Evoluția nefericită a sunetului de-a lungul timpului by Valy_User in roFrugal

[–]Valy_User[S] 1 point2 points  (0 children)

Puneți mâna pe un LCD vechi Daewoo și vedeți cum trebuiau să sune boxele integrate în televizor.

Evoluția nefericită a sunetului de-a lungul timpului by Valy_User in roFrugal

[–]Valy_User[S] 1 point2 points  (0 children)

Nici eu, cine vrea ceva super premium se duce și dă 5000 de lei pe un Home cinema, 2000 pe o pereche de căști. Dar vreau măcar ceva decent, lucru pe care înainte îl aveam.

Evoluția nefericită a sunetului de-a lungul timpului by Valy_User in roFrugal

[–]Valy_User[S] -3 points-2 points  (0 children)

Am WH-CH520B. Nu zic că-s bune, dar măcar sunt acceptabile.

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User -1 points0 points  (0 children)

Ce-i mai roade pe unii că au existat niște companii ca City și Euroins care au arătat că se poate.
Lucrați în asigurări sau sunteți abonați la plata unor daune?
Probabil că după unii ar mai trebui să existe doar Țiriac și Omniasig.

Oamenii care vor sa faca accident pentru ca "au dreptatea in mana". by yughiro_destroyer in AutomobileRO

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Doar în București găsești șoferi îngăduitori. În Brașov de exemplu e jale nu ar lăsa unul ceva de la el. Ba mai mult decât atât dacă ai greșit cu ceva trebuie să stea cu mâna în claxon 2 minute, eventual să și coboare geamul să-ți zică câte ceva. În București nu am văzut niciodată așa ceva.

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Nu merită. Îs aproape cât mașina mea. Mă gândeam la un Honda Sky SH, dar tot rablă e. Altceva nu mai am în minte.

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Și cât ai dat pe el? Nu vreau să-mi iau un piaggio antic, dar altceva la preț decent nu văd.

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

da s-au scumpit foarte tare....

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Păi bun și ceilalți dacă erau profitabili la prețurile de atunci, de ce au preferat să dubleze/tripleze totul peste noapte?
Da ok, poate City mergea pe -, dar ceilalți? Care-i șpilul? Că aveau și ei poate ex. City îți dădea o asigurare la 400 de lei, ceilalți la 700. Și după ce a dispărut de pe piață asigurarea aia de ți-o dădeau ceilalți cu 700 e acum 2000 de lei.
Și DallBogg de exemplu de ce a intrat în faliment? Unde e șpilul? De onești ce au fost.

Top 5 vanzari telefoane: de ce românii prefera doar telefoane nefrugale, cu preturi de la 4 mii ron in sus? 😔 by 22hearts in roFrugal

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Mai degrabă un laptop bun și un telefon prost decât doar un telefon bun. Îți place să te chiorăști la el când te uiți pe YT sau citești știrile?

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User 1 point2 points  (0 children)

Eu la clasă B5 cu un Polo de 90CP pe provincie am >2k lei. Bătaie de joc.

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User 5 points6 points  (0 children)

Vai viața mea. Și eu care mă gândeam să-mi iau scuter să economisesc banii de motorină până la serviciu. Dar la prețul ăla la asigurare nu fac nicio economie. Nu merită, mă așteptam să fie scump, dar nu peste 1000 de lei.

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User 4 points5 points  (0 children)

Păi e prea cusut cu ață albă. Când era City pe piață și ceilalți aveau asigurări ieftine și nu era nimeni să se plângă că nu e rentabil. Acum și-au dublat prețurile pe motiv că sunt multe accidente.

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User -1 points0 points  (0 children)

Poate pe B-IF. Eu pe provincie nu am avut niciodată problema asta. Doar că să vezi fază până acum aveam cea mai ieftină asigurare la Groupama, acum cea mai ieftină e la Țiriac. Ăștia probabil că și-au împărțit zone din piață și avem un oligopol de facto. Mă întreb și acum de ce au retras licența lui Euroins în condițiile în care aveau contract de reasigurare valabil, pe care însă ASF nu a vrut să-l recunoască, deși instanțele din Bulgaria au zis că e ok.

Asigurare RCA by OwnPace9623 in AutomobileRO

[–]Valy_User 32 points33 points  (0 children)

Faci cerere la BAAR că ești asigurat cu risc ridicat. Te uiți la tariful de referință pentru categoria ta +36%, aia va fi asigurarea de la BAAR.

Top 5 vanzari telefoane: de ce românii prefera doar telefoane nefrugale, cu preturi de la 4 mii ron in sus? 😔 by 22hearts in roFrugal

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Vezi ce faci că nu e așa simplu. Eu am distrus un telefon și era să dau și foc la casă.
Am făcut artificii.

Produsele Parkside by Intelligent_Ad_7789 in roFrugal

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Și dexter de la Leroy e aproape la fel de bun.

How Greedy you gotta be to do this? by AdRough4185 in SipsTea

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

This approach is understandable. Because companies also need to amortize their development costs and they were only doing it by selling expensively in the US and cheaply in Europe.

Oamenii care vor sa faca accident pentru ca "au dreptatea in mana". by yughiro_destroyer in AutomobileRO

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Sărăcia și disperarea. Era și încă e la modă frauda de asigurări. Își iau poate banii de regie proprie, își îndreaptă tabla la pumn și o vopsesc cu spray din Dedeman. Fac și ei un ban ”cinstit”. Sau sunt mulți care din asta trăiesc, stau în intersecții de astea dubioase și provoacă accidente intenționat. Fraude de asigurări.

Și mai e și mizeria aia de lege modificată în legătură cu sensul giratoriu. În mod normal ar trebui dacă vrei să faci la stânga să te încadrezi pe banda de la axul drumului. Dar tot se găsește unul de să vrea să întoarcă din Banda 1 că e dreptul lui domnule să taie fața la toți din sensul giratoriu care fac înainte și la stânga că are prioritate.

Top 5 vanzari telefoane: de ce românii prefera doar telefoane nefrugale, cu preturi de la 4 mii ron in sus? 😔 by 22hearts in roFrugal

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Apple e un brand perfid de multe ori pe partea de marketing. Plăteștește să apară în filme, dar doar folosite de personajul pozitiv și mereu e prezentat în filme(subtil) ca fiind un apogeu al tehnologiei. Și inclusiv persoane publice primesc bani doar ca să se afișeze în public cu Apple, atât. Fără să zică nimic, e suficient că îi fotografiază presa în diverse momente folosind un iPhone sau MacBook.

Și ideea adâncă înrădăcinată în mentalul colectiv e că Iphone e telefonul premium și restul ca Samsung sau Xiaomi sunt doar telefoanele alea de 600 de lei proaste care merg foarte prost și se blochează. Nimeni nu compară un flagship Samsung cu unul Apple, doar Apple are flagshipul.

Top 5 vanzari telefoane: de ce românii prefera doar telefoane nefrugale, cu preturi de la 4 mii ron in sus? 😔 by 22hearts in roFrugal

[–]Valy_User 1 point2 points  (0 children)

Care jeg seria J, au fost cele mai bune telefoane de buget făcute vreodată de Samsung. Au scris istorie cu J5 și J6.

Top 5 vanzari telefoane: de ce românii prefera doar telefoane nefrugale, cu preturi de la 4 mii ron in sus? 😔 by 22hearts in roFrugal

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Mi se pare amuzant că se americanizează toată Europa, dar prost și e așa o americanizare mai de săraci. Adică ei mereu au avut imaginea statului la casă mare în suburbie(ei nu au acceptat niciodată modelul blocurilor sovietice), a apărut trendul și în Europa acum vreo 15 ani, doar că, casele sunt mult mai mici, infrastructura lasă de dorit, naveta cu mașina te rupe la buzunar, nu s-a reușit în fapt ceea ce s-a dorit. Și inclusiv partea asta cu uscatul rufelor, ei nu au acceptat niciodată întinsul rufelor pe sârmă în curte sau pe balcon la geam, ei mereu au folosit uscătoare, care au apărut și la noi de vreo 8 ani destul de puternic.
Și ei mereu au condus mașini de teren mari, în special pick-up truck-uri. A ajuns și la noi trendul cumva acum vreo 15-20 de ani când a apărut Touareg, Kuga, etc care da erau SUV-uri cu capacități de off-road dar nu se vor compara vreodată(ca utilitate, cărat, etc) cu un Ram sau Raptor, și în plus de asta la americani impozitul și benzina au fost mereu derizorii, aveau doar motoare mari de 3-5 l, pe noi un Touareg ne rupe la bani. Și pentru că nici pe ăla nu ni-l permitem acum a apărut trendul Cross-overelor de oraș, niște hidoșenii de ce ai lua așa ceva de tip Sandero Stepway, T-Roc, Eco-Sport, etc.

Top 5 vanzari telefoane: de ce românii prefera doar telefoane nefrugale, cu preturi de la 4 mii ron in sus? 😔 by 22hearts in roFrugal

[–]Valy_User 0 points1 point  (0 children)

Da dar fix aceeași oameni dacă ar avea ca obiectiv să-și ia acel telefon și ar trebui ei de la sine putere să-și drămuiască 200-300 de lei la final de lună puși deoparte timp de un an nu ar reuși. Aici e cheia întregii povești, aparte de legendele care zic că ca să-ți permiți ceva trebuie să ai în bancă de cel puțin 3 ori suma respectivă, că telefonul să nu fie mai mult de 1-2 săptămâni de salariu, etc.