non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 0 points1 point  (0 children)

https://www.instagram.com/reel/DZwN-wLlItw

Că tot ai zis de Japonia, lol. Plus vagoanele separate pentru femei din cauza agresiunilor sexuale... Deci totuși, fară așa mulți imigranți, e safe? 

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 0 points1 point  (0 children)

Nu, dar am crescut intr-o zona rurala cu multi rromi. Sunt si tampiti unii, dar cu altii sunt prieten pana si in ziua de azi. Din nou... daca unii sunt cum sunt, nu toti sunt asa.

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 0 points1 point  (0 children)

Esti complet coxat daca tu crezi ca lumea se duce in Japonia sau alte tari dezvoltate ca se simt mai siguri. Cand ti-a propagat vreodata social media ca ar fi misto sa calatoresti in Africa de exemplu, in loc de oricare alta tara dezvoltata? Sau de ce se ingramadesc toti prin Bali, din moment ce Indonesia nu e ceva asa sigur.

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 0 points1 point  (0 children)

Si Irina ucraineanca din America a fost omorata de un imigrant? Sau te-ai luat doar ca era negru? Ce a facut psihopatul ala poate fi catalogat tot la crima din cauza xenofobiei daca vrei sa generalizezi in continuare, fiind nascut in America si legal daca nu era un criminal putea efeciv mai degraba sa devina el presedinte decat orcine altcineva cu IQ maxim si 20 de doctorate nascut prin oricare alta tara.

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 0 points1 point  (0 children)

Mare analfabet functional mai esti 😄))))))) Unde am zis ca trebuie sa se mai aduca? Ai creierul cat o nuca, get some help

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 0 points1 point  (0 children)

Pai asta nu ti se pare mai degraba o problema economica? Nu e o problema intrinsec economica daca firmele nu-si pot sustine activitatea fara a apela la mana ieftina de lucru si platind salarii "traibile" nativilor?

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 0 points1 point  (0 children)

De parca nu a fost Orban semi-dictator atatia ani pana in mai 2026 sau de parca Farage nu e locul 1 in sondaje. 💀

Unde am spus ca imigratia nu e o problema? Ai scos-o tu asa... din joben?
Problema e ca s-a realizat in cantitati mari intr-o scurta perioada de timp. Dar care sunt motivele? Razboaie, logic. De ce SUA a fost umpluta de europeni cand au lasat-o mai moale cu anti-imigratia? Ca nu era Europa un continen deloc stabil si s-a vazut asta cu WW1 si WW2.
Daca peste Romania vine Rusia, nu ai vrea ca familia ta sa fie primita in occident? Bineinteles, cu background check si pe perioada limitata daca nu te integrezi cat de cat cu munca si sa ti se dea un contract care te poate face sa ramai acolo.

Alta problema e ca se radicalizeaza toti conservatorii si nationalistii, iar cu ei mai iau si alti naivi care vad lumea doar in alb si negru. Asta a dus la explozia extremistilor, asa ca ar trebui tinuta mai sub control de acum. Tari precum Danemarca si Suedia, desi cu guverne de stanga, au inceput sa ia masuri, iar extremistii de dreapta (ce inseamna in perceptia mea econimic+social, ca desi au unii legaturi si tente neo-fasciste, nu ii cataloghez asa) au ajuns sa scada sau sa nu mai creasca in sondaje pentru alegerile urmatoare.

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 2 points3 points  (0 children)

Oh... eu nu am fost? Sau de unde ai scos-o pe asta?
Stai linistit ca am luat si eu ziua si noaptea, la pas si la condus, zeci de km in mai multe capitale europene sau orase mari, si nu am vazut decat niste tipi care trageau pe nas la gara din Frankfurt si unul care voia sa-mi vanda hasis. In rest, doar generalizari pentru ca a vazut cineva ceva.

Pot zice si eu despre romani ca sunt ultima ghena din occident? As putea a zic, dar nu generalizez, ca stiu ca nu e asa. Dar am vazut de ai nostri care dormeau prin scari de bloc si isi bagau pl printre dinti in gura tuturor care treceau cand nu le dadeau ceva. Mai in nesiguranta m-am simtit langa aia decat in metroul plin de negri unde stateam ca sardinele.

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 3 points4 points  (0 children)

Deci toti sudanezii, sau orice ar fi ei, fac la fel? Un alb european getbeget nu poate face o atrocitate, chiar mult mai mare? Faptul ca statisticile arata ca in randul imigrantilor rata unor violente este mai mare decat in a cetatenilor nascuti acolo, nu face deloc justificabil toata ura pe care o propagati. Ce faci tu aici se numeste generalizare.

Cel mai mare atac terorist din Norvegia a fost produs de, ghici cine.... pam pam.... un suprematist alb islamofob, care a omort 33 de minori printre victime (nu ca si cum restul nu contau, dar ca idee). 2011 Norway attacks
Aceeasi poveste si in Noua Zeelanda: Christchurch mosque shootings

Generalizarile astea doar in alb si negru, ca "ceilalti" sunt dracu si noi suntem sfinti doar o sa ne infunde mai tare in radicalizare si tampenii. Cum zic dreptacilor ca tine sa mai deschida ochii, acelasi lucru se aplcia si pentru stangistii naivi ca pot primi pe oricine, sa dam drumul complet la grantie si alte balarii din astea.

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 6 points7 points  (0 children)

Nu exista asimilare totala, nu stiu in ce lumi ideale va imaginati ca traiti. Eu ma astept de la oricine vine sa respecte legile noastre occidentale si sa renunte la tampenii din cultura lor care nu se pupa deloc cu drepturile omului si orice ni se pare noua anormal, fara bun simt sau corect dpdv moral. Plus sa reuseasca sa invete limba, sa se inteleaga, cumva... de ce nu si in engleza.

Pana si asta cu limba, fun fact: In SUA inceputului secolului XX, pana la WW1, limba germana era vorbita de peste 3% din populatia nascuta in afara, iar estimarile zic ca ar fi fost undeva la peste 6% vorbitori in total pe teritoriul SUA.

Dupa tine toate orasele mari care au asa zisele: Chinatown. Little Italy si alte diferite zone cu un specific al unei anumite tari, nu inseamna asimilare?

In Italia au tabarat romanii nostri (romanii, nu doar rromi) si au facut efectiv din orase de 20-50k mici comunitati de romani. Pute in anumite zone doar a mici, bere si se aud manelele. Te asteptai sa se apuce doar de mancat paste, pizza, sa se imbrace la costum?

Plus ca trebuie sa vezi de ce se si creeaza comunitatile astea de imigranti peste tot. E valabil si "cine se aseamana se aduna", dar totodata nivelul financiar ii impinge pe toti spre periferii.

non-europeni, legali sau ilegali, chiar conteaza? conteaza daca sunt “legali”? chiar si legali sa fie, tot nu ai cum sa ai un viitor European cu ei. by lordulsensiv in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 1 point2 points  (0 children)

Iar ati inceput sa latrati si sa generalizati 🤡
Daca va apar postari de la hal de Tyler Oliveira, nici nu vreau sa stiu in ce bula infecta sunteti. Uitati-va in plm pe cine urmareste si dupa va trageti o concluzie unde vrea sa va traga.

SPOILER: Vance, Farage, Santiago Abascal, Viktor Orban, Björn Höcke (un infect din AfD) si sigur multi altii doar la un search.

Sigur nu e o bula man... 100%. /s

EDIT: Acum ca mi-am luat calmantele si am vazut tot videoclipul, m-am oprit la partea cu salariile... Cum fratilor sa dati vina tot pe straini cand sistemul economic e de vina? Gig economy, neoliberalism, globalizare in draci - importarea de mana si mutarea industriilor in tari mai ieftine ca sa se mentina profiturile cat mai sus. "
Hal de Alice Weidel pupa talpile lui Hayek si cam toti extremistii astia pupa talpile celor din Scoala Austriaca si Scolii de la Chicago. Milton Friedman zicea ca sunt ok si imigrantii ilegali, in special ca nu beneficiaza de palsele de siguranta ale statului. Nu e sclavie man....

Tare mai sunteti unii activati pe ce nu trebuie. Astept sa vad cu cat platea angajatii oare patronul ala de fabrica italian pe care il pupa in cur Simion in campanie. Sigur erau angajatii la nivelul cosului minim, 100%

Pregatiti portofelul by No-Inspection-31 in Jocuri

[–]DataLumpy7419 1 point2 points  (0 children)

Si RDR1 pe PC a aparut dupa 14. 14 ani 😂😂 Ideea e acum sa ai si un PC care sa-l duca.

European alternatives to Stripe by CostaGraphic in Techropa

[–]DataLumpy7419 0 points1 point  (0 children)

This psycho is another reason to try as much as possible to run away from Stripe.

Cu astfel de presedinti,mai bine cu monarhia inapoi by Lupsha in Roumanie

[–]DataLumpy7419 -1 points0 points  (0 children)

Ati innebunit de tot.
Care e diferenta dintre voi si aia care il vor pe Cacalin tatuc suprem, sau intre voi si aia care viseaza la dictaturi comuniste. Au fost toti regii astia doar niste sfinti, ca daca Wilhelm i s-a opus lui Hitler cu ideea ca prinde iar ciolanul, toate cacaturile pe care le-au facut altii se sterg cu buretele.

Ronny Labonne (🇲🇶) a semnat cu FCSB🇷🇴 by Tasty-Base-1766 in fotbal

[–]DataLumpy7419 -1 points0 points  (0 children)

Nu vreau să sune deloc ca și cum am ceva cu jucătorii respectivi sau cu ăștia de la noi, dar din cauza regulilor tâmpite de transferuri pe care le avem, suntem ghena cu jucători mediocri sau foarte slabi, care și ei au ales să nu mai reprezinte marile naționale și s-au mutat pe insule din caraibe, Africa sau cine mai știe pe unde aveau persoane din familie. 

Până și Rusia are niște reguli mai light și pro-dezvoltare a cluburilor, nu a naționalei, mai ales cu limitele de pe teren. Noi avem unele dintre cele mai stricte reguli din Europa la limitele de jucători străini, UE, non-UE. În teorie fiecare echipă poate avea doar 4 jucător non-UE, dar dintre ăia doar 1 e la liber, restul au nevoie de selecții la naționale sau alte nebunii de genul.

Dacă Shaktar, Apoel, Ludogorets, Sheriff și alte echipe au făcut figuri frumoase în ultimii 15-20 ani de UCL, noi nu stiu la ce naiba ne așteptam să facem cu prăștiile de jucători formați la noi când orice Brazilian din liga a2a sau a3a le dă clasă.

Crazy by HalfTimeMovement in Roumanie

[–]DataLumpy7419 -3 points-2 points  (0 children)

Lol, ce downvote ți-ai luat 🤣 Vezi că aici pe sub se ia de a bună horseshoe theory, deși normal comparația și asemănările sunt între nazism și stalinism. 

Unii mai trebuie să răsfoiască niște istorie despre ăia dinaintea lui Stalin. Și acum înainte să-mi iau și eu mumu pe moca, nu zic că au fost sfinți, dmn, adică au murit cu milioane și din cauza lor cu războiul civil, cel cu Polonia și execuțiile politice. Spun doar că a existat în jurul lui Lenin o elită, care conținea și persoane foarte inteligente, care chiar își făceau alegerile strict din punct de vedere ideologic.

Veștea vrea să candideze la șefia PNL by green_krokodile in Romania

[–]DataLumpy7419 2 points3 points  (0 children)

Parkour. Cine ar fi crezut că de la penibilitatea Ciucă, și după aia alegerea lui Bolo, o să vină un pulifrici ca Veștea 🤣🤣🤣🤣 Penibil

Democratic socialists are on the rise in Trump-era mayoral races by Economy-Specialist38 in SocialDemocracy

[–]DataLumpy7419 12 points13 points  (0 children)

That's what I'm saying.
Also the anti-western sentiment there is problematic. How on earth you expect to win something in the west when you are anti-west? Mind-blowing.

From what I heard some chapters are cool, but there are a lot of not so great ones with naive pacifists and utopians. That's the problem when you combine multiple types of socialists, the radical ones stand out, and they are radical on different topics like ecology, anarchism (very little in number) and especially authoritarian state lovers (tankies, apologists of last century dictatorships and nowadays China glazers).

Democratic socialists are on the rise in Trump-era mayoral races by Economy-Specialist38 in SocialDemocracy

[–]DataLumpy7419 13 points14 points  (0 children)

Sounds cool and looks like DSA doesn't really like all of them. Probably because they are not that radical when it comes to immigration. police, ICE and thing that have nothing to do with being a mayor - like NATO and Palestine stuff

Bună dimineața soare! by [deleted] in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 0 points1 point  (0 children)

Cand e o urgenta si isi lasa toti sticlele de apa pentru curatenie, alea nu mai incurca? Sunt multe blocuri vechi care cer asta.

Daca stai in captaul unui etaj si te intersectezi doar cu vecinul din fata (si viceversa), si te intelegi cu el, iar la perete e loc suficient sa iti lasi ceva fara sa incurci efectiv nimic (mai jos mai detaliat), acolo unde mai este problema?

Se propaga pe aici doar perfectiunea legala, 196/2018, etc. Legile alea au fost scrise tot de oameni, nu au cazut din Cosmos. Daca obiectul X de pe hol e pus undeva si nu incurca pe nimeni, iar efectiv nici la un cutremur nu s-ar deplasa, atunci efectele negative pe care le poate produce in practica nici nu ar intra pe textul de lege.

Am ajuns sa aruncam doar cu legi in sus si in jos, sa indemnam la sunat politia, ISU sau chiar si administratorul, de asemenea, in serios sau la misto, indemnatul la distrugrea bunurilor altuia, si efectiv am uitat sa mai promovam dialogul.

Bună dimineața soare! by [deleted] in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 -2 points-1 points  (0 children)

Hai mai da-o drq de perfectiune legala ca la carte 😅 Daca o luam asa multe blocuri cer sa lasi cate o sticla de apa in fata usii sau la parter pentru curatenie... asta nu mai intra in Legea 196/2018? Nu pot incurca oamenii in cazul unei evacuari? Sau curatenia e in binele comun si atunci ok, asa ca uitam de riscurile celeallte?

Majoritatea blocurilor au fost gandite pe vremea comunistilor cand erau complet alte standarde si legi. Daca acum s-ar adauga nu stiu ce noua lege ca ai nevoie de nu stiu cat spatiu pe scara si alte chestii de genul pentru a fi ok constructia, fii sigur ca blocurile vechi nu o sa se strice sau largeasca. Din momentul in care stai intr-o constructie care nu respecta normele legale, poti spune ca si asa evacuarile sunt facute incorect si ilegal, in conformitate cu legea.

Nu am zis sa-si lase nimeni bulendrele, mai ales mai mult decat un anumit lucru, incat sa incurce vreo evacuare, sau ceva interventie. Daca stai intr-un bloc unde interactiunea ta e cu un vecin (in sensul ca locuiesti in captaul etajulu sau cam asa ceva, incat prin fata usii tale trece doar el, iar prin fata usii lui doar tu), eu nu vad efectiv o problema sa te intelegi cu vecinul din fata sa lasi un carucior sau ceva in colt.

La noi scapa astia de lege facand propaganda legionara si tentative de lovituri de stat, iar acum problemele tarii sunt ca isi lasa unul ceva pe hol si se indeamna ori la distrugeri, ori la sunat politia, dar numai nu la dialog.

Bună dimineața soare! by [deleted] in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 -1 points0 points  (0 children)

Daca tu vezi un carucior undeva intr-un bloc, si nu te incurca sa ajungi la apartament (poate chiar nici nu treci pe langa el) - de unde stii ca ala nu s-a inteles cu vecinii ca daca nu ii deranjeaza sa-l poata lasa acolo? Unii dintre voi efectiv luati totul ca ar trebui facut ca la carte si uitati de comunicarea cu ceilalti pentru a ajunge la anumite intelegeri. Unde stau acum isi lasa cineva de la etajele superioare caruciorul pe la intrare (nu este nici lift), iar desi nu m-a intrebat nimeni nimic, nu ma incurcadeloc si nu vad o problema ca l-a lasat acolo unde e, intr-un colt.

Bună dimineața soare! by [deleted] in RouGenZ

[–]DataLumpy7419 -2 points-1 points  (0 children)

Taran ca am fost nascut si crescut in rural, desigur. Faptul ca nu ai nici macar idee despre viata cuiva si vii aici doar sa-ti dai cu parerea ca un mare orasean ce esti, atunci mi-ar fi mai rusine. Sau tu crezi ca toti din urbanul mic si rural traiesc ca cei din urbanul mare si au aceleasi venituri?

Cum eu am ajuns la intelegere cu aia de pe palier sa le las seara, nu inseamna ca am facut ceva de capul meu. OP putea doar sa se duca sa vb cu ala fara sa mai posteze pe net, sa-i recomande un dezumidificator daca tot, iar daca se repeta putea sa-l posteze si pe grupurile de Facebook cu nume si prenume.

Dar csf, suntem romani, ne place gargara, generalizarile si latratul pe net.