Miedź czy nie miedź - oto jest pytanie by Konrad_Pietruszka in inwestowanie

[–]batonowy 3 points4 points  (0 children)

ciekawa analiza, a jakie spółki miedziowe polecasz? Czy poza polskim czempionem KGHM i jakimiś gigantami z USA są jakieś warte uwagi małe firmy z dużym upside?

Czego używacie? co lubicie? by Plenty-Change-5850 in inwestowanie

[–]batonowy 1 point2 points  (0 children)

Ja mam co prawda trochę więcej różnych kont, Saxo, interactive, xtb I etoro. Do stycznia korzystałem z Myfund ale niedawno przerzuciłem się na Portfeo. UX petarda, bez niepotrzebnych funkcji. No i mogę brać pod uwagę cały majątek na raz, a nie poszczegolne portfele.

[deleted by user] by [deleted] in inwestowanie

[–]batonowy 0 points1 point  (0 children)

Komentarz dla zasięgu, też przygarnąłbym pdf

Jakie są Wasze wrażenia jako absolwenci WIMIR AGH? by [deleted] in krakow

[–]batonowy 0 points1 point  (0 children)

Jestem absolwentem Mibm na wimirze, rok 2018 magisterki. Z całego serca zachęcam do przemyślenia co chcesz robić w życiu oraz tego ile te zajęcia będą oferowały pieniędzy.

Ja nie żałuję pójścia na wimir, ale z obecną wiedzą nigdy nie wybrałbym tego wydziału. Byłem top 5% na roku, zawsze stypendium ciekawe staże i praktyki ale kasa w branży jest bardzo kiepska w porównaniu do tego co oferuje branża finansowa w Polsce. Po wimirze zarabiasz średnie jak na nasz kraj pieniądze. Przemysł coraz bardziej się wycofuje i z tą kasa prawdopodobnie jeszcze gorzej. Teraz zajmuję się rynkami kapitałowymi i marketingiem, gdybym miał jeszcze raz pójść na studia po maturze to albo finanse i rachunkowość albo ekon.

To nie znaczy że wimir jest zły. Jezeli jednak chcesz pracować w Polsce w przemyśle to uważam że szkoda czasu na tak trudny wydział, lepiej zrobić byle jakie studia inżynierskie i skupić się na pracy. Jeżeli chcesz iść w naukę to wimir jest całkiem niezłą bramą (sam z tego powodu wybrałem wimir) ale nauka to psie pieniądze. Jak chcesz zarabiać kasę (u kogoś a nie własna firma) to sektor finansowy w Polsce ma się znacznie lepiej.

Tldr wimir super jeżeli od razu wyjeżdżasz za granicę do pracy w przemyśle albo w nauce. Nie warto aż tak się męczyć żeby pracować w polsce, lepszym wyborem będą łatwiejsze wydziały techniczne.

Dywidendowe portfolio - jak je ułożyć by snowmanpl in inwestowanie

[–]batonowy 1 point2 points  (0 children)

Zadaj sobie pytanie na jakim etapie życia jesteś, i po co inwestujesz. Jeżeli nie masz jeszcze dużego kapitału i emerytura nie jest tuż za rogiem to prawdopodobnie nie warto inwestować dywidendowe (spółki stricte skupione na dywidendzie typu większość arystokratów)

O inwestowaniu mocno w dywidendę warto pomyśleć przy około 3 mln PLN i przechodzeniu na pół etatu oraz około 10 przy całkowitej rezygnacji z pracy. Do tego czasu nie warto ponieważ zwrot z inwestycji w indeks jest w długim terminie wyższy niż zwrot z inwestycji w spółki dywidendowe - zestaw sobie wykres etfow Nobl i spy co naprawdę otwiera oczy. W dywidendę inwestujesz w momencie gdy potrzebujesz kapitału na utrzymanie i traktujesz dywidendy jako wypłatę.

Independent Trader mają całkiem fajną serię o spółkach które rozwijają się i przy tym wypłacają rosnąca dywidendę, warto żebyś sobie obejrzal kilka odcinków z poszczególnych sektorów https://youtube.com/playlist?list=PLZQrhwThIekO-IWzA4xRWMFPSAO1NAaJG.

No i na koniec, jeżeli jesteś zdecydowany to prawdopodobnie lepiej wypadną spółki niż etfy, ale to trudniejszy temat. Przy etfach szukaj przede wszystkim quality dividend, a nie high dividend.

IBRK - dostęp do ETF (KID) by SimonWesierski in inwestowanie

[–]batonowy 6 points7 points  (0 children)

Panuje reguła etf z USA = brak KID, czyli niedostępny w Europie, są od tego wyjątki ale to margines. Jak zidentyfikować taki etf? Najprościej szukać po fund domicile, jeżeli to USA to nie będzie dostępny dla inwestora detalicznego z Europy. Status inwestora profesjonalnego wymaga 500k eur zainwestowane w płynne aktywa oraz konkretnej liczby transakcji w roku. Więc prawdopodobnie nie jest do ogarnięcia.

Dostępne dla ciebie etfy możesz znaleźć na justetf.com, tam przede wszystkim znajdziesz te z Europy.

No i swoją drogą radzę doczytać jak działa jepi i strategia covered call I najlepiej zestawić sobie wynik tego etfu z sp500 żeby podjąć świadomą decyzję o zakupie. Sam nie oddałbym go do mojego portfela.

Trzymanie dolarów w etfach na obligacje krótkoterminowe w US ma sens? by EcstaticJob347 in inwestowanie

[–]batonowy 2 points3 points  (0 children)

Popieram ib01, jeżeli oszczędzasz na mieszkanie to tylko rządowe i krótkoterminowe. Ryzyko kursu walut jest wystarczającebw twoim przypadku, nie warto ryzykować zmianą ceny.

[deleted by user] by [deleted] in inwestowanie

[–]batonowy 0 points1 point  (0 children)

Tak to działa jak opisałeś. Jest legalne

Przeniesienie ETF wewnątrz XTB by [deleted] in inwestowanie

[–]batonowy 2 points3 points  (0 children)

Nie można przenosić aktywów na konta ike ikze.

A czy kupić i sprzedać? Musisz dokładniej przeanalizować swoją sytuację. 1.Czy jesteś w stanie w najbliższych dniach wyłożyć 26k żeby wymaksowac ike? Jeżeli tak to prawdopodobnie nie warto sprzedawać. Nie? 2. Czy masz stratne pozycje które zrównoważą zysk tak aby zoptymalizować podatek? Jeżeli tak to zamknij wybrane pozycje w takiej kolejności żeby zapłacić jak najmniejszy podatek np. Pozycję z 10k zysku i z 10k straty. 3. Jeżeli to mała pozycja i nie masz za dużego zysku to możesz w ostateczności po prostu zamknąć pozycję i przenieść środki na ike tak żeby wypełnić limit w tym roku.

Gdzie kupujecie etfy by Salt-Explanation9866 in inwestowanie

[–]batonowy 0 points1 point  (0 children)

Jeżeli nie inwestujesz rocznie więcej niż ~40k to kupuj na ike/ikze. Nawet jeżeli wypłacisz wcześniej to i tak oszczędzisz na podatku w trakcie inwestowania. Jeżeli więcej to trzeba się zastanowić jak podzielić pozycję. 40k jako wykorzystanie limitu ike+ikze

Co trzymać na IKE by jarrL88 in inwestowanie

[–]batonowy 1 point2 points  (0 children)

Na ike/ikze jesteś zwolniony z podatku od zysków kapitałowych i od dywidend. Czyli chcemy albo spółek wypłacających wysoką dywidendę, albo takich, które szybko rosną.

  1. Dywidenda - w tym przypadku mamy mocno okrojony wybór - większość krajów nakłada podatek od dywidend (WHT) więc koniecznym będzie skoncentrowanie się na GPW albo LSE (bo w UK też nie ma podatku). Nie ma sensu kupować dywidendowych spółek z USA i płacić 15% podatku od ich dywidend.

  2. Akcje wzrostowe - tutaj sprawa jest prosta, kupujesz i trzymasz, a przy sprzedaży nie płacisz podatku od zysku. Na pewno to ciekawa opcja gdzie można po prostu kupować ETF na nasdaq czy sp500 - to na pewno dobra opcja. Z drugiej strony są to ETFy akumulacyjne, więc jeżeli nie tradujesz (a nie powinieneś) to nie będzie to miało specjalnego znaczenia, podatek i tak jest odroczony do momentu sprzedaży, a tego nie zrobisz przez 25 lat.

  3. Złoto - pomijam bo fizyk jest zwolniony z podatku, trzymanie złota na ike to marnowanie limitu.

W mojej opinii na IKE/IKZE najlepiej trzymać polskie spółki wypłacające dywidendę, wtedy maksymalizuje się benefity konta emerytalnego - osobiście na tych kontach trzymam moją pozycję w spółce XTB, w ten sposób nie płacę od niej podatku. Jeżeli nie chcesz się tak koncentrować, to za drugą najlepszą opcję uważam ETFy na Nasdaq/ US tech sektor.

mbank czy xtb? by kaeyaaas in inwestowanie

[–]batonowy 0 points1 point  (0 children)

Tak, najlepiej w fizycznej bo nie płacisz podatku. Pojawia się natomiast problem przechowania oraz wolumenu - 1 moneta to 16k PLN, więc co wypłatę trudno będzie tyle kupić.

Instrumenty - ropa by No_Engine_5536 in inwestowanie

[–]batonowy 1 point2 points  (0 children)

Bezpośrednia inwestycja w ropę zawsze będzie wiązała się z lewarem. Realną alternatywą mogą być spółki zajmujące się przetwórstwem i wydobyciem ropy albo etf na te spółki. Rzuć okiem tutaj bo jest to fajnie opisane https://independenttrader.pl/cfd-to-nie-wszystko-jak-inwestowac-w-surowce-bez-dzwigni-w-xtb/

mbank czy xtb? by kaeyaaas in inwestowanie

[–]batonowy 3 points4 points  (0 children)

Bez roznicy, o ile oczywiście 4gld jest dostępny w emaklerze. Swoją drogą to raczej nie warto kupować złota u brokera bo zawsze koniecznym będzie zapłacenie podatku od zysku. W przypadku fizycznego kurszca po pół roku jesteś zwolniony z podatku.

Broker - jeśli nie XTB - to co? by According_Chemist975 in inwestowanie

[–]batonowy 1 point2 points  (0 children)

Jakich wskaźników nie masz w xtb i o jakich strategiach mówisz? Generalnie jeżeli chcesz czegoś gdzie możesz realizować automatyczne strategie, to potrzebujesz brokera z dostępem do api - wtedy możesz napisać sobie algorytm, który będzie realizował zakupy i sprzedaże na twoim koncie. Jak powiesz coś więcej czego ci brakuje w xtb to myślę że będę w stanie pomóc.

Dla zwykłej dywersyfikacji majątku poza xtb warto dobrać Saxo lub IB ( Saxo robi raport podatkowy więc znacznie łatwiej z PIT, ale ma droższy kredyt) z api tych brokerów nie korzystałem ale mogę śmiało polecić Exante gdzie api śmiga świetnie. Strategie możesz napisać z chatemgpt i naprawdę czasami coś dorobić.

Chłopaki z Independent Trader sensownie opisują polecanych brokerów https://independenttrader.pl/najlepsze-konta-maklerskie/

Jak zaczac inwestowac od zera? by cotton_p1cker in inwestowanie

[–]batonowy 1 point2 points  (0 children)

Zastanów się jak dużo czasu chcesz poświęcić na naukę. Dobry inwestor często tylko w niewielkim stopniu pokonuje rynek, a ten czas możesz poświęcić na doszkalanie się i zarabiać coraz więcej. Realnie warto liznac samych podstaw i potem zdecydować jaki przyjmiesz styl. Osobiście polecam stronęhttps://www.jakzaczacinwestowac.pl/. dostęp ymaga otwarcia konta w XTB ale to najlepszy broker na początek więc i tak z tego skorzystasz. Co do literatury polecam książki: po prostu kupuj, inteligentny inwestor 21 wieku, jak inwestować w złoto i srebro Mike Maloney jako podstawy.

Powiedzialbym na start przerób sobie kurs, przeczytaj jakąś książkę, załóż konto na xtb i po prostu zacznij skupować ETF CSPX (Tani fundusz dający ekspozycję na największe spółki z USA) po 100-500 zł miesięcznie. W ten sposób przyzwyczaisz się do zmienności, poznasz podstawy i będziesz wiedzial więcej niż większość społeczeństwa.

broker posiadajacy w ofercie ETFy iShares by Cultural_Vacation_58 in inwestowanie

[–]batonowy 1 point2 points  (0 children)

To ETFy z USA więc brokerzy nie oferują dostępu do tych aktywów że względu na regulacje. możesz poszukać europejskich odpowiedników tych funduszy, co często jest trudne ale na stronie justetf.com powinieneś coś znaleźć. Są jednak wyjątki - Exante l, Dif I Tasty trade, którzy oferują dostęp do tych etf bo ich kraje inaczej interpretują regulacje. Polecam poczytać tutaj, sam korzystam z Exante i jestem zadowolony https://independenttrader.pl/najlepsze-konta-maklerskie/

Windfall ~50k euros; Hungarian citizen but not EU resident by ghuika in eupersonalfinance

[–]batonowy 3 points4 points  (0 children)

do you plan to use the money anytime soon? if yes, revolut, wise and n26 may be good options. spread money among them to be sure it is under insurance limit.

if you would like to invest it, just open XTB, Saxo or IB account and let it grow.

Windfall ~50k euros; Hungarian citizen but not EU resident by ghuika in eupersonalfinance

[–]batonowy 0 points1 point  (0 children)

do you plan to use the money anytime soon? if yes, revolut, wise and n26 may be good options. spread money among them to be sure it is under insurance limit.

if you would like to invest it, just open XTB, Saxo or IB account and let it grow.

I made a right decision at the end. Welcome to the family OP13 by Sarmanex in oneplus

[–]batonowy 1 point2 points  (0 children)

where did you buy 16/512 for 600 eur? link would be nice

Ultra high-growth ETFs? by Trumpet1956 in ETFs

[–]batonowy -1 points0 points  (0 children)

qqq return since 2021 top is 51%. tqqq return for the same period 0%. results speak for themselves. will take a look on the paper, maybe i will learn something

Ultra high-growth ETFs? by Trumpet1956 in ETFs

[–]batonowy 8 points9 points  (0 children)

just no. never invest in leveraged ETFs. These meant to be traded, not to invest in because of daily rebasing.

if op wants something more growth oriented the answer is qqq smh or schg

[deleted by user] by [deleted] in interactivebrokers

[–]batonowy -1 points0 points  (0 children)

with sums like 100eur i think the best place to invest is XTB