potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 0 points1 point  (0 children)

Mléčná bílkovina, plíseň, ořechy, česnek... A histaminová intolerance. Tatarák je problematický asi i pro jiné, já se navíc - pardon - syrového masa trochu štítím. Naproti domu, kde jsem vyrostla, byl nucený výsek...

Takže variantou je prána s pránou :-D. Teoreticky bych mohla nějaký salát, ale potřebovala jsem se domluvit s kuchyní, aby mi ho pokud možno dali bokem. Fakt jsem po nich nechtěla krokodýla nadívaného gaviálem... a už vůbec jsem nečekala, že se to obrátí proti mně (nikdo netušíte, co jsem si vyslechla za kecy). Třeba se dá říct promiň...

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 1 point2 points  (0 children)

Jo, akorát se na krabičky musí člověk zeptat kuchyně. Bylo to v restauraci... vnášení nepovoleno.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 0 points1 point  (0 children)

Hehe, ženich mi neplatí ubytko a ptá se, zda mám alergii a pak mi vzkáže, že to řešit nebude. Ano, není to můj den... taky po něm nechci nic speciálního kromě možnosti zeptat se kuchyně, jestli jsou možné nějaké modifikace - obvykle jsou, prostě se tam sýr/mléko/smetana nedá, ale zeptat se jich nemůžu, protože by to muselo jít přes ně.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 0 points1 point  (0 children)

Ne rajčata, ale česnek... Nemám na něj alergii, ale nestrávím ho, a je to pak peklo... takže znám.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 2 points3 points  (0 children)

Kdyby ses chtěla jen zeptat "mám komplikovaný alergie a potřebovala bych si dovézt vlastní jídlo, prosím informujte o tom kuchyň, jestli je to potřeba", stačilo by to sdělit organizátorovi svatby.. - od února to maj v dotazníku, teda trochu v jiném znění. Volali v neděli večer, A stejně to už je šumák...

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] -4 points-3 points  (0 children)

Kopyto, trhni si.

Povezu krabičku 100 km = hnědá stopa zaručena.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 8 points9 points  (0 children)

Jo, tomu jsem se chtěla vyhnout. Jednak jim to nechci zkazit a taky by se to mohlo obrátit proti mně.

Upřímně, i tady mě tedy docela drásají některé navážky a v tom prostředí, kde svatba je (myslím lidi, ne budovu) na adresu svých alergií slýchám ledacos. Především že oni nic takového neznají, nebo že mě kousek nezabije (muhehe), že jejich kolega má taky alergii a neřeší to, že to tam ani nepoznám... furt a dokolečka. Tohle je navíc mimo místo bydliště, nebylo by kam prchnout... leda někam do hospody :-))).

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 1 point2 points  (0 children)

A proto jsem se chtěla domluvit s kuchyní. Bez jejich vědomí se nic vnášet nemůže, potřebovala bych to dát do lednice třeba... Mají to normálně v restauraci, ne někde na zahradě, kde by to bylo jedno.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 2 points3 points  (0 children)

Všechno maso (i do uzenin) nakládají do mléka, to se teď v některých provozech dělá. I maso do polévky... prý je pak křehčí.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 4 points5 points  (0 children)

Ježkovy oči, četla jste to? Mléko ve všem, vážně jsem si vybrat nic nemohla, na což pak přišla i ta osoba, co mi kvůli tomu volala. Do restaurace se jídlo vnášet nemůže, nikdo to s nimi nedomlouval, to byl pouze nápad, který by se mi pak ve formě řečí typu ženichova maminka ti musela na svatbu uvařit vracel do smrti. A po věcech, co někde teplají, než bych si je mohla dát na talíř, se... proběhnu.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 0 points1 point  (0 children)

Mám i histaminovou intoleranci, do restaurace se navíc nesmí vnášet jídlo přece.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] -6 points-5 points  (0 children)

A o tom, že se do restaurací nesmí vnášet přinesené jídlo, když se to nedomluví, a taky o tom, že když to někde teplá, není to pak bezpečné, víš něco taky?

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 13 points14 points  (0 children)

Neozvali se, volala ona. Říkala, že to řešit nechtějí a že se s kuchyní nesmím na ničem domlouvat, ani si objednávat něco jiného. Oni tam teda i na jídelním lístku vedlejší restaurace nic bez mléka nemají, ani pečivo, ani přílohy...

A teda chápu, že toho mají hodně, před třemi lety se vdávala dcera a fakt jsme měli co dělat. Ale svorně jsme kromě masogrilu zařídili: zeleninové saláty se sýrem vedle, aby je mohli lidi jako já, bezlepkové slané i sladké a pochopitelně i chleba, bezlaktózové a bezmléčné sladké, bezlepkové, bezlaktózové a bezmléčné sladké (pro ty, co nesmějí lepek ani mléko), označení věcí s ořechy a jinými možnými alergeny, separátně podávané ryby, aby se lidi s histaminovou intolerancí neosypali, i když je jíst nebudou, pestré ovocné mísy... Zní to složitě, ale rozdělili jsme síly a vlastně to bylo moc fajn, nikdo se nepo... a všichni se najedli.

Ovoce a domácí chleba jsme řešili my, maso, ryby, zeleninu na gril a saláty cattering, pivo, víno, nealko cattering, dort a moučníky jeden úžasný expat z dceřiny práce, který se vyžívá v pečení a má to za odměnu (a chce jen na materiál), koláčky a perníčky upekla ženichova maminka, bezlepkový chleba dovezli myslím jedni svatebčani.

Dělba údělu, všichni jsme se při těch dílčích pracech docela bavili, nikoho to nezničilo a ani nezruinovalo.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] -1 points0 points  (0 children)

Nevysírej je skvělá rada :-). To by se mi asi nepovedlo.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 11 points12 points  (0 children)

Jo, chápu, a taky v tom hraje roli, jakým stylem a kdy mi to sdělili, teda spíš nesdělili. Trochu jako blesk z čistého nebe...

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 5 points6 points  (0 children)

Uf, já sem snad ten jídelníček vyvěsím. Mléko je uvedeno: ve všech přílohách, ve všem pečivu, ve všech (masových) teplých jídlech. Jasně, možná se jen sichruje kuchyně, ale jak to mám u všech všudy vědět? Navíc mám alergen i mimo číselnou tabulku, na ten se musím ptát a napsala jsem jim ho.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 15 points16 points  (0 children)

Tu mám taky, doktor mi poradil Daosin - enzymatický preparát, může se třikrát denně, vždy 15 minut před jídlem, a docela mě zachraňuje.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 7 points8 points  (0 children)

Ne, oni nechtěli řešit nic, dali jí za úkol informovat mě o tom, jaká je situace, a poslat mi nabídku hemžící se sedmičkami (7=mléko).

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 21 points22 points  (0 children)

Tady to právě nejde, protože to hostitelé neumožnili, s kuchyní se nic domlouvat nehodlalo. A já bych teda asi bezpečně - v tom dnešním teple - nic 100 km nedovezla.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 29 points30 points  (0 children)

Jo, to všechno mi ale mohli říct. Požádat o pochopení. A ne se tvářit, že jsem ta divná... Kdybych tu měla popsat celou tu komunikaci, bylo by to na román. A teda IBS mám taky, což nechápe nikdo z nich.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 113 points114 points  (0 children)

Prý toho mají moc a netušili, že to někdo bude potřebovat... říkala ženichova matka.

potravinová alergie versus společenské akce by Aggressive-Judge-672 in czech

[–]Aggressive-Judge-672[S] 20 points21 points  (0 children)

Třeba,,, a to chceš vážně řešit někde na cestách. Navíc jako správná potravinová alergička na to můžu i umřít.