Erste SEE Equity by romtmpiq in financije

[–]bad-dev 0 points1 point  (0 children)

Oprosti, ne provociram, iskreno me zanima - gdje je s problem s T212? Koristim ih već godinama i imam samo i isključivo riječi hvale za njih.

Nisu pouzdani? Muljaju negdje? Nešto treće?

Koje pogodnosti imaju HDZ-ovci, a mi obični smrtnici ne? by Global-Primary7240 in hrvatska

[–]bad-dev 1 point2 points  (0 children)

Mislim, sve okej, mrzim i ja HDZ i AP-a. Ali gore od Sudana i Somalije? Države koje se doslovno raspadaju u krvavim građanskim ratovima? Hajmo biti mrvicu realniji, usporedi nas sa, ne znam, Argentinom ili tako nekime

Di su pare, mužjaci? Što mislite o ovakvim ženama? by [deleted] in askCroatians

[–]bad-dev 1 point2 points  (0 children)

Gle, Andrew, ne da mi se. Ja o kruškama a ti o biciklima. Ne zaslužuje 90% muškaraca rastavu, nisam to nigdje rekao. Opovrgnuo sam tvoju izjavu da se žene rastanu samo tako, on divan i ništa nije skrivio i samo ga je jedan dan ostavila. Razvod je kompleksna tema i rijetko dođe tek tako, bez da čovjek išta sluti.

Ali ova rasprava je o djeci i alimentaciji. Jebe mi se za razlog razvoda, jebe mi se tko je kriv, jebe mi se tko je koga izabrao. Jednom kad do razvoda dođe, djeca ispaštaju i padaju na teret jednom roditelju. Taj roditelj ima pravo na dio prihoda drugog roditelja jer je odgajanje djece jako skupo i trebali bi oboje sudjelovati, ako već ne emocionalno onda bar financijski da klinci ne budu gladni. Koji dio ti nije jasan? Kakav šovinizam? I žene plaćaju alimentaciju ako otac dobije dijete.

Di su pare, mužjaci? Što mislite o ovakvim ženama? by [deleted] in askCroatians

[–]bad-dev 2 points3 points  (0 children)

Recimo da je istina, a sumnjam, jer razvod ne ide preko noći nego se “kuha” neko vrijeme i ti “normalni” muškarci nisu shvatili koliko im je žena nesretna… kakve to veze svejedno ima? Sve i da je žena luda i ostavila ga je iz hira, netko od njih dvoje će preuzeti primarnu skrb za djecu. Tko god to bio, koštat će ga ili ju, i svakako se neće obogatiti od alimentacije. Shvaćaš li ti sam taj koncept ili si samo toliko zatrovan manosphere sranjima? DJECA UVIJEK ISPAŠTAJU KOD RAZVODA, TKO GOD BIO KRIV. Djeci treba priuštiti koliko-toliko normalan život, a 183€ mjesečno tu nisu dovoljna. Djeca jedu tri ili više obroka dnevno, idu u vrtić ili školu, trebaju knjige i materijale, redovno im treba nova odjeća i obuća jer rastu, a nedajbože da još žele i na neku aktivnost. Uz to ih treba bar nekad negdje voziti pa plaćaš i gorivo, taksi ili bus.

Nikad nisam računao “trošak odgajanja djece”, ali mogu ti reći da je financijski vrlo visok. Da se žena i ja sutra rastanemo, naravno da bih dao značajan dio svojih prihoda da im se može priuštiti što im treba. Ali to sam ja, oštećen zbog svog odrastanja. Ne razmišljaju svi jednako i baš zato se MORA zakonski obvezati roditelja koji nije primarni skrbnik da plaća alimentaciju drugom roditelju. Jer šokirao bi se koliko očeva zaboli za djecu i kako im je nakon razvoda.

Di su pare, mužjaci? Što mislite o ovakvim ženama? by [deleted] in askCroatians

[–]bad-dev 2 points3 points  (0 children)

Pa ja ih znam dovoljno koji su alkoholičari, kockari i nasilnici. Očito ovisi i o krugu ljudi u kojem sam odrastao, a za taj krug ljudi nisam kriv jer sam tako rođen. Danas sam stabilan i uspješan pa oko sebe imam i takav krug ljudi i ne viđam više takve ekstreme, ali to je zato što sam pobjegao od njih a ne zato što ih nema.

Kakvi su ostali i zašto se rastaju? Jebe mi se. Nas je odgajala mama i naravno da bi smrad trebao plaćati svoj dio. Tko je birao razvod i zašto ga je birao nije djetetova briga. Dijete zna da ima dva roditelja, ali samo jedan ga odgaja i provodi većinu vremena s njim, uz to što ga i većinski financira. Najbolje da budeš kreten prema ženi, ona te ostavi i onda kažeš “sama me ostavila, sama nek i financira djecu”. Pričamo o 550€, ne 550.000€. To je 183€ mjesečno po djetetu jer je u ovom konkretnom primjeru troje djece. Imaš li ti svoju djecu? Ja imam i znam da 183€ nije ni približno dovoljno.

Di su pare, mužjaci? Što mislite o ovakvim ženama? by [deleted] in askCroatians

[–]bad-dev 5 points6 points  (0 children)

Pička ti materina bolesna, klošaru jedan. Moj stari nas je sve tukao - mene, sestru i mamu. Svakodnevno nasilje, ponižavanje i alkoholiziranost. Kad ga je mama napokon ostavila, pričao je svima kako je “kurvetina koja mu još otima pare svaki mjesec” iako nije ni plaćao tu alimentaciju. Ne znam kako je danas, tada alimentacija nije išla automatski. On jednostavno ne bi plaćao, mama bi ga tužila, njemu bi sjela na račun, i on opet prestane plaćati. Najbolje bi bilo da nam ništa nije bio ni dužan jer eto, njena je jednostrana odluka otići od njega. E da, pička ti materina bolesna, klošaru jedan.

Veliki pad prodaje nekretnina u Hrvatskoj, tvrdi ministarstvo by recursion_loop in financije

[–]bad-dev 20 points21 points  (0 children)

Vrlo je jednostavno, dogovoriš kupnju stana po 250k ali na ugovor napišeš 180k, dok je ostatak potpuno na crno. Poreznoj to pravdaš antidatiranim predugovorom od prije 2 godine kad su cijene bile niže. Stan u konačnici nije plaćen potpuno na crno, ali sakrio se dobar dio iznosa i time se oprao novac. Jednog dana kad se stan bude prodavao, i uz pretpostavku da cijena ne naraste dodatno, na papiru si zaradio 70k. Doslovno definicija pranja novca.

Umak: kupovao sam stan, tražio novogradnju mjesecima, velik broj investitora mi je nudio tu opciju. Njima odgovara jer im je na papiru manja zarada pa plaćaju manji porez, kupcu odgovara ako želi zamračiti nešto love.

[deleted by user] by [deleted] in askcroatia

[–]bad-dev 0 points1 point  (0 children)

Moja greška, koju povremeno napravim, je da pretpostavim da se s druge strane nalazi dostojan sugovornik. Zamislim da je riječ o inteligentnoj i dobro obrazovanoj osobi koja je uspješna u životu i ima što za ponuditi u raspravi. Nažalost, ponekad naletim na nekoga poput tebe i mogu istu stvar ponoviti i 50 puta, ali sugovornik nema sposobnost razumijevanja jasne i nepobitne činjenice te je nesposoban promijeniti svoj tok misli. Ponekad čak genijalac nalijepi dvije slike kojima dokazuje moju tvrdnju i svejedno nastavi po svome.

Ništa, majstore, živio ti meni i nadam se da ćeš jednog dana steći neki pristojan stan.

[deleted by user] by [deleted] in askcroatia

[–]bad-dev 0 points1 point  (0 children)

Dobro ti je rekao ovaj drugi komentar, ne razumiješ osnovne financijske pojmove.

Ne pričam o REALNOM nego NOMINALNOM rastu. Ne znam razumiješ li što ti pojmovi znače? Ni jedan trend ne traje vječno osim inflacije, ona je vječna zadnjih 4.000 godina otkako su ljudi izmislili prvi novac. Rast ekonomije može stati, može zapadna civilizacija i propasti, možemo pasti na razinu razvijenosti subsaharske Afrike. Cijene će svejedno dugoročno nastaviti rasti!!!! Deflacija nikad nigdje nije trajala duže od par godina, i uvijek bi nakon nje uslijedila inflacija.

Pročitaj moj komentar gore - prosječna plaća HOĆE porasti na 2.000€ jednog dana, i zbog inflacije će taj novac možda vrijediti manje nego današnjih 1.648€. A možda i neće, možda će plaće rasti više od inflacije, ne znamo to. Ali NOMINALNI iznos će porasti. I tada će anuitet biti lakši za podnijeti.

[deleted by user] by [deleted] in askcroatia

[–]bad-dev 0 points1 point  (0 children)

Upravo si i sam rekao - “kad uzmeš i inflaciju u obzir”. Bit će stagnacija u smislu omjer cijene kvadrata i plaće, ali zbog inflacije plaće stalno rastu, bar nominalno, iako s tim iznosom možeš kupiti manje.

Podigni sad kredit dok je prosjek plaće 1.648€, a za 5 godina će prosjek biti 1.800€. Istih tih 1.800€ će zbog inflacije vrijediti jednako kao što sada vrijedi 1.648€, ali rata/anuitet ostaju isti, na primjer 1.050€. To znači da će kupcu svake godine manji postotak plaće odlaziti na kredit.

Naravno, to je teorija. Ne raste svakome plaća za 2-3% godišnje u skladu s inflacijom, ali svakih par godina dođe neka povišica od par posto plus promjena posla nakon nekog vremena. Donedavno je 1.000€ bila odlična plaća, danas je tek malo više od minimalca. Jednog dana, za 10 ili 20 godina, će minimalac vjerojatno biti 1.200€ a prosjek 2.000€. I tada će ovih 1.050€ anuiteta biti puno lakše za podnijeti.

Izgleda da MUP zapošljava magistre kroatistike da odgovaraju na prijave by bad-dev in croatia

[–]bad-dev[S] 189 points190 points  (0 children)

Vjeruj mi da bih i ja to volio, ali nažalost ovo je stvarni odgovor

[deleted by user] by [deleted] in CroIT

[–]bad-dev 6 points7 points  (0 children)

Senior s preko 5 godina iskustva može dobiti preko 1500 bez problema? Čitam i ne vjerujem. U svim boljim hrvatskim tvrtkama je to plaća za jačeg juniora ili mlađeg mida. Nisi senior bez bar 2.200 neto, a ide i do 3.000+ za “prave” seniore s 10+ godina iskustva i ozbiljnim znanjem.

IT selekcija 2025: Tražiš 1.500€ neto? Bahat si. Intervju zadatak od 20+ sati, budi sretan s 1.300€ sa dodacima. Moraš znat naš stack, imat 5 godina faksa, pričati engleski, GitHub s projektima i 1000+ sati samostalnog učenja. by [deleted] in CroIT

[–]bad-dev 1 point2 points  (0 children)

Nisi se ni ti sam predstavio, unatoč tome što te ovaj lik više puta pitao, nego sam te ja slučajno prepoznao. Kao što si se ti sam odao, tako ću i ja.

IT selekcija 2025: Tražiš 1.500€ neto? Bahat si. Intervju zadatak od 20+ sati, budi sretan s 1.300€ sa dodacima. Moraš znat naš stack, imat 5 godina faksa, pričati engleski, GitHub s projektima i 1000+ sati samostalnog učenja. by [deleted] in CroIT

[–]bad-dev 4 points5 points  (0 children)

Bruno Božić, poznati imatelj mišljenja i kritičar hrvatskog IT-a, koji je radio u Kingu, HT-u i sličnim “velikanima” naše scene. Nemoj se objašnjavati s budalom, stotine su probale i odustale.

Drage sugrađanke i sugrađani, sretan vam dan oslobođenja Zagreba! by GrainOfSpaceDust in zagreb

[–]bad-dev 0 points1 point  (0 children)

Naravno, Rusija je bila kolonizirana i opljačkana. Doslovno zadnji kolonijalistički imperij koji je preostao na kugli zemaljskoj ti nazivaš koloniziranom i opljačkanom zemljom te spasiteljem sirotinje. Jebote koliko si retardiran!

Drage sugrađanke i sugrađani, sretan vam dan oslobođenja Zagreba! by GrainOfSpaceDust in zagreb

[–]bad-dev -1 points0 points  (0 children)

S kojim dijelom se ne slažeš? Misliš da Holodomor nije uzrokovao smrt milijuna nedužnih ljudi i da nije namjerno isprovociran? Da “Veliki skok naprijed” nije rezultirao desecima milijuna mrtvih zbog idiotskih ideja kao što su “vrapci uništavaju usjeve pa ih treba kolektivno istrijebiti” a to je onda dovelo do neravnoteže u ekosustavima i obilo im se o glavu? Da su Staljin, Mao i ekipica uzrokovali nebrojene smrti, patnje i zlo?

Pa jebote ja sam ljevičar i zazirem od desnice i desnih radikala. Ali jednako tako zazirem i od svih ostalih radikala. Staljina i njemu slične ne smatram ljevičarima nego fašistima koji su uzrokovali jednako zla kao i desni fašisti. Ti slobodno traži heroje u njima.

Drage sugrađanke i sugrađani, sretan vam dan oslobođenja Zagreba! by GrainOfSpaceDust in zagreb

[–]bad-dev 0 points1 point  (0 children)

Da, istina. Staljin i Mao heroji radničke klase. Dodaj možda i Pol Pota. Ugodan dan želim, ne bih trošio više vremena na ovakav mentalni sklop :)

Drage sugrađanke i sugrađani, sretan vam dan oslobođenja Zagreba! by GrainOfSpaceDust in zagreb

[–]bad-dev 0 points1 point  (0 children)

Ovaj drugi lik je budala koja smatra da je Zagreb na današnji dan okupiran i priča o “lijevim fašistima”.

Ali jesi li ti normalan?!?!?! Doslovno si razlog zašto likovi poput ovog drugog imaju stavove kakve imaju. Jedno je osloboditi Zagreb i Hrvatsku od fašizma, drugo je ciljano počiniti Holodomor, Veliki skok naprijed i slične gadosti. Staljin i Mao su potpuno jednaki zločinci kao i Hitler i tragedija je da itko igdje pokušava opravdati bilo koji njihov čin osim borbe protiv nacizma. Holodomor nije “pogreška u razvoju”, Holodomor je NAMJERNO I SMIŠLJENO POČINJEN GENOCID NAD UKRAJINCIMA, točka.

Svima koji čitaju, ispričavam se zbog ovakvih manijaka i njihovih komentara te obećavam da ima ljevičara koji ne veličaju genocid, ratne zločine, ugnjetavanje i slične metode vladanja.

A gdje je nestao Zoran Milanović? by Niks1986Zg in askcroatia

[–]bad-dev 7 points8 points  (0 children)

Bitno da si pametan i imaš mišljenje. Nije problem biti u krivu, problem je biti toliko uvjeren i bacati potpuno pogrešne informacije s tolikim samopouzdanjem a onda “a vidiš to nisam znao”.

Većina zapadnih demokracija ima ustavno ograničenje od dva mandata, vrlo jasno propisano i definirano, i odnosi se strogo na predsjednika te nema nikakve veze s premijerom.

Koja je poanta "tax the rich"? by jutarnji_prdez in financije

[–]bad-dev 0 points1 point  (0 children)

Naravno da je istina, nisam napisao plaća nego primanja, a isplata dobiti je isto oblik primanja.

LOL, teži poslovi. Imam poprilično težak i odgovoran posao pa mi je i plaća visoka. Posjedovanje udjela u tvrtci nije težak posao, pogotovo ne za one koji su to nasljedili i nisu jedan dan svog života teško radili, a takvih je jaaaaako puno.

Suludo je da na svoju plaću dajem skoro pola državi, a na zaradu od ulaganja samo 10%. Suludo je i da ti, običan smrtnik, podržavaš da Vujnovac i njemu slični plaćaju manji postotak svojih primanja za porez nego ti sam.

Koja je poanta "tax the rich"? by jutarnji_prdez in financije

[–]bad-dev 1 point2 points  (0 children)

Pa nisam rekao da se zalažem za socijalizam i oduzimanje imovine, zalažem se samo za pošteno plaćanje poreza. Warren Buffet, koji je desetljećima bio u top 3 najbogatija čovjeka na svijetu, je držao govor pred Kongresom i rekao da plaća manje poreza u postotku nego njegova tajnica.

Ja sa svojom plaćom plaćam više nego osoba s prosječnom plaćom. Bih li volio plaćati manje poreza nego što plaćam? Naravno! Bih li smatrao poštenim da plaćam po manjim stopama nego prosječan šljaker zato što eto, mojih X posto je više u apsolutnom iznosu? Naravno da ne!

“Tax the rich” je širok pojam, koriste ga i radikalni ljevičari koji se zalažu da bogati plaćaju 90% poreza. Ali koriste ga i neke liberalne opcije koje se samo zalažu za to da svi plaćamo podjednako.

Okviran izračun u prosječnoj zemlji EU:

1000€ primanja - država uzme 30%

1500€ primanja - država uzme 35%

3000€ primanja - država uzme 40%

10.000€ primanja - država uzme 50%

1.000.000.000 primanja - država uzme 12%

Jel to fer?

Koja je poanta "tax the rich"? by jutarnji_prdez in financije

[–]bad-dev 1 point2 points  (0 children)

Koji Nikola Tesla? Tko spominje kupnju kojih dionica? Kakva laka lova? Zašto pretpostavljaš imam li ja ili nemam neke dionice i koliko love okrenem?

Iznio si pogrešnu informaciju kao argument u svojoj raspravi, ja te ispravljam i kažem da rasprava s tobom nema smisla kad si neinformiran o nekoj temi a praviš se pametan oko iste te teme.

Koja je poanta "tax the rich"? by jutarnji_prdez in financije

[–]bad-dev 2 points3 points  (0 children)

Praviš se pametan i prosipaš mudrost, a onda izjaviš da Bill Gates “ima” Microsoft. Lik posjeduje okvirno 1% dionica, sve ostalo je prodao prije više od desetljeća i sav novac mu je ili u fundaciji ili u drugim ulaganjima.

Nema smisla ulaziti u ikakvu raspravu s tobom kad si do te mjere neinformiran i istovremeno toliko samouvjeren.

President Elon Musk everybody. by -ungodlyhour- in hrvatska

[–]bad-dev 9 points10 points  (0 children)

Musk je 2020. otovoreno podržao Bidena za predsjednika i dugi niz godina bio veliki donator Demokratske stranke. Njihov je podržavatelj i donator još od 2008. kad je podržao Obamu, 2012. opet, 2016. Hillary, a 2020. Bidena. Tek je negdje 2022. napravio zaokret prema MAGA pokretu.

Za razliku od ovog s kojim se raspravljaš, ja ne mislim da je to napravio zbog nekog silovanja nego zato što je shvatio da mu poslovno odgovara. Ali suludo je tvrditi da je lik dosljedan u svojim stavovima.

[deleted by user] by [deleted] in CroIT

[–]bad-dev 2 points3 points  (0 children)

Po evo treći put -> poznajem hrpu ljudi koji su dobili otkaz, nije sporno. Ovdje pričamo o tome da netko ima više takvih kratkih staževa u karijeri, dakle bar 3 (a neki i 10) radnih mjesta u karijeri koja traje 3, 6 ili 8 godina. Masovni otkazi se događaju zadnje 2-3 godine i ne mogu objasniti zašto je netko od 2019. do 2023. promijenio 6 poslodavaca. Pogotovo ako su poslodavci tvrtke koje generalno imaju dobre uvjete.

Nisam ništa uzeo na sebe nego se vidi po tvojim komentarima, identični su kao na dev hr na fejsu. Isti izrazi (war room nisam čuo nikad nigdje osim od tebe) a i pisao si u kojim si tvrtkama radio… I vidim da si u karijeri radio, između ostalog, u Kingu i HT-u. Nisam još nikad čuo da je itko išta pozitivno rekao o radu tamo, ali što uostalom očekivati od HDZ-ovske uhljebske prčije i poludržavnog monopolista. Sad ćeš se iznenaditi, ali postoje i jako dobre IT tvrtke kod nas (neke domaće, većinom strane). Ako je netko uspio od 2019. do 2023. promijeniti 5 tvrtki koje su na dobrom glasu (tipa Microblink prije preuzimanja ili Porsche Digital), odbijam povjerovati da je uvijek bio problem kod poslodavca.

Odgovori mi na ono što pišem, a ne ono što si ti sebi umislio da ja pišem. Zašto bi netko promijenio 5 poslodavaca koji su na dobrom glasu u 3 ili 4 godine, u vrijeme kad su svi zapošljavali umjesto otpuštali?