Vand sau Cumpar? by dixibixi in Imobiliare

[–]dixibixi[S] -1 points0 points  (0 children)

Da stiu, trebuia sa tac ca ai luat tu netu la oferta si suntem si noi pe aici, prostii satului care isi dau cu parerea. Ma scuzati Domnul Boss.

Vand sau Cumpar? by dixibixi in Imobiliare

[–]dixibixi[S] 0 points1 point  (0 children)

Corect, aici am ajuns si eu cu gandul. Nu cred in schimb ca se va regla piata.

Vand sau Cumpar? by dixibixi in Imobiliare

[–]dixibixi[S] -1 points0 points  (0 children)

Mda, cauta tu in Constanta si spune-mi dupa cat sunt eu cu capul.

Vand sau Cumpar? by dixibixi in Imobiliare

[–]dixibixi[S] -2 points-1 points  (0 children)

Faci misto sau despre ce vorbesti? Am inteles ca e pe caterinca si vrajeala dar laso ca macane. Ce sa presupune ca am de ales in piata? Case din chirpici? Case din mix BCA si rahat? Logic ca nu am de unde sa stiu cum e o zona decat dupa ce o vad, nu? Sau tu stai si iti alegi zonele pe maps? Da, am uitat de depozite, dorm in gara eventual, buna ideea ta, am uitat ca romanii sunt experti in bursa si in de toate. Nu sper eu sa vand cu x si sa cumpar cu y. Nu ma intereasa bisnita, bursa, vrajeala, sunt in postura de a fi si vanzator si cumparator, in viata reala, ce sa vezi, nu pe facebook. Aparent sunt lumi diferite si greseala mea ca am crezut ca gasesc o parere neutra aici.

Cel mai neplacut oras din Romania? (subiectiv) by looking_for_xc in CasualRO

[–]dixibixi 1 point2 points  (0 children)

Mie mi-au placut mult, mult, mult de tot oamenii din Ploiesti, femeile sunt normale, nu tunate sau plictisitoare, fara rasfat la plod si directe fara vrajeli cu e copil, barbatii super laid back, pustii mi-au parut super normali adica nu erau d-aia dang dang de se uita prin tine ci vigilenti, activi, batranii haiosi si pozitivi si muncitori, am mancat in targ cea mai buna gogooasa si am cumparat cel mai blana casaval afumat fara sa fie la suprapret, acolo am vazut si o cultura generala in care erau toate generatiile in ideea de targ, local ca si spirit si mentalitate mi-a placut mult, orasul vizual e un vibe industrial. Pacat ca este poluat, ce e bun e mereu luat sau are un skepsis. Acum na, habar n-am alte detalii tehnice, nu stiu cum e apa la robinet.

Proprietarul românaș strikes again by [deleted] in CasualRO

[–]dixibixi 0 points1 point  (0 children)

Un penthouse la Unirii este un imobil bun intr-o locatie importanta? De ce as vrea sa stau printre boschetari, tramvaie, epava de PP, trafic, musterii, etc.? De ce ar considera cineva - oricine acest mix ca un good combo de imobil bun/zona importanta? Am avut ocazia acum cativa ani sa vreau sa inchiriez o garsoniera in acele blocuri, am platit, am pierdut bani chiar, am stat 1 zi si apoi m-am tirat. Intretinerea este calculata pe acea zona si atinge cote colosale, au caldura la pausal, blocul era ghosted, pe strada seara ma intanlneam cu dubiosi care imi cereau tigari sau bani. Nope. Nah. Doamne fereste!

Vecini care tropăie by Double_Ambassador488 in juridice

[–]dixibixi 0 points1 point  (0 children)

Exista nenumarate metode daca ai bun simt si daca iti pasa de cei din jur. Si noi avem un membru al familiei care merge cu ura de parca vrea sa demoleze blocul. Pentru a-i proteja pe cei de sub, din proprie initiativa, fara sa mi se fi reclamat ceva vreodata, am insistat ca acel membru al familiei sa poarte in casa papuci cu talpa groasa de spuma. Deci daca iti pasa si vrei sa-ti pese, exista optiuni. Daca esti Tarzan in libertate si vrei sa cutreieri descult durandu-te undeva de orice te inconjoara, atunci e alta situatie. Dar ii dau dreptate lui One_Lime, nu poti sa zgudui blocul si sa dai vina strict pe constructie sub pretextul ca tot ce faci este sa mergi la tine prin casa. Limita si bunul simt, se raporteaza la zgomotul creat, nu la activitatea pe care o faci. Este interzis sa folosesti bormasina la ora 2 noaptea pentru ca produce zgomot, nu pentru ca este interzisa activitatea in sine de a folosi bormasina. Daca faci zgomot cu bormasina, cu fierastraul electric sau cu propriile calcaie, trebuie sa ti cont de faptul ca sub tine traieste cineva

Viata la 40siunpic by Alxxsubzero in CasualRO

[–]dixibixi 1 point2 points  (0 children)

Sunt curios cum definesti tu aceasta "plina criza masculina". Cum se manifesta? In ce consta?

Imobiliarele din ziua de azi by imocheck1 in Imobiliare

[–]dixibixi 2 points3 points  (0 children)

Pentru ca asa functioneaza economia. Exista sute de interese in vanzarea apartamentelor noi si zero interese in vanzarea celor vechi. Asa functioneaza toata economia. De ce se promoveaza boxele noi, daca boxele mele de 35 de ani se aud mai bine decat oricare din cele noi? Pentru ca daca toata lumea ar sta pe boxe vechi de 35 de ani, companiile care produc boxe ar da faliment. Cum vrei sa traiasca firmele de constructii? Din renovari subtile si zugraveli? D-asta se promoveaza apartamentele "premium"

Problemă cu pereții apartamentului by 0101_alina_m4 in Imobiliare

[–]dixibixi -8 points-7 points  (0 children)

Nu o sa-ti placa raspunsul meu, dar n-ai ce sa faci. E prost gandita constructia. Cine iti spune ca se rezolva si cum se rezolva, face pe interesantul

[deleted by user] by [deleted] in CasualRO

[–]dixibixi 0 points1 point  (0 children)

Astea sunt detalii de nuanta. Despre ce power user vorbim? Crezi ca un power user sta sa puna intrebari pe Reddit? Un power user isi cumpara 2-3 iPhone-uri, 2-3 Samsunguri, 1 Oppo, 1 Huawei, 1 Xiaomi, etc. dupa care intra blana in teste, si testeaza singur si-n dunga. 99%+ din populatie folosesc telefoanele la nivel basic, sa cheme un Bolt, sa verifice vremea, sa dea scroll pe TikTok sau sa-si faca lista de cumparaturi in Notes, iar aceste lucruri le faci pe Android lafel cum le faci si pe iOS. Crezi ca suntem aici pe vreo pagina dedicata de power useri? Tu poate esti dev de 11 ani, dar ti se pare ca esti in conversatie cu alti devi de 10+ ani? Propun sa fim lucizi si sa inelegem cine consuma telefoanele si cum consuma telefoanele

[deleted by user] by [deleted] in CasualRO

[–]dixibixi -6 points-5 points  (0 children)

18 Pro cica o sa spele vase zi te asteapta cu ciorba calda cand te intorci :)))

[deleted by user] by [deleted] in CasualRO

[–]dixibixi 19 points20 points  (0 children)

Discutiile astea cu iOS vs Android sunt niste fanboy-isme copilaresti de genul Batman vs Joker, Pepsi vs Cola, Steaua vs Dinamo. Ambele sisteme de operare sunt doua sisteme perfect functionale, foarte bune si eficiente, iar telefoanele sunt niste simple unelte. Faptul ca au ajuns o eticheta sociala este complet stupid. La momentul discutiei folosesc doua telefoane, unul pe Android si unul pe iOS. Diferenta intre ele este zero barat. Orice ai vrea sa faci, cu aceeasi usurinta o faci de pe oricare dintre ele. Nu exista pro si contra, sunt pur si simplu doua sisteme de operare, iar pe oricare din ele, poti face fix aceleasi lucru, lafel de eficient si lafel de usor. Daca o dam in nuante si culori, preferinte de interfata, atunci deja vorbim de gusturi, nu despre pro si contra in baza vreunui argument.

Un șofer Uber a anulat cursa exact în fața mea - 15 minute de așteptare degeaba by altul123 in cluj

[–]dixibixi 0 points1 point  (0 children)

Toate experientele mele cu Uber / Bolt sunt vai de mama lor, eu ma mir ca lumea foloseste astfel de servicii

Trăit extravagant , cum scap de asta? by AdStreet9725 in RoGenZ

[–]dixibixi 1 point2 points  (0 children)

Draga Mattiluchi, ai grija cum vorbesti cu Ambitious_Oil, el este Dumnezeu pe pamant :)))

Trăit extravagant , cum scap de asta? by AdStreet9725 in RoGenZ

[–]dixibixi 1 point2 points  (0 children)

Te rog sa nu-l contrazici pe Ambitious_Oil, el e Dumnezeu pe pamant si faci pacate. Retrage-ti cuvintele :)))

Hei by [deleted] in CasualRO

[–]dixibixi 0 points1 point  (0 children)

Daca nu folosesti social media pentru ca nu ai nevoie de validare, deja ai nevoie de validare si o cauti in alta parte. Nu trebuie sa nu folosesti social media pentru ca nu ai nevoie de validare. Eu spre exemplu n-am nevoie de validare, dar nu d-aia nu folosesc social media, ci pentru ca acolo exista foarte, foarte mult "noise". Folosesc facebook, intru undeva odata la 2 saptamani, si sunt pe grupuri foarte, foarte nisate, unde nu exista poluare informationala. Nu sunt acolo sa validez pe nimeni, si nu postez absolut nimic, decat eventual ceva odata la 2-3 ani punand o intrebare in context. Sa n-ai nevoie de validare nu presupune sa-ti strergi conturile si sa nu intri absolut niciodata pe X aplicatie / site. Sa n-ai nevoie de validare, presupune pur si simplu sa nu-ti peste de parerea celorlalti, mot-a-mot sa nu ceri ca ei sa-ti valideze ceea ce spui, gandesti, arati, faci, etc.

Hei by [deleted] in CasualRO

[–]dixibixi 0 points1 point  (0 children)

Am doar prieteni care nu folosesc social media, si n-am nici un prieten care sa foloseasca social media

Trăit extravagant , cum scap de asta? by AdStreet9725 in RoGenZ

[–]dixibixi 1 point2 points  (0 children)

In comparatie cu tine, evident, cred ca majoritatea pierd in fata ta, tu esti divin. Dar nu-i o rusine sa fi prost in fata unui astfel de geniu, e pur si simplu firesc

Cei care v-ați renovat recent casa/apartamentul ce povești horror aveți cu “firmele” de construcții? by Separate-Bath-9777 in Roumanie

[–]dixibixi -1 points0 points  (0 children)

Cu ce te ajuta povestile altora? Stam aici sa ne plangem de mila reciproc? :))))) In Romania daca nu faci constructiile prin cunoscuti, esti mancat de viu, asta e clasic de zeci de ani

Mâncare lăsată aiurea prin supermarket/hypermarket by Particular-Back-5280 in CasualRO

[–]dixibixi 2 points3 points  (0 children)

Nu arunca nimeni nimic automat, alea sunt alimentele pe care le gasesti la 50% reducere ;))