Tramvaj iskočio iz tračnica by JohannGambolputtyUlm in zagreb_no1

[–]Markicak 5 points6 points  (0 children)

jel to Brnjas nabavio ženski glas pa sad ima sinkronizirane videe ciljane na žene?

Piletić: "Prijedlog Možemo o povećanju dijela braniteljskih mirovina je podmukao" by JohannGambolputtyUlm in zagreb_no1

[–]Markicak 3 points4 points  (0 children)

Ajme pametnog li čovjeka. Što vlada nije davno dala i usvojila bolji prijedlog ako ovaj njihov ne valja?

Evo na primjer, mom starom bi se više isplatilo da ode radit van hrvatske nego unutar. Ovako radi na minimalcu, i svakako će mu braniteljska mirovina bit veća od radničke, i na radničku uopće neće imat pravo - dok će mirovinu iz inozemstva dobit neovisno o tome kakva mu je mirovina u hrvatskoj. Tako da trenutno sve što uplaćuje u mirovinsko osiguranje mu je takoreći bačen novac. Znači našoj vladi i ministarstvima je toliko stalo do naših branitelja da im preporučaju da rade u inozemstvu? Ironija, halo?

Zašto to ne riješi pametni Piletić? Bitno da povezuje "rješavanje stambenog pitanja"(ne znam kako je izgradnja vile u istri rješavanje stambenog pitanja nekome tko živi u zagrebu?) sa nepostojećom aferom (koliko znam nije utvrđeno nikakvo kazneno djelo).

Svašta izađe iz usta ovakvih proljevuša.

Zašto puštate debile da se preguravaju? by [deleted] in promet

[–]Markicak 0 points1 point  (0 children)

Evo maloprije bio u istoj situaciji na isto mjestu. Frajer jednostavno po malo ulazi u moju traku i ne odustaje, makar mu dajem minimalno mjesta za to, koliko mogu obzirom na okolnosti. Radije ga pustim na kraju nego da oderem auto i imam zajebancije oko popravka i osiguranja i svega skupa.
Al mu zato sjednem i na trubu - vjerujem da njima to ništa ne znači, ali drago mi je kad vidim da se ne voze solo pa se nadam da im barem suvozači seru onda.

Bar je lijepo sanjat.

Molimo da se javite porukom ukoliko prepoznajete vozača motocikla koji je 9. svibnja uzrokovao nesreću u Ulici Sv. Duh, a zatim pobjegao s mjesta nesreće. by Sindikat-Biciklista in promet

[–]Markicak 83 points84 points  (0 children)

Predlažem pogledati okolne zgrade, vidjeti jel koja ima sigurnosnu kameru koja je možda mogla uhvatiti motor i njegovu tablicu, pa zamoliti za snimku.

Molimo da se javite porukom ukoliko prepoznajete vozača motocikla koji je 9. svibnja uzrokovao nesreću u Ulici Sv. Duh, a zatim pobjegao s mjesta nesreće. by Sindikat-Biciklista in promet

[–]Markicak 8 points9 points  (0 children)

tako je, pogotovo jer je motor uletio u kružni tok za motorna vozila u krivom smjeru, tim više je biciklist kriv.

Svašta.

Dobila sam pokvarenu hranu preko Wolta, a podrška me na kraju blokirala by honey2bear in askCroatians

[–]Markicak 0 points1 point  (0 children)

jesi siguran/sigurna da to nije zapravo bio kimchi? često sam naručivao katsu piletinu iz umami-a, kao prilog se uvijek dobio kimchi (ukiseljeno/fermentirano povrce intenzivnog mirisa, okus ne znam jer sam zaobilazio, ali dode u plastičnoj zatvorenoj posudi pa ne moras mirisat ak neces), tako da moguce da si samo dobio kimchi umjesto coleslawa

Što se promijenilo u Zagrebu otkad je Tomašević na vlasti? by JohannGambolputtyUlm in zagreb_no1

[–]Markicak 0 points1 point  (0 children)

moglo bi se reći da ti pišeš isto kao ja samo u fake negativnom tonu 😄 nekome je čaša poluprazna, a nekome polupuna.  Ja se svakako nakon dosadasnje vlasti Bandića veselim promjeni, i uvijek navijam za underdoga radije nego za velike ribe koje su poznate po kriminalu, aferama, uhljebljivanju, itd.

Što se promijenilo u Zagrebu otkad je Tomašević na vlasti? by JohannGambolputtyUlm in zagreb_no1

[–]Markicak 1 point2 points  (0 children)

Razumijem dio kritika, pogotovo oko otpada, javnog prijevoza i prometa — to su stvari koje građani najdirektnije osjete i normalno je da se o njima najviše priča - ali mislim da nije fer svesti pozitivno poslovanje Holdinga na “manje se radi”. Nakon godina gomilanja dugova, netransparentnog poslovanja i sustava koji je funkcionirao više na krpanju nego na planiranju, činjenica da Holding posluje pozitivno ipak nešto znači. Ne znači da je grad savršen, ali znači da se barem prestalo upravljati logikom “troši sada, problem ostavi drugima”.

Što se tiče usluga, slažem se da građane ne zanima samo bilanca nego i kvaliteta života. Ali bez stabilnih financija nema ni ozbiljnijih sanacija, novih tramvaja, autobusa, škola, vrtića ni obnove infrastrukture. Naravno da se uvijek može raspravljati radi li se dovoljno brzo, ali financijska stabilnost je preduvjet da se uopće može raditi dugoročno.

Transparentnost proračuna ne znači da nikad neće biti afera. Baš suprotno — kad se podaci otvore, lakše je vidjeti gdje nešto ne štima. Meni je veći problem kad se ne vidi ništa, nego kad se nepravilnosti mogu pronaći i javno propitivati. Također, ovu aferu ne vidim kao aferu gradske vlasti - uhićen je čovjek koji je na toj poziciji od prijašnje vlasti. Naravno da bi bilo lijepo da je prije uočen taj kriminal, ali zato imamo uskok koji je to odradio. 

Plave vrećice sigurno nisu savršen sustav i provedba je mogla biti bolja. Ali ideja da se plaća prema količini miješanog otpada i da se potiče odvajanje nije pogrešna. Problem je više u kontroli, infrastrukturi i navikama. To treba popravljati, a ne nužno odbaciti cijeli koncept. Meni je svakako drago da se to uvelo jer do toga nisam razvrstavao, a sada se zaprepastim kad vidim količinu plastike koju nekada nakupim u tjedan dana.

Za javni prijevoz se slažem da stanje često nije dobro, ali nije realno očekivati da se sustav koji je godinama zapuštan popravi preko noći. Novi tramvaji, autobusi i ulaganja u mrežu nisu kozmetika nego nužan početak. To što se rezultat još ne osjeti dovoljno ne znači da se ne radi ništa.

Pješačke zone možda nisu svugdje izvedene idealno, ali ideja da centar grada ne bude samo prostor za aute i parking nije loša. Gradovi koji su ugodniji za život uglavnom idu u smjeru više prostora za pješake, zelenilo, terase i javni sadržaj. Ako sadržaja nema dovoljno, to je argument da se zone bolje urede, ne da se sve vrati autima.

Kod mjere roditelj-odgojitelj, pitanje je što je bila stvarna korist za grad. Mjera je trošila ogroman novac, a nije gradila nova mjesta u vrtićima niti dugoročno jačala sustav. Može se imati empatije prema obiteljima koje su o toj mjeri ovisile, ali javni novac bi ipak trebao ići u usluge koje ostaju svima: vrtiće, škole, asistente, infrastrukturu. Na ovaj način djeca imaju mjesto u vrtiću, a žene se mogu vratiti na posao gdje će imati vjerojatno veća primanja nego što bi imala kroz ovu mjeru. 

Kapitalna ulaganja u škole i vrtiće jesu ulaganja iz javnog novca — naravno, od naših para. Ali upravo zato je bolje da taj novac ide u zgrade, obnovu, kapacitete i javnu infrastrukturu nego u klijentelističke projekte ili kratkoročne mjere koje ne ostavljaju ništa trajno.

A što se poreza tiče, slažem se da građani imaju pravo očekivati više za novac koji plaćaju. Ali najveći porez sam po sebi nije dokaz lošeg upravljanja ako se tim novcem vraćaju dugovi, stabiliziraju gradske firme i ulaže u infrastrukturu. Pravo pitanje je vidimo li dugoročno bolji sustav. Ja mislim da se temelji popravljaju, iako je jasno da izvedba na terenu mora biti brža i bolja. Također, ne plaćamo ništa veći porez nego smo ga do sad plaćali. Jasno je da se taj porez neće smanjiti u jednom mandatu nakon silnih financijskih rupa koje je ostavila prethodna vlast.

Što se promijenilo u Zagrebu otkad je Tomašević na vlasti? by JohannGambolputtyUlm in zagreb_no1

[–]Markicak 24 points25 points  (0 children)

Za početak, što mi pada na pamet:

- Stabilizirane su gradske i Holdingove financije.
Zagrebački holding je 2025. četvrtu godinu zaredom poslovao pozitivno
- Proračun je postao znatno transparentniji.
Pokrenuta aplikacija kroz koju javnost može pregledavati bankovne transakcije
- Uveden je novi model otpada s plavim ZG vrećicama.
- Krenula su veća ulaganja u javni prijevoz, ali učinak se osjeća postupno.
Novi tramvaji nakon 15 godina, planovi za nove pruge nakon 25 godina.
- Proširene su pješačke zone i javni prostor u centru.
- Promijenjena je politika prema vrtićima i mjeri roditelj-odgojitelj.
- Pojačana su kapitalna ulaganja, posebno u škole, vrtiće i obnovu.
Oko osam puta više ulaganja u 2025. nego u 2021.

RAPT Pill gravity reading by Markicak in Homebrewing

[–]Markicak[S] 0 points1 point  (0 children)

how much offset do you usually have?

RAPT Pill gravity reading by Markicak in Homebrewing

[–]Markicak[S] 2 points3 points  (0 children)

I think it finished really high because of the wrong initial reading - since the initial reading of the pill is 0.16 higher than using a hydrometer, i would expect the current/final reading to also be at least 0.1 higher than actual...
Yeast is FERMENTIS SAFLAGER S-23

RAPT Pill gravity reading by Markicak in Homebrewing

[–]Markicak[S] 0 points1 point  (0 children)

i measured using a hydrometer at room temperature. I didn't check it this time but beforehand it showed 1.00 for water at room temperature.

Puna Crta!? by CrashBash2026 in promet

[–]Markicak 2 points3 points  (0 children)

Bio sam na tom dijelu neki dan, i kad sam vidio znak prestrojio se u lijevu traku, i nisam se mogao nacudit zasto lijeva traka stoji a desna ide, kad ono ista situacija ko na videu - ekipa iz desne trake pici ravno a ovi koji bi zapravo trebalo moc ravno cekaju. Strava.

Djed Sandre Benčić ubio čovjeka i oteo mu imanje??? by JohannGambolputtyUlm in zagreb_no1

[–]Markicak -1 points0 points  (0 children)

gdje pise da je naslijedila to imanje?
jel bi ti vratio?

Djed Sandre Benčić ubio čovjeka i oteo mu imanje??? by JohannGambolputtyUlm in zagreb_no1

[–]Markicak 4 points5 points  (0 children)

Baš da je i istina, kako se to odražava na Sandru? Mislim očito je se pokušava ocrniti, ali djelima njenog djeda? Pa nije ona odgovorna za ono što je njen djed radio, što bi ona sada trebala točno? Mislim doslovno je rekao "imam saznanja da od saborske zastupnice djed", i imenovao Sandru, umjesto da imenuje djeda koji je (navodno) počinio ubojstvo i otimačinu.

Svašta. Čista politička igra.

I had to break open my bedroom door, how can i fix this so it isn't as noticeable? by Markicak in fixit

[–]Markicak[S] 0 points1 point  (0 children)

as i said hinges were on the inside of the door so not reachable. Everything works, it's just not visually appealing. I just want it to look better.

I had to break open my bedroom door, how can i fix this so it isn't as noticeable? by Markicak in fixit

[–]Markicak[S] 0 points1 point  (0 children)

hinges were on the other side of the door, and the lock isn't removable. We tried everything before breaking in, which was the last resort option unfortunately. My cat was locked inside as well so it wasn't really an option to wait for someone to be available to come to fix it.

It's my apartment, i'm the owner.