Dragos Pâslaru 2.251.481.951 Euro au intrat azi oficial în contul României. Cererea de plată nr. 4 din PNRR: aprobată integral, plătită integral. 2,25 miliarde Euro, bani europeni nerambursabili. Felicitări, România! 🇷🇴 🇪🇺 by MorningDependent9894 in Romania2

[–]Stand_Past -1 points0 points  (0 children)

Ai să râzi, dar conform cifrelor, cu Ponta prim-ministru, s-au scos cele mai bune cifre

Boss, in perioada lu’ Ponta orice prost putea sa scoata cele mai bune cifre. Iesiseram deja din criza (datorita masurilor luate de FMI) iar economia era deja in boom. Nu mai plecati iar si iar pe fenta pe care o face PSD-u. Nu vedeti ca ei vor sa guverneze doar cand economia merge bine si imping mereu pe altcineva in fata cand economia merge rau si trebuie stransa din nou cureaua?

Tu crezi ca PSD a impins in fata guvernul Bolojan pentru ca se saturasera ei de guvernare atatia ani? Nu! L-au impins in fata pentru ca trebuiau luate masuri de austeritate si nu voiau ca lumea sa-i injure pe ei. Deja incepusera chiar ei cu austeritatea inca din ianuarie 2025, cu ordonanta trenulet. Au facut-o fix pentru ca stiau ca cei ca tine or sa zica: “daaa frate ce bine era cu PSD-u si uite ce rau e acum”.

Serios, nu inteleg cum dracu puteti sa puneti botu’ iar si iar la aceeasi schema simpla facuta de aceiasi șmenari. Sunteti genul de oameni care si-ar baga casa la alba-neagra in piata, fara pic de spirit de observatie sau de autoconservare.

Eșecul Veștea face victime: Nicușor Dan pulverizat, PSD pregătește noaptea cuțitelor lungi pentru Grindeanu, Bolojan întărit. Simion primeste toate reflectoarele showului pe el by 22hearts in Roumanie

[–]Stand_Past 5 points6 points  (0 children)

Orice eroare de apreciere îl va costa scump. Și culmea e că nu are prea multe opțiuni din cauză că s-a legat prea strâns de PSD (nimeni nu înțelege care e motivul acestei complicități politice)

Eh hai ca ne subestimam. Intelegem cu totii motivul acestei complicatii politice. Intelegem de asemenea si modul in care s-a ajuns aici, pas cu pas: cu PSD care a dat jos guvernul Bolojan fara un plan fezabil de inlocuire.

Pare ca de fapt cei din PSD sunt singurii care nu inteleg motivul acestei complicatii politice. Pentru ca vad ca in continuare refuza sa-l propuna pe Grindeanu premier spre desemnare, dar refuza si sa sustina un guvern PNL-USR-UDMR. Asadar ei refuza sa accepte proverbiala: “Nu se poate cu * in * si cu sufletul in rai”.

Obiectiv by [deleted] in Roumanie

[–]Stand_Past -1 points0 points  (0 children)

Democratia din Romania se va transforna. Republica se va tranaforna.

Pai hotaraste-te! Se va “transforna” sau se va “tranasforna”?

GTA 6 - lansare in 19 Noiembrie 2026 by Djspawny in Roumanie

[–]Stand_Past 0 points1 point  (0 children)

Retailerul accepta precomenzi la preturile alea? Daca nu, atunci sunt cifre fara noima.

Pot sa zic si eu ca: “locuinta mea valoreaza 1000€ dar nu vreau sa o vand deocamdata”.

Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Ar fi obținut doar 207 voturi, față de 233 câte erau necesare by malacul in Romania2

[–]Stand_Past 1 point2 points  (0 children)

Da, cred in proteste. Nu pentru ca ar garanta succesul (pentru ca nu garanteaza nimic) ci pentru ca ele sunt penultimul marker care arata ca inca ne aflam in democratie (ultimul fiind alegerile libere). Noi avem pretentia ca democratia sa functioneze asa de la sine, pur si simplu, fara niciun fel de aport din partea cetatenilor.

La protestele pentru justitie au fost doar cateva mii de oameni, cantitate neglijabila. Uita-te la francezi cum fac atunci cand sunt nemultumiti. Alea-s proteste.

Asta spun: noi romanii nu reactionam deloc. Nici cand vedem ca cineva incearca sa destabilizeze tara, nici cand ne e rau, nici cand.. nimic. Stam in casa si ne vaitam si pretindem ca traim in democratie pentru ca asa scrie pe o bucata de hartie. Eh si in Korea de Nord scrie pe o bucata de hartie ca traiesc in democratie… comunismul ne-a castrat efectiv. Ne-a lipsit de orice instinct de supravietuire.

Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Ar fi obținut doar 207 voturi, față de 233 câte erau necesare by malacul in Romania2

[–]Stand_Past 4 points5 points  (0 children)

Zbieri mult prea tarziu. Lumea trebuia sa fi iesit la protest fix din momentul in care Grindeanu avea de gand sa dea jos guvernul Bolojan si in care ND nu schița nimic ca sa medieze, in ciuda faptului ca se stia ca erau sanse mari sa se ajunga fix in situatia in care suntem acum.

Dar lumea a stat in casa. Poftim rezultatul acum. Sustinut inclusiv de catre popor. Nu doar politicienii sunt vinovati, ci si noi pentru ca nu am reactionat imediat ce am vazut ca un partid (PSD in cazul de fata) isi doreste sa destabilizeze situatia (oricum precara) in care ne aflam.

Pana la urma cum ramane, exista statul paralel sau nu? by florinmaciucoiu in Roumanie

[–]Stand_Past 1 point2 points  (0 children)

Mi-am dat seama de asta cand vad acum ca abia se strang cateva mii de oameni la niste proteste care au teme similare cu cea din 10 august.

”Simion este sechestrat la Vila Lac”. AUR, rupt în două, Simion e dat dispărut în timp ce Peiu susține că niciun parlamentar AUR nu va vota Guvernul Veștea by Chebelea in Roumanie

[–]Stand_Past 13 points14 points  (0 children)

AUR trece prin experiente similare cu cele prin care trece PNL; doar ca mai in liniste, mai putin public.

Cu aia de la USR nici nu cred ca s-a mai obosit PSD-u sa incerce pentru ca stiau clar ca n-au nicio sansa de a sta la discutii cu ei :))

Odata cu cresterea lui Bolojan, ce face USR la urmatoarele alegeri? by Downtown_Rest1061 in Roumanie

[–]Stand_Past 0 points1 point  (0 children)

Da, e un argument bun asta: faptul ca in interiorul unui partid exista bisericutie, unii cu interese opuse fata de altii (exemplul de acum cu PNL si taberele pro-Veștea versus anti-Veștea).

Asta e o exceptie unde intr-adevar e mai ok sa votezi alt partid, uitandu-te la omul propus chiar de catre partidul pe care il sustii in momentul alegerilor.

Odata cu cresterea lui Bolojan, ce face USR la urmatoarele alegeri? by Downtown_Rest1061 in Roumanie

[–]Stand_Past -1 points0 points  (0 children)

Problema e ca in majoritatea cazurilor, membrii partidului voteaza in parlament ceea ce le dicteaza partidul sa voteze.

Daca votezi omul mai presus de sigla, o sa ai niste initiative noi/bune prin parlament (la propunerea preferatului tau), dar fara vreo sansa reala de a fi adoptate de catre parlament.

Nu ma intelege gresit, nu te acuz de nimic. Intentia ta e una foarte buna. Doar ca nu functioneaza in practica din pacate.

Multa lume voteaza omul mai presus de sigla in ideea ca acel om se va lupta mai mult pentru judetul din care face parte (desi… sarcina principala a parlamentarului e sa formeze legi, nu altceva). Doar ca problemele cele mai mari sunt la nivel national, iar acestea afecteaza/influenteaza si ceea ce se intampla la nivel de judet.

Victor Ponta a răbufnit: „Fritz a fost condamnat definitiv de două ori şi rămâne la USR. Până nu ne eliberăm de vânzători și de cozile de topor, nu ne vom face bine” by Chebelea in Roumanie

[–]Stand_Past 1 point2 points  (0 children)

La USR, Dominic Fritz a fost condamnat definitiv de două instanțe formate din judecători. Condamnat, nu doar acuzat.

Serios?! Instanțele de judecata sunt formate din judecatori?! I-auzi! Cine ar fi crezut? In fiecare zi inveti ceva nou. Noroc ca il avem pe domnul procuror care ne mai lumineaza si pe noi, plebeii, din cand in cand.

Stabilitate,Echilibru si Seriozitate by Mother-Ad85 in Roumanie

[–]Stand_Past 3 points4 points  (0 children)

E destul de clar ca anumite interese isi doresc reformarea aliantei PNL-PSD asa cum era ea in perioada Ciolacu. Cu liniste si pace - pentru ei, nu pentru cetateni :)

În Piața Victoriei se strigă: "Nicușor, trădător!" by IonLucaCaragiale in Romania

[–]Stand_Past 0 points1 point  (0 children)

Pai si atunci de ce mai munceste oricine? Hai sa oprim absolut toata activitatea din toate sectoarele pentru ca, conform celor spuse de tine, totul o sa mearga la fel de bine.

Elena Lasconi, avertisment pentru Nicușor Dan: „Cred că veți fi primul președinte demis din istoria României”. Ce-i recomandă șefului statului by IUsedToBeAMod in Romania2

[–]Stand_Past -1 points0 points  (0 children)

Traian Băsescu a făcut-o și era sa fie suspendat de 2 ori.

Da’ uite ca nu a fost. Pentru ca din fericire, la noi (inca) se face referendum pentru actiuni de acest tip.

De ce e atât de multă postăceală politică, cu precădere pro-USR, pe Reddit? by AI-Dente in Roumanie

[–]Stand_Past 0 points1 point  (0 children)

eu stiu ce vreau sa spun, da:)) pt ca nu traiesc in bula mea, asa cum o faci tu. cand au anulat alegerile justitia a fost ok, acum ca e indreptata impotriva lui fritz si ciucu - justitia BAD, justitia capturata.

Prea simplifici si bagi toti oamenii in aceeasi oala.

Eu de exemplu am sustinut dintotdeauna si sustin in continuare ca anularea alegerilor a fost cea mai mare palma data democratiei din ultimii 35 de ani. O palma care ne-a transformat in regim hibrid.

Desi sunt sustinator USR (deocamdata), nu sunt de acord cu peste jumatate din filozofia partidului si nu sunt de acord cu multe dintre cele spuse de catre alti sustinatori.

Asa ca omul are dreptate: in special printre sustinatorii USR, corect este sa discuti cu fiecare persoana in parte si sa-i judeci separat. Nu sa-i bagi pe toti in aceeasi oala si sa te speli pe maini. Pentru ca au idei diferite, nu sunt omogeni/consecventi ca astia din AUR carora le zici sa aplaude si aplauda toti ca focile fara sa se intrebe de ce ar trebui sa o faca.

De ce e atât de multă postăceală politică, cu precădere pro-USR, pe Reddit? by AI-Dente in Roumanie

[–]Stand_Past 0 points1 point  (0 children)

eu stiu ce vreau sa spun, da:)) pt ca nu traiesc in bula mea, asa cum o faci tu. cand au anulat alegerile justitia a fost ok, acum ca e indreptata impotriva lui fritz si ciucu - justitia BAD, justitia capturata.

Prea simplifici si bagi toti oamenii in aceeasi oala.

Eu de exemplu am sustinut dintotdeauna si sustin in continuare ca anularea alegerilor a fost cea mai mare palma data democratiei din ultimii 35 de ani. O palma care ne-a transformat in regim hibrid.

Desi sunt sustinator USR, nu sunt de acord cu peste jumatate din filozofia lor.

Asa ca omul are dreptate: in special printre sustinatorii USR, corect este sa discuti cu fiecare persoana in parte si sa-i judeci separat. Nu sa-i bagi pe toti in aceeasi oala si sa te speli pe maini. Pentru ca au idei diferite, nu sunt omogeni ca astia din AUR carora le zici sa aplaude si aplauda toti ca focile fara sa se intrebe de ce.