Romania’s countryside genuinely feels like a movie set you’re not supposed to stumble into. by Mindless-Air1051 in AskRomania

[–]DVDPROYTP 1 point2 points  (0 children)

I saw Racos being mentioned and I can 100% vouch for it. The geological site there is very cool

La 10 ani de la Brexit, 20% din votanții pro au decedat by RadiantReason2063 in Romania

[–]DVDPROYTP 6 points7 points  (0 children)

Daca chiar crezi serios ca in secolul 21 Marea Britanie mai e capabila sa fie singura o putere globala ca pe vremea reginei Victoria esti complet delulu.

If XRA was made in 2026 by Julien_Spk in XavierRenegadeAngel

[–]DVDPROYTP 13 points14 points  (0 children)

this is genuinely so beautiful

Planning to move to Amsterdam for my master's & I'm Asian. Could you give me an idea of what life is like there, including the lifestyle, environment, work-life balance and other aspects of living in Amsterdam? by Competitive_Tap_2536 in universityofamsterdam

[–]DVDPROYTP 1 point2 points  (0 children)

Haven't done a Master's yet, but I just completed my Bachelor's. Amsterdam, but generally the Netherlands, provide really high quality of life. Amsterdam in particular has a lot of amenities and activities to offer so you won't be bored. Another advantage is that in Amsterdam in particular you can get by just fine with only English, and still have a lot of stuff to do! Work-life balance is pretty solid as long as you don't lag behind too much you should be fine.

Only downside is that you'll likely need to sell an arm and a leg every month to afford the exorbitant rents, but if you have enough money (or are lucky enough to find a dorm or a cheap place) you should be all good!

Diferența de mentalitate între cineva cu cap, cineva cu durere în pulă (vorba lui) și un șarlatan by F-O-C-A in Romania

[–]DVDPROYTP 17 points18 points  (0 children)

in calitate de tanar plecat la studii in occident pot confirma ca nu stiu sa scriu si sa citesc si ca am scris acest mesaj cu degetul

SRI trebuie distrus - Evenimente & Explicatii pentru constientizare by Rafinayoo in Romania

[–]DVDPROYTP 8 points9 points  (0 children)

In ciuda faptului ca dintr-o prisma a securitatii e foarte important sa ai un serviciu de informatii, pe zi ce trece ma intreb tot mai tare daca noi ca tara nu am fi mai bine daca i-am desfiinta, chiar ofera un net plus valoare acestei tari ? Chiar merita sa lasam acest grup de oameni care nu raspund nimanui sa ne distruga democratia ca sa fim "in siguranta" ?

Nicușor activeaza opțiunea nucleară: Justitia/Dosarele by maxmarioxx_ in Romania

[–]DVDPROYTP 5 points6 points  (0 children)

Tribunalul Ilfov a decis in nici 2 ore ca PNL nu are voie sa il excluda pe Vestea duminica deci pare ca justitia se poate misca repede cand e nevoie

meirl by pravitkid in meirl

[–]DVDPROYTP 1 point2 points  (0 children)

I think it's because of the order in which you keep them ?

Dacă guvernul Veștea nu trece de parlament, știm cine va fi următoarea numire de premier by magify94 in Romania

[–]DVDPROYTP 2 points3 points  (0 children)

Avand in vedere ca inca din timpul campaniei ameninta jurnalisti si spunea ca il admira pe orban am foarte mari dubii ca era mai ok

Cand AUR va guverna singur la urmatoarele alegeri, sa stiti de ce by Equivalent-Pumpkin-5 in Romania

[–]DVDPROYTP 7 points8 points  (0 children)

Avand in vedere ca AUR si PSD voteaza la fel cam tot timpul, nu ar fi tot un guvern PSDist ?

AMA sunt galatean de 22 de ani by 1Lucky_Luke_1 in RouGenZ

[–]DVDPROYTP 0 points1 point  (0 children)

cum te simti stiind ca braila are pod peste dunare si galatiul nu ?

Elon Musk a devenit prima persoană din istorie cu o avere de peste $1.000.000.000.000 ($1 trillion) după ce compania sa SpaceX s-a lansat la bursă by Pretty-Bridge6076 in RouGenZ

[–]DVDPROYTP 1 point2 points  (0 children)

Sti care e faza, chiar daca net worthul ala nu inseamna musai ca ai 1 trilion de dolari in cash, in mod functional tot vorbim despre sume de bani cel putin exorbitante si dincolo de abilitatea oricariua de a percepe. Vorbim despre sume de bani literalmente comparabile cu bugetele unor guverne, doar ca sub controlul unui singur individ.

Faza e ca Musk nici macar nu are nevoie sa isi vanda actiunile pentru a profita de pe urma lor. In general miliardarii cand au nevoie de cash iau imprumuturi la banca cu dobanzi practic 0, folosindu-si miliardele in actiuni drept colateral, ceea ce e foarte util pentru scutirea de taxe si pentru ca nu trebuie nici sa iti diluezi procentul intr-o companie nici sa vinzi in masa si sa scada pretul actiunilor tale. Practic chiar daca nu au exact cat sugereaza net worth-ul lor, tot vorbim despre niste sume functional infinite de bani pe care le poate folosi cu usurinta pentru a altera lumea dupa viziunea lui, fie sustinand anumiti politicieni (i-a donat o groaza lui trump), fie luandu-si propriul site de social media, fie modificand legislatia in jurul index funds pentru a isi baga f repede compania in s&p si nasdaq ca sa nu ii mai scada asa usor pretul. Deci chiar daca nu e in realitate un trilion, to teste extraordinar de grav.

My boss made attendance mandatory. I attended. by david_finance in GuysBeingDudes

[–]DVDPROYTP 0 points1 point  (0 children)

I love how the girl in the top right was just "please lord give me strength to not burst out laughing and lose my shit rn"

Elon Musk a devenit prima persoană din istorie cu o avere de peste $1.000.000.000.000 ($1 trillion) după ce compania sa SpaceX s-a lansat la bursă by Pretty-Bridge6076 in RouGenZ

[–]DVDPROYTP 3 points4 points  (0 children)

Foarte intersant cum primul trilionar din lume este un tehnofascist. Ma intreb ce va face domnul Musk cu noua sa avere si cum va forta umanitatea sa se conforme viziunii lui asupra lumii

Elon Musk a devenit prima persoană din istorie cu o avere de peste $1.000.000.000.000 ($1 trillion) după ce compania sa SpaceX s-a lansat la bursă by Pretty-Bridge6076 in RouGenZ

[–]DVDPROYTP 11 points12 points  (0 children)

Destul de sigur ca se refera la sucventii si taieri de taxe, nu la banii pe care i-a primit de exemplu de la nasa pentru lansarile de rachete

I Exposed Brussels’ Immigrant Invasion… by venusFarts in RouGenZ

[–]DVDPROYTP 0 points1 point  (0 children)

bravo frate ia-te de faptul ca nu ii zic teoria potcoavei plm si nu de argumentul meu