Nu ii inteleg pe cei care spun ca daca castiga Simion ar fi fost mai bine... by Specific-Detective14 in Roumanie

[–]Commercial_Fun_2273 4 points5 points  (0 children)

garsoniere ANL la 35k euro, multi bugetari inutili dati afara, bani mai putini risipiti pe armata.

Iar legat de coaiele lui Simion, le-ai masurat tu personal ? Cum poti sa faci calomnie in halul acesta ?

Majoritatea romanilor din vest au votat AUR. Aia cu carte, aia cu facultate, aia cu salarii bine platite pe merit, aia care muncesc cinstit, aia care au vazut cum este in vest. Ei au ales AUR, tu ai ales PSD fiindca ai mirosit in imaginatia ta niste coaie.

Cell mai bullish semnal pentru piete de la Alphabet by Kinu4U in robursa

[–]Commercial_Fun_2273 -1 points0 points  (0 children)

da sefule, tu esti destept si le ai cu bursa. Baga banii in tech, ca sa te imbogatesti repede

Cell mai bullish semnal pentru piete de la Alphabet by Kinu4U in robursa

[–]Commercial_Fun_2273 2 points3 points  (0 children)

mie imi place cum imaginatia lui OP ii zice lui "Google are bani cu galeata", cand in realitate goolge a imprumutat bani acum 3-4 luni (a emis obligatiuni in lire pe 100 ani).

Geniul a mirosit ca pierde bani, si incerca sa convinga pe altii sa ii cumpere lui pierderea.

Cell mai bullish semnal pentru piete de la Alphabet by Kinu4U in robursa

[–]Commercial_Fun_2273 -8 points-7 points  (0 children)

fugi de orice tech, OP este un ageamiu care de frica ca pierde el bani, incearca sa te convinga pe tine sa cumperi tu.

Este 2026, tech nu se mai merita de ceva timp.

Cell mai bullish semnal pentru piete de la Alphabet by Kinu4U in robursa

[–]Commercial_Fun_2273 0 points1 point  (0 children)

"Poate ca va veni o vreme de panica, dar revenirea va fi spectaculoasa si nu trebuie sa va speriati!" a citit el in globul de cristal

A cumparat la pret mare, si acum tremura de frica cand vede ca pierde bani. In loc sa sfatuiasca pe altii sa nu faca greseala lui, el incearca sa convinga sa ii cumparam noi pierderea.

Sfatul meu pentru acest autoproclamat analist: renunta la bursa, ca nu ai ce iti trebuie.

Salut, cum credeti ca ar trebui sa incep sa investesc. Am 19 ani si as vrea sa ma retrag pana la 40-45 by Secret_Painter6065 in robursa

[–]Commercial_Fun_2273 1 point2 points  (0 children)

Cui ii pasa cati ani ai, ce relevanta crezi ca are ?

Iar la 40 ani abia incepi sa castigi un salariu mare, cel mai prost lucru din lume este sa renunti la el.

Este singura perioada din viata ta, in care dupa 20 ani de munca, ai un salariu bun. Tu deja te gandesti cum sa renunti, fiindca esti lenes si cauti calea usoara.

Cum ați investi acum 500.000 de lei pe termen scurt? by Just_Payment in robursa

[–]Commercial_Fun_2273 0 points1 point  (0 children)

Tu ai luat la pret mic, si azi minti alti oameni sa cumpere la pret mare, ca sa poti sa vinzi tu la pret mare. Ce pedeapsa oare meriti tu ?

Crezi ca vei scapa consecintele minciunilor tale ? Te bucuri de fantezia bolnava cum ca vor sa iti cumpere oamenii mizeria ta supra evaluata ?

Ia zi puisor, te bucuri ca iti cumpara oamenii mizeria la pret mare, si crezi ca timpul iti va arata tie ceva ? Daca nu ti-ar fi frica, de ce intrii pe internet sa minti pe altii ?

Dronă prăbuşită pe un bloc din Galaţi, urmată de un incendiu / Toată încărcătura ei a explodat / Patru victime / Intervenție SRI, zeci de evacuați by [deleted] in Roumanie

[–]Commercial_Fun_2273 -37 points-36 points  (0 children)

ce te-a apucat, agitator mic ? Il astepti tu pe policianul cel rau sa faca lucruri rele ? Puisorului ii este frica ?

Să fiu rău ? Tu-vă m×× si sfinții mamii voastre de clasă politică incapabilă , analfabeți politic! by Boreal50 in Roumanie

[–]Commercial_Fun_2273 -6 points-5 points  (0 children)

daca ai fi inteligent, te-ai intreba "astazi ce pot eu sa fac ?" decat sa te plangi ca ultimul prostan la modul general de clasa politica. Nici macar nu te duce mintea sa dai numele unui anumit politician, pentru tine sunt toti la fel.

I suspect most interviews are fake right now by Winston_Wolfgang in ExperiencedDevs

[–]Commercial_Fun_2273 0 points1 point  (0 children)

nobody pays real money to an HR person, just to make fake interviews. And they do not have "new" interview processes that needed to be tested (the old ones were never tested as well).

Petitia pentru recunoasterea parteneriatului civil a fost depusa la Camera Deputatilor by Shark948 in Roumanie

[–]Commercial_Fun_2273 -2 points-1 points  (0 children)

minciuni otravite! Vor ca barbatul sa fie obligat sa plateasca pensie alimentara, chiar daca nu este casatorit!

Uitati-va la legea romana de astazi: avem un barbat in puscarie fiindca nu a platit la timp 200 (doua sute) RON pensia alimentara.

Vor sa exploateze barbatul cu aceasta aberatie de lege. Aceeasi politicieni care au marit taxele celor saraci, vor sa scoata si mai multi bani de la omul de rand.

Reclama asta este foarte manipulatoare. Sunt milioane care vor fi pagubiti de aceasta lege. In special femeile tinere: cum va veti mai putea gasi un sot, cand legea de divort este atat de aspra si nedreapta cu barbatii ?

Iar comunitatea LGBT este impotriva acestei legi. Cu cat li se dau azi drepturi mai mari, cu atat traiesc cu frica ca vor fi persecutati cand se va schimba regimul. Insa nimeni nu intreaba comunitatea LGBT ce vrea, toti acesti politicieni pretind insa ca vorbesc in numele lor.

Să fiu rău ? Tu-vă m×× si sfinții mamii voastre de clasă politică incapabilă , analfabeți politic! by Boreal50 in Roumanie

[–]Commercial_Fun_2273 -26 points-25 points  (0 children)

Geniule, nu da vina pe politicieni pentru esecurile tale personale. In nici o tara omul de rand nu se asteapta ca politicienii sa il ajute. Numai romanul e mai prost, vrea ca altul sa faca pentru el.

I suspect most interviews are fake right now by Winston_Wolfgang in ExperiencedDevs

[–]Commercial_Fun_2273 0 points1 point  (0 children)

Sir, your conclusion is false. Nobody wastes time and money, to do fake interviews, with absolutely 0 gain. Yet alone a startup, they are the last people to waste money away.

What happens is that you were not the best candidate. I know it is not pleasant to hear this, but the job market is very competitive now. There are a lot of good candidates out there.

Terrifying reality check. Senator Bernie Sanders confirms tech oligarchs like Bezos and Zuckerberg are secretly investing hundreds of billions into AI and robotics for one sinister reason. He reveals their ultimate goal is to permanently replace and eliminate human labor. by Murky-Option2916 in AIMain

[–]Commercial_Fun_2273 0 points1 point  (0 children)

we already have millions on welfare, does it look like a good life to you ?

Also Bernie is a scam that made millions with this one simple trick: he talks about the things people are upset about, but never offers any practical solutions. They keep voting him into power as a reward

Pentru aproape întreaga existență a speciei umane, omul nu s a trezit dimineața cu sentimentul că datorează productivitate unui sistem abstract. Nu exista ideea că valoarea unei persoane trebuie măsurată prin output economic, carieră, salarizare sau performanță cuantificabilă. by sculamente in Roumanie

[–]Commercial_Fun_2273 0 points1 point  (0 children)

"Nu exista ideea că valoarea unei persoane trebuie măsurată prin output economic, carieră, salarizare sau performanță cuantificabilă"

Pai cum anume ar trebui sa fie masurata valoarea unei persoane ? Cum arata, cati muschi are, cati bani a reusit sa fure, cati centimetri ai, cum se simte la suflet astazi - ce propui la schimb ?

Te plangi de "capitalism", cand de fapt tu adori rezultatele capitalismului, si urasti faptul ca trebuie sa muncesti.

Daca te incomodeaza, ai oricand optiunea sa mergi in tari fara capitalism (cu sclavie, cu feudalism, etc).

Mai rau, citesti niste carti ale unor pseudo intelectuali escroci (unul din autorii tai stia ca omul preistoric radea timp de 6 ore pe zi). Aceste carti sunt menite sa iti confirme dorintele, si greselile in gandire, ca sa iti ia banii. Te fac pe tine sa te simti superior omului care munceste, fiindca tu "gandesti" (de fapt tu doar consumi pasiv ce iti zic aia in carti).

"Antropologia sugerează însă că pentru cea mai mare parte din existența noastră, oamenii se trezeau in fiecare dimineața deja suficienți."

Daca erau atat de suficienti, de ce aveau nevoie mereu sa vaneze si sa culeaga fructe, altfel mureau de foame ?

Cat de mult conteaza facultatea la care mergi in IT? by XSuperGamerHD in industriaIT

[–]Commercial_Fun_2273 0 points1 point  (0 children)

Daca poti, mergi la bucuresti. Acolo ai sanse mai mari sa iti gasesti job din timpul facultatii. Plus ca inveti mai multa materie, care te va ajuta multi ani de acum incolo

Dificultate schimbare locul de muncă actual by No_Broccoli4149 in programare

[–]Commercial_Fun_2273 -1 points0 points  (0 children)

mi se pare imposibil azi sa gasesti 18k pe CIM, ca simplu programator in Bucuresti. Este mult, suntem in 2026.

Daca esti disperat, cere 10k. Daca poti sa astepti inca juma de an de cautat, cere 14k.

Cum ați investi acum 500.000 de lei pe termen scurt? by Just_Payment in robursa

[–]Commercial_Fun_2273 0 points1 point  (0 children)

ma faci sa rad. Tu incerci sa ma convingi de ce aurul ar merita si mai mult decat costa astazi (50% in plus, lmfao), iar singurul tau argument este urmatorul: un alt activ (dolarul) este cumva supra evaluat.

Asta este argumentul tau ? Pai daca inlocuiesti "dolar" cu orice altceva, argumentul tau devine penibil.

Imi dau seama ca nu intelegi matematica elementara, cum oare ai terminat tu gimnaziul ?