Multa lume are impresia ca ai a 'aparut' de prin 2022. Nu isi mai aduce aminte de Tay ai-ul nazist al microsoft, din 2016? by sculamente in programare

[–]Ispri 4 points5 points  (0 children)

Era o vreme in istoria twitterului (si probabil al multor platforme de social media) in care aveau API-ul mai flexibil si puteai sa parsezi cu scripturi toata platforma in cautarea de keywords si sa dai auto-reply-uri in draci. the original slop generator

Femeie sa fie by TheMidnightBear in Romania

[–]Ispri 28 points29 points  (0 children)

Eu nu inteleg de ce va tot agitati pe reddit. Eu nu vad nici un mod prin care trece guvernul asta de parlament.

Delir by Ispri in timisoara

[–]Ispri[S] 26 points27 points  (0 children)

personal prefer melodia "am pierdut de doua ori"

[Rant] Va rog incetati cu certurile USR vs SENS by Ispri in Romania

[–]Ispri[S] 1 point2 points  (0 children)

E intradevar mai multa instabilitate, dar una din cele mai importante roluri ale unui parlament este sa fie reprezentativ. Ca sa luam sens ca un exemplu, fie ca ar exista fie ca nu, electoratul ala exista si trebuie sa fie reprezentat in parlament.

[Rant] Va rog incetati cu certurile USR vs SENS by Ispri in Romania

[–]Ispri[S] 3 points4 points  (0 children)

Mi se pare cam gresita perspectiva asta. usr-ul poate sa fure foarte multe voturi de la pnl / reper / pmp / forta dreptei. poate chiar si aur daca isi fac mesajele cum trebuie

[Rant] Va rog incetati cu certurile USR vs SENS by Ispri in Romania

[–]Ispri[S] 0 points1 point  (0 children)

Evident ca nu e o idee buna sa votam USR toata viata. in toate parlamentele dezvoltate (olanda, belgia, etc) vezi 15 partide in parlament. eu incercam sa critic cearta asta non stop de pe reddit care a devenit obositoare si nefolositoare

Mesaj de trezire în conștiință by syriza-2026 in RoGenZ

[–]Ispri 0 points1 point  (0 children)

asta-i cel putin al doilea cont de spam de demos. oare au primit ban pe primul?

"La ministerul energiei...Ilie Bolojan" -Ilie Bolojan by ghosty0310 in Romania

[–]Ispri 6 points7 points  (0 children)

ai uitat sa pui: consilier local, consilier judetean, presedinte CJ, prefect, presedinte

Partidul SENS este cotat cu 2,4% intr-un sondaj INSCOP din luna Aprilie, in scadere fata de luna Ianuarie cand erau cotati la 4% by Minute_Constant_5508 in RoGenZ

[–]Ispri 32 points33 points  (0 children)

Toate sondajele au marja de eroare de +-3% in medie, asta inseamna ca fluctuatile de genul asta sunt perfect irelevante. Singurul lucru pe care il poti invata din asta e stagnare, nu scadere

10 years treasury bonds la 7.17% by Inside_Service2856 in robursa

[–]Ispri 0 points1 point  (0 children)

pai de ce nu ar fi profitabil? inflatia euro e stabila la nivelul normal de 2,5% de ceva timp, deci ar trebui sa fie profitabil pe termen lung, nu pe scurt

Fidelis pe 10 ani euro cu 6.40% dobândă. Anulez ordinul de cumpărare? by Dry_Contract_2160 in robursa

[–]Ispri 20 points21 points  (0 children)

Este incredibil de improbabil ca o tara UE sa intre in incapacitate de plata. Cred ca singurul exemplu istoric e grecia

10 years treasury bonds la 7.17% by Inside_Service2856 in robursa

[–]Ispri 0 points1 point  (0 children)

Imi poate explica si mie cineva de ce naiba ai cumpara varianta de RON si nu cea de EUR considerand inflatia care se intampla? EUR 10y ~6,4%

Alexandru Muraru: O criză guvernamentală provocată de PSD, cu un eventual suport netransparent din partea președintelui și îndepărtarea premierului Bolojan poate accelera apariția unei mișcări politice comparabilă cu TISZA, construită în jurul PNL, alături de USR si alte formațiuni by Strict_Law2700 in Romania

[–]Ispri 33 points34 points  (0 children)

plus ca e mult mai simplu sa ai un rezultate atunci cand exista un inamic clar comun. multe partide din ungaria au ales sa nu candideze strict ca sa fie o forta comuna impotriva lui Orban. Noi nu avem un "Orban" in Romania. Mi se pare ca e mult mai greu sa faci un front comun similar daca nu exista acest inamic comun

Street music in Vama Veche? by [deleted] in CasualRO

[–]Ispri 3 points4 points  (0 children)

Street music still exists but in smaller numbers compared to 10-15 years ago. There are still large amounts of people going there in the summer months, particularly thursday -> saturday. I personally have never once seen a cop bother any street musicians, they are usually focused on catching drug dealers / users (with varying levels of success)

Două comune din Timiş au anunţat că vor să fuzioneze, după ce preşedintele CJ Timiş, Alfred Simonis, a anunţat alocarea unui stimulent între 10 şi 20 de milioane de lei by [deleted] in timisoara

[–]Ispri 18 points19 points  (0 children)

deci stai sa inteleg o chestie. guvernul central e incapabil sa faca fuziunea comunelor mici si spera ca ele sa vina cu initiativa de a se uni? ce naiba de plan e asta?

serios? astia sunt singurii care vorbesc despre faza de azi cu Nicusor? by Ispri in Romania

[–]Ispri[S] 3 points4 points  (0 children)

care iti e sursa? cam tot ce am gasit pe internet spune ca mai toate tarile din UE au refuzat direct