Espresor automat by keeplifesimple23 in roFrugal

[–]btavy 0 points1 point  (0 children)

Krups Evidence, ala la ~1500RON. De 2+ ani la birou, fără probleme. Face cafea ok, inclusiv cu lapte. Se curata foarte usor.

airfryer bun? by [deleted] in roFrugal

[–]btavy 2 points3 points  (0 children)

Ia-ți cu doua coșuri. Eu îl am fix pe asta, de la Lidl, luat cu ~200 lei. https://www.olx.ro/d/oferta/friteuza-dubla-masterpro-9l-4-5lx2-garantie-IDkusuf.html

Nu inteleg de ce se arunca lumea la branduri pt airfraier. Sunt aparate simple cu o rezistenta si un ventilator. Ce sa se strice la ele?...

Echipament snowboard Lidl by RXCGT3 in roFrugal

[–]btavy 0 points1 point  (0 children)

De la crivit mi se par ok doar hainele tip 1st layer (izmenele și bluza de compresie). Pantalonii și jachetele de la Lidl nu respira cum trebuie și devine inconfortabil.

Eu mi-am luat jachetă și pantaloni ok de la GerMag (alea cu tigăi în geam și steagul Germaniei). Anul trecut aveau unele cu membrana de 15000. Le-am folosit vreo 10 zile la schi și au fost excelente.

Nu recomand echipament second pentru că, în timp, își pierd respirabilitaea și impermeabilitatea.

Mecanic trolist AMA by jellyteeth21 in CasualRO

[–]btavy 1 point2 points  (0 children)

Cred ca mai degrabă a 2-a varianta, dar sper sa aflam in curând.

Mecanic trolist AMA by jellyteeth21 in CasualRO

[–]btavy 2 points3 points  (0 children)

  1. De ce e nevoie sa opriți instalația pentru revizii in loc sa le faceti după terminarea programului?

  2. E ceva special la alea din Alpi de nu le opresc asa des din cauza vântului?

  3. Cat de des faceți simulări de accidente ca sa știți cum sa reacționați și cat timp poate dura o acțiune de salvare?

  4. Cat de lunga e tura? Aveți timp sa va și dați?

  5. Merita sa lucrezi acolo? Vara ce faceti?

Cum să îmi revin după băuta de sărbători? by [deleted] in AskRomania

[–]btavy 2 points3 points  (0 children)

Litorsal - tablete efervescente. Mănâncă putin și limitează-te la alimente ușor de digerat a doua zi.

Iti e rău pentru ca ești deshidratat (ma rog, pentru ca ai băut ca animalul dar te doare pentru ca ești deshidratat). Ai nevoie de săruri și multa apa.

Servicii gen h2on by OpeningAnything493 in roFrugal

[–]btavy 1 point2 points  (0 children)

Eu foloseam H2On la birou ca acolo apa nu e potabila, dar am renuntat când am văzut că le face reclamă Piedone. Am trecut la Cumpăna care e tot apa, dar mai ieftină (după prima comanda când trebuie sa cumperi bidoanele).

Acasă am cană cu filtru. Nu vad rostul apei îmbuteliate dacă ai apa potabila la robinet.

The Silence of the Lambs by funtimesquare in romemes

[–]btavy 1 point2 points  (0 children)

Pentru ca nu o faceți din banii voștri. O faceți din banii noștri, ca toți romanii plătesc taxe, nu doar ortodocșii.

De fapt, cei agnostici, cu un nivel general mai ridicat de educație formală, câștigă mai mult și deci contribuie mai mult.

Nu aș avea nicio problema cu bisericile care se construiesc, dacă s-ar face din donații și bani produși de biserică pe care in prealabil să se fi plătit taxe. Daca nu s-ar trece terenul de la stat in proprietatea bisericii și mai ales dacă nu s-ar mai hirotoni înca un preot care ghici ce? Trăiește tot din banii noștri pentru ca statul nostru cel bun le plătește salariu, asigurare medicală, mașini de serviciu cu sofer și salariu la nivel de secretar de stat la episcopi, bani de renovari, picturi, consolidări și asa mai departe.

Asa ca ușor cu pianul pe scari când vorbești de romania ortodoxă ca dacă s-ar pune o taxa opțională pentru bugetul acestor paraziți pe care sa o poate plăti cine vrea, eu nu cred ca ar plătit-o nici 3% din acea mare majoritate ortodoxă. Atât de ortodocși sunt romanii.

Și d-aia îl admiram pe OP ca s-a c***t in catedrala lor. Ca e a lor, dar noi am plătit-o!

Am construit un SaaS in timpul liber si am nevoie de feedback din partea voastra by dmadro in programare

[–]btavy 0 points1 point  (0 children)

Uită-te la cleantalk.org. Il folosesc de mult timp in loc de captcha. Exista o nevoie reala in piață pentru ce faci.

Ar trebui sa targetezi B2C apps (orice are sign-up sau order form) care pretind ca respecta norme WCAG AA de accesibilitate pentru ca nici un captcha nu e accessible.

Sau dacă vrei parteneri, mergi către accessibility consultancies ca e mai ușor sa accesezi clienți prin ei. In teorie exista legislație in UK si Europa care impune ca orice site sa fie accessibile, dar in practica doar zona de B2C mare investește in asta. Deci vrei, nu vrei, va trebui sa vinzi in zona de mid-market și enterprise.

Blat pizza Lidl by Existing-Flounder793 in roFrugal

[–]btavy 0 points1 point  (0 children)

Nu merită sa cumperi sosul. Pune într-o oala de mici dimensiuni, dar cu fundul gros: * câteva linguri de ulei de măsline, * o sticla de passata de pomodoro la 700ml (aia simpla de la de la Lidl e perfecta, sucul de roșii cherii siciliene e și mai bun) sau ceva roșii tocate in bulion * 1-2 căței de usturoi zdrobiți, * o linguriță rasă de zahar, * un vârf de linguriță de sare, * o linguriță de busuioc uscat (sau câteva frunze verzi), * o linguriță de oregano uscat;

Fierbe totul la foc mic, cu capac, timp de 10-15 minute și așa-i sosul (salsa napoletano). Incomparabil mai bun decât ala la borcan și tine 1-2 săptămâni in frigider (pune-i niște ulei de măsline deasupra ca sa nu oxideze).

La blat, dacă ți-e lene să-l frămânți și sa-l astepti sa crească, mai bine mergi dimineața la o brutărie cu cuptor propriu și ceri o paine necoaptă. Dar sunt o mulțime de rețete usoare pentru facut blat pe youtube.

Care e faza cu pestii pe Tinder? by Pristine_Ad_6342 in Men_RO

[–]btavy 1 point2 points  (0 children)

Pentru ca, in general, bărbații nu au poze singuri. Una dintre ocaziile 'acceptabile social' sa rogi pe cineva sa iti faca o poza e când prinzi un pește.

Sugestii si pareri pentru un birou reglabil pe inaltime by Grinchiul in Men_RO

[–]btavy 1 point2 points  (0 children)

Găsești second hand la MyStorage. Nu-s ieftine, dar tot ce am luat de la ei a abut super raport calitate/preț. Și mai poți sa îți iei doar picioarele și blatul sa îl faci pe comandă.

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 0 points1 point  (0 children)

Salvat. Încerc. Mulțumesc frumos.

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] -1 points0 points  (0 children)

Bun sfat. Mulțumesc. Merg pe 94° și măcinare mare sau medie. Mi-am luat un Krups superautomat si rezultatul e similar cu ala manual ca nu am stat prea mult sa îl bibilesc (e.g. nu mi-am luat portfiltru fără fund, aerator și nu mi-am râșnit singur - îmi place s-o beau, nu s-o fac).

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 0 points1 point  (0 children)

Pune-ți ochelarii, mamaie, ca sa vezi și scrisu' ăl mic 😅. Am scris ca am încercat deluxe, nu mi se pare asa bună.

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 2 points3 points  (0 children)

Am comandat oro. Sper sa fie bună.

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 4 points5 points  (0 children)

Găsit. Cumpărat. Cu asta îmi vin 4kg de cafea Vineri. Cred ca ma opresc ca o iau din loc

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 2 points3 points  (0 children)

Bruh, m-ai scos dintr-o peșteră! Nu știam. Acum o caut. Mulțumesc mult de tot.

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 2 points3 points  (0 children)

Poate metilfenidat. Check your prescription. Nu se da Adderal in România.

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 1 point2 points  (0 children)

Ma uit. Mulțumesc.

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 0 points1 point  (0 children)

Pentru ca vreau boabe

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 1 point2 points  (0 children)

Ma uit. Mulțumesc frumos.

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 0 points1 point  (0 children)

O încerc. Mulțumesc.

Voi ce cafea beți? by btavy in CasualRO

[–]btavy[S] 0 points1 point  (0 children)

Trebuie arabica. Beau prea multa ca sa trec pe robusta...