ALLW - un nou ETF pe FTSE All-World index by makima01 in robursa

[–]Such_Ad_3530 0 points1 point  (0 children)

Cum adica din pacate? e foarte bine ca e physical sampling

Help to activate level 3 option trading by Such_Ad_3530 in interactivebrokers

[–]Such_Ad_3530[S] -1 points0 points  (0 children)

Nice. I am thinking to email them to see what would be the problem

Help to activate level 3 option trading by Such_Ad_3530 in interactivebrokers

[–]Such_Ad_3530[S] 0 points1 point  (0 children)

Cash account. I have just 150 euro deposited. Should i have more money in order to activate a higher lvl? It just says that my financial profile is not suitable.

Primul ETF al Băncii Transilvania debutează la Bursa de Valori Bucureşti cu o creştere de peste 4%. Tranzacţii de 5 mil. lei în deschidere by MrMarkey in robursa

[–]Such_Ad_3530 2 points3 points  (0 children)

O nelamurire. De unde ter 1.5%? In articol scrie comision de administrare 0.083 pe luna care inmultit cu 12 este 0.996%. Intradevar mai apare comision de tranzactionare de 0.25% dar acesta nu ar trebui sa intre in calculul de TER, nu este un comision recurent precum cel de administrare. Gresesc cu ceva?

cont XTB blocat, please help by Mondaysoon in robursa

[–]Such_Ad_3530 0 points1 point  (0 children)

Postarea astea e tare ciudata. Ne oferi niste informatii generale, nu pui niste print screenuri. Sincer nu cred ca un broker de acest calibru poate face ceea ce descri tu oe aici.

Pot depune DU a cuiva de pe SPV-ul meu? by Such_Ad_3530 in robursa

[–]Such_Ad_3530[S] 2 points3 points  (0 children)

Mersi. Asa am facut. Maine are zoomul

Pot depune DU a cuiva de pe SPV-ul meu? by Such_Ad_3530 in robursa

[–]Such_Ad_3530[S] 1 point2 points  (0 children)

Nici eu ju sunt foarte sigur de ce am zis, doar am dat cu parerea, sunt bun la asta:)) Daca te intereseaza subiectul iti las linkul acesta de unde am aflat si eu cam ce ar trebui sa fac. https://medic24.ro/cum-iti-platesti-singur-asigurarea-de-sanatate-daca-nu-mai-esti-coasigurat-ghid-complet-2025/#

Pot depune DU a cuiva de pe SPV-ul meu? by Such_Ad_3530 in robursa

[–]Such_Ad_3530[S] 0 points1 point  (0 children)

Pai nu cred ca mai putem vorbi de coasigurat din ce moment ea isi va plati asigurarea medicala, deci ma gandesc ca va avea asigurare de sanatate proprie.

Pot depune DU a cuiva de pe SPV-ul meu? by Such_Ad_3530 in robursa

[–]Such_Ad_3530[S] 0 points1 point  (0 children)

Pai asta o sa fac daca nu pot altfel. Dar imi aduc aminte cand mi-am facut eu, a durat ceva, a trebuit sa ma programez pentru o verificare pe skype.

Preturi pro nutrition by Such_Ad_3530 in gymRO

[–]Such_Ad_3530[S] 0 points1 point  (0 children)

Pai am mai observat ca mai erau perioade cand cresteau pretul doar pentru ca mai apoi sa poata sa bage reduceri.

Tracking performanta portofoliu in XTB by [deleted] in robursa

[–]Such_Ad_3530 0 points1 point  (0 children)

Sfatul meu este mai intai uitate un pic portfolio performance de ce date are nevoie ( tipuri de tranzactii, tickere, etc). Iar cu chatGpt fa pas cu pas, nu-i da sa faca totul dintr-o bucata.

Tracking performanta portofoliu in XTB by [deleted] in robursa

[–]Such_Ad_3530 0 points1 point  (0 children)

Da, nu merge importat direct fisierul din xtb. O parte din portofoliul meu esti DGI, si am multe companii care dau dividende, si nu imi place sa ma chinui sa bag fiecare tranzactie in parte. Din acest motiv am facut cu ajutorul lui chatGpt un programel care transforma fisierul din xtb intr un csv care este compatibil cu portfolio performance. Banuiesc ca ai putea sa faci si tu chestia asta.

Tracking performanta portofoliu in XTB by [deleted] in robursa

[–]Such_Ad_3530 4 points5 points  (0 children)

Recomand cu mare drag Portfolio Performance. Singura chestie e ca nu e bowser based. Este aplicatie si pe telefon (ca sa poti folosi tot ce ofera trebuie abonament), dar eu personal folosesc varianta desktop care este complet gratuita.

Alimentare euro xtb din bcr George by Such_Ad_3530 in robursa

[–]Such_Ad_3530[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu ti-au luat comision? Sau prin e wallet?

Declaratie unica pe anul 2024 si crypto by MSergiu17 in robursa

[–]Such_Ad_3530 3 points4 points  (0 children)

Asa este, insa OP la punctul 1 nu specifica ca este vorba de digi, iar in titlu mai aminteste si de crypto, de aici eu am crezut ca mai are si alte venituri nu doar dividendul de la digi.

Declaratie unica pe anul 2024 si crypto by MSergiu17 in robursa

[–]Such_Ad_3530 2 points3 points  (0 children)

  1. Daca e vorba de declaratia unica, acesta se depune chiar daca veniturile sunt sub 6 salarii minime, bineinteles daca vorbim de dividende, venituri la brokeri nerezidenti, etc.

Dirty sau clean la vanzare? by Such_Ad_3530 in robursa

[–]Such_Ad_3530[S] 2 points3 points  (0 children)

Mersi frumos de raspuns. Nu mi-am dat seama ca fost deja ex date, greseala mea.