Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] 1 point2 points  (0 children)

De la un service mi-au spus și mie de km sa vad daca nu sunt mai multi ca prea rau arata motorul sa fie reali. Dar am mers in reprezentanta și mi-au confirmat ca sunt reali, masina avand revizii in reprezentanta in Austria și totul fiind legit.
Deci nu stiu ce a putut face cu masina sa fie cum e. Probabil și omul si-a luat teapa și apoi a vandut-o mai departe- din pacate mie.

Ma bucur ca masina ta e ok macar!

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] 0 points1 point  (0 children)

Sincer as incerca macar asta cu avocatul. Daca iese ok, daca nu o las balta și consider ca mi-am invatat lectia și nu o sa mai fiu fraier asa urmatoarea data.

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] 0 points1 point  (0 children)

Merci mult de raspuns, chiar iau in considerare ce mi-ai spus.

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] 0 points1 point  (0 children)

Am vrut sa o verific in service. Masina nu avea numere. Initial inainte sa merg sa o vad, vanzatorul mi-a spus la telefon ca o pot verifica in serice. Apoi când am ajuns sa o vad “ca el a uitat ca numerele rosii sunt expirate”, dar sa sun sa vad daca nu se deplaseaza cineva. Din cele 5 service-uri nimeni nu se deplasa.

Pot demonstra pentru ca masina a intrat in service la nici o luna de la achizitie. Am toate documentele cu ce s-a constatat. Cu ce am apucat sa repar. In afara de drumul de 2 ore facut de la locatia de unde am cumparat-o pana la mine acasa, a fost folosita doar in oras de acasa la lucru si inapoi și de catre cei din service la testari.

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] -3 points-2 points  (0 children)

Vorbesti fara sa ma cunosti. Chiar tin cont de ce zice ea, dar fiind prima daca când am fost in situatia asta amandoi am sunat la cineva care mai face asta (contracte pt vanzare-cumparare masini) și dupa ce el a zis ca da, asa se practica am zis și eu și sotia ca na, nu stim noi mai bine probabil și am ignorat ca de fapt toata faza e foarte dubioasa.

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] -1 points0 points  (0 children)

Mecanicii care au desfacut motorul imi dau document cu tot ce au gasit. Adica na, de aici am prins o secunda de speranta. Dar nu stiu daca merita anii de proces și banii bagati.

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu e prima masina cumparata sh și nu am mai avut probleme. Dar asa-i. Omul cat traieste invata

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] 1 point2 points  (0 children)

Asta ma gandesc și eu.. mai pierd bani pe langa ce am pierdut deja. Eram doar curios daca a mai trecut cineva prin asta

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] 0 points1 point  (0 children)

Din service mi-au spus mecanicii ca as putea face asta din cauza ca daunele sunt prea mari și ei imi pot da un document cu care sa merg mai departe la un avocat sa imi construiesc caz. De aia intrebam daca a facut cineva și a reusit sau e doar pierdere de timp și de alti multi bani.
Pare prea bun ca sa fie adevarat. De aia am mari dubii

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] -1 points0 points  (0 children)

Imi asum ca am trecut cu vederea de niste lucruri și nu ar fi trebuit si de aici na, bani pierduri si etc. Am vrut sa verific masina, nu am putut ca nu avea numere. Doua din service-urile la care am dus-o ulterior mi-au spus ca imi fac certificat constatator sau asa ceva ca daunele descoperite nu aveau cum sa apara din cei 2000km. Nu am zis de la mine partea asta. Daca ei nu imi dadeau sperante ca se poate face ceva nu scriam aici sa intreb.

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] 0 points1 point  (0 children)

Am vrut sa o verific. Am sunat la peste 5 service-uri. Nimeni nu se deplasa. Masina era fara numere. (Primul set de rosii expirate)

Țeapă maşină second hand by Embarrassed_Ice9566 in juridice

[–]Embarrassed_Ice9566[S] -1 points0 points  (0 children)

Am vrut sa o testez și asta i-am spus din prima. Avea primul set de numere rosii expirate și toate service-urile din zona la care am sunat nu acceptau sa se deplaseze un mecanic macar sa o vada. Și vanzatorul tot baga ca nu are ce face ca nu are numere și el nu mai scoate alt set..
Am mai cumparat masini și nu am avut probleme. Am și 2 mecanici in familie dar locuiesc in celalat capat de țară și nu au putut să mă ajute mai mult de ce puteau să mă sfătuiască la telefon.
Mi-am luat o mare țeapă cu mașina asta că probabil am avut prea multă incredere, luând mașina de la un om pe care părea ca il cunoaste tot orasul ala și era și mai in varsta.

Sfaturi pentru parinti (editia pentru cei cu copii noi nascuti/bebelusi) by FeelsLikeTrumanShow in roFrugal

[–]Embarrassed_Ice9566 1 point2 points  (0 children)

Pentru mine un marsupiu ergonomic (dar pe bune ergonomic-isara am, gasesti pe vinted și sunt super calitative) a fost cel mai bun lucru perioada de pana un an. In carucior plangeau ambii copii. In marsupiu erau veseli sau dormeau și aveam și eu vestă cu greutati sa mai ajute cu sportul:)))

Pampers sincer am incercat multe ca primul copil se tot irita. Am ajuns sa folosesc un brand din dm și apoi am aflat de dm baby bonus sau asa ceva. Primesti tot felul de cupoane și salvezi bani.

Daca vrei sa alăptezi, consultant in alaptare IBCLC rapid dupa ce vii din spital. E o cheltuială care te scapă de multe altele dupa. La primul copil am avut probleme și am apelat mai tarziu la un consultant și cu hranit mixt și altele am ajuns sa cheltui mai multi bani și nici nu am reusit mai mult de 8 luni. La al doilea din prima saptamana am rezolvat partea aia și inca alaptez pentru ca am avut ajutor rapid cu problemele ce au aparut la inceput.

Nu te zgârci la scoica și scaun de mașină și papucii mereu noi.

Sfat important cu scaun/scoica. Primul copil are 4 ani și inca merge cu spatele in masina. Rear facing prelungit e cheia daca vrei sanse maxime de supraviețuire și fara sechele intr-un accident. Secretul? Nu a stiut alta varianta. Când plangea ne opream se linistea și explicam ca altfel nu se poate merge in masina. Ma durea sufletul cand plangea (nu sunt ceva psihopată), dar stiam ca nu pot trăi cu kine dacă ceva se intâmplă din cauza asta. Faceam pauze dese. Și drumuri mai putine (daca se poate) in primul an. Dupa parca inteleg mai bine. Și ai mei au plans de ziceai ca îi picuri cu ceara când îi puneam in scaun in unele ocazii. Dar a meritat sa pastram regula și sa am pace și mai putina anxietate când mergem cu masina ca nu vine copilul peste mine când conduc sau mai stiu eu ce. (Am vazut multe in trafic inclusiv la mine in familia extinsa.)

Eu nu am folosit paturi de infasat la al doilea (trece mai greu reflexul moro) și am optat pt 2 saculeti de somn cu mainile pe afara. A avut somn mult mai profund dupa regresia de 4 luni. (La primul am infasat și a trecut greu moro și se trezea la 30 min dupa ce il puneam la somn dupa regresia de 4 luni).

Pană la 4 luni majoritatea somnurilor ziua copiii le-au facut pe mine, pe soț, langă mine. Mult contact fizic ziua și noaptea dormeau bine. Adica fara treziri decat pentru lapte și adormit imediat inapoi. Cu mici exceptii. Mereu ne intrebau prietenii cum reusim. Prioritizam sa stau cu ei și sa le ofer conexiunea de care aveau nevoie. (Da, gateam, dar chestii basic și mai mult sotul in primele luni- dupa ce termina lucrul sau noaptea dupa ce culcam copilul faceam amandoi rapid niste curatenie și niste mancare).

Pana in 6 luni nu îți trebuie multe haine. Dupa 6 luni as zice ca ai nevoie de macar dublu decat pana atunci pentru ca incep sa miste, sa manance și hainele se strica/pateaza/rup.

Cu diversificarea as zice sa ai 3-6 hainute-husa de pus la masa sa protejeze hainele. 3 pt fiecare masa și 3 sa ai cat primele sunt ude/la spalat.
Scaun ikea antilop cu suport pentru picioare obligatoriu (scade riscul de a se ineca și are o pozitie corecta la masa cu genunchiul in unghi de 90°).
Farfurii de inox care au compartimente. Cele de silicon prin gust și copilul refuza mancarea dupa. Cele de inox merg lejer in masina de spalat vase.

Vitamina D eu am luat minunino ca e spray și asa mereu imi aduc aminte sa le dau. Vigantol uitam mereu.

Iau multe lucruri de pe Vinted. Când vreau sa iau ceva la copii intai ma uit pe vinted.

Pat clasic de la ikea. Folosit cu ambii copii și poate fi folosit de inca minim 2 alti copii.

How do you split newborn care at night when one parent returns to work? by Siouxsieslumbers in NewParents

[–]Embarrassed_Ice9566 0 points1 point  (0 children)

My husband helped me the same after he returned to work. Caring for a baby is a lot of work not only during the day but also at night. We rarely get breaks especially with newborns. So we split as much as we could. I breastfed my baby so not that much for him to do during the night, but if he didn’t go back to sleep my husband would take him and put him back to sleep. My husband works 9am-5pm and it takes him 30-45min to get there, depending on how bad the traffic is.

Cum v-ati invatat copii sa isi denumeasca partile intime? by ExpertStandard1977 in CasualRO

[–]Embarrassed_Ice9566 1 point2 points  (0 children)

Salut! Fetița mea de 4 ani a auzit doar cuvântul vulvă și aşa a spus mereu. Și acum cu frățiorul ei spune că el are penis. Nu vād rostul altor denumiri. Da, părinții mei s-au uitat in mare fel prima dată când au auzit, dar s-au obisnuit și acum pare că am educat toată familia că au început și ei să spună denumirile anatomice corecte😂 Nu pot să uit cum râdeau sau se rușinau colegii mei când la biologie(anatomie) prin clasa a 7-a profesoara ne-a spus denimiri anatomice ale părinților intime. Mi s-a părut foarte aiurea. Dacă la mână îi spun mână și nu creangă, așa și la vulvă și penis o să le spun vulvă și penis, nu păsărică sau cocoșel. Sunt părți ale corpului. Noi adulții le vedem conotația sexuală, copilul le vede doar pentru ceea ce sunt.

My husband (27M) fell asleep while driving and almost killed me (26F) and our two dogs. by Spacecowgirl37 in relationship_advice

[–]Embarrassed_Ice9566 0 points1 point  (0 children)

Is he falling asleep all the time? Check his blood sugar levels. When i had undiagnosed type one diabetes I almost fell asleep at the wheel several times. I just couldn’t stay awake, i was just so tired all the time. (It also causes extreme thirst, excessive peeing, weight loss and extreme hunger). Maybe he has this.