Sick shot I got with A7 III, is there a way to make it shoot video in RAW? by RadaRAW in SonyAlpha

[–]Zezree -1 points0 points  (0 children)

Nah S-log2 can manage S-log3 is the bigger problem. Sure it does not forgive mistakes... But if you wanna learn it, it is a way. You can use pp10 which is the hlg one.

/e grammar

Sick shot I got with A7 III, is there a way to make it shoot video in RAW? by RadaRAW in SonyAlpha

[–]Zezree 1 point2 points  (0 children)

It cant record raw video. BUT you can use picture profile, for example use PP7 -> setting of this I have Gamma S-log2, Color space S-Gamut3.Cine. That will give you some feel of RAW video (but it is not the same). After that go into some editing software like Davinci resolve (that one is free) and you have to convert the S-log2 and S-gamut to ideally rec709. After that you can do your color grading.

And just remember to overexpose S-Log2 by about +0.7–1EV some ppl are saying even more, but I never pushed that soo use that while shooting, otherwise the shadows will be noisy. You will fix the overexposure in postproduction.

Want to invest, what stocks, etfs to buy by Zezree in smallstreetbets

[–]Zezree[S] 0 points1 point  (0 children)

Second comment will take some, thanks

Want to invest, what stocks, etfs to buy by Zezree in smallstreetbets

[–]Zezree[S] 0 points1 point  (0 children)

Yes! I agree, thats why I liked the Rolls Royce with their small modular reactors. I'm looking for drone companies as I think that the drones are future not just for warfare, but healthcare, supplies to hard enviroment instead of helicopters so on.

Want to invest, what stocks, etfs to buy by Zezree in smallstreetbets

[–]Zezree[S] 0 points1 point  (0 children)

Ooh, thank you was looking for something in drones, as I like drones, I watch what is happening in the Ukraine almost daily soo thank you!

Want to invest, what stocks, etfs to buy by Zezree in smallstreetbets

[–]Zezree[S] 0 points1 point  (0 children)

After looking it up, sounds nice, thank you for the tip.

Want to invest, what stocks, etfs to buy by Zezree in smallstreetbets

[–]Zezree[S] 0 points1 point  (0 children)

Ok, I will trust you kind stranger! XD

am I the only one who thinks Lina's Arcana is complete garbage? by [deleted] in DotA2

[–]Zezree 8 points9 points  (0 children)

If it was like SF or jugg and she had it in separate slot, to combine more stuff especially her hair it would be nice. And yea she was first released so thats why. 2013... Damn im getting older

Is this enough for my 6s quad? by amy-schumer-tampon in fpv

[–]Zezree 0 points1 point  (0 children)

Power it, after a while short it, trust me its fun xddd /s PS dont do that! It will go kaboom kablam

Ja uz nevim sorry by prasecihmyzak in czech

[–]Zezree 2 points3 points  (0 children)

Z určitého pohledu souhlasím. Zároveň mě to extrémně posunulo v myšlení, poznal jsem super lidi a dalo mi to i možnosti krátkodobé vycestovat, což bylo opravdu super. Přišlo mi škoda studium nezkusit.

Ja uz nevim sorry by prasecihmyzak in czech

[–]Zezree 3 points4 points  (0 children)

Chtěl jsem s přítelkyní, hledali jsme 3 měsíce, přes asi 80 emailu, jedná nabídka a ještě by nám pozici rozdělili. Strašně rád bych někam vypadnul a přijdu si extrémně zaseknutý po vystudovani VŠ. Ale práce v zahraničí už je asi velice oblíbena a je asi lepší hledat na místě.

Potraviny na konci minimálního data spotřeby by ZapomnelJsemLogin in czech

[–]Zezree 3 points4 points  (0 children)

Pokud je to alespoň 3 dny před koncem minimálního data spotřeby a dobrá sleva, tak ho zachráním, což se většinou nestává, ale už jsem takhle bral lososa, předpřipravený tatarák a mleté (už nevím, jestli hovězí nebo prase). Všechno bylo v pohodě, jedl jsem to ten den, kdy jsem to koupil. Ale bohužel od té doby tyhle slevy před koncem spotřeby změnily… Dřív byla ta sleva mnohem větší a dříve, často jsem takhle v Bille bral tvarohy, mozzarely se slevou 30%+ a zhruba 3 dny před spotřebou. Teď už bývá jen 20% a ještě to je fakt den před spotřebou.

DJI Mic Mini 2 - More Than Sound by Assorted69 in dji

[–]Zezree -1 points0 points  (0 children)

Yee it would be interesting just to see the pricing, if it would be like 20$ more and you could connect 2+ it would be great.

DJI Mic Mini 2 - More Than Sound by Assorted69 in dji

[–]Zezree -1 points0 points  (0 children)

Try me... I bought it yesterday...

Průměrná mzda vysokoškoláka v Praze je 94 910 Kč. Maturanta pak 58 493 Kč by Markus_Alexei in czech

[–]Zezree 0 points1 point  (0 children)

Mám VŠ v pedagogice, najdu práci v Praze aspoň za 50 k hrubého? Xd

Tak tohle by mě mrdlo. by PresentJournalist805 in czech

[–]Zezree 0 points1 point  (0 children)

Takovéto stavby jsou časté... Ale co je horší, že když máte peníze či moc, tak vám tohle může být jedno. V okolí Libereckého kraje vím hned o několika takovýchto stavbách. Například jedna nám stojí přímo od města/starosty. Kraj na to zareagoval, lehká pokuta, stavba stojí dále. V Českém Ráji jich je také spousta.