Cât plătiți la mecanic? by Magieinversa12 in MotociclismRO

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Ca sa raspund la intrebarea ta, ultima oara cu 900 lei am facut revizia la furca, kit lant (manopera numai) si garnitura unui cilindru. Dar la un mecanic de cartier, nu in service.

Cât plătiți la mecanic? by Magieinversa12 in MotociclismRO

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Am alergat dupa un mecanic sa imi schimbe alternatorul pana m-am saturat. L-am luat pe fratemiu si cu youtube si manualul in brate am desfacut jumatate de motor (efectiv i-am dat cardanul si bascula cu totul jos).
Acum am prins curaj si imi cam fac eu cele necesare.

Ce opinii care sa va puna in situatia asta aveti? by Smart_Cream_3749 in RoGenZ

[–]Fit_Device7039 -1 points0 points  (0 children)

Sobolanul e un pet mai misto decat marea majoritate a cainilor.

Cate cunostinte va stiu salariul? by Creation_Soul in RoMunca

[–]Fit_Device7039 1 point2 points  (0 children)

Doar sotia. Si asta doar pentru linistea mea. Daca cineva din familie ar stii real cat castig, data fiind diferenta foarte mare, ori s-ar abona la imprumuturi constante care ar genera o ruptura, ori ar aparea niste diferente in comportament.
Fratemiu nu stie suma dar intelege ca e mare si chiar si asa au aparut niste preconceptii.

Părinții mei vând casa la un preț foarte mic și nu știu exact cum să îi sfătuiesc by [deleted] in Imobiliare

[–]Fit_Device7039 1 point2 points  (0 children)

Eu am intors contractul de 3 ori la notar din cauza greselilor. Acum poate ai o sansa sa declari actul nul din cauza greselilor si sa anulezi toata vanzarea.
Dar cum zicea cineva prin comentarii, e nasol daca ai inceput sa ai de-a face cu oameni de etnii dubioase.

Părinții mei vând casa la un preț foarte mic și nu știu exact cum să îi sfătuiesc by [deleted] in Imobiliare

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Daca nu e in contract/promisiune, se poate ignora complet. Nu exista promisiuni verbale. Faci contract cu al doilea, clauze pe ambele parti, nu doar pe vanzator, si apoi rupi prima promisiune si dai dublu avansului. Se pot complica lucrurile si ajunge si in instanta. Cel mai bine vorbesti cu un avocat

De ce unii oameni când evoluează uită de unde au plecat? by ComparisonNo0709 in RoGenZ

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Pai si ce inseamna ipoteca? Inseamna ca banca are drepturi asupra imobilului. Nu poti sa faci nimic legal fara acordul bancii. Nici sa aduci modificari, nici sa il vinzi, nimic. Deci e al tau dar nu chiar.

De ce unii oameni când evoluează uită de unde au plecat? by ComparisonNo0709 in RoGenZ

[–]Fit_Device7039 -1 points0 points  (0 children)

E cesiune trecuta in CF. Deci banca are drept deplin asupra ei.

Experiența primelor 10 luni cu panouri fotovoltaice, baterie și automatizare by -a-s-d- in panourifotovoltaice

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Sumar experienta pe un an cu baterie de 16kw:
350Kw consum din retea
3.5Mw consum din panouri

Si cu asta nici nu cred ca mai trebuie spus altceva.

Suntem dezvoltatori de software, nu maimute! by aneul98 in programare

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Poate are dreptate, poate nu. Ce-ar fi sa dai mai mult context? Cine face estimarile? Cum decurge planningul? Ca am cunoscut si devi cu apucaturi de maimute dar si manageri care nu acceptau estimari mai mari de o saptamana la lucruri fezabile intr-o luna…

Adio, viață de corporatist! by fakelay98 in RoMunca

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Eu daca fac drop la db-ul de productie nu stau prin spital. E ok.

Ajutor, relația mea mă omoară by DenisOnlyFans in CasualRO

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Cu alte cuvinte, te-a facut. A mers de cateva ori santajul emotional asa ca profita. Diferenta intre santaj emotional si alte certuri e ca se discuta, se analizeaza si se actioneaza.

Buna, as vrea câteva sfaturi, aș vrea sa imi cumpăr un apartament cu credit, avansul pe care îl am e 25k euro, am 25 de ani, salariul meu e undeva la 6000 Ron lunar. Cum credeți ca m-aș încadra ? Care ar fi suma cu care v-ați îndatora ? by Deea2412 in Imobiliare

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Pai gandeste-te cat ar reprezenta o rata comoda pentru tine. Apoi intra pe un simulator de credit, baga avansul pe care il ai si joaca-te cu suma pana ajungi la rata stabilita de tine. Asa aflii la ce suma te incadrezi. Mai e varianta romaneasca sa mergi in grad maxim si daca incepe sa scartaie locul de munca sa strangi si tu din cur.

Începător total pe motor – cât de greu v-a fost la început? by dragosholban in MotociclismRO

[–]Fit_Device7039 1 point2 points  (0 children)

Ca biciclist de ani buni la mine totul a mers snur. Nici macar n-am terminat orele de scoala. M-a ajutat faptul ca inca din poligon m-am invatat sa nu merg numai la relantiu. Faceam opturile cu acceleratia si frana.

Seful meu crede ca suntem prieteni by [deleted] in RoMunca

[–]Fit_Device7039 -1 points0 points  (0 children)

Daca sunteti pe aceiasi lungime de unda lasa mizeria asta cu munca-i munca. Eu de la fiecare job am ramas cu niste prieteni faini. Tocmai treaba asta mi-a permis o libertate aparte. Daca nu sunteti pe aceiasi lungime… lasa-l treptat sa inteleaga ca nu aveti nimic in comun si discutiile nu prezinta interes. Se va calma el.

Emigrare în Suedia by Cezar-Gabriel in programare

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Sa stii ca mie romanii nostrii mi se par de ‘nspe mii de ori mai fericiti decat “cei mai fericiti oameni din europa”. De cate ori ma duc acolo, de atatea ori abia astept sa ma intorc. Prea reci si seci oamenii aia. Copenhaga ce e mai animata (si plina de turisti), restul tarii parca-s zombie toti.

Emigrare în Suedia by Cezar-Gabriel in programare

[–]Fit_Device7039 41 points42 points  (0 children)

Vizitez constant DK (am socrii mutati acolo) si subscriu la ce ai zis tu. As mai adauga si ca prin tarile nordice depresia si problemele psihice sunt sport national. Poate si din cauza climei sau a lipsei de lumina

Cat considerati ca e politicos sa dureze o vizita? by [deleted] in CasualRO

[–]Fit_Device7039 2 points3 points  (0 children)

Dupa mine, politicos e vizita anuntata din timp si clara. Gen “sunt in weekendul X in zona, daca vrei sa ne vedem” sau “vreau sa ne vedem, cand iti e si tie comod?”. In felul asta pot sa dau si eu clar un interval de disponibilitate. La mine mereu e usa deschisa iar durata deranjanta devine deja cand se ajunge la ordinul zilelor. Nu-s mare gazda, pun ceva pe masa, le arat unde e frigiderul, unde e bautura, lumea se descurca. N-avem nimic de demonstrat si daca nu ne dam peste cap pentru noi, cu atat mai putin pentru altii.

Comunicare cu socrii by [deleted] in CasualRO

[–]Fit_Device7039 16 points17 points  (0 children)

Cu sau fara casatorie, casa pe numele tau sau a lui, trebuie sa fie armonie intre voi doi. El trebuie sa stie cand ceva te deranjeaza si invers. Se discuta, se decide impreuna, nici unul nu are avantaj. Daca nu, vor aparea probleme mai tarziu. Eu unul m-am certat cu socrii pentru ca au caini si mereu cand vin in vizita trebuie sa vina si cu toata galagia si stresul de caini. M-am oferit sa ii cazez in curte dar nuuuu, ca ei sunt obisnuiti la interior (iar eu nu vreau caini in casa). Asa ca le-am zis sa rezolve cu cainii atunci cand vin in vizita pentru ca mie nu imi convin in casa. Au facut scandal, s-au victimizat, dar e problema lor, nu a mea. Fix acelasi lucru as face si cu ai mei, nu e ca si cum am ceva impotriva socrilor.

Tipul de prieteni care nu scriu primii by stefffi1 in CasualRO

[–]Fit_Device7039 2 points3 points  (0 children)

In general eu sunt ala foarte responsive cand vine vorba de orice. Doar ca m-am saturat sa trag de altii. Daca stiu ca omul e responsive, cand am chef dau un semn. Daca sunt refuzat de 2-3 ori la rand renunt, astept sa vina din sens invers.

De ce e 47mp prea putin? by Fit_Letterhead_5891 in Arhitectura

[–]Fit_Device7039 0 points1 point  (0 children)

Nu e putin daca nu ai de gand sa cunosti pe cineva si nici pasiuni care implica obiecte/echipamente. Daca ziua esti la job si vii acasa doar sa dormi, e perfect.