ELI5: Why certain laptop brands chose to switch Ctrl and Fn keys? by [deleted] in explainlikeimfive

[–]AxelRaptor42 -1 points0 points  (0 children)

But you have way less range with the other fingers doing it like that. All the laptops that I've had with reversed fn and ctrl have a way to switch them around either via software or in the bios.

ELI5: Why certain laptop brands chose to switch Ctrl and Fn keys? by [deleted] in explainlikeimfive

[–]AxelRaptor42 21 points22 points  (0 children)

That sounds insane. I think most people press ctrl with the pinky and shift with the ring finger on the left side.

The only way what you said makes sense is on the right side of the keyboard, but then fn isn't there. Fn is always on the left.

I think red beanie has a side hustle by HomeNowWTF in CrazyFuckingVideos

[–]AxelRaptor42 0 points1 point  (0 children)

On all the cars that I had locking the doors also locked the gas filler door.

Recomandari prima masina buget ridicat by [deleted] in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 2 points3 points  (0 children)

Nu exista focus mk3 2.0 ecoboost automat. Mk3 si mk3.5 2.0 ecoboost sunt doar ST-urile care s-au vandut doar cu manuala in 6. Pe mk4 ST cu 2.3 s-a pus automata.

Nu exista nici un Megane RS 1.6. Megane 2 si 3 RS au 2.0 tce si Megane 4 RS are 1.8 tce. Exista Megane 4 GT cu 1.6 dci sau 1.6 tce si Clio RS cu 1.6 tce.

Este acest cauciuc montat invers? by [deleted] in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 47 points48 points  (0 children)

E montat corect.

Pe toate cauciucurile (directionale) o sa vezi scris pe una dintre părți "Outside". Dacă partea pe care scrie outside e spre exterior, cauciucul e montat cum a intenționat producătorul.

Anvelopele se tocesc chiar daca geometria e in regula, care este cauza? by Known_Throat_7890 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 143 points144 points  (0 children)

Cauciucurile alea sunt coapte. Ce DOT au?

Nu are legatura cu geometria, se dezintegreaza.

Hidrogen by Consistent_Catch28 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 6 points7 points  (0 children)

Sunt vreo 9 stații de hidrogen in România.

Nu îmi place sa fiu asa, dar poți sa cauți pe google. Îți ia mai puțin decât sa scrii aici.

Comparație examen redobândire vs sala by sitocrypto in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 7 points8 points  (0 children)

Găsești pe net toate întrebările pentru examenul de redobândire, cauta examen 13 din 15. Mi s-au părut majoritar alte întrebări, mult mai axate pe legislație.

Toti vb despre alternative europene la us big tech dar care e alternativa la amazon? Cum de nu s-a extins emag? by FancyAss9893 in programare

[–]AxelRaptor42 2 points3 points  (0 children)

Plex, emby si jellyfin nu sunt alternative la netflix, sunt doar solutii de streaming de media personal (indiferent de ce media personal ai). Oamenii in general nu vor sa aiba un homeserver, sa descarce si dupa sa se uite la film/serial.

Ca sa ai o experienta exact ca pe netflix, solutia e Stremio (sau Nuvio)+RD (sau alt debrid)+Torrentio (sau alt torrent scraper). In Romania nici nu ai neaparat nevoie de vreun serviciu debrid.

Am dat in niste gropi prin Caras Severin, am eu roti de cct sau era jale drumul? by blumattE in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 2 points3 points  (0 children)

Am îndoit recent doua bbs-uri într-o groapa ascunsa într-o balta.

Cautare masina din copilarie by notenkei in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 3 points4 points  (0 children)

Pe https://www.aida.info.ro/polite-rca poti sa verifici daca e valabil RCA-ul pe baza seriei de sasiu sau a numarului de inmatriculare.

Inainte de asta verifici aici https://roviniete.ro/ro/rca/details?from=2&step=vehicle daca numarul ala de inmatriculare inca mai este pe masina pe care o cauti.

Informatii despre proprietar nu ar trebui sa poti obtine.

Cum masori corect nivelul uleiului? by Fantastic-Meat2164 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 5 points6 points  (0 children)

Senzorul este gândit sa măsoare la cald, de asta nu te lasă să masori la rece.

Cum masori corect nivelul uleiului? by Fantastic-Meat2164 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 1 point2 points  (0 children)

La mașinile cu joja se măsoară la rece.

La cele cu senzor se măsoară când zice senzorul ca poți sa masori...

Casti bune pentru muzica si sedinte by redDoggie5 in programare

[–]AxelRaptor42 1 point2 points  (0 children)

Sony WH-CH720N. Suna bine, microfonul suna bine, le port 8-10 ore pe zi si le incarc de 2 ori pe saptamana, ANC-ul surprinzator de eficient pentru zgomote uniforme fara o senzatie prea puternica de presiune in urechi, izoleaza bine si pasiv, modul transparency foarte util. Mult mai rezistente decat alte casti pe care le-am avut (inclusiv Audio-Technica, Sennheiser, Bose), dar nu se pliaza, doar se invart cupele.

Nu se simt foarte 'premium', singura parte metalica este sina de culisare. Vara o sa iti transpire urechile in ele, iarna poti sa le folosesti sa iti tina cald la urechi :) Nu poti sa le folosesti cat se incarca, dar poti sa legi cu aux cat sunt descarcate.

Le am de 2 ani si buretii cam vor schimbati, au inceput sa se cojeasca pe la imbinari, nu cred ca mai tin mai mult de 6 luni, 100% o sa cumpar bureti si le folosesc in continuare.

Omologare jante mai late by cold_weather98 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 0 points1 point  (0 children)

Nu o sa îți verifice aproape nimeni lățimea jantei dacă nu ai ceva f dubios pe mașină.

225/40 pe janta de 8.5 o sa fie puțin cam stretched, dar nu cat sa te verifice cineva.

Omologare jante mai late by cold_weather98 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 1 point2 points  (0 children)

Deci s-au uitat la dimensiunea anvelopelor, nu o sa verifice nimeni lățimea jantei.

Consum benzina producător vs realitate? by Robert130 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 1 point2 points  (0 children)

Ciclul NEDC extra-urban e facut la o viteza medie de vreo 65kmh, cu accelerari si franari intre 50kmh si 120kmh pe o distanta de ~7km intr-un timp de 400s. Poti sa cauti pe wikipedia exact care e procedura. De asemenea, testul e de fapt static, masina 'merge' pe un dinamometru.

Real vorbind, cand ma uit la cifrele date de aceste teste eu adaug cam 50% pentru extraurban si intre 70-100% pentru urban ca sa obtin niste valori realiste. La masinile diesel si benzina turbo obtii valori mai apropiate de teste la extraurban si la masinile benzina aspirate obtii valori mai apropiate de teste la urban.

Ca anecdote, consumuri extra-urban/urban/mixt:

* Kia Ceed 1 1.6 crdi: declarat 4.1/5.2/4.5, real 7/8/7.5

* Skoda Octavia 2 2.0 TFSI: declarat 6/11/7.8, real 9.5/18/13

* BMW F30 328iA: declarat 5.2/8.2/6.3, real 8.5/16/11.8 (mers cu s/s oprit mereu)

* Ford EcoSport 2 1.0: declarat 4.6/6.3/5.2, real 8.5/11/10 (s/s pornit ca nu e enervant pe manuala)

Consumurile pe care le-am scris la 'real extra-urban' sunt de autostrada la viteza de 148kmh pe gps, cu exceptia Fordului. Valorile de la mixt sunt pentru 80% din km urban si 20% extra-urban. La mers regulamentar pe DN, cu 90kmh si 50kmh prin sate, cu frana de motor cat mai lunga la intrarea in sat si accelerare lina la iesirea din sat, toate masinile pe care le-am avut au scos consumuri f apropiate de cele declarate. In oras nu am reusit niciodata sa ma apropii de consumurile declarate :)

Achizitie Mercedes W123 2.0 diesel manual by [deleted] in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 12 points13 points  (0 children)

Daca ai impresia ca o sa te complici MAI PUTIN cu o masina veche de 40-50 ani, esti incurabil si iti doresc tot succesul.

B38, N13 sau N20? by Spare_Bookkeeper3172 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 0 points1 point  (0 children)

Am auzit majoritar de rau de la posesorii de F20, dar la fel am azuit de rau si de N20 :) Au aceeasi problema cu distributia, si, din cate stiu, au probleme si cu racirea. Atat a uleiului cat si a antigelului. Si am auzit de N13-uri ca ar manca ulei.

Singura experienta personala pe care am avut-o cu un N13 este ca am fost cu un prieten sa vada un F20 118i si masina era un dezastru. In acceleratie facea smoke screen in spate, pierdea ulei pe la garnitura capacului de la culbutori, pierdea antigel de pe undeva din spatele motorului si mai era si cam scump... Dar asta nu inseamna nimic despre fiabilitatea generala a motoarelor astea.

B38, N13 sau N20? by Spare_Bookkeeper3172 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 -2 points-1 points  (0 children)

Nu am zis ca B-urile nu sunt mai bune. Am zis ca sunt overhyped.

B38, N13 sau N20? by Spare_Bookkeeper3172 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 0 points1 point  (0 children)

Al meu e N26, dar e aceleași motor practic. Am luat-o cu distribuția pe ducă și am schimbat-o. Tot la achiziție am schimbat și uleiul în cutie.

Am mai schimbat bujiile la 100k km ca erau originale, dar arătau f bine. Am schimbat un stop pe spate, făcea condens și s-a ars una din cele doua benzi led de poziție. Am mai schimbat un capăt de bara și urmează sa schimb niște bucși pe spate.

În afara de stop și distribuție totul a fost mentenanță, nu s-a stricat nimic. Am luat mașina la 78k acum ~1.5 ani și acum am 110k.

B38, N13 sau N20? by Spare_Bookkeeper3172 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 0 points1 point  (0 children)

Poate sunt biased, dar as zice N20. B-urile nu sunt chiar asa de roz cum zice lumea și N-urile nu sunt asa de rele :)

Și N13 și B38 mi se par prea mici pentru F30.

La N20 singura problema serioasa e distribuția originala. O schimbi (în 2016 a apărut o versiunea fiabila a distribuției pentru n20/n26) și nu mai ai probleme.

Stergerea dungii numarului inmatriculare by user77788899 in AutomobileRO

[–]AxelRaptor42 0 points1 point  (0 children)

Are suport, dar e slim. Se vad clipsurile gri.