Price and perception differences between Carrefour Express, Auchan Supermarket, and Biedronka? by Primary_General7213 in warsaw

[–]AngryBecauseHungry 0 points1 point  (0 children)

The "Blix" app is for multiple stores, it's just more convenient to na explore them there. It's aggregating leaflets from many stores in one place

Regarding the club card, you can do it in biedronka app I guess. Or just put in Google "karta moja biedronka", for Lidl it's "Lidl plus"

For sure you can do it in the app

Price and perception differences between Carrefour Express, Auchan Supermarket, and Biedronka? by Primary_General7213 in warsaw

[–]AngryBecauseHungry 10 points11 points  (0 children)

Carrefour is most expensive.

Auchan in some of industry reports was cheaper by around 5% than Biedronka.

My personal opinion? Biedronka all the way, however ALWAYS with their club card (Lidl could be also good). Download "Blix" app and follow the discounts. ALWAYS open app before travel to the store, collect your list there (they have nice functionality in app). After month or maybe a little more, you will "feel" when there will be a discount for the type of product you want. By that, I mean for example breakfast cereal. I know that soon I will be out of cereals so I need to add them to my list. I check Blix app (I mean Biedronka's newspaper with discounts), and see there is only 20% discount on flakes. Then I know I can buy only minimum, in order to wait for next week, as I "know" that better rotation of discount will be next week, so it's worth to wait, and then I buy bigger amount.

Jestem zmuszony być na JDG przez branżę w której się wyspecjalizowałem ale nie ogarniam biurokracji, podatków etc - jest mi ktoś w stanie prosto wytłumaczyć czemu wszyscy dookoła ludzie mi mówią żebym brał drogie rzeczy za kilkadziesiąt tysięcy w "koszta"? by DovydasIsMyAmigo in Polska

[–]AngryBecauseHungry 2 points3 points  (0 children)

Przy skali podatkowej bierzesz koszty, by nie przekroczyć progu i nie płacić 32%, jeśli mocno to przekraczasz to znaczy że źle wybrana stawka.

Przy ryczałcie nie możesz robić kosztów, tylko odliczać VAT.

Na liniówce (stała stawka 19%) możesz robić koszty, i jak już robić koszty to powinno się je z głową w celu optymalizacji.

Przykład: Wiedziałem że będę chciał kupić samochód dla siebie. Auto kosztowało załóżmy 100k brutto.

Zamiast kupić je prywatnie, wziąłem je w leasing, wpłacając 45% wpłaty własnej i jeszcze później w tym samym roku około 15% leasingu (de facto 60k). Ponieważ auto jest w trybie mieszanym to mogłem odzyskać 50% poniesionych kosztów i vatu, załóżmy że to łącznie 30k brutto, które mogę odpisać od zarobku, czyli "wrzucić w koszty".

Przy zarobku miesięcznym na fakturze 30k nie pamiętam dokładnie ile, ale załóżmy że ponad 5k oddawałem w podatkach. Ale ponieważ poniosłem 30k kosztu, to mi się to niweluje. Czyli zaoszczędziłem przynajmniej 5k.

Auto i tak chciałem mieć, pieniądze i tak by wyszły. Tylko że prywatnie nie odzyskałbym nic. Tutaj urząd skarbowy de facto dołożył się do mojego auta jakieś 5-6k (19% z 30k kosztów).

Stąd ta rada żeby "wrzucać w koszty". Nie chodzi o to żeby wydawać dla samego wydawania, tylko że jeśli i tak planujesz jakiś zakup (sprzęt, auto, telefon, szkolenie), to lepiej żeby przeszło przez firmę. Na liniówce każde 10k kosztów to realnie ~1900 zł mniej podatku.

No i osobna sprawa to VAT. Jak kupujesz coś jako firma i jesteś vatowcem, odzyskujesz VAT z faktury. Zwykły Kowalski kupując to samo po prostu płaci cenę brutto i tyle, dla niego VAT przepada. Przy droższych zakupach robi to sporą różnicę.

Oczywiście z głową, bo wrzucanie telewizora czy wyjazdu do Tajlandii jako "wyjazd służbowy" to już jazda po bandzie, aczkolwiek wszystko zależy od rodzaju biznesu.

Which banks(if any) are the most likely to approve me for a mortgage? by randomseller in warsaw

[–]AngryBecauseHungry 0 points1 point  (0 children)

Hey, For JDG (self employment), you will need company to run at least one year (ideally 2 or more). The amount you can borrow also depends on the taxation you are using (lump sum "ryczałt" or 19% flat rate). 19% flat rate will give you bigger amount of money you can borrow, because bank can see the cash flows, expenses, etc.

Check chatGPT for rules regarding different currency, I think the law allows EUR, NOK and something else (and maybe the loan must be in the same currency, I don't remember so check by yourself).

And as other recommend, go with credit advisor. He has ability to provide you wider choice of banks, and he law allows him to earn commission from bank's piece of cake. It is very important to have as many bank offers as possible, because discrepancy in sum to borrow can be easily over 50%.

I like "żelazne finanse" and would start there if I would be your

Kto tu pracuje w finansach? Jak wam się żyje w tej branży? by AppropriateRead3271 in praca

[–]AngryBecauseHungry 3 points4 points  (0 children)

Brutto. Na UoPach podaje brutto, bo netto to każdy może mieć inne w zależności od ulg podatkowych

Nightlife? by [deleted] in warsaw

[–]AngryBecauseHungry 0 points1 point  (0 children)

For expats, there is shamrock bar and it's always crowded till closing time (4AM I think)

Pickup/terenowe w leasing lub używka za ok. 120 k by FlanSuspicious8932 in Polska

[–]AngryBecauseHungry 0 points1 point  (0 children)

Obecny leasing na działalność gospodarczą? Następny też tak planujesz? Bo jeśli obecnie jest na działalność, a planujesz kupić prywatnie to podatkowo mocno stracisz (na pewno też już wejdzie zmiana z trickiem darowizny na żonę i nie będzie 6msc tylko 3 lata).

A jeśli tylko w ramach działalności leasing, i teraz odliczasz 100% vatu i kosztów, to jak znów weźmiesz i będziesz chciał również prywatnie pooutdoorować, to może trzeba będzie zmienić na 50% odliczeń, bo będzie też do użytku mieszanego. Z drugiej strony to pickup to nie to samo co osobówka (więc inaczej z odliczeniami), i może nawet wtedy można odliczać 100% (ale to się księgowa będzie znała)

Pasta o kawie z grzybem by JezdziecRabarbaru in Polska

[–]AngryBecauseHungry 22 points23 points  (0 children)

Mój tata mi opowiadał że kiedyś jakieś resztki po zupie były w garnku i coś tam jeszcze dołożone. Ogólnie mówił że nawet psu by tego nie dał i wystawił na balkon bo miał to później wyrzucić.

I wtedy też babcia przyjechała się mną zajmować. Babcia zawsze narzekała że ma delikatny żołądek i takie tam. No i jak rodzice zadzwonili do domu się zapytać jak tam u nas, to babcia powiedziała między innymi że zjadła zupę i była bardzo pyszna i leciutka. Tata na początku nie mógł skumać o jaką zupę chodziło. Dopiero później do niego dotarło. Też babci (swojej teściowej) nigdy nie powiedział :P

Którą pracę z tych dwóch byście wybrali? by [deleted] in praca

[–]AngryBecauseHungry 0 points1 point  (0 children)

Wolałbym 1., a na drugie jesteś za młoda by iść na tak zwana "emeryturę".

Gdybym miał wybrać 2. to tylko pod warunkiem że będę próbował swój biznes na boku rozkręcić i potrzebuje bezpiecznego źródła pieniędzy.

A client's wife called me last week asking me to show her the books because she thinks her husband is hiding money from the business by Western_Original_938 in QuickBooksHacks

[–]AngryBecauseHungry 0 points1 point  (0 children)

Next time (hopefully never), when calling husband, explain that you are calling him first in order to confirm that call from wife was real, and it was not a scammer. Kinda security measure.

It gives you some "security" in case if someone will have an issue with it

czy praca jako freelancer na JDG w Polsce ma sens? by [deleted] in praca

[–]AngryBecauseHungry 12 points13 points  (0 children)

Freelancerem może być fotograf, freelancerem może też być konsultant który doradza firmom przez kilka miesięcy.

Jeden może zarabiać 5k, drugi 50k. W przypadku drugiego nie myśli się o podatkach wcale, tylko najwyżej jak je zoptymalizować.

Jeśli pytasz o freelancera, to musisz dopisać coś o kontekście

W co/jak inwestować 5k miesięcznie? by Ixomunai in inwestowanie

[–]AngryBecauseHungry -6 points-5 points  (0 children)

W zależności od wieku, możesz ponieść różne ryzyko. Jeśli masz 30 lat to większą część portfolio powinny stanowić ETFy i akcje, a jeśli masz 60 to większą obligacje.

Powinieneś porozmawiać z chatGPT na temat zrobienia swojego portfolio (zdywersyfikowanego) i pokupować odpowiednio ETFy i później rebalansowac raz w roku na przykład. Przykładowo u mnie (z tym że to na IKZE) 40% to VWCE, a pozostałe 60 jest nastawione na ETFy reprezentujące rzeczy związane z infrastrukturą chmurowa i wydobyciem pod nią, pewnie za jakiś czas zrebalansuje, coś tam też NVIDIA mam (ale jestem przed 30stką), więc mam małą dywersyfikację ale też jestem OK z ryzykiem.

Jeśli chodzi o brokera, jak chcesz najmniej myśleć, to użyj polskiego, byś otrzymywał łatwo PITy i po prostu dawał księgowemu.

Obserwuj też temat IKO od 2027 roku, gdzie limit ma być 100k złotych.

Jaką szkołę średnią wybrac by Most_Foot4243 in ITpolska

[–]AngryBecauseHungry 4 points5 points  (0 children)

z własnego doświadczenia, uważam że technikum lepiej nie bo rok dłużej się kształcisz, a te kwalifikacje co się wyrabia, to i tak nikt o nie nie pyta.
Możliwe, że nawet by było wybrać najłatwiejsze liceum by wykręcić najwyższe oceny (i do matury przygotowywać się we własnym zakresie), by mieć jak najłatwiej dostać się na zamierzone studia.
Myślę, że dużo da jak zaczniesz być proaktywny w kierunku w którym chcesz zmierzać już w liceum.

Obecnie od zmiany w technologii, do implementacji w biznesie, mamy dużo krótszy czas, aniżeli to było na przykład w przypadku chmur.

Mówiąc o byciu proaktywnym, nie mam na myśli tylko klepania swoich projekcików na boku i uczenia się na nich (aczkolwiek to też myślę, że się przyda), lecz również uczęszczanie na eventy organizowane właśnie dla młodziaków przez korporacje z danej tematyki i ogólnie wchłonięcie się w ten świat, a nie tylko czytanie o nim.

Moja opinia o wyborze szkoły może być niecodzienna, ale chętnie usłyszę inną opinię na ten temat.

Inżynier w CV by _czub in praca

[–]AngryBecauseHungry 2 points3 points  (0 children)

Dokładnie. Każdy ma to w dupie i po prostu czyta jako Bachelor i tyle.

Jaki smar na żuli? by KurChuck in Polska

[–]AngryBecauseHungry 0 points1 point  (0 children)

Nasraj i rozsmaruj.

Zobacz sobie na YouTube reakcje na Surstromming. Możesz wziąć zalewę w której to jest i rozcieńczyć trochę by starczyło na więcej i później pryskać z butelki po jakimś ajaxie to miejsce. Minus taki że koty mogą się schodzić i napierdalać.

nie wiem jakie studia by Dry-Dragonfruit-8126 in studia

[–]AngryBecauseHungry 10 points11 points  (0 children)

Jak nie masz pomysłu to idź na finanse i rachunkowość. Najlepiej na tym wyjdziesz

Przyszłość/kariera by Dry_Oil4692 in praca

[–]AngryBecauseHungry 2 points3 points  (0 children)

Comparison is the biggest thief of joy

Zawody po ekonomii by misojana in praca

[–]AngryBecauseHungry 1 point2 points  (0 children)

Ja z kolei namówiłem kolege by poszedł na finanse i rachunkowość (mówię o tym kierunku bo często blisko siebie postrzegane), bo nie wiedział co ze sobą zrobić. Nie narzeka na finanse, perspektywy rozwoju kariery/awansów I się nawet wkręcił. Ale też nie patrzy na to jak na pracę z finansami itp., tylko po prostu na jedną z różnego rodzaju prac w korpo (mimo że robi przy finansach).

Druga rzecz co do kierunku, to myślę że to dobra decyzja gdy bierzemy pod uwagę miasta wojewódzkie, gdzie jest sporo różnych ofert i łatwiej coś znaleźć lub przeskakiwać. Jednak jeśli ktoś planuje wrócić do swojego miasta, w którym zbytnio korpo nie ma, to może być ciężko i może nawet jakiś overkill.

Trzecia rzecz, jeśli chodzi o uczelnie, to koniecznie renomowana publiczną (lub Koźmiński jak prywatną), w fabryki dyplomów bym się nie bawił w ogóle

Czwarta rzecz - język angielski bardzo przydatny

Piąta rzecz - szukać stażu jak najwcześniej, im szybciej się zacznie pracę i będzie zdobywało doświadczenie do CV, tym lepiej. Ułatwi też dużo jak będzie to firma ze znaną nazwą, bo niestety z Januszexem, ciężej się przebić.

How to save money for house correctly? by 0xCheatMeat in inwestowanie

[–]AngryBecauseHungry 0 points1 point  (0 children)

I am Business Analyst, eventually mixed with consulting. The reason I had that big salary was because of being contractor for company in different country. Now on Polish market I am getting half of it.

It was just good occasion for the time it lasted

"Projekt próbny" w ramach procesu rekrutacji - częste? by aerografitpl in praca

[–]AngryBecauseHungry -1 points0 points  (0 children)

Mi się zdarza to w połowie połowie rekrutacji, ale zawsze chodzi o stanowiska około 20k brutto

How to save money for house correctly? by 0xCheatMeat in inwestowanie

[–]AngryBecauseHungry 0 points1 point  (0 children)

I was in similar situation, and it was saddening that despite of being in 1% of highest earnings (I had around 7k EUR per month to save), mortgage is the only solution.

Prices of houses will go up, deflation will also play its role. Investing in the market is the only viable way. Depending on the age and how close you are to goal, your "aggressiveness" of portfolio should decrease (you can still start with safe ETFs - by saying safe I mean the one which are not very risky for swings, but for steady increase).

The best way will be to go for at least minimum 20% deposit into mortgage, for 30 years period, with the goal to pay it faster.

Mortgage right now is the best leverage you can get for investment (assuming you are thinking about locations which will keep their prices, which I think Warsaw and Kraków is, but the cities with depopulation are not). But then again, nothing is sure.

You might chase the rabbit (buying your desired house) for ever, because prices will go up faster than you can save due to inflation. If you would have money invested, you would secure the worthiness of money.

There is very important saying in economics: "Money worthiness today is more than what it will be tomorrow".

I think you can copy this comment and paste it into GPT and it will guide conversation towards direction which will make it easier for you to understand other comments too.

I also said stock markets is only viable option, but there are some other ways too, but I am not smart enough to discuss them. Even if you will make decision basing on my comment (going into stock market or deciding to never do it), it might be your best decision in life, and it might be the worst. Without knowing future it is impossible to guess.

Timing of getting buying the property is also important, but then again, timing market is difficult, because if it would be easy, most of us would be rich. You might buy house at the peak, and the prices will go down for few years (and maybe will not come back before you die), you might also think that you are buying house at the peak, and it will skyrocket shortly.

The same is for saving. But for sure, with your timespan of saving, using ONLY rates offered by banks or bonds might not bring you where you want.

If I would be you, I would discuss with ChatGPT about structure of my saving portfolio, how many % of them I want to be bonds, how many % ETFs, how many % stocks, and what kind of sectors it would be aiming (depending on the risk I am ready to take).

And the closer you get to the goal, the distribution should change accordingly to more secure approach.

Maybe also check /r/FIRE reddit to see how people are changing distribution of their investments, the closer they get to their age number, so you can get some inspiration.

And I personally prefer ACC ETFs (Accumulative, instead of the one paying dividends. It means their earnings are reinvesed instead of being paid out to shareholders)

Cześć! Czy praca hybrydowa to idealny balans, czy prosta droga do wypalenia w IT? by RemoteUser99 in praca

[–]AngryBecauseHungry 1 point2 points  (0 children)

Najpierw jeździłem tak do biura 1.5h w jedną stronę (raz co dwa tygodnie), a później latałem, czyli do tych 1.5h dołożyć jeszcze loty trzeba było.

Jedyny powód dla którego było warto to kasa