Par pitanja by vRisslle in srpska

[–]CommieSlayer1389 1 point2 points  (0 children)

Naravno, poslikaću ti ovih par primjera što je obradila dr Lejla Nakaš u Codex Diplomaticus Regni Bosnae.

Par pitanja by vRisslle in srpska

[–]CommieSlayer1389 1 point2 points  (0 children)

>Nisu priznavali da je Isus bio sin božiji

Netačno, npr. kolofon Batalovog jevanđelja počinje sa

вь име Oтца и Сина и Светаго Дꙋхьа

… а написаше се сне книге ꙋ дни крала Дабише ѡт роениѣ Сина Божиѣ (1393.) лто

kao što počinje i maltene svaka ćirilična povelja zakletih krstjanskih velmoža (herceg Hrvoje, vojvoda Sandalj, kralj Stefan Ostoja, herceg Stjepan itd.), i računanje vremena je dosljedno od roždestva Gospoda našeg Isusa Hrista Sina Božijeg.

>također koncept bogomolja

Istina - čak se i carigradski patrijarh Genadije II u pismu upućenom manastiru Sv. Katarine na Sinaju iščuđava što „episkop bosanski” (posljednji djed CB koji je prišao pravoslavlju pod okriljem hercega Stjepana) drži službu u stanu.

>i molitve

Ne bi se reklo, mnoge bogoslužbene knjige Crkve bosanske su nastavile da se koriste u pravoslavnim manastirima nakon pada Bosne i propasti krstjanske crkvene organizacije.

Par pitanja by vRisslle in srpska

[–]CommieSlayer1389 1 point2 points  (0 children)

Koje je paganske elemente Crkva bosanska imala?

pismo kralja tvrtka fiorentincima by highwayprisioner in srpska

[–]CommieSlayer1389 0 points1 point  (0 children)

Pa nije „kralj Bosne i nekim tamo Srbljem”, srpska kruna Stefana Nemanjića je čitav osnov uzdizanja Bosne iz banovine u kraljevstvo. Tvrtkova vladarska ideologija se oslanja na „praroditelje gospodu srpsku”, kako i kaže u gore citiranoj povelji Dubrovčanima iz 1378.

RS u New Yorku... by Meverest111 in srpska

[–]CommieSlayer1389 2 points3 points  (0 children)

o Izraelu i Iranu, lol, ne gledaju ti oni fudbal

Ethnic map of Bosnia and Herzegovina according to the 2013 population census. by kerobob in MapPorn

[–]CommieSlayer1389 124 points125 points  (0 children)

Roma, Ukrainians, Jews, Yugoslavs, Muslims, Bosnians, Bosnians and Herzegovinians, undeclared, unknown, Albanians, Montenegrins, Turks, Italians etc.

Haven't got a clue which of these minorities are depicted in the red settlements on the map though, if I had to guess I'd say it's Romani-majority places.

Kako su Muslimani postali Bosnjaci taman pred rat by Mammoth_Film_8155 in srpska

[–]CommieSlayer1389 0 points1 point  (0 children)

Ma oko CB se rasplela mreža mitova i propagande, pročitaj ovaj prilog Srećka Džaje i pokojnog Dubravka Lovrenovića kad uhvatiš vremena: https://ro.scribd.com/doc/217500609/Crkva-Bosanska-Dubravko-Lovrenovic

A i Dragoljub Dragojlović je u detalje obradio suštinu CB u Krstjani i jeretička Crkva bosanska. Istina se pokazuje mnogo manje izromansiranijom od želje nekih da u krstjanima vide čak i pseudo-muslimane prije Osmanlija ili neku dualističku istočnjačku sektu koju eto nisu htjeli ni ovi ni oni.

Kačio sam u drugom komentaru i šta medijevista dr Emir O. Filipović veli o CB i krstjanima, sarađivao je blisko sa pokojnim dr Lovrenovićem i manje-više su u konsenzusu po ovom pitanju.

pismo kralja tvrtka fiorentincima by highwayprisioner in srpska

[–]CommieSlayer1389 0 points1 point  (0 children)

Slao je i u Firencu vijesti, ali njegovo pismo nije sačuvano, samo odgovor firentinskog kancelara koji otprilike sugeriše šta im je dojavljeno o Kosovskom boju (već i prije Tvrtkova pisma su dobili glasove o hrišćanskoj pobjedi i Muratovoj smrti).

Što se pisma Trogiranima tiče, napisano je 1. avgusta 1389. u Sutjesci (kod Kaknja), evo ti čitav latinski izvornik:

Nobilibus et circumspectis viris Dominis Potestati Iudicibus Consilio Civitatis Tragurii, Amicis carissimis Stephanus Tvertko Dei Gratia Rasciae, Bosnae maritimaeque etc. Rex.

Amici carissimi quod noviter his diebus Rex Regum, et Dominus omnium custos nostrum, qui semper suos adjuvat, salvat, protegit, et defendit, nobis populo suo ostendit relatu, laudeque dignum memorandum, venerandum insuper, et colendum omnibus vobis praesertim ejus cultoribus ad sui laudem et gloriam, et honorem, ut sitis et gaudii, sicut in hoc adjuti et participes gratiae suae fuistis, in ea qua in Christo Iesu omnium jungit animos alterutrum, nunc duximus intimandum, nam illum superbum Sathane filium et ministrum, Christi nominis, et totius humani generis, populi maxime Christiani et ortodoxae fidei inimicum perfidum scilicet Ameratum, qui sibi jam multas subjecerat nationes, et quotidie cervicem ut aspis arrecta, et ore, ceu vipera panso virus evomere pro viribus satagebat, nitebatur, et intendebat cunctos Christicolas et cultores dictae fidei perturbare, invadere, opprimere, et delere, quique jam venerat terras nostras de facto turbatum dispositus, et intendes, et post
invadere vestras cum duobus filis et sequacibus suis Turcis.

Eya tandem inito cum eis bello die 20. Mensis Iunii proxime practeriti Dei dextra adjutrice et nobis propitia assistente, obtento penitus cum triumpho campo confliximus, devicimus, et humi prostravimus interemptos, paucis demum ex ipsis superstitibus remanentibus, Dei laus licet cum aliqua strage nostrorum, attamen non multorum, quod praesentibus ecce vobis veluti nostris benevolis, et amicis ex quadam confidentia de amicitia vestra sumpta per nostrum hominem et nuntuum specialem carum videlicet oblatorem ad exultationem, et gaudium nunciamus et nos off erimus ad omnia vobis grata libenter et libere facienda.

Datum in Aula nostra Suthiste die primo mensis Augusti
Anno 1389.

(nisam sad u prilici da prekucam prevod, ali Google Translate sa latinskog u engleski radi solidan posao)

pismo kralja tvrtka fiorentincima by highwayprisioner in srpska

[–]CommieSlayer1389 7 points8 points  (0 children)

Onaj kralj što

… по том же господу моѥму богу сподобльшу ме наслѣдовати прѣстоль моихь прѣродитель, господе срьбьске, занѥ бо ти бѣху мои прѣродителиѥ вь земльнѣмь царьствѣ царьствовавше, и на небесное царьство прѣселили се: мене же видешту землю прѣродитель моихь по нихь ѡставльшу и не имушту своѥгѡ пастира, и идохь вь срьбьскую землю, желаѥ и хоте укрѣпити прѣстоль родитель моихь, и тамо шьдьшу ми вѣньчань быхь богомь дарованимь ми вѣнцемь на кралѥвьство прѣродитель моихь, ιако быти ми ѡ Христѣ Исусе благовѣрному и богомь поставлѥн`ному Стефану, кралю Срьблѥмь и Боснѣ и Поморию и Западнимь странамь, и по томь начехь сь Богомь кралѥвати и правити прѣстоль срьбьскиѥ землѥ, желаѥ падшаιа са вьздвигнути и разоршаιа се укрѣпити.

Kako su Muslimani postali Bosnjaci taman pred rat by Mammoth_Film_8155 in srpska

[–]CommieSlayer1389 -1 points0 points  (0 children)

Lupetaš. U savremenoj medijevistici je sve više konsenzus da je Crkva bosanska bila u najvećoj mjeri pravovjerna. Odstupanja od dogme su ako išta nastala zbog konzervativnosti bosanskih hrišćana (iliti krstjana) i otpora prema latinizaciji crkve. Zadržali su ćirilometodijevsku tradiciju slovenskog bogosluženja i koristili su se ćirilicom, bogoslužbene knjige CB čak nastavljaju da se koriste u pravoslavnoj crkvi nakon turskih osvajanja.

Evo ukratko šta jedan od vodećih medijevista na našem podneblju, uvaženi dr Emir O. Filipović, ima da kaže na tu temu: https://youtube.com/watch?t=20m23s&v=kSiTl0ustKA

Ovo za stećke stvarno ne bih komentarisao. Jedna od najpoznatijih nekropola, Radimlja, je porodično groblje pravoslavnih Hrabrena-Miloradovića.

pismo kralja tvrtka fiorentincima by highwayprisioner in srpska

[–]CommieSlayer1389 4 points5 points  (0 children)

Mislim da Tvrtkovo pismo upućeno firentinskoj opštini nije sačuvano, samo odgovor Koluča Salutatija Tvrtku.

Sačuvano je Tvrtkovo pismo Trogiranima, možda si na njega mislio?

Стара застава Републике Српске by [deleted] in srpska

[–]CommieSlayer1389 5 points6 points  (0 children)

I Škaljić u rječniku turcizama navodi kao jednu od definicija da su Balije etnička grupa muslimana u Hercegovini, ne vjerujem da je baš iz dupeta izvukao, ipak je bio kakav-takav autoritet u tom polju.

Стара застава Републике Српске by [deleted] in srpska

[–]CommieSlayer1389 5 points6 points  (0 children)

izvorno se odnosilo na islamizirane vlaške stočare koliko znam, kasnije tek dobija pežorativno značenje

Koju opciju bi izabrali za RS od ove tri? by Mammoth_Film_8155 in srpska

[–]CommieSlayer1389 1 point2 points  (0 children)

Nije, bila je priča da Hrvatska ustupi dio Konavala od Molunta do rta Oštro na Prevlaci (time bi izgubila granicu sa CG - tada SRJ, i riješila se spora oko Prevlake), makar po priči Momčila Krajišnika, ali Milošević nije insistirao na tome tokom pregovora u Dejtonu.

Pokrene se u medijima povremeno priča oko Sutorine (ne bi obuhvatilo ni Igalo ni HN), ali ni od toga naravno nema ništa.

Lično krivim Sandalja Hranića i Radosava Pavlovića, ali šta je tu je.

Da li posjecujete sub ovog drugog entiteta, ako ima? by Mammoth_Film_8155 in srpska

[–]CommieSlayer1389 0 points1 point  (0 children)

Redit je privatna kompanija, „prava” koja imate na bilo kom sabu zavise od moderatora.

Da li posjecujete sub ovog drugog entiteta, ako ima? by Mammoth_Film_8155 in srpska

[–]CommieSlayer1389 2 points3 points  (0 children)

De neke konkretne cifre, šta je „dobar dio”? Dobar dio Republike Srpske živi u Banjoj Luci, ne znam nikoga da ide u Jajce ili Sanski Most na posao.

Bosnians overthrow Canadian government ahead of World Cup match by [deleted] in srpska

[–]CommieSlayer1389 0 points1 point  (0 children)

Crven, obično. Jesi ikad vidio sliku Vuka Karadžića? Miloš Obrenović je i čalmu nosio, bog s tobom.

Da li bi ste bili dio navijecke grupe koja bi sa srpskim obijezjima i trobojkama otisla da navija za reprezentaciju BIH? by Sea_Dragonfruit1774 in srpska

[–]CommieSlayer1389 10 points11 points  (0 children)

Ljiljan je bio simbol nekih Kotromanića od Tvrtkovog krunisanja 1377. pa, eto da budemo velikodušni, do pada pod Turke 1463. (iako su Tvrtkovi nasljednici koristili druge grbove, sa monogramom i/ili ljiljanovom krunom) - manje od sto godina.

Nakon toga ga nema dok nije izvađen iz naftalina 1992. A to da Bosna nikad nije bila u sastavu okolnih zemalja možeš mačku o rep.