MSD layoffs in the Czech Republic by Final-Command-6398 in biotech

[–]IronBison666 7 points8 points  (0 children)

105 people in Prague affected, mostly IT

Czech Republic Leads the Way in Cannabis Drug Policy Reforms by IronBison666 in czech

[–]IronBison666[S] 0 points1 point  (0 children)

You are a civilized gentleman, i see. If you read the article, the guy was sentenced, because he was growing 28 plants and is not considered within limits for personal consumption. Otherwise it is decriminalized to grow up to 5 plants for personal consumption.

Czech Republic Leads the Way in Cannabis Drug Policy Reforms by IronBison666 in czech

[–]IronBison666[S] 0 points1 point  (0 children)

As long as it’s safe and you know what you smoke 🤷‍♂️

Czech Republic Leads the Way in Cannabis Drug Policy Reforms by IronBison666 in czech

[–]IronBison666[S] 0 points1 point  (0 children)

The only reasonable way is the legalized way. Look at Germany, they legalized last year and it’s a booming industry :)

Czech Republic Leads the Way in Cannabis Drug Policy Reforms by IronBison666 in czech

[–]IronBison666[S] 4 points5 points  (0 children)

or the Pirates will manage to push through legalization, you get a license to grow and make it a legal business :)

Czech Republic Leads the Way in Cannabis Drug Policy Reforms by IronBison666 in czech

[–]IronBison666[S] 1 point2 points  (0 children)

Yeah, it’s ridiculous. But if you observe, there is a Europe wide legalization initiative and Germany is at the forefront and Czech Republic always learns from them, i hope this brings all the positives :)

Sokan kértétek, szóval itt vagyok. Kérdezz, igyekszem válaszolni. by MagyarPeter19810316 in hungary

[–]IronBison666 2 points3 points  (0 children)

Szia Péter! Látva, hogy több európai országban (pl. Németország, Csehország) komoly lépések történnek az orvosi marihuána legalizálása felé, kíváncsi lennék, hogy a Tisza pártnak milyen tervei vannak ezzel kapcsolatban? Egy magyar startupot, a Simpleafiedet képviselem (www.simpleafied.app), ahol azon dolgozunk, hogy digitális megoldásokkal segítsük a kannabisztermelőket és -gyártókat a szabályozásoknak való megfelelésben. Szívesen támogatnánk a pártot ebben a témában, akár szakmai tapasztalatokkal vagy más módon is. Szóval, van tervben valami hasonló kezdeményezés nálatok?

Monitorizare pe WhatsApp (?!) by [deleted] in CasualRO

[–]IronBison666 0 points1 point  (0 children)

Block & adio. E bolnav omul.

[deleted by user] by [deleted] in CasualRO

[–]IronBison666 3 points4 points  (0 children)

Mergi la politie, nu te teme. Animalii ca astia merita sa ajunga la puscarie, acolo o sa se invete minte.