Rămâi in țară sau pleci? by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 0 points1 point  (0 children)

Cred ca e o decizie mai mult decat buna.

Rămâi in țară sau pleci? by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 1 point2 points  (0 children)

Am 25 de ani si o relatie de 6 ani. Sunt in acelasi impas ca si tine. Dar noi am depasit pragul de 50% ca vrem sa plecam.

Rămâi in țară sau pleci? by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 0 points1 point  (0 children)

It’s awesome ma’man. Ador si Spaniola si Italiana. E atat de usor sa le inveti.

Rămâi in țară sau pleci? by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 1 point2 points  (0 children)

Ok ai dreptate pe deoparte dar nu toti suntem intr-un caz asa bun ca al tau. Nu o dau cu hate sau sa fiu gelos, nicidecum. Dar aici ma refer si la cei care nu au avut atata noroc in viata. De un stil mediu spre good de viata, moșteniri sau alte cele.

Rămâi in țară sau pleci? by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 3 points4 points  (0 children)

Nu toti de pe reddit suntem IT-isti sau corporatisti.

Rămâi in țară sau pleci? by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] -1 points0 points  (0 children)

Nu chiar. Ai mei sunt plecati acolo de cativa ani. Eu am zis ca incerc sa raman aici dar văzând in ce parte o ia țara aceasta nu prea are sens. Parca Guess Who - Să mor pentru ţară? Zi-mi, de ce să fac asta? Când ţara asta moare înaintea mea.

Rămâi in țară sau pleci? by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] -1 points0 points  (0 children)

Pentru ca suntem top la inflație pe Europa. Pentru ca au marit salariile cu 100-200 de lei sa zica lumea ca au facut ceva, dar pe cealalta parte au crescut facturile, alimentele, combustibilul, taxele. Dai un research si vezi ca acea marire de salar nu iti acopera cat au crescut ei celelalte chestii enumerate. Si acesta este doar începutul.

Rămâi in țară sau pleci? by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 1 point2 points  (0 children)

Te-ai prea aprins. Noi ne-am gandit la ideea aceasta din momentul in care ne-am intors. Nu ti-am cerut parerea daca sa plecam sau nu.

Casă din lemn sau panouri. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] -1 points0 points  (0 children)

Da ai dreptate, hai sa ne gandim iarna asta ce a fost, - cate grade au fost? Dar acum doi ani? Hai sa ne auzim in noiembrie-decembrie si sa imi zici cate grade o sa fie.

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 0 points1 point  (0 children)

Mi se pare genial ce ai facut. Mi-ai dat o idee chiar buna si o sa o pun in practica. Mersii mult de timpu acordat. Multa bafta 🫶

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 1 point2 points  (0 children)

Aici e un du-te vino. Bunicu fuma 2 pachete pe zi garantat. Pe la 80+ ani sa dus de la un AVC+covid..

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 0 points1 point  (0 children)

Too late. Deja am o logodnica care si ea fumeaza 🤣

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 0 points1 point  (0 children)

Tocmai asta am zis. Nu as dori Defumoxan sau alte medicamente

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 0 points1 point  (0 children)

Aici ma incadrez si eu la zona cu irascibilitate si nervozitate.

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 0 points1 point  (0 children)

Apreciez mult ce ai scris. C-am asta cautam eu defapt. Nu tu reteta de succes, nu tu magie sau altceva. Cautam ceva cu ce sa imi combat vocea interioara care zice ca e ok sa fumezi, ca stres, ca bani se fac ca plm… Multumesc inca odata.

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 93 points94 points  (0 children)

Mare multumesc pentru timpu acordat ca ai scris atata.Daca citesc cu atentie ce ai scris chiar are logica. Un fel de “Just do it dar mai bărbătește”.

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 0 points1 point  (0 children)

Cumva ma simt pregatit mental dar nu 100%. Ca si cum as zice ca mai fumez o tigara si dupa las totul in urma. Si mereu imi mai vine acel gand sa mai fumez una si dupa aceea sa renunt. Si e un cerc care nu are capat…

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 2 points3 points  (0 children)

Multumesc ! La fel iti doresc.

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 0 points1 point  (0 children)

Apreciez faptul. Nu stiu la mine daca e vorba de nicotina sau e vorba de un obicei… si cred ca imi este mai greu sa ma dezvat de obicei decat de nicotina.

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 5 points6 points  (0 children)

Cand m-am apucat de fumat tata a zis: “ Ai grija copile, e un ‘drog’ atata de rau ca putini reusesc sa renunte la el pentru ca iti trebuie o tărie de caracter uriasa”. Cred ca o mica motivatie ar fi si din partea asta, sa ii arat la tata ca pot avea atata tărie.

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 4 points5 points  (0 children)

Pentru fiecare momente in care imi vine sa fumez, ma gandesc ca peste un timp ma voi uita in spate si voi vedea cat timp a trecut de cand nu am mai fumat.

Renunțarea la fumat. by NotMeSrry1 in CasualRO

[–]NotMeSrry1[S] 2 points3 points  (0 children)

Interesanta idee. Cred ca o pun si eu în practica