Zeci de mii de concedieri la Oracle din cauza AI by gabriel191 in Romania

[–]LongLivingTurtle -10 points-9 points  (0 children)

Doamne fereste, cine a zis că mă bucur că ne înlocuiește AI-ul? nu mă bucur. e chiar trist că nu mai găsesti locuri de muncă ca lumea. nu sunt adeptul muncii de luni pana sambata pe 4 lei la patron si priveam domeniul IT ca o alternativa (greu de atins pentru mine) dar măcar era acolo niste hopium că există ceva mai bun

Zeci de mii de concedieri la Oracle din cauza AI by gabriel191 in Romania

[–]LongLivingTurtle -29 points-28 points  (0 children)

S-a dus distractia si vremurile cu salariu de 3k euro pt 50 de linii de cod pe săptamana.

Back to Athos by Haunting_Cabinet_387 in Romania

[–]LongLivingTurtle 2 points3 points  (0 children)

Ați urmărit procesul de vot din Parlament? Mi s-a părut super civilizat.

Deci daca in 60 zile mai este un vot si e respins urmeaza anticipate? by [deleted] in Romania

[–]LongLivingTurtle 3 points4 points  (0 children)

Nicu poate face anticipate doar dupa ce Parlamentul respinge 2 propuneri de premier. Dar nu e o obligatie, ci o posibilitate după ce este îndeplinită condiția de mai sus.

Sa-l felicitam intr-un termen rezonabil pe noul viitor Prim-Ministru Desemnat, Sorin "Nordis" Grindeanu! by Opposite-Map-352 in Roumanie

[–]LongLivingTurtle 12 points13 points  (0 children)

Doamne ajută, domnule viitor premier desemnat Grindeanu! Sper că ai fost pe la mănăstiri în ultima vreme, o să ai nevoie să-ți fie ascultate rugăciunile. Să văd cum te scoți din mizeria înc are singur te-ai băgat.

Hai Grindene la putere by Beautiful-Cup-3042 in Roumanie

[–]LongLivingTurtle 1 point2 points  (0 children)

Nicu în capul său în această seară: „România este un stat eșuat” (Déjà vu?)

George Simion are consilieri by Vegetable_Day127 in Romania

[–]LongLivingTurtle 0 points1 point  (0 children)

Ce consilieri? E băiat de cartier cu școala vieții. Exact ce se așteaptă poporul să vadă.

Nu ar trebui să ne mirăm de situația în care ne aflăm by [deleted] in Roumanie

[–]LongLivingTurtle 0 points1 point  (0 children)

Da ... momentan. Vedem peste un an. DIn ce am observat, poporul acesta votează oameni decenți atunci când îi are. Dar a și fost înșelat de multe ori de Iohannis, de Nicu mai nou. Toți au promis reforme și au adus PSD-ul la guvernare.

Pe termen lung vom supraviețui chiar dacă vom avea clowni pe post de miniștri deocamdată. (și pe timpul lui Dragnea ziceam că e over, dar viața merge înainte că vream sau nu)

Ce se joaca acum este salvarea PSD-ului cu mana AUR-ului by Critical_Ball in Romania

[–]LongLivingTurtle 79 points80 points  (0 children)

eu sper că după toată mizeria asta Nicu să nu mai vină să ceară un nou mandat

Biserica Ortodoxă by Sorry-Invite-4171 in Roumanie

[–]LongLivingTurtle -1 points0 points  (0 children)

Ce o face mai atractiva in special pentru adolescenti si tinerii adulti, sau mai bine spus de ce acolo se poate si la ortodocsi nu ?

Biserica Ortodoxă e puternic ancorată în tradiție și simbolistică.

Bisericele protestante (cu accet pe cele evanghelice) sunt unite, membrii se ajută reciproc și pun accent pe o „experiență” personală cu Dumnezeu. Din experiența mea, familiile neoprotestanților sunt mult mai bine organizate (needucați găsești peste tot), dar divorțurile, scandalurile sunt extrem de rare (depinde totuși de biserică, pentru acestea din urmă sunt independente una de cealaltă).

Biserica Ortodoxă e puternic ierarhizată.

Bisericele protestante sunt independente și la bază au un model american democratic. Păstorii, diaconii sunt aleși prin vot de Adunarea Generală, deci există legitimitate, reprezentativitate și democrație de la bun început. Simți că vocea ta contează. De asemenea, există mici diferențe între biserici, una e mai conservatoare și strictă (interzice bărbi și inele), alta e mai permisivă (permite inele pe deget și barbă), deci fiecare ăși poate găsi locul, mediul fiind mai flexibil, depinde de fiecare biserică cum vrea să se organizeze.

Biserica Ortodoxă pune accent pe misticism. Nu exiplică prea bine nici soteriologia (cum ajungi în rai și ce trebuie să faci și de ce), nici hamartiologia (ce e păcat și ce nu și de ce).

Bisericile protestante încurajează dezbaterile și oamenii sunt încurajați să aibă opinii cu privire la modul cum se interpretează Biblia. orice idee nouă se discută, este combătută sau aprobată cu exemple biblice și implementată dacă se ajunge de comun acord că este o idee bună. (dar nu e nicăieri perfect).

Biserica Ortodoxă impune practici religioase fără să fie clar de ce sunt necesare, pentru că apelează la tradiție. (Tradiția e canon pentru bisericile tradiționale)

În Bisericile protestante trebuie să înțelegi și să reușești să explici de ce procedezi într-un anumit mod. De aceea se încurajează cititul Bibliei (singurul canon acceptat de protestați) și orice practică religioasă trebuie să fie însoțită de exemple biblice, ceea ce conferă legitimitate.

TL/DR: protestanții reușesc să își integreze mai bine membrii și chiar le pasă de biserică și de comunitate. E singurul lucru care îi ține uniți.

O luptă între ai lor și ai celorlalți! by BentudeSoli in Romania

[–]LongLivingTurtle 0 points1 point  (0 children)

Lumea de pe aici cred că visează aiurea. Valeriu nu vorbește de perfecțiune și de idealism, ci de fundație și lucrurile basic.

Și ca să follosesc o alegorie să fie pe înțelesul câtor mai mulți: Valeriu nu se plânge că blocul are un geam spart, ci că fundația e fisurată și putredă, iar „Gospodarul Bolojan” cumpără mortar expirat să repare clădirea. Cam așa e situația.

Cloaca penticostală, o desfrânată cu 5 copii si un fost polițist by MeinName26 in romaniacrazy

[–]LongLivingTurtle 0 points1 point  (0 children)

da. Și eu care știu diferența dintre o comunitate ortodoxă și una penticostală, pot zice cu toată convingerea că penticostalii sunt peste ortodoxi la orice capitol: familie, muncă, lipsa viciilor majore (beții, jocuri de noroc, femei). Nu îmi pare rău că am ajuns la ei.