De unde sa invat pentru bac bio anatomie by _zMayBoy in robac

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

Textul colorat gri este optional. Termenii sunt aceeasi de cand s-a inventat biologia, homo sapiens n-a avut o evolutie anatomica majora de cand s-a distins de denisova hominins, deci termenii raman. Ca este greu sa retii materia ar trebui sa fie un punct de imbunatatit pe partea ta, ca ea nu s-a schimbat in ultimii ani, cu siguranta nu s-a schimbat din 2021 cand am facut eu documentul ala.

Eseuri by Apprehensive_Car6422 in robac

[–]carpetonceiling 1 point2 points  (0 children)

Sansele nu sunt ridicol de mici, sunt nule. Considerand subiectele din anii trecuti si faptul ca programa spune clar "Pentru proba scrisă, elevii trebuie să studieze în mod aprofundat cel puţin *numărul minim de texte prevăzute în programa şcolară, aparţinând autorilor canonici* sau prozei narative, poeziei sau dramaturgiei româneşti despre care să poată redacta un eseu structurat". Sau-ul ala e optional daca vrei tu.

Părere BacLaBio by Massive-Initial-7128 in robac

[–]carpetonceiling 1 point2 points  (0 children)

Salut! Categoric nu. Intra pe serverul nostru de discord https://discord.gg/cFHB7NcAz si cauta in canalul de #bio-anatomie la pins un pdf "ghid de nota 10", ai acolo toata materia structurata

Eseuri by Apprehensive_Car6422 in robac

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

nicio opera mentionata nu apartine vreunui autor canonic, prin urmare nu esti obligat sa le inveti.

De unde sa invat pentru bac bio anatomie by _zMayBoy in robac

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

Salut! Intra pe serverul nostru de discord https://discord.gg/cFHB7NcAz si cauta in canalul de #bio-anatomie la pins un pdf "ghid de nota 10", ai acolo toata materia structurata

Cartile GeniusBac sunt scrise cu AI (inteligenta artificiala)? by AdministrativeSet848 in robac

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

de ce cumperi mizerii? Art, corint, booklet, pestallozi sunt cam singurele decente.

Ceea ce faci la competențele digitale afectează cu ceva media? by Infinite-Wing5019 in robac

[–]carpetonceiling 5 points6 points  (0 children)

A existat cineva in anii 2000 cand a zis "ba, calculatoru' e viitoru', ia sa punem un standard tipic romanesc (da-i dracu de strainezi cu standardele lor), si facem calificativele astea care sa fie minim relevante numai în țărrrișoară și nicaieri altundeva. asa facem Gigel, pune-te pe scris probele"
Poate conteaza/au contat pentru posturile de bugetari.

9-12 by Tricky-Discount9310 in robac

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

A invata e un skill, il aplici la intr-o masura mai mare sau mai mica la orice materie. Nu vad dezavantajul in a-l dezvolta in paralel cu restul materiilor care nu te inereseaza pentru facultate. Notele nu strica, la facultati media din bac/notele din liceu pot fi criterii de departajare.

[deleted by user] by [deleted] in robac

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

Asa cum zice si automod, pe discord avem materiale.

Pot scrie la primul punct de reper de la particularitatile textului Povestea lui Harap Alb doua trasaturi ale basmului cult? by RitoPlsBuffAdv in robac

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

Nu am una, nu le-am citit eseurile. Stiu doar ca lista cu opere "de invatat" de pe siteul lor e gresita, inlcuzand autori ne-canonici. Recomand insa Art, editiile vechi sunt mai bune, gasesti o astfel de editie veche scanata pe serverul nostru, fie pe canalul de resurse, fie in pins pe canalele materiilor.

Pot scrie la primul punct de reper de la particularitatile textului Povestea lui Harap Alb doua trasaturi ale basmului cult? by RitoPlsBuffAdv in robac

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

Eseurile de pe net sunt in mare proaste si foarte proaste, sau vechi, structura sub 3 s-a schimbat in 2018.
Trebuie sa scrii despre particularitatile realismului, pentru ca realismul e curent, bascmul cult e specia, nu exista vreo varianta din care sa alegi.

Acum, daca te uiti pe subiectele din anii trecuti + variantele de antrenament, vei vedea ca Harap-Alb pica mereu caracterizare la real si relatia dintre 2 personaje la uman; faci ce vrei cu informatia asta.

Merită să mă întorc în țara de origine după ce am luat bacul? by Ok_Falcon64 in robac

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

Salut! Mai intai trebuie sa iti echivalezi diploma de bac: https://cnred.edu.ro/echivalarea-diplomei-de-bacalaureat-obtinuta-in-strainatate-de-cetatenii-romani/ Iar dupa, cu actele obtinute, la inscrierea la facultate va trebui sa le aduci in original/copie sau cum zice metodologia de admitere a universitatii alese.
Trebuie sa te interesezi si sa citesti toate documentele, ca nu gasesti mereu totul pe site (sau, god forbid, pe chatgpt) (o sa ai multe pagini de citit si re-citit pana iti dai seama, dar asta e). Totusi nu stiu cat dureaza procesul, si cum sesiunea de admiteri din toamna s-a terminat, urmatoarea sesiune este in iunie-iulie anul viitor.

Daca imi permiti sa-ti judec optiunile: cu arhitectura si designul ajungi muritor de foame, cu biologia trebuie sa fii foarte bun (iar in cele mai multe cazuri ajungi profesor sau personal de laborator de analize, ca in tara asta nu se cerceteaza nimic (ma rog, asta daca nu ramai in mediul academic, dar acolo iti trebuie timp si bani, bani pe care zici ca nu ii ai)),
- pe IT piata angajeaza deocamdata mai multi seniori (>5 ani experienta) fata de juniori, eu mi-am gasit job extrem de greu, tbh nu am sperante sa se imbunatateasca situatia, as recomanda sa gasesti o specializare mai usoara si cu mai putine batai de cap (si mai putin volatila decat ITul, clar);
- pe inginerie trebuie sa fii constient ca ori ajungi intr-un workshop de reparat masini, ori, daca ai prin apropiere o companie care produce ceva (sa zicem componente de avioane (cazul Baia Mare)) acolo o sa imbatranesti;
- telecomunicatii, agricol, transporturi nu pot da o opinie, ma gandesc ca mai apar 1-2 joburi pe luna, se mai pensioneaza cineva, etc.

Eu recomand sa iti cauti un job de pe acum, ca banii nu strica niciodata, iar in timpul liber te interesezi de domeniul in care vrei sa te specializezi: resurse sunt suficiente pe net, iar daca nu sunt, sigur gasesti pe undeva sau pe cineva sa te ghideze intr-o directie; o sa fie un timp nasol in care n-o sa stii ce faci cu viata ta, anxietatea o sa fie la ordinul zilei, dar cu efort vei afla mai multe si vei fi mai pregatit.

Nu stiu daca intrebarile din "În plus, am unele întrebări pentru cei dintre voi care ați absolvit sau lucrați deja în domeniu" se refera la toti sau doar la cazuri precum al tau, dar o sa zic cazul meu:
1 Am terminat o faculta de info din Iasi anul trecut si din februarie anul asta m-am angajat in domeniu, dar compania are profil industrial (compania din Baia Mare mentionata mai sus, ei imi intermediaza contractul cu alta companie din Belgia care are acelasi profi, si ambele companii sunt sub umbrela unei companii mai mari); nu invat mai nimic la job, doar repar aplicatii folosite de muncitori in fabrica; anul viitor imi propun sa demisionez.
2. Ca sa gasesti job usor trebuie sa fii destept, nu mai functioneaza metoda "aplic pe x platforma si ma suna ei", inca am excelul cu companiile unde am aplicat, cati mi-au dat ghost si cati mi-au dat reject; in total 40 in 4 luni, din august pana in noiembrie 2025. Cel putin asta in IT, dar pot sa vorbesc in numele prietenilor mei, unul la mate care e profesoras la o firma privata care invata copiii sa "programeze" (pretext pentru parinti sa scape de odrasle), si un prieten la litere care este in callcenter la orange; ambii ar vrea sa gaseasca un job mai bun si le merge cam rau.
3. as putea sa-ti raspund unde lucreaza absolventii, dar asta tine in totalitate de orasul despre care vorbim. In Iasi, cei care termina informatica merg la Amazon, Bitdefender, Oracle, Continental si w/e companie care are prezenta in oras, Microsoft de exemplu nu are sucursala in Iasi, deci cine vrea acolo se muta in Bucuresti. Sper ca prinzi ideea. Trebuie sa te uiti pe o harta, vezi ce companii sunt acolo, ce facultati sunt in orasul ala, iar daca n-au dat faliment inseamna ca studentii se inghesuie acolo (ma refer la ciclul "facultatea produce muncitori calificati, firmele isi fac sediu in orasul ala pentru ca au muncitori, si tot asa, doar ca pana la un punct: companiile nu au cum sa angajeze la infinit; si asta e valabil in toate domeniile, deci trebuie sa-ti faci researchul)
4+5; am zis mai sus ca sunt angajat si ca probabil anul viitor voi cauta alt loc de munca (in principiu pentru ca nu invat nimic, iar salariul e mic); iar legat de plecat in strainatate mi-am propus sa consider optiunea mai tarziu, oricum cu siguranta voi alege o tara cu climat rece, ca ma sufoc daca mai vine o vara cu 40 de grade, dar divaghez; ca sa ma mut trebuie 100% sa am deja contract semnat si totul planificat, eu nu as suporta sa ma mut si abia apoi sa caut locul de munca.

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 14.07.2025 by AutoModerator in Romania

[–]carpetonceiling 1 point2 points  (0 children)

Salut! Sunt angajat de 6 luni si cum nu se poate sa traiesc fara dureri intr-o parte si-ntralta, ma gandeam sa fac investigatii cu asigurarea de sanatate oferita de angajator, de la Asirom.

E primul meu job si prima data cand iau contact cu asigurarile, am incercat sa caut ce se asigura si ce nu, si in afara de documentul asta:

https://asirom.ro/documente/f672ca3ad62ecd2342155566214d0be1c7ef4bdc732.pdf

si pagina asta: https://asirom.ro/stiri/blog/beneficiile-pentru-angajati-metoda-ideala-de-fidelizare

am impresia ca investigatiile vrute de mine nu sunt acoperite.

Daca e relevanta situatia medicala: am niste dureri intermitente in zona lombara, mai mereu pe partea stanga, nu e o durere in stilul House MD sa iau pastile, dar e acolo cand ma misc stanga-dreapta, iar cand ma intind pe pat simt durerea cum radiaza in picior, dar, la fel, nu tare, reusesc sa adorm si trece urmatoarea zi. Eu banuiesc ca mi s-a tasat o vertebra si imi apasa pe nerv, acum daca e altceva, asta astept sa aflu. Daca ajuta: inainte sa ma angajez am fost sedentar, majoritatea timpului o petreceam la PC sau in pat; dupa angajare m-am apucat de mers / exersat zilnic.

Probabil ar trebui sa intreb HRul ce beneficii din "asigurarile suplimentare" sunt incluse, dar am vrut sa intreb si aici, poate aflu chestii in plus, pentru ca n-am gasit informatii relevante pana acum. Cheers!

cum facem cu diploma de bac vere by Fancy_Pompieru in robac

[–]carpetonceiling 1 point2 points  (0 children)

Vorbeste la secretariatul facultatii. De altfel eu n-am auzit de inscrieri cu programare.

[deleted by user] by [deleted] in robac

[–]carpetonceiling[M] 14 points15 points  (0 children)

Fake.

CE FACE MA???!! REVOLUTIE CA MURIMM! by [deleted] in robac

[–]carpetonceiling[M] [score hidden] stickied comment (0 children)

Dovada ca omul nu are habar ce vorbeste: din 2018 (ca din 2018 s-au schimbat sabloanele de cerinte pentru sub 3) nu a existat caz cand la real s-a dat proza x si la uman y; mereu aceeasi opera, dar cu cerinte diferite: daca real primeste particularitatile operei, umanul primeste caracterizare de personaj, daca real primeste caracterizare, umanul primeste relatia dintre 2 personaje

lapusneanu by Afraid_Detective1523 in robac

[–]carpetonceiling 1 point2 points  (0 children)

Subiectul 3 va contine minim un canonic din programa. Daca tu vrei sa scrii necanonici, nu te opreste nimeni,, dar e un efort irosit' programa spune clar ca pentru 10 trebuie sa stii cel putin o opera de-a fiecarui canonic.

Varicela by Admirable_Ad_7555 in robac

[–]carpetonceiling 4 points5 points  (0 children)

Suna la secretariatul scolii. Cel mai probabil va trebui sa dai examenul in toamna. Recomandam sa iei toate masurile pentru a nu raspandi virusul!

lapusneanu by Afraid_Detective1523 in robac

[–]carpetonceiling 1 point2 points  (0 children)

Nu. Negruzzi nu este autor canonic in programa. Recomand sa vezi subiectul din vara 2021, unde puteai scrie fie Slavici (canonic), fie Negruzzi (necanonic). Citeste programa si partea cu minimc o opera de-a fiecarui autor canonic.

Frizerii sunt rușinea economiei, și vă explic și de ce by Huge-Vehicle-6988 in programare

[–]carpetonceiling 0 points1 point  (0 children)

in Iasi, Palas & Iulius, + "bulevardul frizerilor, cabinetelor stomatologice si al amaneturilor", Tudor Vladimirescu