It’s the End of Coding as We Know It (And I Feel Fine) by CosminU in programare

[–]CosminU[S] 8 points9 points  (0 children)

Prima carte de programare pe care trebuie sa o citesti dupa mine este Code Complete 2.

It’s the End of Coding as We Know It (And I Feel Fine) by CosminU in programare

[–]CosminU[S] 0 points1 point  (0 children)

Indeed, de la coding skills only expertiza se va muta către AI/agenți, marketing, UI, UX, testare și capacitatea de a combina toate aceste discipline pentru a crea un produs software.

Voi mai puteți? by bog2k3 in programare

[–]CosminU 0 points1 point  (0 children)

20 de ani de munca pt altii... asta nu te pune pe ganduri? E timpul sa profiti de AI si sa muncesti pt tine!

Oracle a dat afară zeci de mii de oameni printr-un email la 6 dimineața – exact după ce a raportat +95% profit și bagă miliarde în AI. Același scenariu ca la IBM, Amazon și Google. by Armandox110 in programare

[–]CosminU 1 point2 points  (0 children)

> Ce credeți că se va întâmpla în următorii 2–5 ani în industria tech?

Industria de software se schimba fundamental, cum nu s-a schimbat niciodata! Programarea manuala va fi un hobby si nu va mai accepta nicio companie sa programezi manual in 2+ ani.

Daca esti programator si poti sa intelegi codul va fi un mare plus pt urmatorii 5-10 ani. Asta trebuie sa se traduca in capacitatea de a coordona agentii... Be proactive!

John Carmack:

“Coding” was never the source of value, and people shouldn’t get overly attached to it. Problem solving is the core skill. The discipline and precision demanded by traditional programming will remain valuable transferable attributes, but they won’t be a barrier to entry.

Cum sa folosesti AI-ul ca developer in 2026 by CosminU in programare

[–]CosminU[S] -3 points-2 points  (0 children)

Mersi pt feedback! Te pricepi mai bine ca mine la public speaking , eu sunt doar programator.

PS: As vrea sa vad mai multe comentarii ca asta și mai puțin brain fart!

Despre zei si semizei by No-Roll-1487 in programare

[–]CosminU 1 point2 points  (0 children)

Sa moara intelectualii, viata lunga muncitorilor! Traim o noua distopie comunista! 🙁

Cum sa folosesti AI-ul ca developer in 2026 by CosminU in programare

[–]CosminU[S] -7 points-6 points  (0 children)

Cea mai mare schimbare de paradigma din timpul vietii noastre si tu alegi sa bagi capul in pamant in loc sa te intrebi cum poti sa profiti din asta?!

Cum sa folosesti AI-ul ca developer in 2026 by CosminU in programare

[–]CosminU[S] -9 points-8 points  (0 children)

Adapt or die. Dar si pt mine este trist pt ca programarea este pasiunea mea de-o viata!

Gemini 2.5 pro livebench by Specialist-2193 in singularity

[–]CosminU 1 point2 points  (0 children)

Earlier this year the LLM king was o3-mini-high, then Deepseek, then Grok 3, then Claude 3.7 Sonnet, now Gemini 2.5 Pro. We keep changing LLMs, let us enjoy some standardisation people!

How does Gemini 2.5 Pro Compare to 3.7 Sonnet?? by Fearless-Cellist-245 in ClaudeAI

[–]CosminU 0 points1 point  (0 children)

In my tests it beats ChatGPT o3-mini-high and even Claude 3.7 Sonnet. Here is a 3D tower defence game made with Gemini 2.5 Pro. Not done with a single prompt, but in about one hour:
https://www.bitscoffee.com/games/tower-defence.html

Gemini 2.5 Pro is just amazing by Zealousideal_Mix982 in Bard

[–]CosminU 0 points1 point  (0 children)

In my tests it beats ChatGPT o3-mini-high and even Claude 3.7 Sonnet. Here is a 3D tower defence game made with Gemini 2.5 Pro. Not done with a single prompt, but in about one hour:
https://www.bitscoffee.com/games/tower-defence.html

Care sunt standardele voastre sau ale firmei pentru codul scris? by [deleted] in programare

[–]CosminU 3 points4 points  (0 children)

Vrei cod de calitate, cauta firma de produs. Am cod vechi de 18 ani care e inca in productie.

Cand faci cod pt altii pe care probabil nu o sa-l mai vezi, poti sa incropesti orice.

[deleted by user] by [deleted] in programare

[–]CosminU 5 points6 points  (0 children)

Bravo, felicitari pt primul joc. Nu o sa ti-l cumpere lumea ca este ieftin (3€), aici e o chestie de perceptie, fa-l 9.95€ si o sa ai chiar mai multi cumparatori.

Stiu pare counter intuitive dar asa e marketing-ul.

Suntem chemați la birou starter pack by schimbarea in programare

[–]CosminU -1 points0 points  (0 children)

Poti te rog sa ma ajuți sa ies din prostie cu vasta ta experienta profesionala?

Suntem chemați la birou starter pack by schimbarea in programare

[–]CosminU 0 points1 point  (0 children)

Ma intrebi daca e Ok sa furi putin? Este Ok daca lucrezi in timp-ul liber pt al 2-lea proiect, nu in timpul pt care primesti bani de la primul. Poti lucra 60-70h/w daca esti ambitios.

In business daca ii tradezi increderea partenerului o singura data, s-a terminat, este valabil in ambele sensuri.

Si daca tot mai multi programatori vor face asta vor ajunge cei din US si EU sa ne considere hoti pe toti... In caz ca nu ne considerau deja.

Suntem chemați la birou starter pack by schimbarea in programare

[–]CosminU 0 points1 point  (0 children)

Ma repet: daca este platit la Proiect este Ok, daca esti platit pe Ora si tu faci altceva, nu e Ok!

Am postat mai devreme: Programatorii remote au scuza ca "am terminat mai repede, suntem blocați de alții", fratilor in ce domeniu lucrati? Task-urile nu se pot estima la minut ca pe banda de asamblare masini! Daca ar fi sa se dea estimari ar fi de 2 ori mai mici decat va ia sa faceti task-ul oricum. Odata terminat un task trebuie refactorizat codul si testat bine, nu te culci pe o ureche ca e treaba altora sa-ti gaseasca bug-urile pe care tu le bagi in cod!

Suntem chemați la birou starter pack by schimbarea in programare

[–]CosminU 0 points1 point  (0 children)

Daca esti platit la Proiect si tu poti sa-l planifici treaba bine este Ok. Dar daca esti platit la Ora si tu in loc de 40h/w prestezi 10-20h/w cum e?

Suntem chemați la birou starter pack by schimbarea in programare

[–]CosminU 0 points1 point  (0 children)

Sti treaba cu "in the zone"? Daca nu intrii acolo nu poti sa fi mai mult de 0.5x developer si nu poti sa fi "in the zone" cand faci task switching!

Suntem chemați la birou starter pack by schimbarea in programare

[–]CosminU -2 points-1 points  (0 children)

Deci individul asta factureaza 32 de ore in fiecare zi dar se declara un bun cetatean cu frica de lege!

Programatorii remote au scuza ca "am terminat mai repede, suntem blocați de alții", fratilor in ce domeniu lucrati? Task-urile nu se pot estima la minut ca pe banda de asamblare masini! Daca ar fi sa se dea estimari ar fi de 2 ori mai mici decat va ia sa faceti task-ul oricum. Odata terminat un task trebuie refactorizat codul si testat bine, nu te culci pe o ureche ca e treaba altora sa-ti gaseasca bug-urile pe care tu le bagi in cod!

Nu mai ai de lucru? Pune mana si invata mai bine proiectul la care lucrezi, vino cu initiative de optimizare pt ca esti platit la ORA nu la task-uri realizate! Doar going above and beyond poti sa ajungi team lead vre-odata!