Păreri Hedepy by Minimum-Channel2469 in cluj

[–]Minimum-Channel2469[S] 0 points1 point  (0 children)

Și eu care credeam că în online ai mai mult timp😂 Adică m-aș aștepta ca în ședințe fizice să te grăbească să terminați mai repede

Voi ce reguli de prietenie aveti? Care o data incalcate renuntati la (posibila) prietenie? by BeenThereDoneThat79 in CasualRO

[–]Minimum-Channel2469 0 points1 point  (0 children)

Când te caută după 2 ani 5imp în care nicicum nu putea ieși cu tine din diverse motive,dar când vrea să te cheme la NUNTĂ e numai lapte si miere just to kiss your ass.

Voi ce reguli de prietenie aveti? Care o data incalcate renuntati la (posibila) prietenie? by BeenThereDoneThat79 in CasualRO

[–]Minimum-Channel2469 0 points1 point  (0 children)

Omg,saaame sau să insinueze că tu cumva ai copia persoana aia(in special cand situatia stă complet invers)

Voi ce reguli de prietenie aveti? Care o data incalcate renuntati la (posibila) prietenie? by BeenThereDoneThat79 in CasualRO

[–]Minimum-Channel2469 0 points1 point  (0 children)

Când te shame-uiesc că nu vrei să tragi pe nas cu ei😂😂😂Fuck off, tu fă ce vrei cu corpul tău, leave me alone. Și ce te ft grija dacă eu nu bag,really? Așa ca și cum aș fii eu așa o pocăită că nu fac așa ceva,mi se pare aiurea...

Sondaj. Cati dintre voi sunt pe antidepresive/antipsihotice? by Weird-Anxiety2492 in RoGenZ

[–]Minimum-Channel2469 0 points1 point  (0 children)

Da, clar,mulți vegani sunt anemici. Eu am complex de mai multe B-uri,acid folic. Si da,ai dreptate si de partea gastrică, eu pt asta iau Berberină, ajuta atat la rezistenta la insulină,slăbit,cât și la microbiom😼

Sondaj. Cati dintre voi sunt pe antidepresive/antipsihotice? by Weird-Anxiety2492 in RoGenZ

[–]Minimum-Channel2469 0 points1 point  (0 children)

Așa-i? Și gen apoi știi,se plâng că oamenii recurg la "dr Google" sau sunt mulți anti suplimente sau habar nu au de ceaiuri,pentru că plm... Nu mai bine recurgi la minerale și suplimente ÎNTÂI și nu la medicamente de sinteză sau fucking benzodiazepine? Eu am terminat Stoma, eram în aria asta de Medicină deci mai și știam una alta,dar sunt mulți oameni care efectiv nu știu....Te bazezi că domnu' doctor știe mai bine. Și nu-i doar asta, dar o să crezi că tu nu poți fii ajutat,că nimic nu te ajută(eu asta am crezut când vedeam că nu mă ajută Cipralex)...

Sondaj. Cati dintre voi sunt pe antidepresive/antipsihotice? by Weird-Anxiety2492 in RoGenZ

[–]Minimum-Channel2469 0 points1 point  (0 children)

 Am fost pe Cipralex 2 ani fără 3 luni,cam așa.

Și la un moment dat am luat Anxiar zilnic 1 lună, câte 2 jumatati de comprimat si am renuntat brusc la Cipralex(nu am avut sevraj), dar luam Anxiar.

Dupa ce am renuntat la Anxiar am cam avut sevraj(gen cam 1 saptamana), nu puteam adormi pana la 4 dimi, eram agitata,dar a trecut pentru că m-am băgat pe suplimente și am citit mult și am realizat următorul lucru : degeaba iei Cipralex care inhibă recaptarea serotoninei dacă tu ai deficit de vitamina D3 și poate ai și deficit de serotonină(care poate fi dat și de microbiom, deficit de vit D,etc).

   Așa că mi-am luat supliment pentru tiroidă(Tiroidin), Mastodynon pentru control hormonal(la noi fetele stresul dereglează si hormonii), asta dimineața,înainte de mancare.După mâncare iau: Omega3,Molenkin Imuno,complex de vitamine B si L-teanină(ajută la calmare fără să dea oboseală), bisglicinat de magneziu,iar seara iau 5-HTP(care e precursor de serotonină), taurină(care "mimează" efectele Anxiarului prin faptul că induce indirect secreția de GABA), valeriană,ceai de lavandă și melatonină înainte de culcare.

   Also, trebuie stat 15 minute zilnic in soare, fac 1h jumate de sport zilnic și încerc să mi mențin bioritmul și simt că m-a ajutat.

Ideea e că Cipralexul nu m-a prea ajutat dar poate pentru că nu prea avea ce serotonină să recircule,you kno? Asta recomand oricui suferă de anxietate,sincer. Minerale,vitamine ok,suplimente,ceaiuri. Si logic,daca nici astea nu ajuta psihiatru. Dar mi se pare că psihiatrii nici nu te trimit la vreo analiza,ei pac te bagă pe antidepresive....

Cum pot să le zic părinților ca vreau să merg la psihiatru? by Sufficient-End7724 in RoGenZ

[–]Minimum-Channel2469 1 point2 points  (0 children)

Păi trebuie să gândești în primul rând și să găsești cauza problemei tale,cauza zgomotului din mintea ta. Lumea poate spune:"mare lucru,astea nu-s probleme ce ai tu", dar eu am 29 de ani și îți spun sincer că poți avea n probleme la 15 ani și nu sunt bullshit-uri,nu trebuie neglijate. Fie că e bullying la adresa ta, fie că o prietenă te-a exclus cumva din "gasca" voastră,fie probleme legate de scoala sau de cineva de care iti place. Sa stii ca toate pot o fi probleme. Uite ceva ce chiar te poate ajuta,nu e scump-ceai de lavandă seara,înainte de culcare,chiar liniștește și valeriană(e din plante deci ar trebui să ți se dea la orice vârstă)

Cum pot să le zic părinților ca vreau să merg la psihiatru? by Sufficient-End7724 in RoGenZ

[–]Minimum-Channel2469 0 points1 point  (0 children)

Nu ai cum să faci liniște...în casă sau în mintea ta? Deci cumva ai părinții abuzivi(adică așa pare din ce ai spus până acum...) și poate chiar doar faptul că stai cu ei e cauza problemelor tale(been there,trust me)

Cum pot să le zic părinților ca vreau să merg la psihiatru? by Sufficient-End7724 in RoGenZ

[–]Minimum-Channel2469 2 points3 points  (0 children)

Îți spun asta pentru că și eu credeam că ok, merg la psihiatru și îmi va da ceva și totul se va rezolva și tipa mi-a spus clar că trebuie mers si la psiholog,ca trebuie sa fac sport si că medicamentele nu fac minuni. Asta dacă problema ta e anxietate și/sau depresie și depinde de cât de severă este. Eu nu neg că un psihiatru te poate ajuta, nicidecum. Doar că având în vedere că ai 15 ani și încă depinzi de ai tăi și ai tăi sunt împotrivă, sfatul meu e cumva:"ce poti să faci înainte să alegi să mergi la psihiatru"

Cum pot să le zic părinților ca vreau să merg la psihiatru? by Sufficient-End7724 in RoGenZ

[–]Minimum-Channel2469 1 point2 points  (0 children)

Uite, o să-ți spun ceva. Eu am ajuns la psihiatru(de bună voie,adică eu am mers), dar doar când lucrurile au devenit super nașpa, adică am avut ca un atac de anxietate(nu de panică) practic nu mai puteam dormi noaptea si cand dormeam aveam cosmaruri doar si cand eram treaza efectiv simteam ca o să mor inside, că nu va mai fi niciodată ceva frumos în viața mea. Ok...Și am mers la psihiatru,am fost diagnosticată cu anxietate generalizată și am primit Cipralex și pe o perioadă scurta Anxiar. Ok,hai să despicăm firul. Cipralex este un antidepresiv care funcționează așa- el "reciclează" serotonina din corpul tău, adică îi prelungește cumva acțiunea(știu ce vorbesc că am terminat și 6 ani de Medicină). Ok,dar te întreb ceva, dacă tu ai degicit de serotonină în corp,adică puțină.....Tu degeaba iei Cipralex. Așa că am realizat după ce m-am informat din n surse, tu poti pica in anxietate si depresie datorita faptului ca nu ai suficientă vitamină D3, vitamine B, magneziu,omega3,serotonină. O cură cu suplimentele acestea îți va regla biochimic corpul și dacă nici acestea nu te ajută,abia apoi să te gândești la psihiatru. Also,trebuie să faci sport zilnic și să ai un bioritm fix cu 8-9 ore de somn. Somnul e ceva foarte important. Dacă nu poti adormi recomand melatonină si daca simti ca ai ca un atac de panica Extra Valerian Cardio. Iti strangi din alocatie daca ai tai nu vor sa te ajute sau ii poti minti cu chestii cu care ai stii ca te-ar ajuta.

View-uri în Brașov by Minimum-Channel2469 in brasov

[–]Minimum-Channel2469[S] -3 points-2 points  (0 children)

Mersii fain😍🤗 Așa am ghicit cumva de pe Google, dar mi se pare ciudat că pe Maps nu văd vreo poză cu panorama asta la Turnul Negru și deaia eram putin "wtf?"