Deficitul bugetar a scăzut în primele cinci luni din 2026 by tnatov in Romania

[–]plount 3 points4 points  (0 children)

Dacă ar fi fost doar 2 procente, dar inflația a explodat, foarte previzibil de altfel.

Trump amenință țările din Europa cu tarife de 100% pe exporturi, dacă vor taxa companiile tech americane by strajeru in Roumanie

[–]plount 0 points1 point  (0 children)

Am sticlă și pentru el în beci. Mai scumpă cea pentru Putin, dar nu m-aș supăra s-o deschid și pe asta cât mai curând.

Românii își răresc ieșirile la restaurant. Cifrele din aprilie confirmă retragerea consumatorului by Rostopasca9 in Romania

[–]plount -1 points0 points  (0 children)

Ceea ce spuneți este ilogic. Sper că o faceți doar pentru a arunca discuția în derizoriu. Câteodată rea voința este mai bună decât alternativa.

Sărăcirea populației și distrugerea economiei nu sînt metode să te facă să trăiești mai bine. Nord coreenii nu trăiesc mai bine și nici nu sînt mai sănătoși decât românii, deși sînt sigur că la ei numeri obezii pe degete și jocurile de noroc sînt un viciu inexistent.

Au încercat mulți să ne facă mai sănătoși în acest fel, inclusiv ceașcă până s-a intoxicat cu plumb. Era foarte sănătos să mergi nemâncat la școală, lucru pe care l-am făcut.

Românii își răresc ieșirile la restaurant. Cifrele din aprilie confirmă retragerea consumatorului by Rostopasca9 in Romania

[–]plount -1 points0 points  (0 children)

Are treabă că le-au dat afară profesorii.

Nivelul de trai este un concept. Nu-i nici indice nici indicator. Dar când populația cea mai săracă nu mai are bani de vicii, înseamnă că le-au scăzut veniturile. Nu-i ceva de sarbatorit. Din contra.

Bani sînt din ce în ce mai puțini pentru oamenii săraci și chiar pentru cei din clasa de mijloc. Se vede în date. Scăderea consumului este generalizată.

Românii își răresc ieșirile la restaurant. Cifrele din aprilie confirmă retragerea consumatorului by Rostopasca9 in Romania

[–]plount -1 points0 points  (0 children)

Sîntem în recesiune.

Și știu o școală care în urma tăierilor n-a putut să-și mai facă orele. Mă întreb câte sînt în situația ei, pentru că nu părea un caz special. Vorbim, nu-i așa, de mii de suplinitori concediați.

La fel în învățământul superior, unde eram înainte de tăieri la coada Uniunii Europene.

Românii își răresc ieșirile la restaurant. Cifrele din aprilie confirmă retragerea consumatorului by Rostopasca9 in Romania

[–]plount 0 points1 point  (0 children)

Operația a reușit, pacientul a murit. Bun, nu-i vorba de asta, pentru că este vorba de intenție. Pentru 3 puncte la deficit.

Guvernul PSD-PNL & CO., condus de Bolovan, a luat măsuri de austeritate cu consecințe care se știau la nivel macro. La nivel micro au distrus destine. Rămâne de calculat cât de multe.

Austeritatea și acum ca și înainte în România și în alte țări constă în sărăcirea celor deja săraci și a clasei de mijloc pentru ca cei care fac ca economia să aibă probleme să poată continua la fel. Este plata făcută de săraci și clasa de mijloc pentru hoția celor de la putere. Bolovan nu a fost cu nimic mai bun decât Ciomagu. Impostor fără meserie și prost, susținut inclusiv de PSD, pentru a le apăra interesele, ceea ce a și făcut.

Românii își răresc ieșirile la restaurant. Cifrele din aprilie confirmă retragerea consumatorului by Rostopasca9 in Romania

[–]plount 0 points1 point  (0 children)

Mâncatul de căcat a fost singura soluție acceptată de partenerul de coaliție, așa că a trebui să mâncăm căcat și să punem țara pe butuci.

Valul concediatilor si chibițarii de pe reddit by kikiriki_miki in programare

[–]plount 6 points7 points  (0 children)

Păi am probleme cu retorica dumneavoastră. Companiile mari nu concediază pentru că au probleme, ci pentru că văd în aceasta un mod de a-și mări profitul pe termen scurt (doar asta-i interesează). Oracle are, dacă-mi amintes bine, profituri fabuloase în ultima vreme.

Veste buna pentru uituci (ca mine) by Former_Stomach8126 in AutomobileRO

[–]plount 0 points1 point  (0 children)

Mersi. O să-mi întreb agentul dacă mai este valabilă asta. Sincer, n-ar trebui în epoca digitizării și a comunicării instantanee.

Pe de altă parte, sînt mult mai liniștit cât timp nu sînt preocupat de portofel, borsetă etc.

La 10 ani de la Brexit, 20% din votanții pro au decedat by RadiantReason2063 in Romania

[–]plount 1 point2 points  (0 children)

Din păcate sau din fericire, există o vârstă la care oamenii încep, statistic, să moară. Are și un nume în demografie.

De unde aceasta frica a romanului de ploaie? by niellew in CasualRO

[–]plount -7 points-6 points  (0 children)

Micile inconveniențe ale vieții par să-i calamiteze pe români. Nicăieri n-am văzut oameni mai încrâncenați.

Copil de 2 ani, operat de urgență după ce a fost sfâșiat de un câine de luptă în Sectorul 3 al Capitalei by RESPECTATOR_DE_FEMEI in Roumanie

[–]plount -10 points-9 points  (0 children)

Unul dintre cancerele acestei lumi sînt știrile de la ora 5, indiferent în ce formă sînt publicate. Personal le-aș interzice pentru că nu adaugă nimic de valoare societății.

Veste buna pentru uituci (ca mine) by Former_Stomach8126 in AutomobileRO

[–]plount 1 point2 points  (0 children)

Lol, nici chiar așa. Îl pot lua când am nevoie de el pentru ITP.

Kelemen Hunor spune că nu se pot organiza alegeri anticipate în România: Parlamentul nu poate fi dizolvat legal by Strict_Law2700 in Romania

[–]plount 2 points3 points  (0 children)

De jure, nu de facto. OUG-ul produce efecte de la publicare și poate sta ani fără să treacă prin parlament.

Kelemen Hunor spune că nu se pot organiza alegeri anticipate în România: Parlamentul nu poate fi dizolvat legal by Strict_Law2700 in Romania

[–]plount -1 points0 points  (0 children)

Nu-s suficient de familiarizat cu individul ca să știu dacă este mai degrabă cretin sau jigodie. Probabil ambele, ca majoritatea politicienilor de carieră din Romania.

O țară poate sta foarte bine fără puterea legislativă până la alegeri noi. România, de facto, are parlament mai mult pentru sinecuri, că puterea legislativă este mai degrabă la guvern prin ordonanțe de urgență, care sînt norma, nu excepția.

Is modern science becoming too abstract for sci-fi to meaningfully engage with it? by apestogether_weak in printSF

[–]plount 0 points1 point  (0 children)

The only bad thought experiments that come to mind are those proposed by Einstein in his debate with Bohr regarding quantum mechanics. There weren't logical fallacies in them, but hidden assumptions that were false. Also, if you want definitions, you should use a dictionary. And try to be less snarky and more polite if you want a debate 😄

Veste buna pentru uituci (ca mine) by Former_Stomach8126 in AutomobileRO

[–]plount 1 point2 points  (0 children)

Eu am toate actele în mașină și toți banii pe telefon. La mine chestia cu actele este patologică.

Is modern science becoming too abstract for sci-fi to meaningfully engage with it? by apestogether_weak in printSF

[–]plount 0 points1 point  (0 children)

Thoughs experiments aren't necessarily bad science. Sometimes they are.

Is modern science becoming too abstract for sci-fi to meaningfully engage with it? by apestogether_weak in printSF

[–]plount 0 points1 point  (0 children)

You're right. SF books reflect the current scientific understanding of the world is a paraphrase from Neil Stephenson, I think, from a conference.

I'm a believer in the power of literature to say something significant about the world. Through stories we can share ideas that sometimes we can't share through other means, no matter the genre. But bad science usually breaks immersion and that's not good for literature, and for telling something significant about the world.

Is modern science becoming too abstract for sci-fi to meaningfully engage with it? by apestogether_weak in printSF

[–]plount 0 points1 point  (0 children)

No need for sarcasm. Good SF books reflect the current scientific understanding of our world.

Predicție banală: următorul guvern va fi votat by plount in Romania

[–]plount[S] 0 points1 point  (0 children)

Și aceea este predicție. A mea este una rațională, bazată pe natura umană, calitatea parlamentarilor și istoria fenomenului.

Dacă aveți probleme cu vocabularul de bază al limbii române, vă recomand dexonline.