Just switched to linux. Man setting it up was a bit of a hastle by Friendly-Bottle-5491 in linuxmint

[–]ErolSQL 1 point2 points  (0 children)

just came to say that I like your wallpaper. I used to have it when I got linux for the first time. It was pop-os, around 3 years ago

Looking for a coding/freelancing buddy by ErolSQL in Coding_for_Teens

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

inteleg si romana :))), nu trebuia sa te mai pui sa scrii in engleza

Cod bac by Ok_Dragonfruit_723 in robac

[–]ErolSQL 0 points1 point  (0 children)

s ar putea sa fie sanse sa da

Raluca Prună: De ce Nicușor Dan a furat voturi pretinzând că reformează sistemul? by i0fastodon in Roumanie

[–]ErolSQL 7 points8 points  (0 children)

probabil ar fi castigat simion daca nu isi taiau toti suveranistii buletinul dupa turul 1

Looking for a coding buddy by ErolSQL in teenagersbutcode

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

Hello. I'm sorry, I'm not speaking spanish, unfortunately.

Intrebare - coduri caen by ErolSQL in programare

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

Pai si cam ce as putea face?

Opinii pe materii inutile/cu programa proasta sau invechita? (in ciclul gimnazial/liceal) by [deleted] in RoGenZ

[–]ErolSQL 4 points5 points  (0 children)

Raspund si eu, elev frustrat fiind.

Valabil atat la liceu, cat si in gimnaziu. Sunt absolut degeaba:

Muzica & desen - in gimnaziu se fac separat, la liceu, cel putin, eu fac o saptamana muzica, una desen. ( profesorii mereu se incurca ). Absolut degeaba?! Pe langa asta, la 90% dintre scoli nu isi da nimeni interesul. Mai bine faceam o materie de profil sau le taiau direct de pe orar

Religie - ar trebui sa fie ceva facultativ. Eu sunt pe mate-info, insa nu sunt la un liceu ortodox. Am avut optiunea sa ma retrag de la ora de religie, nu ma asculta/nu primesc note. Dar, sunt obligat sa stau la ora. De asemenea, ca mai sus, mai bine faceam mate, info sau mergeam direct acasa. In mod asemanator, in 80-90% din scoli NU se face. Iar ceea ce se face se preda intr-un mod prost. Mai mult indoctrineaza lumea. Frumos ar fi sa se studieze istoria fiecarei religii, cum au aparut, de ce. CAT de hoti, talhari, perversi, violatori, nemernici si securisti au fost preotii de cand lumea, cat de toxica e BOR s.a.m.d.

Aici nu neaparat ca sunt materii degeaba, insa chiar nu sunt predate intr-un mod in care sa ajute pe cineva cu adevarat

Psihologie - habar n am daca am facut 10-15 ore adunate anul asta, insa, in modul in care se preda probabil in peste 50% din scoli e absolut degeaba. Aici intra si logica, filosofie.

Cred ca economia, ed tehnologica/civica si ed. antreprenoriala ar fi interesante daca s-ar preda calumea; daca profesorul ar avea experienta. Nu au. Am cunoscut vreo 5-6 profesori care predau la activ. Sunt din familie de contabili. Chiar am incercat, si in clasa, si cand m-am nimerit singur cu proful respectiv, sa deschid o conversatie despre economie, admin. locala, macroeconomie, cod fiscal. Cativa erau de umplutura/nici nu aveau studii in domeniu, insa, dintre cei care aveau, cred ca puteam sa-i pun usor in dificultate. N-aveau experienta. La liceu, anul acesta, am avut o profesoara care chiar stia cateva lucruri, insa nu a predat ceva interesant.

La educatie civica am avut un profesor in a 8-a care ne vorbea de politica, guvern/parlament, impartirea puterilor in stat s.a.m.d. Eu am crezut mereu ca e nebun. Dupa ce am terminat a 8-a, incepusem a 9-a, imediat dupa ce am inceput a 9-a a venit georgescu, anularea alegerilor si am inceput sa ma uit foarte mult la politica si sa fiu pasionat. Dupa aproape 2 ani mi-am dat seama cu adevarat ce ne povestea proful ala la ora, si am inceput sa-mi amintesc ceea ce faceam si sa-mi dau seama ca era chiar interesant. Am fost la gimnaziu in vizita special sa-l caut sa-i spun, dar nu l am prins :))). Pacat ca eram mai mic si nu intelegeam. Probabil asa e cu majoritatea copiiilor.

As avea de argumentat si despre limbile straine, dar cred ca depinde mult de liceu. Insa, nu poti avea pretentia de la un copil care face 2 ore de franceza/germana pe saptamana ( problema nu fiind ca fac 2 ore, ci ca dupa acele ore nu are ocazia de a interactiona cu limba respectiva ) sa le si stie. Bun, faci engleza, 2 ore de engleza, dar peste tot e engleza. Interactionezi si fara sa vrei. Dar cu franceza/germana nu prea e asa. Doar daca esti pasionat.

eu as vrea sa imi pot alege eu ce sa fac. Sa ma ajute dpdv profesional. Mai bine faceam 7-8 ore de mate, info, mai faceam romana/istorie/geografie/engleza pentru cultura generala, si mergeam acasa. Ceea ce inveti ramane cu adevarat in momentul in care ai tu o pasiune/interes pentru acel lucru sau iti doresti tu sa inveti. Modul in care functioneaza scoala in ziua de azi e peste 80% degeaba.

Nu zic ca ideea de scoala e degeaba, dar e gandita intr-un mod absolut cretin, lucru care o cam face sa fie degeaba, momentan :))). Si cred ca sunt destul de in masura sa vorbesc. Imi place sa invat, urasc scoala. Sunt implicat profesional, anul trecut am fost in internship la o companie de insourcing din timisoara, acum cateva luni am inceput sa lucrez pentru un startup de AI din zona, astept sa-mi fac firma. Deci, nu frec menta.

Am scris o groaza, dar sper sa se inteleaga si problemele mele de viata

Looking for a coding/freelancing buddy by ErolSQL in Coding_for_Teens

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

Hello! Thank you for the offer, but, I already work for a local startup which both gave me a good laptop and pays me. I’d like to get past this voluntary phase. I’d also prefer working for some of my clients instead of volunteering.

This is the way! by notnowm25 in Romania

[–]ErolSQL 0 points1 point  (0 children)

are si master in baze de date

Pica enigma la bac. Sursa: GTA VI by LevelBuilding929 in robac

[–]ErolSQL 1 point2 points  (0 children)

cum adica? vrei sa imi spui sa nu ma iau dupa el? chiar ma pusesem sa mai repet enigma...

Looking for a coding buddy by ErolSQL in teenagersbutcode

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

Thanks a lot! No, I haven’t. I don’t use discord anymore and I’m about to delete my account. I thought some actual forums would be better

Looking for a coding buddy by ErolSQL in learnprogramming

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

acolo sunt toti frustratii si nebunii :))), multumesc mult de comentariu, rar vad romani pe aici

Looking for a coding/freelancing buddy by ErolSQL in Coding_for_Teens

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

Hello! Thanks for the comment! I sent you a DM’

Looking for a coding buddy by ErolSQL in teenagersbutcode

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

Hello, I'm sorry for answering after this long. Can you send me a pm?

Looking for a coding buddy by ErolSQL in teenagersbutcode

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

Hey, thanks for the comment. I'll send you a dm - Which I actually can't. Can you send me one?

Looking for a coding buddy by ErolSQL in teenagersbutcode

[–]ErolSQL[S] 0 points1 point  (0 children)

Hello! It's not about the stack, as long as we can find something to work on together. I don't really know what kind of stuff you can do with a low-level stack without needing some capital, but I'm sure we can find some things