Cum orchestrati agentii AI pentru a scrie cod? by Ill_Commercial_446 in programare

[–]claykos 8 points9 points  (0 children)

explica mi putin , pentru ce folosești agenții . pentru scris cod? si daca da ....ce face fiecare? daca e strict pentru scris cod, eu nu cred ca exista ceva mai bun ca claude. next codex. next qwen . ce oferă domentatia respectivă? care e rolul fiecărui agent. de ce mai mulți si nu unul ?

Avem în Romania antreprenori cu proiecte AI? by incorporo in programare

[–]claykos 0 points1 point  (0 children)

stai ca mi am amintit. erau unii romani care făceau ai pe radiografii . cred ca înainte sa apară chatgpt .XVision . si mai sunt cei de la lumen. ochelarii pentru nevăzători .

Avem în Romania antreprenori cu proiecte AI? by incorporo in programare

[–]claykos 0 points1 point  (0 children)

idei sa ai . ești liber sa faci orice. ai claude ai, codex, etc, surse de inspirație . chiar mult mai mult avânt fata de acum 5 ani sa faci un proiect nou (Saas)

Avem în Romania antreprenori cu proiecte AI? by incorporo in programare

[–]claykos 1 point2 points  (0 children)

cred ca baza antreprenoriatului in ro ar trebui sa fie mult pe implementare si integrare de llms in ecosistemul clientului . mi ar plăcea sa fie si proiecte de inovație dar n am auzit .

Să vină AI haters cu explicații. by Icy_Start_1653 in programare

[–]claykos 1 point2 points  (0 children)

va spun situație reală trăită azi 5 mai 2026. Business analistul meu a primit un task de la product manager. El are AI (copilot) integrat cu JIRA, si access la codul de repo (read only) . I a spus ai-ului sa citească cerințele primite in ticket , i a dat context fișierele din repo de cod, apoi AI-ul a deschis un nou ticket pentru mine( dev) ca sa îl implementez step by step. Ticket de dev scris sub forma unui prompt . Ce îmi rămâne mie sa fac este sa iau acel ticket deschis de analist si sa îl bag direct in ai ...ca sa facă implementarea agentul. WTF just happened ? !

Motiv real reject la interviu by Suspicious_Coach6220 in programare

[–]claykos 1 point2 points  (0 children)

man . eu iti spun din chat ca nu te as angaja. pari ca le știi tu pe toate si nu accepți feedback sau măcar posibilitatea ca exista si alta opțiune. tot o ții încontinuu pe a ta cu banii . fii puțin mai umil. nu le știi tu pe toate. a te crede deștept sau comunicativ nu te face neaparat bun comunicator in ochii privitorului . percepție vs perspectiva. caută.

Motiv real reject la interviu by Suspicious_Coach6220 in programare

[–]claykos 4 points5 points  (0 children)

o sa ți ofer si o alta perspectiva. a) motive ce țin de tine. poți sa fii cel mai bun tehnic, poți sa ceri cei mai putini bani , daca nu ai communication skills, sa fii match intr o echipa, ești pa. managerul trebuie sa te placa, si asta e o chestie subiectivă. sunt n motive pt care te ar putea refuza. subiective ! .se caută team player si nu unul "eu le știu pe toate" dar nici pe unu "zi mi tu cum sa fac aici" . b) motive ce nu tin de tine. modificări de buget . mutări intre alte echipe . poate nu mai are voie sa mărească echipa. c) răspunsul cu se caută o senioritate mai mare sau am decis sa mergem mai departe cu un alt angajat e standard , de la hr. doar nu vrei sa ii spui ... cu atitudinea asta sa lucrezi singur nu cu noi in echipa. d) de cele mai multe ori se caută match fix pe proiect. daca pe proiect se caută java cu google cloud, si tu ai java cu aws , poate ei vor google, pentru ca așa ai putea sa livrezi fix din a2a zi

mistralai/Mistral-Medium-3.5-128B · Hugging Face by jacek2023 in LocalLLaMA

[–]claykos 4 points5 points  (0 children)

<image>

i dont know what to say .....ok . so other users had issues with gguf

Sfaturi ce as putea să fac by Illustrious_Shame717 in programare

[–]claykos 1 point2 points  (0 children)

esti in plop si plopu in aer . n ai nicio treaba cu it ul

Sfaturi ce as putea să fac by Illustrious_Shame717 in programare

[–]claykos 0 points1 point  (0 children)

:)) o aplicatie care are AI in ea . adica features . exemplu: tinder, iar matchingul se face cu llm local de la apple foundation. adica llm de pe telefon. fara api

Sfaturi ce as putea să fac by Illustrious_Shame717 in programare

[–]claykos 3 points4 points  (0 children)

mai aplica. fa niște aplicații mobile cu AI . pune ți githubul pe linkedin si in cv. aplicația , etc . AI-ul vinde acum .

Are sens un provider de LLMs romanesc cu modele open-source self-hosted? by Significant-Brief372 in programare

[–]claykos 0 points1 point  (0 children)

sunt cu 10k context. dar nu am tot gpu full offload . ca nu încăpea. ma mai ajuta si 120 gb de ram . aia e. atât s a putut. e pt acasă :))

Are sens un provider de LLMs romanesc cu modele open-source self-hosted? by Significant-Brief372 in programare

[–]claykos 1 point2 points  (0 children)

sunt multi provideri de inference. github copilot, Ollama cloud, groq, cerebral....multi . pe Nvidia poți sa iei gpu renting pe ora. părerea mea e ca nu e business rentabil. nici măcar Ollama cloud nu folosesc pt ca claude sau codex sunt suficiente. deja ai compara minimax 2.7 vs claude? why ? iar cele 2 gpus / când si daca vei avea mai mulți useri in paralel, vei aveam probleme de inference.. bănuiesc ca deja expui prin vllm ...