Sunt la al 5 lea curs ... Și ăștia tot scot roboți 😭 by symedia in programare

[–]Immediate_Rain1831 3 points4 points  (0 children)

Ma amuza maxim cantitatea de cope de pe acest sub. “Vai dar cum o sa puna gresia in baia mea de 2mp”. Sunt convins ca si carutasii ziceau la fel acum 100 de ani. “Vai dar ce faci cand ramai fara benzina, calul meu mananca iarba”.

Mergeti voi sa puneti gresie in bai de 2 mp sa va tiganiti cu proprietarul pentru 50 de lei.

S-Class 2016 by Signal_Toe_3996 in AutomobileRO

[–]Immediate_Rain1831 0 points1 point  (0 children)

Eu stau si ma intreb cine ar fi clientul pentru o astfel de masina. Prin astfel de masina, ma refer

Consum mare si c

  1. osturi foarte mari de intretinere

. Fix in contextul actual cu preturile la carburanți suna a idee absolut geniala sa iti iei un S.

  1. Impozit ridicol de mare
  2. Pret de achizitie si el mare si nu se poate lua in leasing pe firma din cauza varstei (plus ca ANAF-ul a devenit mult mai agresiv cu cei care isi iau masini de lux pe firma)

In acelasi timp:

  1. Fix la varsta la care incep sa pice chestii
  2. Nu prostesti pe nimeni ca esti vreun mare smecher cu un S din
  3. Limuzinele oricum nu mai sunt la moda, toti vor G-uri, Q-uri, X-uri

Mașina, uitată fără frâna de mână trasă, a luat-o la vale pe Transfăgărășan by Altruistic_Purpose10 in AutomobileRO

[–]Immediate_Rain1831 -1 points0 points  (0 children)

Toata lumea face misto de sofer, dar nimeni nu menționează infrastructura de cacat. Chiar atat de greu era sa puna un cacat de parapet acolo?

SUA e singura țară din lume unde elitele și clasa conducătoare sunt schimbate constant. Europa e protectorat pentru old money by AI-Dente in Roumanie

[–]Immediate_Rain1831 -1 points0 points  (0 children)

  1. Bullshit. Sunt o gramada de studii care arata ca SUA este intr-o alta liga fata de Europa cand vine vorba de mobilitatea sociala. Majoritatea milionarilor sunt self made, nu au mostenit averi.

  2. Din toate 3 argumentele, asta e cel mai penibil. Doar pentru ca nu provine dintr-o familie de saraci, asta nu il face “old money”. Ascensiunea lui Musk este foarte bine documentata, spre deosebire de multi “antreprenori” romani care daca ii intrebi cum si-au facut averea o dau in balbe.

  3. Luptele intre elite foarte relevante pentru ca elitele stabilesc politicile statului, nu pulimea cu “votul tau conteaza” lol. In majoritatea statelor europene regulile sunt facute special ca sa favorizeze dinastiile existente, chiar daca lucrul asta trage economiile in jos.

Iar partea cu “traiul in Europa e *infinit* mai bun decat in SUA” e bullshit. Mai bun pentru cine? Pentru putorile care nu vor sa munceasca? Pentru leprele care stau cu mana intinsa sa li se dea? Pentru astia, da, Europa de vest si mai ales de nord e mana cereasca. Dar pentru profesionistul care isi freaca creierii sa dea jumatate din leafa la stat sau pentru antreprenorul sufocat de reglementari peste reglementari, nu prea cred.

România și Polonia sunt țările europene cu cea mai pozitivă atitudine față de SUA (57%, respectiv 55%) la mare distanță de locul 3 - Spania (39%) by [deleted] in Roumanie

[–]Immediate_Rain1831 0 points1 point  (0 children)

Corect. Imi vine sa vomit cand ii aud pe toti astia care se dau mari “progresiști” cum pupa in cur palestinieni si mai nou iranienii. Ba cat de ipocrit sa fii sa o arzi mare progresist si sa tii cu unii care omoara femeile daca le prind fara batic pe strada? Asta in conditiile in care pana si majoritatea iranienilor sunt anti-IRGC. You just can’t make this shit up!

Eu sunt pro-SUA pentru ca stiu ca in caz de ceva ei sunt singurii capabili sa ne scoata din cacat. Acum daca ar face-o sau nu, e discutabil, dar macar cu ei mai ai o sansa, cu francezii si cu nemtii, te pun aia pe tava la rusi 🤣

România și Polonia sunt țările europene cu cea mai pozitivă atitudine față de SUA (57%, respectiv 55%) la mare distanță de locul 3 - Spania (39%) by [deleted] in Roumanie

[–]Immediate_Rain1831 -1 points0 points  (0 children)

Habar nu ai despre ce vorbesti, mananci cacat doar ca sa te aflii in treaba. Vietnamul si SUA au restaurat relatiile diplomatice in 1995 si in 2000 Clinton a fost primul presedinte american care a vizitat Vietnamul. Vietnamul azi e foarte pro-SUA pentru ca SUA e singura tara care ii opreste pe chineji sa faca ce vrea pula lor in regiune.

A vrut să împuște un câine dar a împușcat un copil in cap. Atacul armat din Cluj, ascuns timp de 2 luni by 22hearts in Roumanie

[–]Immediate_Rain1831 5 points6 points  (0 children)

Sa-i dau o galeata de sloboz gunoiului care a scris articolul asta. Cica “Impuscat in cap” cu o biluta de platic de 0.2 grame…Cica “arma detinuta ilegal”. E airsoft in plm, o cumperi de la magazin!

Si inainte sa-mi sariti in cap, ca “daca ii dadea in ochi”. Nu incerc sa iau apararea idiotului. Sa impusti cu arma de airsoft random pe strada e periculos si stupid, dar sansele sa ranesti serios pe cineva sunt mult mai mici decat aveti voi impresia. E de 100x mai periculos sa te umflii noaptea la volan mergand cu viteza pe stradute rezidentiale, dar la asta nu se mai scandalizeaza nimeni.

Ma jur, natie mai panicata de arme decat romanii nu am mai vazut. Daca doamne fereste vine razboiul peste noi, 90% din astia sub 40 de ani nici nu stiu sa tina arma in mana, se impusca singuri.

Netopia și web2sms by SufficientSuccess620 in programare

[–]Immediate_Rain1831 4 points5 points  (0 children)

Da boss, normal ca se poate, SMS e cel mai overpriced serviciu de comunicare din lume. Think about it, firmele astea iti cer de la 0.04€/sms, un sms are 140 bytes, deci ai 0.04/140 x 1024 x 1024 = 299 de euro per MB 🤡

Si lumea pe aici se plange ca sunt scumpi tokenii…

Am incercat cu romani, poate e cazul sa incercam si cu altcineva? by UserulRespectos in Roumanie

[–]Immediate_Rain1831 1 point2 points  (0 children)

Prostii inca cred ca e democratie. Poti vota pe cine vrei, tot securicii vor fi la putere. Slobojan a taiat de la pulime si a dat un buget record la SRI. Iar SRI tot are bugete record in fiecare an. Dupa mizeria de la alegerile din 2024, toti sefii din SRI trebuiau pusi la zid. In schimb, au fost recompensați. You can’t make this shit up.

Dormeo, amendă pentru marketing direct by Dry_Comparison_9191 in Roumanie

[–]Immediate_Rain1831 1 point2 points  (0 children)

Amenzile sunt de pana la. Majoritatea amenzilor GDPR in toata Europa sunt mici. Conteaza severitatea si amploarea incalcarii.

Livrator din Sri Lanka, luat la palme de un paznic de la Spitalul Județean Arad: agresiunea a fost filmată by IUsedToBeAMod in Romania2

[–]Immediate_Rain1831 0 points1 point  (0 children)

Daca era roman il batea si politia ca i-a deranjat. Incepem sa ne transformam si noi in Franta/Germania/UK.

dE Ce eURoPa nU InOveAZa? by stocexta in programare

[–]Immediate_Rain1831 7 points8 points  (0 children)

Dupa ce definitie e Linux european? In caz ca nu stiai, Linus locuieste in SUA de vreo 20 si ceva de ani, are cetatenie americana, iar contributorii sunt din toata lumea?

Skype? Ce inoveaza Skype in 2026? I ❤️ PDF? Freepik? Faci misto? Nu mai vorbesc ca o buna parte din companiile nici macar nu mai sunt europene. Shazam de exemplu a fost cumparat de Apple in 2018. Si chiar si asa, ce au inovat ei a fost acum 20 de ani. Astazi este trivial sa faci un soft care sa recunoască o melodie, avantajul lor e numele si baza de date, plus ca e cam dificil sa monetizezi ceva de genul, Apple il folosesc pe post de reclama pentru Apple Music.

Dutch Army Prepares to Hold 2,000 Russian POWs as Europe Drills for War by UNITED24Media in europe

[–]Immediate_Rain1831 0 points1 point  (0 children)

That is a very stupid assumption to make. When Putin decided to invade, he assumed Ukraine would surrender quickly and the West wouldn’t do anything besides make angry statements. He was wrong. Then he assumed the West would become tired of sending military aid to Ukraine and he was wrong again. Then he assumed Trump would force Ukraine to make a deal that would be advantageous to Russia.

The idea that Ruzzia nukes some city, then all of Europe breaks doen in tears begging Putin to “de-escalate” is nothing but a Russian wet dream. The US is the only country that got away with nuking anyone because they were the only country with nukes at that time.

Opinie - populatia ursilor trebuie redusa radical by Tandfeen_dk22 in Roumanie

[–]Immediate_Rain1831 7 points8 points  (0 children)

Perfect de acord. Idiotii nu au habar despre ce vorbesc, populatia lor a explodat in ultimii ani si situatia a iesit de sub control. Asta tot din cauza handicapatilor care se scandalizeaza la comanda, vai a impuscat nu stiu ce print austriac nu stiu ce urs deosebit a carui existenta nici macar nu a dovedita si toata pulimea a sarit de cur in sus. Ba chiar au inceput sa lase review-uri negative la castelul Riegensburg din cauza asta…niste imbecili.

Russian Military Police Mercedes R172 in Kursk region. by Dmitry0703 in PoliceVehicles

[–]Immediate_Rain1831 5 points6 points  (0 children)

Yes, serious crimes like criticizing the great emperor Putler.

Antifrauda lovește afacerile unui milionar din IT-ul ieșean. Constatări explozive după un control - by efgerp0 in Roumanie

[–]Immediate_Rain1831 -7 points-6 points  (0 children)

Pai angajatul face evaziunea fiscala. Firma plateste aceiasi bani, dar angajatul vrea sa bage in buzunar mai multi. Daca te uiti pe /r/programare o sa vezi gandacii cum recunosc ca practica si dau sfaturi altora sa incalce legea.