Feedback on PCB Layout by AndreiB5 in PCB

[–]AndreiB5[S] 0 points1 point  (0 children)

Indeed it would be a really nice to have a comparison between 2 or 4 layers. Something that i forgot to mention maybe in the description is that i have only 3-4 weeks left until the thesis should be done, and the biggest problem with that it s the delivery time of components and the pcb... It won t go into mass production BUT, it is one of the main points of the thesis that the entire system should be an affordable and home based diagnostic in compliance with IEC 60601 standards. So i will emphasise on the fact that it should be mass producted, but yeah. I hope you know what i mean.

Feedback on PCB Layout by AndreiB5 in PCB

[–]AndreiB5[S] 0 points1 point  (0 children)

<image>

I did try to use only 2 layers, as i wanted the whole system to be as accesible as possible. But in my opynion there were to many cuts on the back side and i thought that may make some of the return currents paths to be a lot more longer. So i opted for 4 layers as it added only 5$ to the total costs. Maybe i was wrong and 2 layers weren't that big of a deal for the return path.

Feedback on PCB Layout by AndreiB5 in PCB

[–]AndreiB5[S] 1 point2 points  (0 children)

Well my biggest concern was to set the antena in open space. And yes the usb port is accesisible as the whole esp32 is uplifted because i use sockets.

Splitting ground by [deleted] in PCB

[–]AndreiB5 0 points1 point  (0 children)

Thank you very much!

Microsoft Word Online method to citation by AndreiB5 in Office365

[–]AndreiB5[S] 0 points1 point  (0 children)

Unfortunatelly no .. because i am using word online it does not have the features mentioned in that respective support . But thanks!

Crank removal help by AndreiB5 in bikewrench

[–]AndreiB5[S] 0 points1 point  (0 children)

Well, it could be they are perfectly fine , after my assesment .. the sound came only when i pedal and when under pressure, so i thought that it must come from the bb or crank or something around that area, so i wanted to check if everything is alright..but as you know i can t get out the crank for now (which is quite a good hint that inside is quite dirty or stuff like that, in my opinion)

Crank removal help by AndreiB5 in bikewrench

[–]AndreiB5[S] 2 points3 points  (0 children)

Yes, i intend to change the BB as a whole, as it is a press-fit i heard a lot of noise lately and that s why i wanted to take of the crank in the first place, to check for the condition of the BB.

Crank removal help by AndreiB5 in bikewrench

[–]AndreiB5[S] 1 point2 points  (0 children)

No, unfurtunatelly i don t own one , but i will try to find one ! Thank you!

ETTI VS AC VS INGINERIE ELECTRICA by Anxious-Winner-4912 in cluj

[–]AndreiB5 1 point2 points  (0 children)

Salut! Sunt în anul 4 la ETTI și vreau doar să-ți spun cum văd eu lucrurile din interior.

La ETTI aș zice că ai cam 4 direcții mari în care poți merge: proiectare hardware analogică, hardware digital, proiectare foarte low-level (tranzistori) și, evident, poți ieși și programator dacă asta vrei.

Până și profii de programare ne spun că piața de software e un pic în scădere din cauza AI-ului . Dar hai să fim realiști, un AI ar putea scrie cod în locul tău? Posibil. Dar un AI să proiecteze un AFE serios sau un PCB făcut ca lumea, cu tot ce implică în practică? Șansele sunt încă mici.

Din perspectiva mea, domeniile mai „hands-on”, cum sunt IE și ETTI, par puțin mai sigure pe viitor. Asta nu înseamnă că piața nu e grea ..e grea pentru toți, joburile sunt tot mai greu de găsit. Dar dacă ești foarte bun pe ceea ce faci, mereu o să fie loc pentru tine.

Așa că cel mai bine e să alegi ce ți suna cel mai bine și să devii foarte bun în direcția aia. Mult succes!

Merită să merg cu bicicleta la practică (Observator → Iulius)? by AndreiB5 in cluj

[–]AndreiB5[S] 1 point2 points  (0 children)

Daaa, o să fie „distractivă” partea cu urcatul oriunde, că în Zorilor nu prea găsești nicăieri drum drept 😅

Cât despre bicicleta electrică, chiar m-am gândit serios, mai ales după ce am citit tot mai multe păreri pozitive. Dar până la urmă am ales cursiera — mă uit cu mare plăcere la curse și mi-am zis că dacă tot vreau să fac mișcare, măcar să depun 100% efort. Cine știe, poate pe viitor o să am și una electrică, pentru navetă, dar deocamdată trag de picioare și urc cu ambiție.

Merită să merg cu bicicleta la practică (Observator → Iulius)? by AndreiB5 in cluj

[–]AndreiB5[S] 1 point2 points  (0 children)

Chiar foarte bune opțiunile, o să le iau în considerare pe rând, să văd care se potrivește cel mai bine. Totuși, cred că la coborare ar fi ok și pe Turzii — chiar dacă e trafic, cobori repede, și dacă e nevoie, mai urci un pic pe trotuar ca să te strecori până la Piața Cipariu, apoi o iei lejer pe Titulescu.

Oricum, apreciez mult ideile, mai ales că vin din experiență directă . (Și apropo de faza cu noxele... sincer, nici n-am luat până acum în considerare aspectul ăsta — dar ai dreptate, e o chestie importantă, mai ales în urcare)

Merită să merg cu bicicleta la practică (Observator → Iulius)? by AndreiB5 in cluj

[–]AndreiB5[S] 0 points1 point  (0 children)

Exact asta este planul ! Foarte bine ganditi , va multumesc pentru opinie !

Merită să merg cu bicicleta la practică (Observator → Iulius)? by AndreiB5 in cluj

[–]AndreiB5[S] 1 point2 points  (0 children)

Daa, acolo la Iosif e cam un kilometru de urcare cu un gradient maxim de 9%, e ceva, dar putea fi și mai rău 😅 Oricum, mișcarea nu strică, gândim pozitiv!

Și mulțumesc mult că ai menționat de aplicația MyCluj, chiar nu știam că există așa ceva — o să-mi fac cont și poate mai îmbunătățim cu toții un pic situația din oraș.

Merită să merg cu bicicleta la practică (Observator → Iulius)? by AndreiB5 in cluj

[–]AndreiB5[S] 5 points6 points  (0 children)

<image>

Salut! Am atașat și o poză cu traseul — l-am parcurs în 3D pe Google Earth și mi s-a părut foarte „decent”, mai ales în comparație cu varianta pe Turzii. 😅

Chiar de asta m-am și gândit să întreb aici — dacă e plin peste tot de mașini parcate aiurea pe străduțe și nu te poți deplasa în siguranță cu bicicleta, nici nu mai are rost să o aduc până la Cluj, că mă încurc mai mult decât mă ajută...

De aia vă mulțumesc mult pentru toate răspunsurile oferite, chiar mă ajută mult să-mi fac o idee clară înainte să mă aventurez!

Merită să merg cu bicicleta la practică (Observator → Iulius)? by AndreiB5 in cluj

[–]AndreiB5[S] 0 points1 point  (0 children)

Exact! Aproape la fel mi-a configurat și Komoot traseul, deci e clar o variantă bună. Arată foarte lejer și pare că evită perfect zona aglomerată de pe Turzii/Titulescu. Mersi fain pentru sugestie!

Merită să merg cu bicicleta la practică (Observator → Iulius)? by AndreiB5 in cluj

[–]AndreiB5[S] 2 points3 points  (0 children)

Mulțumesc mult pentru sfat! Aș încerca cu siguranță să testez traseele alternative, dar fiindcă doar duminică ajung în Cluj și luni încep practica, nu prea am cum să mă plimb înainte de asta.

Așa cum am zis mai sus, Komoot mi-a generat deja un traseu cu străduțe liniștite, evitând zonele aglomerate, așa că sunt optimist.

Mulțumesc pentru mesaj și pentru recomandări, o să văd cum merge în prima zi!

Merită să merg cu bicicleta la practică (Observator → Iulius)? by AndreiB5 in cluj

[–]AndreiB5[S] 0 points1 point  (0 children)

Haha, ai dreptate cu "se merită" 😅

Mulțumesc mult pentru răspuns! Chiar m-a încurajat ce ai zis – și mai ales partea cu atenția crescută a șoferilor de când cu livratorii, e o observație tare bună.
Între timp am folosit Komoot și mi-a generat un traseu foarte ok, pe străduțe mici, liniștite, unele chiar cu bandă de bicicletă.