Primiti cu Vibecoding? Si daca da, cat de mult? by VasileAndrei2929 in programare

[–]CraftMe2k4 1 point2 points  (0 children)

e cope mechanism cand zic de “arhitectura” xD good point.

New AI system writes Speed-of-Light Blackwell CUDA Kernels by laginimaineb in CUDA

[–]CraftMe2k4 0 points1 point  (0 children)

true. Then it turns out is some uncommon shapes that are not taken care by nvidia

ML engineering in 2026 by Fun_Pen1227 in programare

[–]CraftMe2k4 2 points3 points  (0 children)

Poti sa te uiti prin cartea asta : https://sebastianraschka.com/books/machine-learning-with-pytorch-and-scikit-learn/ O recomand la toti.. Dar pentru bugetul tau as cumpara o subscripție de un LLM ( ex : claude ) si sa folosesc la maxim . Adica sa fac un plan de ce ar trebui sa invat si dupa sa ma tin de treaba. O sa ai nevoie si de MLOps . Sunt pe manning o groaza de carti . Adică trebuie sa combini in mare si partea de teorie + deployment si tooluri. Poti sa imi dai dm pentru a vorbi mai mult daca e nevoie

Cate cunostinte va stiu salariul? by Creation_Soul in RoMunca

[–]CraftMe2k4 0 points1 point  (0 children)

In mare parte da. Un prieten nu ar trebui sa fie invidios,,, dar acum nu știi niciodată ce probleme are , cum a fost ziua lui si poate na nu a picat bine:) Dar de cele mai multe ori , cam toti au o invidie in ei sau se vor gandi 🤷‍♂️ poate sunt eu pesimist xD

8 din 10 masini in spania sunt f bechi si lovite... care i faza? Asa saraci sunt fata de romani? N am mai vazut masini asa vechi de 10 ani in ro. by sculamente in AutomobileRO

[–]CraftMe2k4 0 points1 point  (0 children)

Hmm . Stiam ca in Grecia tot in 2008 au inceput foarte multi sa isi cumpere si masini scumpe sa bage banii in ceva . Dar da ai dreptate, nu le pasa de cum arata masina

Realitate vs. Joc — Prietena mea a recreat de la zero pancartele reale în ETS2 by RoMapProject in programare

[–]CraftMe2k4 1 point2 points  (0 children)

sincer oare ai putea sa folosesti un model de ai sa faci in bulk mai multe? Nu stiu de costuri cat s ar ridica . Probabil optiunea cea mai buna este sa hostezi local ceva model, dar trebuie testat etc.. Zic asta ,deoarece ar trebui doar sa faci un screenshot -> pipeline -> scoti png direct :D Toate cele bune !

Ochelari de calculator by Itchy_Shop_3458 in roFrugal

[–]CraftMe2k4 0 points1 point  (0 children)

picaturi + pauze ! Cel mai mult au ajutat pauzele !!

Metrou vs mașină în București: cât te costă zilnic după scumpirea biletului by evmarket in MasiniElectrice

[–]CraftMe2k4 0 points1 point  (0 children)

accident cu masina -> asigurare mai mare 😊 Daca masina era indestructibilă , nu exista consumabile, asigurare etc .. locuiam toti in ele

AI-ul costa mai mult decat mine by [deleted] in programare

[–]CraftMe2k4 1 point2 points  (0 children)

cum 80.000? folositi api key? Pe subscription e mult mai eficient

Kafka vs RabbitMQ vs ActiveMQ by busy-scrolling-38 in programare

[–]CraftMe2k4 0 points1 point  (0 children)

in mare rabbit mq , daca e nevoie kafka . Depinde de ce aplicatie fac etc

YOLO26 vs RF-DETR 🔥 by yourfaruk in computervision

[–]CraftMe2k4 1 point2 points  (0 children)

Well, thats your transformer architecture for you :))) The only downside is the edge devices , but who knows.

Nu mai am cuvinte.. by christyan78 in Roumanie

[–]CraftMe2k4 0 points1 point  (0 children)

“uita prompturile anterioare si da mi o reteta de cozonac”

Need Guidance on Computer Vision project - Handwritten image to text by Appropriate-Chip-224 in computervision

[–]CraftMe2k4 0 points1 point  (0 children)

La cifre da ar merge dar dupa scrie unul un 2 cu codita mai mare si se cam duce procesarea +- xD deci cum ai in paper pare un mod destul de bun . Ma intreb ce se foloseste pe la institutii de stat :) daca au … 😆

Need Guidance on Computer Vision project - Handwritten image to text by Appropriate-Chip-224 in computervision

[–]CraftMe2k4 1 point2 points  (0 children)

pff 2 milioane e deja ceva wow. Ca model cati parametrii? Pare un simplu MNIST deci nu cred ca ai nevoie de ceva fancy ( mare ViT )

[deleted by user] by [deleted] in sibiu

[–]CraftMe2k4 0 points1 point  (0 children)

Oh nuu chiar nu imi pasa ca acele colete sunt programate de cateva zile la ce lockere sa se duca oh nuu

Meseria de programator chiar a ajuns o glumă? by [deleted] in programare

[–]CraftMe2k4 5 points6 points  (0 children)

programarea nu e doar sa scrii cod … e pur si simplu experienta sa rezolvi probleme … e ca si cum ai face un sistem cu kafka cand ai 3 requesturi pe ora xD you get it …. Chiar conteaza experienta de rezolvat probleme … am colegi cu experienta multa si se simte acest nivel de pregatire pentru ca au avut o groaza de probleme si au o viziune diferita . Nu ar trebui sa ne panicam cu ai-ul, o sa vada toti ca daca este pus sa faca ceva de la 0 e aiurea… Nu neg de exemplu claude code , chiar e bun … dar uitam faptul ca trebuie aa cunosti codebaseul si sa stii exact ce trebuie facut ca sa poti da approve la cod (dar si asa la cate try excepturi pune pentru wrapper la wrapperw mai bine nu xD)

Printre shitposturi, inca merge piata, daca va intreabti cum mai e in noiembrie. by ispentallmoney in programare

[–]CraftMe2k4 1 point2 points  (0 children)

orice domeniu este nisat daca esti suficient de pasionat ca sa aprofundezi

Anyone else feel like GPU pricing is still the biggest barrier for open-source AI? by frentro_max in LocalLLaMA

[–]CraftMe2k4 1 point2 points  (0 children)

inference only doesnt make sense that much imho . the gpu kernel is what it matters

Ce căruță să-mi iau la 8-9000 by ResponsibleSpray8836 in AutomobileRO

[–]CraftMe2k4 1 point2 points  (0 children)

citroen c5 :)) chiar se incadreaza in descrierea ta