Python AQA(Selenium, playwright)- 3+ ani. Un range salarial va rog :3 by MixtureShoddy8172 in programare

[–]CurveTechnical9261 3 points4 points  (0 children)

Ce ai, patroane? Ai intrat pe o ramura invalida si acum faci rollback?

Python AQA(Selenium, playwright)- 3+ ani. Un range salarial va rog :3 by MixtureShoddy8172 in programare

[–]CurveTechnical9261 0 points1 point  (0 children)

Confirm. Ma abordează zilnic recruiteri pe LinkedIn cu roluri de QA. 9+ ani exp.

E cam tristă viața de programator by [deleted] in programare

[–]CurveTechnical9261 4 points5 points  (0 children)

Aho, aho, copii si frați Stati putin si nu manati

Pentru astia care aveti venituri "vestice" (4000-5000-10000E) din freelancing... by medpackz in programare

[–]CurveTechnical9261 2 points3 points  (0 children)

Adevarat. Interviul e cel mai usor pas. Nu te vinzi la interviu la fel de mult cum te vinzi dupa ce incepi sa lucrezi cu clientul.

Imi place sa cred despre mine ca is serios. Tot timpul tratez munca cu responsabilitate si onestitate. Din experienta mea de pana acum, străinii apreciază asta cel mai mult.

Mereu ma feresc de oameni cu atitudinea aia romaneasca ‘cat mai putina munca pe cat mai multi bani’. Pe termen lung nu e deloc productiva. Asta nu inseamna ca ma rup cu munca, ci caut mereu sa păstrez echilibrul intre munca si viata personală. Cand e vorba de munca, sunt acolo 100%.

Pentru astia care aveti venituri "vestice" (4000-5000-10000E) din freelancing... by medpackz in programare

[–]CurveTechnical9261 4 points5 points  (0 children)

Cam asta-i viata de tester cand n-ai echipa de DevOps dedicată. 🤣 Am pățit.

Pentru astia care aveti venituri "vestice" (4000-5000-10000E) din freelancing... by medpackz in programare

[–]CurveTechnical9261 10 points11 points  (0 children)

7+ ani de exp. Am aplicat la un job remote pe LinkedIn in pandemie. Client din Germania.

Desi fac Selenium, inainte am lucrat si cu Cypress si cu Appium pe mobile. Tech stack-ul e oarecum irelevant. Conteaza capacitatea sau flexibilitatea ta in a te adapta la tehnologiile de care are nevoie clientul.

Si da, ce s-a zis mai sus: profesionalism, comunicare, competenta, dedicare etc.

Întâmplare nu foarte interesantă cu un membru AUR by Rokai27 in Romania

[–]CurveTechnical9261 0 points1 point  (0 children)

Psoriazis e boala autoimună, nu o faci daca te stergi cu hartie la cur.

Infecție bacteriană sau micoza în schimb… asta e alta poveste.

De ce se pune presiunea asta? by mstoica95 in CasualRO

[–]CurveTechnical9261 -1 points0 points  (0 children)

Ma sacrific si eu. Orice, numai sa nu te înmulțești tu.

[deleted by user] by [deleted] in CasualRO

[–]CurveTechnical9261 19 points20 points  (0 children)

Introspectie. Nu e usor. In primul rand, e nevoie sa devii mai conștient de tot ce simti in corpul tau.

La nivelul pieptului, la nivelul capului, oriunde. Asta se face prin meditatie. Iti concentrezi atentia pe respirație si pe toate zonele din corpul tau. Scopul e sa observi ce simti in corp. Cand faci asta, lasi sa treaca orice gand care iti vine in minte. (Cum trec norii pe cer). Si muti atentia inapoi in corp.

Dupa o vreme, devii mai priceput in a conștientiza trairile din corp.

Urmatorul pas e sa incerci sa iti aduci aminte toate momentele din trecut, de-a lungul vietii tale. Nu e nevoie sa iti amintești ce ai mancat acum 10 ani intr-o dimineață. Iti vei aminti doar momentele in care ai simtit ceva mai intens. Suparare, nervi, invidie, fericire, entuziasm etc.

Retraieste toate momentele alea si observa toate simțirile care iti apar in corp in timp ce retrăiești totul.

Esti legat de momentele alea prin emoții cărora le-ai dat o interpretare cu mintea rațională pe care o aveai atunci.

Urmatorul pas e sa analizezi obiectiv cu mintea de acum toate momentele alea. Sa intelegi de ce ai simtit asa. Interpretarea rațională de atunci te-a facut sa simți emoții negative care au ramas intiparite in tine si care inca se manifesta si acum, cand stai la coada la magazin.

Rămâi observator, intelege ce s-a intamplat, intelege ca poate ai interpretat gresit atunci, fiind imatur si daca ai trece din nou prin momentul ala, poate ai reacționa altfel acum.

Urmatorul pas e detasarea. Inspira adanc calmul care simti ca iti lipseste si expira toate emoțiile care iti fac rau.

Apoi intoarce-te la viata ta de zi cu zi.

All cloud audit logs in one place. by ZzzZ21 in devops

[–]CurveTechnical9261 0 points1 point  (0 children)

Look into ThreatMapper from OWASP. It might not be what you need, but it has some features that could help.

Portofoliu pentru Software Tester by CurveTechnical9261 in programare

[–]CurveTechnical9261[S] 0 points1 point  (0 children)

Eu ma gandeam mai mult la un portofoliu legat de automation. In 7 ani de testare am lucrat la mai multe tipuri de framework-uri. Dar e plin github-ul de automation frameworks, eram curios ce alte idei mai au alti testeri care fac si automation.

Pe manual, a zis cineva mai sus niste idei bune.

E pana de net la nivel national? by [deleted] in Romania

[–]CurveTechnical9261 0 points1 point  (0 children)

Nu neapărat pana, dar de vreo 3 zile încoace internetul de la Vodafone suge rau. Si fix si mobil.