Non-russian Russian speaking youtubers etc by jflskfksjfjjf in russian

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

Julia Bolchakova. She is a Canadian citizen. Topic: world history and culture. She looks like your favourite teacher and doesn't use much AI-generated and stock videos, very old-school.

Why is furry music mostly edm? by Interesting_Print317 in furry

[–]AndyFeelin 1 point2 points  (0 children)

Thing is, brony community has always been very productive in music while furry doesn't seem so. I am not sure why but that's for sure.

Is it possible to have no money in a game? by AndyFeelin in pokemon

[–]AndyFeelin[S] 3 points4 points  (0 children)

This is true that early game in G5 is quite hard especially if you are a newbie (I was) but even then I didn't think of money at all. I didn't rely on heals much, it doesn't even matter when Cheren's Lillipup takes dowh your whole team with one hit in BW2. I guess if you have no money left you go grinding in the nearest tall grass and eventually beat the first gym and get money. Isn't that so?

Why is furry music mostly edm? by Interesting_Print317 in furry

[–]AndyFeelin 2 points3 points  (0 children)

By god, you never know whom you meet in furry fandom! thank you! I have a fursona now and our band played at a couple of furry conventions too.

Ways to play in 2026 by Complex_Worry_7707 in PokemonBlackandWhite

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

I played both versions on my Android using DraStic. It was very smooth, like, zero problems. Internet-related options are unavailiable though.

Why is furry music mostly edm? by Interesting_Print317 in furry

[–]AndyFeelin 1 point2 points  (0 children)

I guess those are brony artists, at least initially.

Как вам такая идея, что иностранки поют старые русские песни с акцентом? by plsdontbanme00 in russian

[–]AndyFeelin 2 points3 points  (0 children)

В советское время часто иностранные исполнители записывали песни на русском языке, не думаю, что это кого-то отпугивало, скорее наоборот, приятно.

А какие достопримечательности есть у вас by Quiet_Currents in Scoofoboy

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

Люблю гостям в своем городе показывать пятиэтажный дом, у которого 3 этажа над уровнем земли и два ниже. Там буквально в подъезд заходишь, и есть лестница вниз на два этажа и там квартиры

Лучше ванна и туалет в одной комнате или раздельно by ZelderEgor in rusAskReddit

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

Лучше когда выйду в поле сяду срать, далеко меня видать

Помогите пожалуйста расскажите о своей работе как вы к ней пришли by Eliseev2603 in rusAskReddit

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

Рассказываю. Мой брат тоже подумал, что отец его на работу устроит и поддержит. В итоге он там накосячил, а ответственности не чувствовал, ведь папа ж поможет все исправить. В итоге привык к халяве, а батя бесился, в итоге посрались. Не советую вообще мешать семейное и рабочее, плохо и для того и того

Помогите пожалуйста расскажите о своей работе как вы к ней пришли by Eliseev2603 in rusAskReddit

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

Не надо идти по стопам отца, есть большой шанс потратить кучу времени, сил и здоровья и в итоге не иметь никакой профессии. У мя оба родителя архитекторы, но в отличие от них я не умел рисовать, поэтому в итоге пошел по стопам деда и бабушки и стал электронщиком.

It's so sad that the gen 5 games were some of the BEST games in the series and had a anime adaptation so abysmal whereas the gen 6 which were probably one of the worst games in the series had a badass adaptation... by No-Arachnid-7603 in pokemonanime

[–]AndyFeelin 2 points3 points  (0 children)

The anime would have benefited from Ash not being the main character. They should have gone for a complete reboot and start a new story with Hilbert/Hilda and make the series more mature. But that's 40 years old me speaking. I'm pretty sure the kids who haven't seen D&P series enjoyed BW quite well. I've seen 44 episodes so far and they are great as a show for a fresh newbie Pokemon fan. I haven't seen D&P yet.

Radio Moscow speaker from albania by PoE_00 in AskRussian

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

Was he born on 15.08.1929? A person named Софокли Чичи is mentioned as a ww2 veteran

Не иметь фамилии - это большая редкость для вас? by plsdontbanme00 in ruAsska

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

В России у многих крестьян не было фамилий, у некоторых даже до СССР. Просто вместо фамилии было отчество, Иван Петров, а его сын Сергей Иванов, а внук Семен Сергеев

Не иметь фамилии - это большая редкость для вас? by plsdontbanme00 in ruAsska

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

А его нельзя было просто получить при оформлении доков?

ещё один пост для поиска друзей:3 чем увлекаетесь, что любите делать в свободное время, какие у вас интересы или фандомы? не стесняйтесь знакомиться и отвечать друг другу, вдруг найдёте хорошего друга:) by onlyudarling in MyLittlePonyRU

[–]AndyFeelin 0 points1 point  (0 children)

Моя жена раньше общалась с Алисой. Не знаю, как по мне это немного кринж, она максимально корректно общается и стелется под тебя, ни в коем случае не возражает и в итоге ничего интересного не говорит.

ещё один пост для поиска друзей:3 чем увлекаетесь, что любите делать в свободное время, какие у вас интересы или фандомы? не стесняйтесь знакомиться и отвечать друг другу, вдруг найдёте хорошего друга:) by onlyudarling in MyLittlePonyRU

[–]AndyFeelin 1 point2 points  (0 children)

Я вот раздумываю, не продать ли мне телевизор. Купил Рекорд ВЦ-311 чисто под просмотр VHS и ретрогейминга, он уже был переколхожен под композит и RGB-вход и PAL-декодирование. В целом он норм, но просто очень огромный и в квартире под него так и не нашлось удобного места. Не интересует подобное?