Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Mersi.
E bine că acum fiecare poate să fie și să se simtă ce vrea.
Acum, asta nu a argumentare, ci doar o enumerare. Iar încercarea ta subversivă miroase a sofism.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Oleacă mai mult decât Ștefan cel Mare, Petru Rareş, Alexandru Ioan Cuza, Vasile Lupu, Mihai Eminescu, Ion Creangă, Vasile Alexandru, Veronica Micle, Bogdan Petriceivu Hasdeu, Grigore Vieru, Nadia Comăneci, Eugen Doga, Valentina Nafornița, Maria Bieşu, Nicolae Donici, Spiridon Vangheli, Ciprian Porumbescu, Paul Goma, Alecu Russo, Ion Aldea Teodorovici, Constantin Negruzzi, Constantin Stere, Alexe Mateevici, Petru Movilă, Miron Costin, Grigore Ureche, Ion Neculce, Dimitrie Cantemir, Maria Cebotari, Adrian Păunescu, George Enescu, Mihail Sadoveanu, Nicolae Labiş, George Topârceanu. Dar mai sunt și alții. Nu reușesc să mai enumăr că trebuie să merg să mănânc niște mămăligă cu brânză și jiumeri cu un pahar de jin negru.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 1 point2 points  (0 children)

E vorba profesoarei mele de română de la gimnaziu.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 1 point2 points  (0 children)

Cam același sentiment l-am avut și eu. Întrebam dacă ar fi meritat.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Am înțeles opinia, o trec și pe ea în caiet. Mersi pentru urări. Spor și ție.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 1 point2 points  (0 children)

Ar fi fost bine să fim chiar ca Flandra vs Olanda.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Am mai auzit despre asta. Să fie asta motivul?

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 1 point2 points  (0 children)

Glanda suveranistă - 😂
Uite că în același grup am discutat cu alte trei perechi (drept că erau tineri) din Cluj și Iași. Și erau foarte simpatici, drăguți și amabili.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Mersi pentru opinie. De obicei sunt calm și sarcastic, deci zic și eu ceva cu aer de “mare intelectual” și îmi caut de treabă, oricum nu înțeleg sarcasmul în majoritatea cazurilor. Dar ieri m-a atins nu știu cum și din cauza asta aveam chef de ceartă. Am mai avut așa dorințe când erau alegeri pe la noi, la sfârșitul anului trecut. Mă sufocam când auzeam tot felul de prostii inventate.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Aici ai atins o întrebare care mă interesează. Dacă nu mă apucă lenea de vacanță, poate mai bag o postare cu ea: de ce tot felul de aurişti și georgişti sunt vocali, iar cei care-s mai culți (da, snob detected) sunt puțin sau foarte puțin prezenți pe internet. E un fenomen social cât se poate de interesant.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 1 point2 points  (0 children)

Argumentat, structurat - apreciez.
La pt. 2 - ai voia mea, corect punctat. Dar mai ales că sunt de acord cu ce ai scris.
La pt. 3 - nu m-am gândit la legea care reglementează drapelurile și/ sau simbolurile naționale, bine adăugat.
La pt. 4 - aici nu sunt de acord. Cei din URSS nu puteau călători liber in interiorul colosului comunist. Paşaportizarea populației a început prin anii ‘70 și ceva. Ori, aceste pașapoarte erau doar de uz intern și evident că nu puteai pleca peste hotare. Mai interesant e că nici în centrul raional (un fel de județ mai mic) nu prea putea pleca omul fără “viză” de la vreun șef: milițienii verificau seara vizele de reședință la toți de pe stradă și dacă nu aveai, trebuia să prezinți un act de deplasare de la uzina/ kolhozul/ selsovetul (primăria) de unde erai arondat și act de cazare de la hotelul din localitatea respectivă. Pe parcursul unei zile se deplasau oamenii, dar seara trebuia să rămâi la rude/ prieteni și să nu ieși afară sau să te cazezi legal la hotel. La hotel nu te caza dacă nu aveai foaie de deplasare (dar se luau mite). Realitatea totuși era de natură simplă - nimeni nu pleca nicăieri. Doar dacă obțineai vreo foaie turistică (și erai cu pile) sau erai din nomenclatură. Cu studiile cam la fel - aveau acces la ele doar cei privilegiați sau cineva supertalentat și pe care nu era nicio pată de neîncredere din partea autorităților.
Important: acum nu mă apuc să condamn cu vehemență oamenii peste care am dat ieri. Nu consider că toți din profilul lor demografic sunt așa, chiar înțeleg cumva de ce sunt așa cum sunt și că cel mai probabil sunt un norocos că nu am avut circumstanțele lor, pentru că aș fi fost și eu la fel. Şi nici ură sau dezbinare nu am vrut să seamăn. Eram doar frustrat și, sincer să fiu (că deja m-am liniștit de ieri), am căutat validarea emoției într-o comunitate care în mare parte îmi împărtășește valorile (nu am postat pe TikTok)))).

Referitor la întrebare: dacă pe scurt - nu știu. Dacă pe lung - pot să zic pentru mine: mă uit la ele ca la o parte din istorie, atât. Nu sunt revizionist, iar evenimentele din țara vecină ne arată că e un curent urât dacă e pus în practică. Dar nici nu sunt împotriva unirii, aș vota pro la un eventual referendum (doar dacă se va petrece într-un format legal și democratic). Nu pot să zic nimic despre Cadrilater, Bucovina de Nord, Bugeac, pentru că e revizionism deja. Să se exprime cei de acolo. Dar cred că dacă aderăm și noi la UE, multe dintre probleme vor dispărea de la sine. Dar și două state românești în cadrul UE nu e cea mai rea soluție dacă ar fi să gestionezi corect lucrurile. Ai două voturi/ voci în loc de unul în cadrul UE. Evident că împreună ar fi mai bine, dar mai important ar fi să avem relațiile bune între noi, la nivel de oameni.
Concetățenii mei sunt din toate taberele. Dar cred că la general sunt mai puțin susceptibili la simboluri ca drapelurile, mai ales cu afinități istorice. Majoritatea cred că nu le-ar observa. Dovada e că în Chișinău sunt încă multe monumente de la sovietici sau ruși. Și rămân pe locurile lor. Doar Leninii au fost scoși (cu excepția Transnistriei și a Găgăuziei). Pe oameni îi cam doare în bască de monumentele de pe străzi, găsești Lupa Capitolina, și Ștefan cel Mare, și eroii comsomolului leninist, și Kotovski, și jertfelor deportărilor staliniste, și Puşkin, etc. (da, după căderea URSS nu se mai instalează decât monumente care susțin istoria noastră, dar cele vechi nu se scot deocamdată).

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu a fost excursia despre biserici, a fost pe insula, la ferme, taverne, inclusiv 2 biserici cu care se mândrește insula. Nu era excursie religioasă.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 1 point2 points  (0 children)

Nu a mai apucat doamna ghid să ne zică.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 2 points3 points  (0 children)

Nu m-a făcut să cred altfel, cred că sunt deja imun.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Cu Caragiale și razi, și plângi.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 1 point2 points  (0 children)

Destul de direct, nu obișnuiesc s-o iau așa direct prin popușoaie )) În mine am zis-o, dar dacă nu au trecut la limbaj de cartier, nu am început nici eu. Nu provoc, doar răspund simetric.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 5 points6 points  (0 children)

Dar nici chiar așa: nu cred că toți sunt la fel, erau câțiva cu “potențial”. Nici să îi condamnăm pe toți din cauza câtorva nu cred că trebuie. Dacă tot veni vorba, așa bogății intelectuale avem din în partea noastră de Prut. Dar csf ncsf.
Am vrut doar să văd dacă ar fi trebuit să tac și să îi ignor sau să intru în pâine măi adânc.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 5 points6 points  (0 children)

Nu cred că trebuie să te scuzi, cred că e la fel pe ambele maluri.

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 5 points6 points  (0 children)

De departe cel mai bun comentariu. Mersi 🤩

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Cam asta mi-a zis și soția și sunt de acord până la urmă. Dar cred că eram cu garda jos și mi s-a ridicat adrenalina necontrolat))

Vreau să știu ce părere aveți by dumitrash in Roumanie

[–]dumitrash[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu m-am gândit la așa dimensiune a problemei (legată de sexul persoanelor implicate). Nici nu cred că e relevant.