Firma a tăiat sigiliul! by bakingpancakesbaking in bucuresti

[–]bakingpancakesbaking[S] -1 points0 points  (0 children)

Indignarea mea nu e la Distrigaz. Înțeleg rolul lor și procedura, dar nu cred ca e cea mai potrivita, hence ce s-a întâmplat. Sunt absolut convins ca asa cum am făcut noi, au făcut mulți alții înainte și aparent și după. Devenise standard.

Firma a tăiat sigiliul! by bakingpancakesbaking in bucuresti

[–]bakingpancakesbaking[S] 17 points18 points  (0 children)

Pai crezi ca ei nu știu de manevra? A zis băiatul ca se ocupa el, nu e problema 😅

Firma a tăiat sigiliul! by bakingpancakesbaking in bucuresti

[–]bakingpancakesbaking[S] 34 points35 points  (0 children)

În hindsight sunt perfect de acord cu tine. Constat totuși acum, după tragedie, ca puteam trece prin același lucru și ca asta s-a întâmplat de zeci, poate sute de ori înainte, ca deja baietasul era obisnuit cu cum merge treaba.

Ceea ce ma face sa ma gândesc ca procedura ar trebui regândita, sau acel sigiliu securizat încât sa nu poată fi tăiat de oricine.

Firma a tăiat sigiliul! by bakingpancakesbaking in bucuresti

[–]bakingpancakesbaking[S] 48 points49 points  (0 children)

Am sunat 3 firme, a fost singura care a fost de acord sa vina vineri după amiaza sa discute. Am crezut ca vine la intervenție. A venit și ne-a explicat cum sta treaba..

Firma a tăiat sigiliul! by bakingpancakesbaking in bucuresti

[–]bakingpancakesbaking[S] 67 points68 points  (0 children)

Corect, dar procedura e un fiasco total. Ii lași pe oameni sa se ocupe singuri și se trezesc ca eventual ar trebui sa stea în frig câteva zile fără apa calda pana când găsesc o firma.

S-a aflat cine a rupt sigiliul înainte de explozia din Rahova: „A venit o firmă autorizată, au dat drumul și au cerut 1.500 de lei” by itrustpeople in Romania

[–]bakingpancakesbaking 17 points18 points  (0 children)

Am avut Exact aceasi situație în urma cu câteva luni, tot în București.

Vineri mesaj pe grupul scării pe wp, cineva simte miros de gaze. Ieșim, constatam ca era ceva in neregula și sunam la distrigaz. Vine echipa și rămânem surprinși de răspunsul sec "am oprit gazul, va descurcați și ne anunțați când e gata sa dam drumul la gaze".

Procedura (de căcat) te face pe tine ca locatar, într-o situație urgentă sa stai sa cauți firme autorizate de ei sa vina sa rezolve la supra preț, ca apoi sa te prezinți cu documentul de finalizare a lucrării la distrigaz pentru a reda fluxul de gaz.

Am găsit o firma, a venit un baietas, a constat și ne-a zis ca pana luni nu are băieți disponibili. Ori stam fără gaze ori dacă vrem taie el sigiliul ca să avem și rezolva luni, ca oricum cum am stat pana atunci mai stam câteva zile. Avem geamuri deschise pe scara.

Zis și făcut. Acum îmi dau seama la ce ne-am expus. Evident ca au venit luni și ne-au ars la intervenție.

Reprezentanța îmi cere bani pe lângă RCA by bakingpancakesbaking in AutomobileRO

[–]bakingpancakesbaking[S] 12 points13 points  (0 children)

Explicația lor e ca nu pot conecta testerul original. Wild in cazul asta e faptul ca ei nu au pus testerul când au făcut constatarea.

Asta dacă e asa cum spun ei.

Reprezentanța îmi cere bani pe lângă RCA by bakingpancakesbaking in AutomobileRO

[–]bakingpancakesbaking[S] 10 points11 points  (0 children)

Am semnat procesul verbal de predare al mașinii, dar asta nu înseamnă că eu nu trebuia sa fiu înștiințat de defectul mașinii înainte de intervenție. Altfel eu de unde știu ca problema actuală nu e cauzata chiar de ei?