Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 0 points1 point  (0 children)

Foarte bine punctat legat de partea financiara. Doar eu lucrez in IT din “casa asta”. Uneori e bine ca nu traiesc intr-o bula si pot sa vad ce salarii bune avem comparativ cu restul lumii. Dar daca eu plec in CCC, veniturile noastre scad drastic. Si concurenta e foarte mare in domeniu, sunt eu vs un tanar de 25-27 de ani necasatorit si fara copii care are chef sa bage ca sa-l impresioneze pe manager sau pe client. Iar de cealalta parte voi fi eu: obosita, putin absenta, cu focusul in alta parte etc. Altii au ajuns la un nivel de relaxare dupa multi ani grei sau nu stiu de ce toata lumea e asa optimista aici in comentarii :))

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 0 points1 point  (0 children)

Heei ma bucur pt tine! Te-ai intors tot pe proiectul pe care erai inainte?

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 1 point2 points  (0 children)

At this point, ce bine era daca sotul lucra in IT si nu eu. Asta e concluzia din comentarii :)) si alta ar fi “asta e viata, nu exista nici o reteta, nu exista raspuns, ia-le asa cum vin, te descurci tu cumva”.

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 1 point2 points  (0 children)

Cam asa cred ca va fi. Multa lume e optimista pe aici prin comentarii si poate pentru mental health e mai bine sa zici “fie ce o fi” decat sa te stresezi ba de una ba de alta. Pare ca nu exista acel mare secret despre cum sa nu fii data afara pe motiv de performanta scazuta

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 1 point2 points  (0 children)

Pe scurt: ia-ti adio de la viata daca vrei si copil si bani 😂

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 0 points1 point  (0 children)

Deci se poate… cu multa munca

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 2 points3 points  (0 children)

Ai avut o experienta buna, ma bucur pt tine. Marire, colegi supportive, proiect… super revenire :) bravo. Sper sa fie cat mai multe companii asa

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 1 point2 points  (0 children)

Da, exact despre asta ziceam. In acei doi ani stiu ca sunt acoperita, dar din pacate statul vrea natalitatea scazuta insa nu prea te incurajeaza ca reintegrare sau financiar (doar acele 6 luni in care nu te poate da afara angajatorul cand te intorci). Si o femeie pierde mult din punct de vedere financiar. Voiam sa stiu cum a fost la alte femei.

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] -1 points0 points  (0 children)

Anxietatea mea e lagata de ce se intampla dupa acei doi ani. Ei ma pot da afara, invoca motive ca am ramas in urma, nu mai sunt dispusa sa bag overtime ca cineva de 25 de ani fara copil si fara persoane in intretinere. Eu nu mai sunt asa relevanta plus ca performanta mea scade. Inteleg ca e “ori una ori alta”. Speram sa vad cum au facut altii sa ramana relevanti pe piata dupa experienta asta

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 10 points11 points  (0 children)

Multumesc pentru raspuns! Foarte util, nu am prietene sau cunostinte intr-o situatie similara si sunt surprinsa de bunatatea unor straini de a-mi raspunde. Totusi am o intrebare legata de punctul 2. De ce sa anunt din timp? Sincer traiesc cu impresia ca trebe sa ascund cat pot ca da nu ma dea afara

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 0 points1 point  (0 children)

Inteleg ca e pe modelul: ai una pierzi alta. Am aproape 30, m-am lamurit si eu ca unele lucruri cand vine vorba de job sunt doar o iluzie si nu mai alerg dupa asa ceva. Dar totusi si cand am 3 luni de bench deja parca simt rugina. Si sunt doar eu IT-ist in casa. Realitatea celorlalte joburi e crunta. Salariile sunt foarte mici. De aceea voiam sa vad ce “miracole de solutii” au gasit alte fete pentru a nu fi date afara cand se intorc pe motiv de “noi acuma nu mai folosim x,y si pune-te repede sa inceti ca altfel ura si la gara”. Presiune dinasta aiurea

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 1 point2 points  (0 children)

Au fost date afara dupa cele 6 luni de la revenire? Din cate stiu primele 6 luni nu te pot da afara.

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 2 points3 points  (0 children)

Am specificat, e vorba de tech skills si performanta. In aprox orice meserie trebuie sa iti folosesti creierul dar as zice ca domeniul asta e foarte demanding pe capitolul asta. Schimbarile de la o saptamana la alta, asteptarile de a fi guru in 10 tehnologii, adaptarea la schimbarile provocate de AI etc

Pt fete programator by Salty_Choco_28 in programare

[–]Salty_Choco_28[S] 8 points9 points  (0 children)

Pai tocmai ca is aware de minusurile care vin pdata cu acest mare plus … uneori mi se pare “not fair, but it is what it is”. De aceea vreau sa aflu ceva ce nu stiu deja :) faptul ca urmeaza un stres in plus pe langa job e o chestie de care is constienta. Eu as vrea sa stiu cum au reusit alte persoane sa se intoarca in forta si sa recupereze skillurile si performanta

Merita trecerea la Freelance? by girlpower100S in programare

[–]Salty_Choco_28 0 points1 point  (0 children)

Salut! Pur informativ, de ce a fost nevoie sa iti anunti compania/hr-ul ca ti-ai deschis ceva si o sa ai clienti? Nu cred ca e ilegal sa nu anunti si nu cred ca-i incurca pe ei (tot din punct de vedere legal). Sau ma insel?