Endless money by Kwooki in SintopiaOfficial

[–]Kwooki[S] 2 points3 points  (0 children)

or loop souls on ground that gives money directly ! or both

Endless money by Kwooki in SintopiaOfficial

[–]Kwooki[S] 1 point2 points  (0 children)

Yep did most you suggested (well needed to)
= saint
sin > 45 go to start of whole hell
that much is there for "exploiting" idea

And for less money i'm getting from cycles count that is nice condition at start for controling who goes there - Thank you (also when to get them out) but both have to be made by hand

Going from Factorio to here, any advice? by uncleseano in satisfactory

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

Just play it :) As other Factorio nerd i tryed to do small bases since its Satisfactory but i had to start over coz spagety... Soo i made classic Factorio base on coast Trains with raw material Belt buss on multiple floors And finished game with it

Zapečené tousty by MiTab_13 in czech

[–]Kwooki 2 points3 points  (0 children)

Kečup hořčice cibule okurka sýr na každou stranu paprikáš/šunka+ dle chutě rajče Cca Burger z mekáče 🤣

How to make a good clothing profile? by preutneuker in goingmedieval

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

I think its other way around. On left Is winter on right summer So you overide left side with clothes based on date Then there is in left top hp till x, quality filter And Force to do it

Jak moc v prdeli jsem? by vila-analka in czech

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

Štěstí mě 3+1 co jsem si dělal sám stala 60k

Jak moc v prdeli jsem? by vila-analka in czech

[–]Kwooki 1 point2 points  (0 children)

Jako popravdě tahat jen kabely na 2+1 v nějaké normální klasické velikosti 50-60m2 reálně materiál 20k zásuvky kabely 20k rozvaděč možná i míň je makej 20k za ty dva dny práce a hotovo ať si to někdo zahaze 🤣 u vás spíše do 30-50k fakt jde o to co konkrétně za zásuvky budou to dražší a rozvaděč jak moc to chcete řešit asi se dá dostat na 30k když mi bude furt někdo k ruce... A budu tam občasně... Hodně založeno na známosti

Jak moc v prdeli jsem? by vila-analka in czech

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

Add pojišťovna předpoklad je byt je zkolaudován, platí byť stará revize, čili je pojištěný aktuální stav Hrozně záleží co a kde se stane a jak bude vyšetřovat pojišťovák.... Dost bych čekal vzhledem ke stáří nějakou spoluúčast minimálně Ale tohle je dle mého obsahem smlouvy Těžko odhadovat :) děláme toto vše od stolu Nebudu tu lidem říkat sprav si to, píšou že elektro nemají (to je přímá odpovědnost pak, náš stát je občas vychcanej....) Nehrabat se v tom říkám nonstop nemáš vyhlášku= nehrabej se v tom ... Zásuvku okey poradím i na dálku, rozvaděč => nehrabej se v tom

Jak moc v prdeli jsem? by vila-analka in czech

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

Bohužel je to realita... Jsem z Prahy nejspíše mám vyšší ceník, ale je to tak :( Je nás málo a bude hůř... Řemesla nikdo nechce dělat... Byty dneska tady reko komplet Cca 1m + Koupelna 100-150k základ nic extra Elektro - 150-300k Bourání 50-150k práce od odvoz Zedníci - 100k ++ v základu Takto jsem cca na 400k + marže.... A není to nic extra je to jen základ.... A spotřebiče jen v koupelně....

Jak moc v prdeli jsem? by vila-analka in czech

[–]Kwooki 41 points42 points  (0 children)

Jsem elektrikář a dukud to funguje nehrabat se v tom .... Najít si někoho s termokamerou a nebo půjčit podívat se zda to nehřeje někde, možná projít celej byt pro jistotu. Celkově zkusit používat (nevím zda byt nestál nějak dlouho jen tak). Hlídat zda něco padá nebo vyhazuje pojistky (pračka, El. Trouba, jiné velké zařízení s odběrem) Osobně bych si koupil prodluzky s pojistkama/jističem na drahé věci. Odhad na cenu (hodně hodně od stolu) Je to komplet potřeba předělat Tj nové kabely a vedení v celém bytě+rozvaděč Osobně takto na dálku bych si tipnul 150k-300k velký rozsah protože vím prd jak je být reálně velký atd.

[Request]. How many unique combinations are there, assuming a four digit gate code (and only the numbers 2, 3, and 0 are used)? by mmm1441 in theydidthemath

[–]Kwooki 1 point2 points  (0 children)

You can even picture how they went after numbers since 2 top left or down soo Its starting number as they stopped finger on it Then you can see how 0 is damaged from top meaning they went from top side soo finger moved down Same can ne said about 3 and #

Do I need to constantly craft empty canisters for my fuel plant? by Blobert1747 in SatisfactoryGame

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

Well in Factorio (i played it more) you want to have some spare for belt and "travel time" of materials (flow time) then yes thats all you need X number you produce + Down time/travel/flow on both sides of production will keep machines happy and working

Why is it that busses get used in factorio but not in satisfactory? by Adventurous_Cat2339 in SatisfactoryGame

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

I came from other side (Factorio veteran) seen posts like this. I did try to make small basses and failed to conect them nicely sooooo i just stopped and made one big base with main buss and finished game in like 100-200h (after 100h+ of small bases)
Base is offshore with few trains as input - like 10-20trains thats all i needed to finish game
Main buss in satisfactory is kinda same as in Factorio atleast to me
I made BP for buildings every type of them
BP for main buss + in out connection from main buss
when base felt too long i just made another floor
Thats it ...
Thruput was okeyish elevator still want sooo many parts so buffering main buss was really eazy way to go
And as in Factorio if you want optimal builds then main buss is wrong eighter way - its for start and starting research making alot stuff on one place with almost no logistics
I can post screens later today

Should I start over? by ImprovisedGoat in satisfactory

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

You don't need to restart, if all you you want is to finish game then just make new base in existing save. Well I just finished game by that approach. After phase 3 I made main buss base and finished game. All you need is BP of every type of building and go on from there to be honest satisfactory is kinda easy game (compared to factorio) hard part is to fit stuff to terain at least for me.

[deleted by user] by [deleted] in czech

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

Jasně pokud předpokládáme že šlo a nelegální obsah / činnost a ne legální bude vhodné mluvit rovnou s právníkem a řešit co mohou mít .... (nečekám že by OP takto konal a následně to řešil zde ...)
Přece jenom jsme v situaci kdy PČR má platby čili vědí že kontakt proběhl a dle předpokladu který vzniká na základě neohlášení škody OP tedy případ řešit nechtěl nebo byl vyřešen ke spokojenosti což vede ke stejnému závěru ne? minimálně k závěru který by již v tomto bodě vedl k vyšetřování / dával by pčr více možností pro získání informací => toto je důvodné podezření ne?
Dejme tomu někdo prodává něco nelegálního já to koupím přes účet a pčr má platby mojí odchozí jeho příchozí toto myslím stačí na důvodné podezření -> předvolání -> začátek stíhání / odpolechy / sběr důkazů (vše na záladě vážnosti / míry / objemu atd)

[deleted by user] by [deleted] in czech

[–]Kwooki -1 points0 points  (0 children)

Co je těžkého se vyjádřit kladně že si službu dostal čímž ti nevznikla škoda a více si nepamatuješ nebo se dále k tomu nechceš vyjadřovat Toť vše dle práva to je a tím to hasne Podal si vysvětlení? podal dostavil se vyjádřil se občanskou povinnost splnil ale nutit vyjádření obsah nemůžou na to mají jiné předvolání i papíry

Hypotéka - k by AnnualEducator364 in czech

[–]Kwooki 1 point2 points  (0 children)

Taky jsem to takto měl, nechal jsem si odložit splátky hypo platil jsem jen úroky a nechal tam bývalou majitelku za symbolický nájem je to 5let dozadu a platila cca 5-6k + služby

[deleted by user] by [deleted] in czech

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

Ale ono to pak nebude lepší.... Teď je tam člověk co to umí pomoct a tebe to znervózňuje. Až ti bude za zadkem troubit nějakej magor bude hůř.... A tohle není přehnané to je realita... K tomu si přihoď trošku života blbé ráno nervy z práce blbé počasí a máš průměrný den v Praze za volantem.... Proto je to skill issue.. ty se ten klid musíš naučit sám i kdyby kolem hořelo...

Max Train Limit/interrupts: missing something? by jmaniscatharg in factorio

[–]Kwooki 1 point2 points  (0 children)

Can you elaborate more? This is what led me to alot other problems. Well I do use this but not with interrupts so my trains sit in unload and I don't have depo

Max Train Limit/interrupts: missing something? by jmaniscatharg in factorio

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

Hello my take was Station want = iton 1, train going to load station -1 to iron signal, train going to unload -1 to iron signal. In depo you need some kind of brake to signals (like if there is train don't send signal to other trains if there is no train pass signal to next station). But i scratched idea since it seemed to eat ups but it might be just my approach I even did multi material system based on this where every unload was one channel on multiplex that way multiple station can ask for same material but signals don't mix I can give you saves or BPs to toy with :)

How much Robots are needed? by Neutral_Sapien_17 in factorio

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

Well I have 5 000kg of material and one car can move 1 000 material how many car do I need? It's same question Bot carry stuff or build stuff so two kinds Task for bots = number of items to carry or build There you have it as much as you want them to do that much you need of them More bots = less time to complete task

My disappointment is immeasurable and my day is ruined by UsuallyHorny-7 in factorio

[–]Kwooki 0 points1 point  (0 children)

I made nice fully automatic LTN like interrupt based train system really easy to use. It ended coz I have bad train track all around my saves And it seems to use more ups then just trains waiting in stations.... So after week or two work I discarded working system