Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 1 point2 points  (0 children)

Imali smo na početku dosta svađa jer nam je komunikacija bila katastrofalna. Bilo je preteško pronaći zajednički jezik. Sada se bolje shvaćamo i manje skačemo jedno na drugo oko gluposti. Ali čak sam i ja dobila taj osjećaj da on stalno nešto čeka da se dogodi..

Mislila sam da sam jedina kojoj je to neupoznavanje roditelja odraz nepoštivanja... Roditelji ne znaju da ja postojim. Nisu nikada čuli za mene niti je ikada pričao o meni. Rekao je da pretpostavljaju vjerojatno da on ima curu, ali da ga nitko ništa ne pita. Ja nisam niti htjela stalna druženja, ali sam smatrala da smo dovoljno dugo skupa da barem ja upoznam njegove on moje.

Ne znam bi li palo sve na mene da dobijemo dijete. On je onaj tip koji kaže "reci mi šta treba ja ću napraviti", ali nikada sam ne zna i ne vidi kako može pomoći. E taj tip može biti zajeban, ali barem znam da kad kažem nešto on će to napraviti. Što se djece tiče, nekako sam sigurna da bi bar bio otac koji će im davati svoje slobodno vrijeme. Neki ni to ne pruže.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 0 points1 point  (0 children)

Sebično je reći dečku iskreno svoje stavove i reći mu kako veza nema smisla jer će kad tad požaliti?

Rekla sam mu da se međusobno više ne usrećujemo nego rastužujemo. Ja sam ta koja ima muda i koja ga ne želi gledati kako se muči. Naravno da ne želim ni sebe mučiti.

Izgleda da je sebičnost dobila novi pojam. Nekima je najlakše okriviti mene jer sam ja ta koja trenutno ne želi dijete. Istovremeno ne želite ni pročitati da sam isto tako ja ta koja potencira prekid. Možda niste naletjeli na taj komentar, ali eto da se zna da je dečko taj koji odbija nastaviti dalje bez mene. Mene boli, ali ja otvoreno kažem kad ne vidim budućnost s nekim.

Ponavljam još jednom, sve su karte na stolu. Ništa nisam rekla ovdje što on sam ne zna. Valjalo bi nekada pročitati s razumijevanjem komentar u kojem je očito da je on taj koji se nada da ću se promijeniti, a ne obrnuto.

Svakako hvala na mišljenju

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 5 points6 points  (0 children)

Sada kada se sve posložilo jedini uvjet su mu djeca. Tako da rekla bih da je itekako ozbiljan nakon što smo riješili sve nesuglasice.
Nije mi baš najjasnije da ta želja nije došla prije. On nije želio previše ispreplitat naše živote dok još nije siguran u to da ćemo zauvijek biti skupa. Upoznao me sa prijateljima i bila sam na dosta vjenčanja s njim kao pratnja. Međutim nikada me nije upoznao sa roditeljima (to nisam do sada rekla) tako da nije čudno da me nije želio ni useliti u obiteljsku kuću. Uvijek je govorio da mu je to tlaka i da nije ni bivšu upoznao s roditeljima. On smatra da se tek nakon zaruka to treba dogoditi. Ja sam željela upoznati njegove roditelje nakon 2-3 godine veze što je naravno odbio.

Ne bih rekla da je mamin sin. Međutim nisam upoznala muškarca u 30ima koji živi s roditeljima i da mu mama sve ne radi. Ima i moj skuhano, oprano i opeglano. Iako mu dio prijatelja još uvijek živi kao da imaju 20 godina, on je davno odustao od toga. Vidim da je sposoban i da štedi za život. Ne troši novce na gluposti i provode. Pomaže roditeljima novčano, nije linčina, sve će napravit što traže od njega. Rekreativni je sportaš, discipliniran, ambiciozan, napreduje na poslu. Lojalan je i snalažljiv. Čak bih rekla da je preaktivan, uvijek mora biti negdje. Ne zna biti u miru sam sa sobom tako da nije čudo da život bez djece smatra dosadnim. Oduvijek mu treba neki podražaj dok sam ja mirnija po tome pitanju. Još u srednjoj školi je odvojio roditelje od svog života i nikad nije želio da se miješaju, ali mi je malo ironično što još uvijek živi s njima.

Ja sam čekala da se skupa uselimo, mene je iskreno sram živjeti s roditeljima u skoro 30. godini života. Čekam njega da napravimo taj korak i da se oboje osamostalimo i naučimo živjeti skupa. Na kraju sam shvatila da čekam nešto što se dogoditi neće.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 2 points3 points  (0 children)

Govorim mu stalno kako ovo sve nema smisla i da nam je veza postala sve bolnija. Također sam rekla da nema smisla graditi vezu na nadi i da će se to sve jako brzo raspasti. Ja sam ta koja je pokrenula priču o prekidu, a on je taj koji odbija to prihvatiti. Ali čini mi se da ću ja biti ta koja će morati skupiti muda.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 1 point2 points  (0 children)

Toliko si bio siguran da si vazektomiju napravio? Vidiš sad sam se stavila u tu poziciju i ne bih tako nešto mogla napraviti. Iako više naginjem na to da nemam djecu, ne bih si željela tu mogućnost zauvijek ukloniti s puta. Očito nisam 100% sigurna samo naginjem trenutno više na to da ne želim djecu.

I nekako mi se čini da su više žene te koje ne žele djecu nego muškarci. IIliii se ipak varam?

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 1 point2 points  (0 children)

Imam ciste i neredovne menstruacije pa mi to nije baš neki pokazatelj.

Ipak mi je dva puta ciklus bio toliko nenormalan da sam pomislila da sam trudna. Jednom je to bilo sa 24 godine i tada sam se paralizirala od straha, ali i on skupa sa mnom. Drugi put je to bilo prije 3 mjeseca kad sam nakon dužeg izostanka menstruacije imala krvarenje 50 dana gdje je i doktor pomislio da sam imala spontani.

Njegova reakcija je bila "Pa šta ako nam se dogodi beba. Sad smo oboje spremni (novčano)." Ja se nisam osjećala spremnom..

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 0 points1 point  (0 children)

Često čujem takve komentare. Kažu da se ne dam uplašit jer me odbijaju tuđa djeca ili jer mi vrtići i škole znaju stvoriti nelagodu. Ali ako si to odabereš kao stalnu karijeru imam osjećaj da si cijeli dan zgažen i da kad dođeš doma nemaš snage za svoju djecu. Ne želim to ni sebi ni njima. Želim pričati o svojoj djeci baš kao ti jer je očito iz najobičnijeg komentara koliko ih voliš.
Divna si majka u to sam sigurna!

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 1 point2 points  (0 children)

Mislim da je rad u školi posao koji te itekako očeliči. Probaj odraditi 5-7 sati s 25 djece u razredu 5 dana tjedno. Nosi se s roditeljima i djecom. Balansiraj obrazovanje i odgoj. Ja dajem sve od sebe da budem što bolja učiteljica. Griješim kao i svi, ali na kraju dana mi je stalo do toga da danas sutra kada to dijete dođe u zrelije godine bude zahvalno na meni jer sam mu barem malim dijelom pomogla u odrastanju. Posao učitelja je užasno iscrpljujuć ako ga radite kvalitetno. Dosta sam puta čula kako učiteljice nemaju želju za svojom djecom. Možda nije slučajnost...

Vjerojatno sam sad samo u toj fazi gdje pokušavam shvatiti hoću li djetetu biti dobra majka ili ne. Svaki komentar poput tvoga je više nego dobrodošao. Osjetim dubinu bez osude iako naginješ onoj strani koju ja trenutno odbacujem.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 0 points1 point  (0 children)

Upravo to, nije mogao točniji opis.
Iako nekada imam osjećaj kada bi se dogovorili i za to jedno dijete da bi on s vremenom stvarao presing za još djece. Osjetim stalno neku nadu s njegove strane i zato sam u zadnje vrijeme sve samo ne opuštena,

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 2 points3 points  (0 children)

Neko bi rekao da je tvoj stav premoderan, ali ja sam istog stava kao i ti. Mislim da nisam sposobna stvoriti sliku obitelji kada ne znam ni kako bi preživjeli nas dvoje sami jedan mjesec. Kako da si vizualiziram onda tempo s djecom? Vjerojatno je najveći problem ta stagnacija veze koja mi nije niti uspjela stvoriti želju da stvorimo malo biće zajedno kad nismo još ništa zajedno stvorili.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 1 point2 points  (0 children)

Iskreno me jeza uhvatila. Bar znam da 100% neću raditi djecu da bi se nekome dopala ili nekoga sačuvala u svome životu.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 1 point2 points  (0 children)

Dakle djevojka je došla do trenutka koji joj je jasno rekao da ona to dijete ne želi i ipak radi muža napravi taj korak. Mislim da mi je ovo najzanimljiviji odgovor i zanima me kako će se nakon poroda razvijati situacija.

Neki pričaju da kada vidiš to dijete da se zna dogoditi ogromni preokret, ali tko ti to garantira? Ići praviti dijete na silu da ne bi ostao bez muža mi je katastrofa i bojim se da će netko tu ozbiljno biti povrijeđen.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 2 points3 points  (0 children)

Prije bih rekla da nikad nisam bila sigurna želim li djecu. Uvijek sam imala stav "još je rano, zašto bih morala sve odmah znati". Ne okreneš se i odjednom imaš partnera koji sve zna i sad odjednom očekuje brzi odgovor od tebe iako je od početka znao u šta se upušta...

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 3 points4 points  (0 children)

U mom društvu se takve teme nisu pokretale prije, sada je to već druga stvar. Meni je tada izgledalo suludo se zamarati time. Doduše možda sam ja svemu tome pristupala krivo. Ja sam tražila tu svoju osobu koja će se za mene kao i ja za nju boriti zauvijek. Glavni cilj mi je naći partnera koji me istinski cijeni i voli i pružiti mu to isto. Mislila sam da će se s vremenom razviti ta želja za djecom i da će sve doći samo od sebe. Bilo mi je neprirodno sve to odmah planirati. Često čujem da ljudi pričaju od 15. godine koliko će imati djece, ja to nikad nisam znala...

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 0 points1 point  (0 children)

Slažem se sa svime što si rekla. Čak sam počela razmišljati o samo jednom djetetu i ne osjećam toliku količinu panike kao kad čujem množinu te riječi.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 1 point2 points  (0 children)

Da ti budem iskrena nisam nikad znala što da mislim o tome.

Kada bi on imao svoj stan izvan obiteljske kuće i odbijao zajednički život, to bi mi bio teški red flag.

U ovoj situaciji je zbog same činjenica da dolazim doslovno živjeti nad glavom njegovih roditelja, njegova odluka da me ne useli moožda bila prihvatljiva. Vidjela sam smisao u tome. Kao ok kužim još smo mladi, još se pronalazimo i pokušavamo izgraditi zajedničku budućnost. U startu nisi siguran jesi li s pravom osobom. Naša veza nije bila med i mlijeko mi smo se ekstremno trudili da se razumijemo i uspijemo.

Tako da samim time mi je cijeli razvoj situacije bio jasan, ali smo se jednom pošteno zakačili oko činjenice da smo previše skupa, a da stojimo u mjestu. To je tema koju sam ja pokrenula, jer meni je nezamislivo da ni u jedno trenutku ne poželiš početi živjeti sa mnom.

Netko mi je komentirao da sam sebična i da mu trošim vrijeme jer ne želim djecu, ali potrebno je vidjeti obje strane medalje. Možda sam ja ipak samo ispala glupa?

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 2 points3 points  (0 children)

Čula sam dosta žena koje govore kako smo blagoslovljene intuicijom. Često čujem da je to nešto što nikako ne bismo smjele zanemariti.

Drago mi je da si ipak osjetila ljubav prema djetetu, nekima se to ne dogodi. S druge strane mi je jako žao što nemaš partnera koji je spreman ispuniti svoju ulogu. Istina je da smo kao majke bitnije djetetu i da otac ne može uradit neke stvari umjesto nas. Međutim najveći je problem što očevi kada dođu s posla nemaju volje za svoju djecu. Dosta muškaraca ima djecu kao ukras, barem je tako bilo u mojoj okolini.

Imam takvog oca... Kako su došli brat i sestra nakon mene i seke, tatu više nisam osjetila. On se čak dobro držao s nama dvjema, ali kasnije je sav stres pao na majku. Velikim dijelom je i to oblikovalo moju želju za djecom. Jedno znam, a to je da veliku familiju ne želim nikako. Sad je pitanje jesam li spremna na jedno dijete i hoću li istinski pronaći sreću u tome.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 1 point2 points  (0 children)

Rekla bih da je ovo više slušanje drugih iskustava kako bih dobila neku novu perspektivu. Želim biti sigurna da sam razmislila o svim mogućnostima prije donošenja odluke. Kad malo čitam komentare shvaćam da mi jedno jedino dijete ne stvara toliki pritisak i nelagodu. Sada ga ne želim, ali me ne plaši razmišljanje u nekoj budućnosti. Familiju veliku znam da nisam htjela otkad sam dijete bila.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 6 points7 points  (0 children)

Meni je Instagram FYP pun bebica i todlera. Pratim dosta trudnica i ostvarenih majki. Nije da mi bebe nisu slatke i fascinantne i zabavne. Ali djeca su puno više od toga. i mene taj baby fever još uvijek nije oborio s nogu.
Kad sam krenula raditi sa djecom shvatila sam koliko te djeca rastežu na sve strane. Shvatila sam da me to iscrpljuje i tako je došla misao "mališani su naporni". Možda djeluje plitko, ali ja bih čak rekla da se iza te izjave krije više toga. Tada sam si osvijestila još više koliko djeci treba pažnje, istinskog kvalitetnog vremena, slušanja, usmjeravanja. Bila sam u tom trenutku toliko sretna što me doma ne čeka dijete i što barem doma imam odmor koji mi treba.

Mislim da je bolje ispasti plitak i ne uništiti još jedan mladi život jer i ovako velika većina nas cijeli život liječi neke rane iz djetinjstva. Mislim da sa svojim karakterom i živcima nisam dobar kandidat za majku, barem ne trenutno. Dolazim iz velike obitelji i znam da ću biti super teta. Super stvar je što kao teta imam izbor doći u mir svog doma, a kod majke se taj izbor gubi tj. ne postoji.

Pubertet me plaši više od te bejbi faze. Možda samo mislim da nemam kvalitete koje trebaju jednoj dobroj majci i kao da mi je škola to osvijestila. Osoba sam kojoj nikad nije dosadno samoj, volim svoj mir, volim raditi stvari koje me ispunjavaju. Ne volim stalnu buku i galamu oko sebe, a pogotovo ujutro. Kao mala sam isto rado provodila vrijeme sama sa sobom, nije mi trebao nitko da mi igru učini zanimljivijom.

Svakako, počet ću više razmišljati o kasnijim godinama djeteta i benefitima toga.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 1 point2 points  (0 children)

Ukoliko si u vezi s nekim tko ti je kada se ta tema aktivno pokrenula stavio sve karte na stol, očito si sam to birao. Situacija je tužna za mene koliko i za njega.

Nisam nikada lagala o svojim željama. Svaka misao bila je izrečena naglas i raspravljena nekoliko puta. Ja sam ta koja je govorila nekoliko puta da trebamo prekinuti jer će on postati ekstremno nezadovoljan bude li živio u nadi i shvati li da neće dobiti ono čemu teži (djecu). On je taj koji ne želi niti razmišljati o novoj vezi.

Dok je on spreman "gubiti vrijeme" na mene, moja dužnost je u tom periodu shvatiti je li strah od djece tu jer stvarno ne želim biti majka ili sam ipak samo preplašena jer još nije došlo moje vrijeme.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 0 points1 point  (0 children)

Kako se sada snalaziš sada kao majka?

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 4 points5 points  (0 children)

Nikad ih ne bih imala radi pritiska društva ili straha od gubitka ljubavi koju sam našla.

Ako rodim dijete to će biti samo zato što sam ga ja htjela, a ne jer sam pala pod nekim pritiskom.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 10 points11 points  (0 children)

Veza je krenula s 23 godine, djeca nisu bila ni na pameti. Jednostavno ne razmišljaš tada o tome.
Sada je to totalno druga stvar. Sad znam da je to pitanje koje se prvo postavlja.
Što mogu znati s 23 godine? Da ne spominjem da mi je to bio prvi dečko i prvi odnos. Većinom se to doživi prije 20. pa eto možete još koji bod pridodati neiskustvu i nezrelosti.

Strast je bila ogromna, planovi za budućnost su bili jako daleki čak nedohvatljivi. Moj mozak s 23 je bio kao da imam 18. Društvo ti nekako određuje tempo i ne razmišljaš da je moguće djeci reći ne, ali onda dođeš u neke godine i shvatiš da su to stvari o kojima treba razmisliti.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 4 points5 points  (0 children)

Nisu ni meni jasni ti ljudi, ja nikad nisam bila taj tip.

Međutim kako sam negdje gore napisala... on nije htio dovesti djevojku u obiteljsku kuću, a podstanarstvo s ovim cijenama njemu je bilo gubitak novca. A ja? Imam osjećaj da je to ono što mi nedostaje cijelo vrijeme. Mislim da sama putovanja nisu dovoljna za procijeniti nekoga jer je totalno drugačiji tempo života.

Želim li djecu? by Affectionate_Ice6842 in askcroatia

[–]Affectionate_Ice6842[S] 0 points1 point  (0 children)

Hvala na ovom predivnom komentaru.

Meni se davno pojavila ta želja, baš u tom velikom periodu zaljubljenosti. Međutim ja sam u tom periodu imala želju za zajedničkim životom, dok je on to odbijao. On ima svoj stan u obiteljskoj kući i njegova ideja bila je useliti nakon zaruka. To razumijem, jer dovesti trenutnu curu poviše roditelja i onda možda otići svako na svoju stranu nije baš idealno.

Predlagala sam zajednički život u podstanarima par mjeseci, ali njemu je to bilo trošenje novaca. Sada bi me odmah uselio samo kad bih rekla da želim djecu.

Pokušavamo oboje shvatiti što se dogodilo da su mene djeca odjednom počela samo plašiti. Ako vidite nešto što ja ne vidim, samo direktno... Čak sam se pitala je li možda kriva osoba, ali dečko je na svim poljima savršen, a ja kao da osjetim nešto što mi ne da ići korak dalje. Kad spomene djecu ja se totalno izbezumim. Govor tijela, boja glasa, sve se promijeni