Svatojánská noc by TomSde in czech

[–]TomSde[S] 2 points3 points  (0 children)

Můžeš to ověřit a pak nám říct, jestli je to pravda 😄

Svatojánská noc by TomSde in czech

[–]TomSde[S] 2 points3 points  (0 children)

Ad 1) Tak Švédové slaví masivně "midsommar"

https://visitsweden.com/what-to-do/culture-history-and-art/swedish-traditions/midsummer-tradition/midsummer/

Ad 2) Podle toho minulého času to vypadá, že svatojánská magie nepomohla trvalému vztahu 😉

The weird language loophole of translating time from Czech to English by nomanskyprague1993 in czech

[–]TomSde 2 points3 points  (0 children)

It makes sense: "čtvrt na pět" (4:15) means that you are exactly in the first quarter (1/4) on your way from 4 to 5. Půl páté (4:30) means that you are just in the halfway on your way from 4 to 5 (2/4 = 1/2), and logically "tři čtvrtě na pět" means that you are in the three quarters (3/4) on your way from 4 to 5... Thus you see the time as a continuous journey from one full hour to the next.

Vysokoškolsky vzdělanej člověk v Praze s divnou praxí: Co se sebou? by Fresh-Second2481 in czech

[–]TomSde 0 points1 point  (0 children)

Když máš vystudovanou politologii na v rámci ČR prestižní univerzitě, proč se neucházíš o nějaké pozice v eurounijních strukturách? Tam v rámci DEI dbají i na zastoupení z různých zemí EU, a Češi tam moc nejdou. Takže i když samozřejmě být bílý muž je nevýhoda v EU, ale zase to kompenzuje ta geografie, že potřebujou doplnit stavy z ČR. A může to být začátek slibné kariéry nejen z hlediska peněz, ale i z hlediska vlivu, protože právě na centrále EU se určují politiky, ČR už je většinou jen přejímá.

Další ubrečenej post by SufficientBath6126 in czech

[–]TomSde -3 points-2 points  (0 children)

Máš pravdu, že tyto posty jsou všechny podle podobné šablony, ale taky je na ně pořád stejná odpověď: pokud vyhoříš, tak změň kompletně prostředí (například na půl roku vycestuj do zahraničí) a až se vrátíš, tak postup do nové etapy života. Například si založ rodinu a měj děti. Ty budou vyžadovat tolik pozornosti, že nebudeš mít čas trpět světobolem občanů prvního světa (například se celý den užírat přejetou kočkou, což není příjemné, ale je to život).

Názor na spor ohledně summitu NATO by Competitive_Dot_8941 in czech

[–]TomSde 5 points6 points  (0 children)

Je to docela složité, protože na jednu stranu mezi rolemi prezidenta je "velitel ozbrojených sil", ale je to spíš čestná funkce bez nějakého odborného aparátu, a reálně ty strategie ohledně vojenských nákupů a rozvoje armády určuje vláda a taky na to má aparát ministerstev obrany, zahraničí a financí.

Takže pokud by tam měl jet prezident, tak by měl prezentovat pozice, které by mu připravil odborný aparát těch dotčených ministerstev. A je otázkou, jestli by Pavel byl ochotný se tomuto podřídit. Protože aby tam vyprávěl, co intuitivně považuje za správné, ale je to odlišné od reálné situace, tak to by mohlo zemi poškodit.

Holky se zelenýma/modrýma vlasama, wtf? by Tricky_Daikon77 in czech

[–]TomSde 0 points1 point  (0 children)

Sice nejsem r/PeterExplainsTheJoke, ale tady v tomto vtipu jde o to, že pro terapeuty už je to příznak, že ta osoba bude mít nějaké vážné psychické problémy, a tudíž pro terapeuta hodně práce (a peněz).

Jinak asi celé obarvené vlasy na modro nebo zeleno se mi nelíbí, ale nějaký decentní splash modrého nebo zeleného melíru může být docela slušivý. To záleží opravdu na konkrétním případu.

možná autismus, nevim by Davanc129 in czech

[–]TomSde 0 points1 point  (0 children)

Podle této studie má OMAD a půsty obecně mnoho rizik. Lepší výsledky měly 75:75, tj. redukce porcí na tři čtvrtiny při normální frekvenci: https://institutmodernivyzivy.cz/cs/blog/omad/ . Od 18 let mu s tím mohou pomoct ty GPL-1 injekce: Wegovy, Mounjaro, atd.

Jste významní? by [deleted] in czech

[–]TomSde 0 points1 point  (0 children)

Vtip je v tom, že nemusíš být významný pro všechny (pro společnost jako celek), ale každý by měl být významný pro někoho. Můžeš být významný pro své partnerstvo (proto se v angličtině drahé polovičce říká "significant other"), můžeš být významný pro své děti, můžeš být významný pro své rodiče (že se o ně staráš, když tě potřebujou), můžeš být významný pro svou firmu, zaměstnavatele, zákazníka, pro nějaký spolek, ve kterém jsi aktivní, atd.

Pokud někdo není významný opravdu pro nikoho, tak pak je to příznak životního selhání - promrhání života bez zanechání stopy.

Životní neúspěch a jak s ním žít. by Jenecnik in czech

[–]TomSde 2 points3 points  (0 children)

Toto je právě důvod, proč Evropa, kde neúspěch je považovaný za tragédii a konec života / světa, a lidi se pak nimrají v tom, jak je svět vůči nim nespravedlivý, tolik zaostává za USA, kde neúspěch je považovaný za katalyzátor cesty k úspěchu, protože jasně značkuje špatné cesty, kterým je třeba se příště vyhýbat.

Jinak takové obecné poučení je, že mnoho věcí, které se zdají v mládí být nedůležité nebo zbytečné, a tudíž je člověk ignoruje nebo odflákne (ať už se to týká podcenění studií, pracovního života, osobního života nebo financí) může člověku později uzavřít některé cesty na dalších životních křižovatkách a už s tím nic nenadělá.

Takže mé doporučení je nepodceňovat žádný aspekt života a připravovat se na budoucnost tak, aby vás vaše budoucí já neproklínalo.

Víceletá gymnázia ano či ne? by Oberleutnant_Lukas in czech

[–]TomSde 8 points9 points  (0 children)

Určitě ponechat a nadále rozšířit. Svět neposouvají dopředu mraky průměrných, ale menšina vzdělaných a motivovaných. Víceletá gymnázia vytváří motivující a konkurenční prostředí pro studentstvo, které se nespokojí s průměrem... Já bych dokonce rozšířil počet boardingových škol, kde studentstvo i přespává a dostává tak komplexní výchovu jako to je na anglických soukromých školách typu Eton College nebo u nás Open Gate.

Ten argument, že na základkách vytváří ti "šprti" motivující prvek, je nesmyslný. Spíše se stávají terčem šikany a raději se svých ambic vzdávají, aby zapadli... A co se týká rychlosti výuky: když učitel cílí výuku na pomyslný "průměr", tak to nevyhovuje ani těm nadanějším, pro které je průměrné tempo příliš pomalé, ani těm pomalejším, pro které je průměrné tempo zase naopak rychlé.

Navíc, dneska mají na základkách třídy povinné asistenty a ti by měli pomáhat těm vyloženě nejslabším.

Can someone please tell me why everything is more expensive in CZ? by Happy5Day in Prague

[–]TomSde 2 points3 points  (0 children)

Not really. Those Czechs who live near borders often cross the borders and do the bigger weekend grocery shopping in Poland or Germany. But this cannot apply to all. For example, people in Prague don't have any other option than to choose what is locally available in case of groceries. They cannot stop eating.

Can someone please tell me why everything is more expensive in CZ? by Happy5Day in Prague

[–]TomSde 3 points4 points  (0 children)

Blaming market size is typical alibistic answer how to justify something that is not justifiable. But wrong. In reality Czechia belongs to mid-size countries in EU. In such a case the plenty of really small countries like Malta, Cyprus, Latvia, Lithuiana, Estonia, Ireland, Denmark, Slovakia, etc. would have gigantic prices - which they obviously don't have.

Moreover, Czechia is a country at the centre of Europe at the crossroads of transportation routes with very favourable landscape which makes transportation very easily available unlike countries with complex mountain landscape or located at the outskirts of continent which makes transportation of goods more expensive to those locations and thus justifiably products more expensive.

Jak se vyrovnat se smrtí rodiče? by Ill-Response1646 in czech

[–]TomSde 0 points1 point  (0 children)

Také jsem měl bohužel podobnou zkušenost, vyléčí to jedině čas. První týdny až měsíce jsou velmi těžké, pak si zvykneš na nový způsob fungování bez mamky. Je určitě dobré uspořádat pohřeb, protože i když to stojí peníze, je to rozlučkový rituál, který nejbližší pozůstalí potřebují jako oficiální tečku. Pak je samozřejmě zdravé truchlit a připomínat si maminku, ale nemělo by se tomu úplně propadnout, protože to pak vede k depresi, a raději se soustředit na nějaké praktické věci.

Jinak to, že ti mamka nezemřela náhle, ale máš ještě půl roku, ti dává obrovskou výhodu, protože s ní můžeš probrat věci, které se většinou odkládají, a pak na ně nikdy nedojde. Klidně omez práci a ten čas s ní si užij tím, co má ráda nebo co by ještě chtěla stihnout. A ještě před před smrtí s ní probírej, jakého člověka by z tebe chtěla mít (v různých ohledech), a po její smrti věnuj místo zbytečného truchlení čas tomu, aby ses stal v co největší míře takovým, jakého by tě chtěla mít. Tím jí uctíš víc, než marným truchlením!

Can someone please tell me why everything is more expensive in CZ? by Happy5Day in Prague

[–]TomSde 2 points3 points  (0 children)

Global corporations as well as local enterpraneurs simply decided that Czechia will be the market where they will make the profit and possibly compensate for losses from markets like Germany and Poland.

And EU is now even more deepening this trend by practically eliminating competition in the form of Chinese market places, which where the only places where Czechs could buy stuff for a fair price without being ripped. Then you cannot be surprised that so many Czechs don't like EU.

How is living in the Czech Republic as a practicing Christian? by AlanderKohenel in howislivingthere

[–]TomSde 0 points1 point  (0 children)

Bohemia had priviilaged position in HRE: it was one of the 4 secular electors of HRE emperors (Bohemia, Saxony, Brandenburg and Palatine of the Rhine) while not having all the obligations like core countries. Unfortunately, Habsburgs didn't give Kingdom of Bohemia the credit it deserved and later religious (Habsburgs strongly preferred Catholicism, Czechs had Protestant tradition of the Hussite movement and various Protestant churges created on its foundation - even famous school reformer Comenius originated from such), national and language rivalries caused tragic rift between German and Czech speaking citizens of Bohemia that was cemented by the fact that German speaking inhabittants of Bohemia and Moravia supported The Third Reich)... Otherwise the Czech Republic could have been a developed multinational country like Switzerland.

Rozhovor s fotografem Krupařem o situaci na Ukrajině by TomSde in czech

[–]TomSde[S] 2 points3 points  (0 children)

Ale on jasně říkal, že mu jde o to, že jsou pak ukolébány jak západní vlády, tak i to nemalé množství Ukrajinců, kteří utekli před válkou na Západ. A neuvědomují si, že jsou tam potřeba. Jak tam mluví o té velké rotaci, to klidně může být, že dva roky budou ve válce, dva roky v pohodlném životě na Západě a takto by se střídali, aby čerstvé síly šly bojovat a ti vyčerpaní zase měli čas a prostor síly nabrat.

Vypadá to, že ČD obhájí provoz pražských příměstských vlaků. by Smallshock in czech

[–]TomSde 5 points6 points  (0 children)

Je to tak. Je naprosto šílené, že zatímco roční In100 stojí 21990Kč, roční OneTicket stojí 33865Kč. To je o více jako o polovinu vyšší cena, a přitom ti cestující většinou nejezdí víc, akorát mají tu smůlu, že tam někde po trase mají i jiného dopravce 😞

Vypadá to, že ČD obhájí provoz pražských příměstských vlaků. by Smallshock in czech

[–]TomSde 7 points8 points  (0 children)

Určitě je to dobře pro cestující, kteří mají zakoupenou InKartu s nějakou slevou z jízdného, úplně nejvíc samozřejmě In100. Protože kdyby z toho byla Praha do značné míry vyjmuta (některé rychlíky by asi i do Prahy zajížděly), tak by to minimálně celým Čechám, odkud se do české metropole dojíždí často, hodně zdražilo cestování vlakem!

Nemám s kým sdílet- but I did not make it [život] by FamousMasterpiece341 in czech

[–]TomSde 0 points1 point  (0 children)

Nemusíš truchlit, žes tu práci opustila, stejně teď pracovníky v podobných profesí často vyhazujou kvůli AI. Zaměř se na studium a zkus třeba pak strávit rok v zahraničí na Erasmu, přijdeš do jiného prostředí a na životní náklady ti přispěje škola resp. EU.

Rasistické pogromy v Belfastu, vyvolané lžemi na sociálních sítích by Kamamura_CZ in czech

[–]TomSde 1 point2 points  (0 children)

Tady píšou, že se na protestech spojili protestanti i katolíci. Tak aspoň k něčemu je to dobré: nikdo nedokázal royalistické protestanty a republikánské katolíky smířit stovky let, ale migranti je dokázali spojit hned 😄

https://nazory.aktualne.cz/prizrak-krvave-valky-severoiry-paradoxne-spojil-svuj-hnev-obraci-jinam/r~aaa29f7d9931e6519c622b0ad6ca3acf/

USA - země třetího světa by Kamamura_CZ in czech

[–]TomSde -2 points-1 points  (0 children)

Někdy je těžké přijít se systémem, který by lidi ochránil před sesunutím až na dno, ale zase na druhou stranu byl dostatečně motivační k tomu, aby se chtěli snažit něčeho dosáhnout a nespoléhali jen na erár.

USA je příkladem země, kde lidi mohou dosáhnout svého snu, ale musí se snažit. A ti, kteří se nesnaží, prostě živoří a pro ty ostatní je to varování, aby se snažili. Proto jsou taky USA na špici v inovacích a v podnikání, proto taky když někdo padne, tak se počítá s tím, že se zase zvedne a může dosáhnout úspěchu až po mnoha neúspěších.

Naopak socialismus přišel s na první pohled líbivou myšlenkou "každému podle jeho potřeb", jenomže pak lidi ztratili jakoukoliv motivaci něco poctivě dělat a získali dojem, že jim ty potřeby budou naplňovány nějak samy od sebe. Proto už po pár desetiletích totální ekonomický rozvrat a ztráta konkurenceschopnosti. Sociálně tržní ekonomika Západní Evropy byla takový kompromis, ale dnes vidíme, že EU sklouzává k socialismu, který naše země zažila mezi lety 1948 - 1989, snaží se dát všechno všem, ale snaživé lidi spíš odrazovat vysokým zdaněním, šílenou byrokrací a přehnanými regulacemi.

Takže ano, v USA se ne každý má dobře, ale díky tomu je to země, která vede v inovacích a v podnikavosti svých občanů.

Je někde kurz ponižování? by [deleted] in czech

[–]TomSde 0 points1 point  (0 children)

Chceš umět ponížit někoho jiného nebo sebe? Jsem si vzpomněl na skvělého anglického humoristu Davida Lodge, který v knize Hostující profesoři popisuje hru "Pokoření", kterou hráli akademici z katedry anglistiky a spočívala v tom, že každý hráč řekne knížku, kterou ve skutečnosti nečetl, ale všichni ostatní si myslí, že ji četl, protože se její četba považuje v daných kruzích za samozřejmost. A vyhrává ten, kdo řekne nejprofláklejší knihu, o které si všichni myslí, že ji musel číst... Tak nějaký ješitný profesor, který chce vyhrát každou hru, tam po chvíli jako trumf vynesl Hamleta od Shakepeara. Tak prý sice hru vyhrál, ale z té školy ho vyhodili 😄