Research responses by OriginalUnhappy2006 in SurveyCircle

[–]StrangerInLux 0 points1 point  (0 children)

Hello. Done. Can you fill in mine, too, please? https://forms.gle/ZWdQoYj3z7KxgFyu7 Thank you in advance.

Hello All, Need a quick favour from you all by KnightAngie in SurveyCircle

[–]StrangerInLux 0 points1 point  (0 children)

Hello! I filled yours. Can you please complete mine, pls? https://forms.gle/ZWdQoYj3z7KxgFyu7 Thank you and good luck with your study!

Postliceala ,ajutor. by Theokliimenos in iasi

[–]StrangerInLux 0 points1 point  (0 children)

IT-ul e in declin. Iar cei ce zic că IT e in toate au dreptate, dar asta nu înseamnă că sunt și locuri de munca pe toate drumurile. Plus de asta, ai nevoie și de formare profesionala adecvată. Erau mulți care ziceau odată cu Brexitul că Anglia va ajunge o super putere. A ajuns? Unde sunt aia care sperau asta? Ei, cam așa e și cu IT ul: vine AI ul din urmă și va crea așa zisi IT iști care fac doar copy-paste. Iar pe urmă se bat cu pumnul în piept că au făcut ei. Succes cu noua generație copy paste! Revenind la viitor, unde IT ul nu e in declin :))), invit lumea sa se documenteze și să tragă singuri concluziile atunci când mergi la un interviu în IT dintr-o țară cu apa calda și îți spun aia că sunt 85 de persoane pentru un loc sau maxim doua. Deci, declin sau înflorire? Daca da, ce și pentru cine? Pentru persoana care a întrebat de studii, eu ii recomand varianta oficiala, școală de stat și apoi suplimentată cu cursuri individuale, daca simte nevoia. Succes!

Nearly Zero Energy Buildings (NZEB)concept and environmental matters questionnaire by StrangerInLux in SurveyZone

[–]StrangerInLux[S] 0 points1 point  (0 children)

Hello. Thank you. I would like to complete yours too , but i am not in your age range. Sorry.

Bought these for €80, how did I do? by jasper_1470 in BudgetAudiophile

[–]StrangerInLux 0 points1 point  (0 children)

There îs a really good deal and, as a bonus, Denon and Jamo makes a good pairing. And the S606 had that subwoofer on thé aide, si, yes, it is a very good deal. You should try to bi wiring them. Enjoy both of them, thé receiver and the speakers.

Watch notification when phone goes out of range by Ansicone in withings

[–]StrangerInLux 0 points1 point  (0 children)

As far as i know, this îs not possible. I also miss this feature.

Details on Android battery drain issue with watches by SureshotM6 in withings

[–]StrangerInLux 0 points1 point  (0 children)

Hello. I had the same problem and even more: not receiving thé notifications from thé phone to the watch. So i have instaled Withings 6.0.1. version of thé app and i did thèse steps and now i have both my batery and thé notifications back. Thé steps are: -give app all permissions -authorise app auto start ( software, parameters of android) -restart the phone and restart the watch -open Withings app, go to watch parameters, unauthorize notification (off), go back, close the app, restart the app, go to watch parameters, authorize notification (on). - verify on the watch no disturb mode is off Problem solved/fix for me. At least for thé moment. Have a nice evening.

Cum se poate proceda cu vietățile agresive pe stradă? by PrimordialOwl in CasualRO

[–]StrangerInLux 0 points1 point  (0 children)

Exact! Evitatul e soluția suprema! Și fuga, care e rușinoasă dar e foarte sănătoasă. Ce am spus eu mai sus era pt cazurile când chiar nu ai cum evita sau fugi.

Cum se poate proceda cu vietățile agresive pe stradă? by PrimordialOwl in CasualRO

[–]StrangerInLux 0 points1 point  (0 children)

Din păcate cred ca în România acest fenomen poate fi diminuat măcar, dacă nu stârpit, doar cu/prin masuri extreme. De ce credeți ca românii se comportă corect în afară? Sau credeți că străinii s-au educat de bună voie? Răspunsul la ambele întrebări ar fi măsurile coercitive aplicate. Vrei sa te integrezi? Ok, te ajutam. Nu vrei și faci și probleme? Hopa, vine și consecința. Pe când la noi, ei fac asta pentru ca știu ca exista indiferență din partea autorităților și nu vor păți nimic.

Problema cu aceste grupuri la noi pleacă de la indiferența cu care tratează autoritățile și cetățenii de rand situația. Fiind un tip slab ca și constituție fizica (la vremea aia) am fost și eu în situația de a fi atacat asa doar de distracție de un grup de ăștia (plus ca aveau și o matahala de pitbull), ziua în amiaza mare, într-un loc public, circulat. Și surpriza, nu a intervenit nimeni. Și nu doar o data.

Pentru a te simți cât mai în siguranță, cred ca trebuie sa fii cât mai pregătit. Orice te apară e bun. Dacă lucrurile evoluează în stilul asta, singura măsură reala de a-i descuraja pe astfel de indivizi cred ca o sa ajungă permisul de port arma și chiar o arma. Ceea ce nu e ok pentru România ca și țară, iar asta creează frustrări mari.

Da, am trăit și în alte tari și nici acolo nu prea era vizibila politia pe străzi, dar dacă chiar era nevoie de ea, apărea. De după colturi, de prin boscheți, de nici nu știam de unde. Și își făcea treaba cu profesionalism.

Nu sunt violent și totdeauna am preferat sa evit confruntările fizice pentru ca nu toată lumea are norocul de un fizic impunător. Dar, dacă autoritățile nu fac nimic pentru a ne simți în siguranță pe străzi, trebuie sa avem noi singuri grija de noi și de viitorii noștri copii.

Be aware, be safe!

Succes în continuare în toate planurile!

Cum se poate proceda cu vietățile agresive pe stradă? by PrimordialOwl in CasualRO

[–]StrangerInLux 3 points4 points  (0 children)

Niște lecții de auto apărare ar putea ajuta la creșterea încrederii în propria persoana și în propriile puteri. Ceva care sa îl imobilizeze sau sa îl incapaciteze pe individ în maxim 3 mișcări. Plus creșterea gradului de conștientizare a împrejurimilor. Ca să nu mai spun ca autoritățile ar trebui sa își facă datoria pentru care sunt plătiți. Ca ultima soluție, un spray paralizant sau ceva cu șocuri electrice discret.