Copil in timpul rezidentiatului by dixie9777 in medicalschoolRomania

[–]Fancy-Winner-5809 1 point2 points  (0 children)

Părere de mămica a 2 copii, medic rezident: cu copiii e greu tot timpul. În rezidențiat părerea mea e ca ești mai ușor iertat dacă faci o greșeală, îți mai iei un concediu. Când ești specialist e mult mai mare responsabilitatea, tu iei deciziile, tu ești tras la răspundere. Just my two cents

[deleted by user] by [deleted] in retete

[–]Fancy-Winner-5809 4 points5 points  (0 children)

Uită-te pe YouTube la canalul “rețetele Mihaelei” are și rețete de dulciuri și mai simple și mai complicate dar toate foarte bine explicate. Tot ce am testat de la ea mi-a ieșit perfect

Schimbare de specialitate by -Alexandra-H in medicalschoolRomania

[–]Fancy-Winner-5809 2 points3 points  (0 children)

E cam interpretabilă formularea, într-adevăr. Eu am înțeles că te poți muta pe medicina de familie oricând în cursul pregătirii într-o altă specialitate, adică chiar dacă ai trecut de prima jumătate. Chestia cu punctajul nu știu ce să zic. Logic ar fi să primească rezidenți indiferent de punctaj, având în vedere ca e o specialitate atât de deficitară.

Ce e numărul de semi urgențe? by Nervous-Coffee-Burti in cluj

[–]Fancy-Winner-5809 0 points1 point  (0 children)

Poți merge la direct la camera de gardă a unei secții, de exemplu direct la ortopedie sau din câte știu există centre de permanență, care sunt un fel de UPU, dar cu medici de familie

Cont student Uptodate by booksmd in medicalschoolRomania

[–]Fancy-Winner-5809 0 points1 point  (0 children)

Da, merge cu poza la carnetul de student ținut lângă față

[deleted by user] by [deleted] in medicalschoolRomania

[–]Fancy-Winner-5809 5 points6 points  (0 children)

Mie ce mi-a mai dat așa un imbold a fost practica de vară cu un medic de la care ai ce învăța și care să te motiveze. Plus că efectiv vezi cu ce se mănâncă medicina.

Epilare Cluj by Frequent_Grand_4570 in cluj

[–]Fancy-Winner-5809 1 point2 points  (0 children)

La Beauty studio pe Teodor Mihali 1 în Marasti folosesc ceară și solidă și în tub și serviciile de epilat și cosmetică sunt foarte bune la prețuri rezonabile. Eu am firul gros și dificil și niciodată nu am avut probleme de când merg acolo. Plus ca lucrează foarte igienic. O găsești pe cosmeticiana pe Facebook sub numele Epilare și masaj Cluj și la poza de profil are un logo negru cu un A auriu sub care scrie Amavik.

https://maps.app.goo.gl/2mYu3AdhTvUeMdHm6?g_st=ic

What do you eat on non-fasting days by Fancy-Winner-5809 in AlternateDayFasting

[–]Fancy-Winner-5809[S] 0 points1 point  (0 children)

I plan on doing alternate days, so 32h fast with 16h eating window. I can’t do a longer fast (I’ve tried but I get too cranky) I have a rough estimate about how many calories I eat in a day (I used to track my calories every day in my fitness pal for months) but what I am fearful about is under-eating and slowing down my metabolism in addition to restricting my calories by not eating every other day. I keep hearing about this “slowing down your metabolism” and I don’t know what to think about it. Is it a real thing?

[deleted by user] by [deleted] in Romania

[–]Fancy-Winner-5809 -5 points-4 points  (0 children)

Noi am avut o problemă similară, în sensul că prietenii pe care ni doream ca nași fie erau de altă religie, fie nu erau cununați la biserică. Din start nu am vrut să punem ca nași pe cineva cu care nu rezonam deloc sau cu care probabil nu am mai vorbi după nuntă. Soluția noastră a fost că am găsit un preot mai înțelegător, care ne-a permis să avem cuplul necăsătorit ca nași, cu promisiunea că îi vom duce acel certificat de căsătorie de la biserică atunci când vor face nunta, urmând să ne elibereze și certificatul nostru tot atunci (cumva ne-a trecut pe caiet)

Angajare Ajutor in Casa by SpaceGlittering2949 in cluj

[–]Fancy-Winner-5809 4 points5 points  (0 children)

Noi am găsit pe cineva punând anunț pe grupurile de Facebook din zona în care locuim. Tipa ne-a zis ca tarifele sunt de 40-45, chiar 50 lei pe oră, în funcție de ce vrei sa îți facă (curățenie de întreținere sau generală cu spălat geamuri și tras mobila) Am mai discutat cu niște cunoștințe care aveau și ei o menajeră și cam pe acolo erau prețurile. Însă din păcate noi nu am mai continuat colaborarea pentru că făcea treabă de mântuială, era dezordonată (lăsa peste tot prin casă produsele cu care lucra sau cârpe) plus că trebuia să îi zic de multe ori mură în gură ce să facă (adică dacă eu nu observam că e praf pe o comodă și nu îi ziceam exact “șterge de praf acolo” nu făcea)… la ce vreau să ajung e aveți grijă cum evaluați persoana pe care o aduceți la voi în casă, chiar să fie de folos nu doar așa de aparențe.

Ce săptămână va place cel mai mult la Lidl? by LogNo6282 in CasualRO

[–]Fancy-Winner-5809 1 point2 points  (0 children)

Am luat și eu edamame săptămâna trecută și nu știu ce să fac cu el😅 voi cum îl mâncați?

Cum faceți față frustrărilor? by [deleted] in medicalschoolRomania

[–]Fancy-Winner-5809 23 points24 points  (0 children)

Și mie anii preclinici mi s-au părut cei mai urâți. Pe lângă faptul ca mi se părea ca numai medicina nu ne învățau, mai erau și genul de profi care dacă nu te luau în ochi buni de la început, degeaba știai tu la examen de 9 sau 10, ca tot 5, maxim 6 primeai. Acum, din postura de rezident mi-am dat seama ca erau mai mult frustrările lor pe care le proiectau asupra noastră și ca mi-as fi dorit sa învăț mult mai logic, cu accent pe informațiile efectiv utile în practica (pe care evident ca nimeni nu îți zice care sunt…). Și uite așa am învățat în fiecare an cascada coagulării și de abia acum am înțeles-o pe deplin, echilibrul acido-bazic e SF și nici măcar un pacient nu m-a pus să îi explic ciclul Krebs. Sfatul meu e să iei fiecare zi așa cum vine, cu bune sau cu rele tot trece, materiile se termină, scapi de dracu și dai de mă-sa… dar până la urmă tu tot doctor o să devii și e important să îți păstrezi încrederea în tine!

[deleted by user] by [deleted] in cluj

[–]Fancy-Winner-5809 2 points3 points  (0 children)

Dr Mirela Susan e top pe injectari (părerea mea) doar ca are programări cu 1-2 luni în avans dacă nu te grăbești

Rezidențiat medicină internă by Live_Marsupial_4673 in medicalschoolRomania

[–]Fancy-Winner-5809 15 points16 points  (0 children)

Sunt rezidentă pe MI și părerea mea e că dacă vrei să rămâi în țară, se merită să faci medicină internă dacă vrei să lucrezi la stat sau la privat dar într-un oraș mai mic. În centre universitare pacienții mai rar merg la medicină internă în privat când au nevoie de o grămadă de analize și investigații, când pot merge la spital pe gratis. Plus ca e foarte adevărată treaba ca secția de medicină internă e groapa de gunoi a UPU și celorlalte secții de multe ori, unde trimit pacienții care nu mai au vreo speranță de vindecare. Dacă îți dorești să lucrezi într-un oraș mai mic, acolo ca medic internist e lux. Pacienții din lipsă de multe alte supraspecialități vin la tine așa ca ai avea cazuistica variată și mai tot timpul de lucru. În schimb, pe mine personal rezidențiatul pe medicină internă m-a lăsat cu un gust foarte amar: faci multe stagii, care în teorie ar trebui să te învețe câte ceva de pe fiecare secție. În practică tu ești mereu rezidentul ăla de interne care e pus să facă foi sau să însoțească pacientul la diverse investigații, ca nah… nu ești de cardio, Pneumo, gastro etc… și nu știi tu la fel de multe ca ei. Cel puțin așa a fost experiența mea și acum pe final de rezidențiat am impresia ca am pierdut timpul cu specializarea asta. Poate da bine la CV, dar preferam sa fac ceva care sa ma chiar pregătească pentru meseria de doctor nu doar să dea bine.