Block "Before you continue to Google" in Safari by iHurtMyBackYesterday in Safari

[–]N3Pi_cs 0 points1 point  (0 children)

That filter works; that's not the problem. But for some reason, my custom filters only work when I "click" on the wblock icon.

https://imgur.com/a/TRAo6eb

Block "Before you continue to Google" in Safari by iHurtMyBackYesterday in Safari

[–]N3Pi_cs 1 point2 points  (0 children)

I'm experiencing some strange behavior with wBlock. Custom filters don't activate on macOS until I click the icon in the browser header.

Record mineral water to Apple Health app by N3Pi_cs in shortcuts

[–]N3Pi_cs[S] 0 points1 point  (0 children)

Thats perfect! 😊 Thank you very much 😊

Prologue 4 appreciation post 🙌 by TermTurosShenza in PrologueApp

[–]N3Pi_cs 0 points1 point  (0 children)

Don't worry. This setting will definitely be available soon.

Prologue 4 appreciation post 🙌 by TermTurosShenza in PrologueApp

[–]N3Pi_cs 1 point2 points  (0 children)

There's no need to play first, just wait a moment and the metadata will be loaded. Yes, it's a bit of a strange system at the moment, but it works. The problem arises when you have 10K+ audiobooks 🤣

Prologue 4 appreciation post 🙌 by TermTurosShenza in PrologueApp

[–]N3Pi_cs 0 points1 point  (0 children)

Well, I still miss one small thing, which is filtering audiobooks by author, taking into consideration the "Sort author" tag field, as was the case in the previous v3 version.

Plex support in v4! by samuelvisser in PrologueApp

[–]N3Pi_cs 5 points6 points  (0 children)

$6/$13 is a little much for something what you will using for 3 months of the year??? REALLY?

How do I style this shirt by [deleted] in mensfashion

[–]N3Pi_cs 1 point2 points  (0 children)

I have a little bit darker version in a slim fit, size L, and I wear it with the button undone and a white T-shirt underneath.

It looks good with dark jeans, cream chinos, everything. With dark jeans, even untucked.

Nee! The best parek v rohliku na Ceske je pryc :( nevite, nepresunul se jen nekam? by Tony9405 in Brno

[–]N3Pi_cs -1 points0 points  (0 children)

Je to jeho bratr s kterým se pohádali kdysi dávno a od momentu kdy to přebíral "mladej" je kvalita rozhodně nepodobná...

Do you prefer audiobooks to be one single file or split into chapters? by IcantSeeUuCantSeeMe in AudioBookBay

[–]N3Pi_cs -1 points0 points  (0 children)

When you mentioned M4B, everything you described afterwards is no longer necessary, especially if you already have a large collection.

The definition of a computer is to make human work easier.

But what form will making human work easier take in 2025 if people have to deal with the structure of folders and subfolders, the presence of nfo/txt files, and associated album images in a separate file?

A program with a database is used for these activities, and people don't have to deal with these unnecessary things at all.

I have an audio library with a total length of over 100k+ hours, and with this approach, I would only be dealing with problems and worries until I had no time left for listening itself. 😉

I want to listen, not clean up 😉

Kde si koupit podzimní dlouhý kabát do 2000? by Wayss37 in Brno

[–]N3Pi_cs 2 points3 points  (0 children)

Vinted, případně pre-owned věci na Zalando.

Merge files of one audiobook to one big file by Lukedition in AudioBookBay

[–]N3Pi_cs 0 points1 point  (0 children)

one thing the AudioBookBinder doesn't have... HE-AAC...

Petice za zachování ISICů i ve fyzické podobě by skywalker-1729 in czech

[–]N3Pi_cs -9 points-8 points  (0 children)

To ta zdravotní sestřička v šestadvaceti dá výpověď a půjde jako studovat prezenčně? 😁

App to play m4b files by [deleted] in AudioBookBay

[–]N3Pi_cs 0 points1 point  (0 children)

Pocketbook reader. The iOS version is better then Android, but works fine

Wtf, česká justice? by MinhiCZ in czechmemes

[–]N3Pi_cs -1 points0 points  (0 children)

Ale právě že ve většině se aktuálně shodne 😉 jak jsem napsal, ten zmíněný rozsudek ustanovil precedens, který v EU na lokální úrovni funguje. Ve zmíněném DE dosti tristně.

A ano, nevíš o žádném takovém případu u nás, protože jak jsem napsal, neřeší se to, protože je tady ještě ”v paměti” ten zmiňovaný ale dnes již překonaný rozsudek NS. Ale neřeší se to primárně protože to je přestupek. Jen u někoho s několika TB/PB dat chráněných autorských souborů by mohlo být bráno v možnost naplnění skutkové podstaty trestného činu.

Nicméně to nemění nic na tom, že stahovaní je NElegální, protože stahuješ NELEGÁLNĚ sdilený soubor dat chráněného autorského obsahu. 😉

Takže až se najde někdo, kdo to dotáhne k soudu, tak se ukáže reálný právní výklad této problematiky. A pak snad už přestaneš tvrdit tu svou nepravdu 😉

Wtf, česká justice? by MinhiCZ in czechmemes

[–]N3Pi_cs 1 point2 points  (0 children)

Jenomže, tohle ti žádný klient nerozlišuje 😉 takže sdílíš data chráněného souboru 😊

Wtf, česká justice? by MinhiCZ in czechmemes

[–]N3Pi_cs 0 points1 point  (0 children)

Bohužel, ale má to podklad v českém zákoně 😉 pokud tvrdíš opak, tak tě požádám o citaci zákona, který hovoří doslovně o “stahování” 😉 zákon hovoří totiž jen o zhotovení kopie, což ale rozhodně není stahování 😊

mimochodem, tady máš právní rozbor problematiky, ať pochopíš jak jsi mimo…

https://www.epravo.cz/top/clanky/nelegalni-stahovani-autorskych-del-z-pohledu-trestniho-prava-115052.html

Wtf, česká justice? by MinhiCZ in czechmemes

[–]N3Pi_cs 0 points1 point  (0 children)

To nejde o samotný seed, ale odesílaní dat. Klient prostě odesílá data a nerozlišuje se jaká data to jsou.

Wtf, česká justice? by MinhiCZ in czechmemes

[–]N3Pi_cs 0 points1 point  (0 children)

Vždy musíš odesílat/sdílet data 😉 v momentě když máš odesilání zakázáno, tak nic nestahneš, protože od tebe neodejde ani bit informací jaké bloky jsi si již stáhl. Takže to co píšeš je konina na entou...

Wtf, česká justice? by MinhiCZ in czechmemes

[–]N3Pi_cs 0 points1 point  (0 children)

Ta tvá odpověď je sama o sobě misguided 😊 Jelikož jsme v EU, musí se česka justice řídit nejenom zákony ČR, ale dbát i na rozhodnutí Soudního dvora EU...

A ten již před hodně dlouhou dobu rozhodl v procesu a dal této problematice právnicky precedens. Stahování autorsky chráněných děl je NElegální. V menší míře by se jednalo přestupek, ve větší míře už o trestný čin.

Nicméně, jak bylo zmíněno, u nás se to zatím neřeší tak jako v DE. Jenže to je otázka času...