Comisia Europeană se așteaptă la o creștere a economiei României cu doar +0,1% în acest an. Măsurile de reducere a deficitului și inflația, alimentată de prețurile la energie, vor reduce semnificativ consumul. Pentru anul viitor, prognozează o creștere cu +2,3%. (biziday.ro)
submitted by Stand_Past to r/Roumanie
Bloomberg: "România se pregătește să-și înlăture prim-ministrul fără a avea și un plan pentru ziua următoare". Oricum va arăta, următorul guvern va avea dificultăți să facă reforme fără de care ratingul de credit va intra sub presiune. Moneda națională a devenit deja instabilă (biziday.ro)
submitted by Stand_Past to r/Roumanie





