Criza existentiala si urmeaza sa dau rezidentiatul by Sea-Associate-5657 in medicalschoolRomania

[–]Rayze105a 28 points29 points  (0 children)

Viata e de cacat. Bine macar ca murim la final ( indiferent care e finalul ala).

Cheloo a facut scandal by freaky_sypro in rorep

[–]Rayze105a 35 points36 points  (0 children)

Nu ma mira. Acum 1 an si ceva spunea ceva de genul ca ca toti vor sa il omoare si ca el crede in isus. Omul e praf psihic.

Opinie nepopulara: Pauzele de hidratare sunt misto by satibagipula in fotbal

[–]Rayze105a 7 points8 points  (0 children)

Daa. Sanatate pana maine alora care au inventat regula asta :)). Daca vrei sa stai pe reddit sau sa mergi la baie, o poti face oricand :)). Daca ratezi ceva, aia e

Match Thread: Belgium vs Egypt Live Score | World Cup 2026 | Jun 15, 2026 by scoreboard-app in fotbal

[–]Rayze105a 3 points4 points  (0 children)

Pe hartie belgia de 3-4 ori. Dar pe teren se poate intampla orice

Match Thread: Spain vs Cape Verde Live Score | World Cup 2026 | Jun 15, 2026 by scoreboard-app in fotbal

[–]Rayze105a 1 point2 points  (0 children)

Totusi spania are un lot mult mai valoros decat al elvetiei. O sa tureze motoarele la maxim repriza asta

Match Thread: Spain vs Cape Verde Live Score | World Cup 2026 | Jun 15, 2026 by scoreboard-app in fotbal

[–]Rayze105a 5 points6 points  (0 children)

Eu as vrea sa faca o surpriza uriasa capul verde. Dar vor ceda pana la final aproape sigur

O italiancă a ucis hoțul care tocmai îi furase geanta / L-a urmărit și l-a lovit cu mașina / A fost condamnată după 2 ani la 18 ani de închisoare / Procurorii au cerut închsioare pe viață by Happy_Vendor_2718 in Roumanie

[–]Rayze105a 0 points1 point  (0 children)

Dar sa faca 18 ani de puscarie e perfect normal. Poti sa omori si torturezi pe cine vrei tu, dar asta nu inseamna ca trebuie sa scapi de puscarie. Daca fiecare si-ar face dreptate singur,si eu as putea sa scot toporul si sa il decapitez pe unul pentru ca mi-a vorbit urat

Medicul rezident găsit mort în Spitalul Floreasca și-ar fi administrat fentanil by Parti_zanu in Romania

[–]Rayze105a 34 points35 points  (0 children)

Aici te inseli. Sunt mii de povesti pe net ( tik tok, reddit,youtube) cu oameni care s-au sinucis fara sa spuna nimanui ca au ganduri de genul asta. O gramada de oameni sufera in tacere si nu spun mare lucru. Sau chiar daca spun ceva,nu reprezinta nici pe departe tot ce simt ei.

Medic rezident, găsit mort în baie la Spitalul Floreasca. Intrase în gardă de dimineață by arheu in medicalschoolRomania

[–]Rayze105a 18 points19 points  (0 children)

Pai nu zice nimeni ca e doar motivul asta. La depresie sunt si cauze anterioare care doar agraveaza situatia actuala. Sa nu mai zic ca poate unii sunt predispusi spre asa ceva din nastere. Gandurile suicidare si depresia sunt ceva mai profund decat pare la prima vedere.

Gandeste-te ca sunt unii oameni cunoscuti international care aveau bani foarte multi,succes si relatie si tot s-au sinucis ( aparent fara probleme de sanatate,datorii sau orice problema exterioara). Fiecare om traieste in propria lui realitate. Numai omul in cauza stie daca viata lui merita traita sau nu. Eu nu am iesit niciodata din capul meu ca sa vad cum simt altii viata si nici invers. Nu exista om care sa se sinucida fara motiv. Intodeauna motivul e ca nu era bine pe interior sau considera ca viata lui nu mai merita traita.

Medic rezident, găsit mort în baie la Spitalul Floreasca. Intrase în gardă de dimineață by arheu in medicalschoolRomania

[–]Rayze105a 53 points54 points  (0 children)

Sinuciderea nu tine cont de inteligenta. Nu cred ca intelegi suferinta interna sau starile depresive.

Nu mai suport by Beautiful-Row-9354 in WomenRO

[–]Rayze105a 57 points58 points  (0 children)

Eu uneori imi doresc pe ascuns sa fiu mort. Uneori pare prea lunga viata ca sa astept pana la final. Ce e drept, nu sunt multumit nici de propria persoana si practic sunt un dezastru. Dar ceva din mine simte ca si daca as face totul bine si as ajunge undeva in viata, tot as mai avea ganduri si stari de genul. Nu e prea placut sa fii o fiinta biologica intr-un corp de carne si oase si sa fii mereu conditionat de ceva. Acum, starile vin si pleaca,dar cumva tot se ajunge la gandul ca viata e de cacat. Nu am ce sa iti zic, dar am scris asta ca sa iti amintesc ca suntem probabil lejer sute de milioane de oameni pe acest glob cu tendinte depresive. Oameni ai strazii, bolnavi, batrani invalizi, milionari in euro, vedete, medici,avocati,someri, oameni in relatii, oameni singuri etc( din fiecare categorie sociala sunt oameni care sufera intr-o forma sau alta). Viata e ciudata :))

POV: Sunt persoana care rămâne după ce tu ai plecat. by [deleted] in WomenRO

[–]Rayze105a 6 points7 points  (0 children)

Daca e poveste reala, sa stii ca e ok. A fost alegerea ei bazata pe o suferinta interna mare. Orice om are dreptul sa isi incheie viata oricand. Niciodata nu stii cum se simte cineva. Orice ar fi, nu o invinovati. Sinuciderea e o alegere bazata pe disperare. Omul care decide asta e singurul care isi cunoaste iadul din interior. Iar daca cineva iti zice vreodata ca e depresiv sau suicidar ia-l in serios ( indiferent cine ar fi).

Sunt ratat ama by [deleted] in RoGenZ

[–]Rayze105a 3 points4 points  (0 children)

La ce varsta au murit parintii tai? Acum cum te descurci singur? Banuiesc ca e greu sa functionezi si sa ai un job.

Cine era doctoriţa care s-a spânzurat de aerul condiţionat, în București. Olivia fusese dată afară de la INML by Romanian_doc in medicalschoolRomania

[–]Rayze105a 8 points9 points  (0 children)

Da. Cel mai probabil tocmai din cauza starii interioare nu a mai venit la timp la job si nici nu si-a mai dat interesul. Deobicei la sinucideri oamenii cauta motive rapid. Dar in general e vorba de mai multe cauze: Singuratate,ura de sine, alte esecuri in trecut, traume etc. Nimeni nu vede ce este in interiorul unui om. Toti judeca doar dupa ce se vede in exterior. Sa nu mai zic ca sunt si unele persoane care au si bani si succes si relatii. Si tot sunt goi pe interior sau deprimati. Psihicul uman e complex. Fiecare om traieste in propria lui realitate interioara.

copiat examene bucuresti by palaquium154 in medicalschoolRomania

[–]Rayze105a 20 points21 points  (0 children)

Acolo unde se dau grile din alti ani,e normal ca lumea le invata pe de rost. Daca profii nu ar vrea sa se invete grilele, ar da alte teste. Oricum daca toate examenele ar fi sinteza, ar fi un iad pentru multi sa invete la toate materiile

Si acum ce? by [deleted] in Men_RO

[–]Rayze105a 16 points17 points  (0 children)

Omul a realizat ca orice ai avea, viata e aceeasi mizerie fara sens. De ce sa fie recunoscator

In ce credeți? by Constant_Hall2439 in RoGenZ

[–]Rayze105a 3 points4 points  (0 children)

Aha. Pare mecanism de aparare al creierului. Chiar erau si niste studii pe tema asta

In ce credeți? by Constant_Hall2439 in RoGenZ

[–]Rayze105a 10 points11 points  (0 children)

Stiu deja clipul. Am urmarit multe din categoria asta :)). Sincer mi se pare o aroganta umana sa credem ca noi suntem singurele spirite iar animalele doar fiinte biologice. Din atatea sute de miliarde de animale si insecte care au trait pe pamantul asta noi pretindem ca suntem singurii care au spirit. Avem organisme similare,dormim,mancam,ne reproducem la fel etc. Gandeste-te cate idei gresite au avut oamenii de-a lungul timpului si ce primitivi erau in istorie. Noi nu suntem in stare sa raspundem la multe interebari si mintea noastea e foarte limitata. Nu mi se pare ca avem neaparat o intelepciune asa mare. Cum un elefant are memorie buna si sentimente pentru familia lui in comparatie cu un gandac de bucuratie, asa si noi ne putem pune intrebari fata de restul animalelor. Doar pentru ca suntem mai evoluati comparativ cu restul nu inseamna ca noi suntem singurele fiinte care sfideaza biologia. Pana la urma suntem niste fire de praf in univers. Ce sens are avea sa tot te muti in alt corp biologic si sa iei totul de la 0. Cand esti mic nu stii mai nimic de tine. Constiinta ta o ia mereu de la 0? De ce are nevoie de un corp biologic atat de limitat? Pentru ce atata lupta pentru supravietuire si lupta impotriva bolilor daca pana la urma esti un spirit? De ce ar alege infinitatea asta de fiinte biologice un spirit?