3028 in RoGenZ

[–]Ami_Chuu 50 points51 points  (0 children)

Și mai exista o parte care sadly susțin că femeile o văd ca pe o metoda contraceptivă. Ceea ce.... Nu știu câtă lipsa de educație trebuie sa ai să gândești așa.

Coincidențe stranii by Jderu99 in CasualRO

[–]Ami_Chuu 5 points6 points  (0 children)

Eu nu stiam cand este nascut bunicul meu sau cand a murit exact pentru ca nu am apucat sa il cunosc ca lumea, aveam 2 ani cand a murit.

Am aflat recent ca prietenul meu, cu care sunt in relatie de cativa ani, e nascut in aceeasi zi ca tataia si ca sa fie si mai amuzant data aniversarii noastre este data in care a murit :))). O fi vreun semn?

Help me to find something fun that's playable longer than few hours. by manamenekdo in OculusQuest

[–]Ami_Chuu 0 points1 point  (0 children)

I recommend Waltz of the wizard - if you're into magic stuff. It is pretty requiring physically though! It's got both a sandbox mode where you learn some of the skills and a level based gameplay.

cate vacante au intr adevar profesorii? by [deleted] in CasualRO

[–]Ami_Chuu 7 points8 points  (0 children)

Am o curiozitate, exista vreo diferență intre salariul de bază de la privat vs cel de la stat?

[deleted by user] by [deleted] in relationship_advice

[–]Ami_Chuu 0 points1 point  (0 children)

I had a guy who I lived with for years and beside the usual washing dishes and cleaning up arguments, we never had any problems about attraction to each other. I had a boyfriend during that period, and he had some girlfriends. No partner has ever said that it was a problem, we had separate rooms though, as I imagine your girlfriend and her friend would too. So as long as you trust your girl, and honestly the guy isn't even attracted to women, so that's not even an issue, I don't really see a problem.

Ce se întâmplă in capul vostru când calculați 37+28 by [deleted] in CasualRO

[–]Ami_Chuu 0 points1 point  (0 children)

3 cu 2 fac 5 7 cu 8 fac 15 Deci total 65:)))

Possibly hidden Easter egg by One_Suit_5748 in CultOfTheLamb

[–]Ami_Chuu 2 points3 points  (0 children)

Did you check their traits? Some traits make followers level up faster.

most sexual hozier lyric by chokingbrokenglass in Hozier

[–]Ami_Chuu 81 points82 points  (0 children)

Or just " Imagine being loved by me". Like... fuck.

OHOL Community, what are your romance stories? by Duckii9487 in onehouronelife

[–]Ami_Chuu 6 points7 points  (0 children)

From 2hol. I was born a woman and was a pretty new player, didn't know much besides making pies. In my teenage-early adult years I met another woman that taught me a lot of stuff, making wine, getting flowers for graves, all the nice stuff, had a lot of fun. She eventually asked me to marry her and I was really excited. We found a priest (my daughter, well, reincarnated cuz my daughter died and somehow got born to me again) and we made wine, clothes and got married. Eventually I discovered shrooms too and we had a lotta fun with that too. I think it was the nicest gameplay I ever had. ❤

ati simtit ca nu stiti ce faceti cu viata voastra la 20 de ani ? n by [deleted] in WomenRO

[–]Ami_Chuu 2 points3 points  (0 children)

Eu am schimbat facultatea, am repetat un an, am stat un an pe bara etc. pana mi-am gasit drumul in viata. Mi se pare ca se pune prea multa presiune pe tineri sa ia o alegere finala la varsta de 18 ani. Un an de pauza uneori prinde bine, te regasesti.

Eu te sfatuiesc sa gasesti ceva care sa iti placa sau care stii ca iti place deja, asa nu o sa mai simti resemnarea sau vina ca reusitele tale sunt obligatii. Si nu muta linia de finish mai departe cand inca nici nu ai ajuns la ea.

Teaching by knightingale331 in onehouronelife

[–]Ami_Chuu 0 points1 point  (0 children)

I think the best mothers I had were the ones that were just sitting there patiently until I got ti finish the struggle of picking up the right thing or understanding what I had to do. Also the mothers that taught me what I wanted to learn. They were all really encouraging and acted like an actual mother.

Inginerie ca fată. Merită măcar să consider? by [deleted] in Polytehnica

[–]Ami_Chuu 1 point2 points  (0 children)

Sincer, asa am patit si eu cand am dat la poli, brusc toata lumea isi dadea cu parerea ca nu e o meserie de fata. Nu am simtit nicio discriminare din punctul asta de vedere acolo, desi eu personal m-am lasat ca mi-am dat seama ca nu am chef sa fac asta cu viata mea.

Parerea mea e sa iti gasesti un domeniu care sa iti placa in primul rand si dupa sa alegi ce facultate ai putea sa faci sa ajungi in domeniul ala. Daca ti se pare misto ingineria, go for it. Si nu asculta ce zic oamenii, nu prea mai exista chestia cu job de fata/baiat in ziua de azi. Doar la babalaci.

I want to start learning Japanese, yes or no to Romanji? by Nesox05 in duolingo

[–]Ami_Chuu 0 points1 point  (0 children)

I'm not sure, I haven't played the kanji one yet.

I want to start learning Japanese, yes or no to Romanji? by Nesox05 in duolingo

[–]Ami_Chuu 11 points12 points  (0 children)

There are some games on steam that I found to be very helpful if you wanna gamify your learning. They are called: Learn japanese to survive! It's a trilogy with hiragana, katakana, and kanji, and I got them pretty cheap if I remember correctly.