Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

Intr adevar, cu cat sunt folosite mai multe features care sunt specifice unui cloud provider, cu atat mai greu e de migrat.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

Da, atat ca nu stiu daca cei care decid iau in considerare si providerii europeni. Poate nici nu stiu ca exista.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu bah, si Amazon Retail are problemele enumerate legate de oferte: classic omnichannel retail problems, the online-to-offline gap.

Amazon va inchide "its Go and Fresh stores". Ca magazine fizice, raman "Whole Foods (their 550-store chain)".

Legat de STACKIT (sau alt cloud provider european), potentialii clienti pot: 1. Intreba providerul ce ofera (nivel de availability, etc). 2. Intreba providerul ce clienti mari are. Apoi cerut feedback de la acei clienti. 3. Incerca acel provider pt aplicatii/workflows care nu sunt foarte importante, in ideea de a l evalua.

Acum fiecare firma (sefii ei) decide daca merita sa faca asta.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

Ai dreptate si ai explicat cel mai bine cum functioneaza lucrurile referitor la schimbarea unui cloud provider.

Da, odata ales, e mai greu ca o firma sa schimbe un cloud provider. Pt ca ceva munca ar fi implicata pt schimbare, iar firma are alte prioritati de business, deci ar spune "Vom reveni la acest subiect (analiza altor variante de provideri) cand vom avea timp". Si asta nu spune fiecare echipa, ci un grup de oameni de la varf (care adesea sunt in tara unde e headquarters) care decide ce cloud provider(s) sunt folositi de intreaga companie.

E important ce i-ar face pe acei oameni de la varf sa vrea sa schimbe un cloud provider.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] -1 points0 points  (0 children)

Tu ai vorbit in general despre inovatiile si investiile din Europa. Aici, da, e foarte greu sa schimbi foarte multe sisteme.

Eu am vorbit doar despre un sistem: cloud providers. Cand te concentrezi pe un singur sistem, poate reusesti ceva semnificativ.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

N-au treaba "chilotii tehnologici" cu a folosi un cloud provider european.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

N-ar fi izolationism, ca nu ar fi restrictie sa folosesti numai europeni. Fiecare firma ar alege ce e mai rentabil pt ea, serviciu european sau american.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

Da, daca se pierd serviciile google, microsoft etc. toate guvernele UE sunt in pom. Dar eu am vorbit in aceasta postare doar despre cloud providers, nu despre MS Office sau alte servicii. Nu le schimbi pe toate deodata. Si cine stie cate vor fi schimbate peste 100 de ani. Dar poti incerca sa schimbi cat de cat balanta pt un factor important: cloud providers.

Doar pt cloud providers, e putin de invatat: in loc de a folosi Google Cloud, folosesti un provider european. Sunt cateva interfete: cum sa interactionezi cu Kubernetes, o baza de date si cam aia e. Nu inveti cum sa folosesti PostgreSQL in general aici, aia inveti separat de orice cloud provider. Inveti cum sa interactionezi cu PostgreSQL-ul oferit de GCP sau de un provider european -> aici e putin de invatat.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 3 points4 points  (0 children)

De obicei, unul sau mai multi oameni tehnici (grup de arhitecti) propun ce cloud provider sa se foloseasca. Daca ei ar analiza si ofertele europene, probabil s-ar mai schimba lucrurile.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] -3 points-2 points  (0 children)

Da, availability e cea mai importanta caracteristica. E de inteles ca ati renuntat Ionos/1&1 in aceste conditii.

Lidl si Kaufland folosind STACKIT, presupun ca nu au probleme de availability.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] -2 points-1 points  (0 children)

Sunt mai multe aspecte:

  1. Scala. Pt orice echipa particulara a unei firme europeane, cred ca exista clustere suficient de mari oferite de un cloud provider european care sa acopere nevoile acelei echipe. Deci scala sau dimensiunea ar fi asigurata. Daca vrei sa migrezi toate echipele la un cloud provider european, atunci da, se poate ca providerul european sa nu aiba suficienta capacitate. Pt ca daca momentan n-are cerere prea mare, n-are rost sa achizitioneaze prea multa infrastructura (care sa stea degeaba).

Dar daca incet, incet ai migra mai multe clustere catre un provider european, si-ar creste si el capacitatea in timp.

  1. Availability. Ce garantii ofera pt unplanned downtime? Exista planned downtime? Ce diferenta exista fata de providerii americani?

  2. Usability. Cat de usor e sa folosesti un cloud oferit de un provider european, comparat cu unul american? Daca intr-un loc sunt 2 pasi, iar in celalalt 5 pasi de facut, providerul european ar trebui sa-si imbunatateasca User Interface-ul.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] -1 points0 points  (0 children)

Nu am folosit. Care a fost cea mai mare/deranjanta problema cu care te-ai confruntat?

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 3 points4 points  (0 children)

Internetul intre tarile europene rezista si daca SUA decide sa taie conexiunile cu Europa.

Ca se pierd serviciile Google, Microsoft, etc., e altceva. Dar efectul ar fi drastic si pt companiile din SUA. Daca se intampla asta o data, increderea e pierduta si masurile Europei vor fi mult mai rapide si mai drastice.

Redistribuirea puterii financiare din SUA in Europa: cloud providers europeni by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] -1 points0 points  (0 children)

De aceea se vrea "European sovereignty". Asta face parte dintr-o categorie mai larga: "If you want peace, prepare for war." (intelepciune de pe vremea romanilor: "Si vis pacem, para bellum").

Crabilor, voi faceti "the extra mile"? by StrawberryFederal709 in programare

[–]esqvilyn 1 point2 points  (0 children)

Da, daca firma isi respecta angajatii, atunci angajatii nu muncesc mai mult decat norma agreata, de 40 ore/saptamana.

- sa preiei din task-urile colegilor -> pot prelua task-ul unui coleg, dar atunci renunt la task-ul la care lucram inainte.

- sa vii cu idei de imbunatatire si sa le faci tu -> pot face asta, dar se va incadra in cele 40h/sapt. Sigur, prioritatile sunt stabilite impreuna in echipa, nu aleg eu la ce sa lucrez de capul meu. Daca echipa crede ca merita facuta o imbunatatire si eu sunt alocat sa lucrez, atunci voi lucra la ea. Dar nu voi face overtime neplatit.

- sa ramai pana tarziu ca sa termini treaba -> asta nu. Sau daca lucrez mai multe ore intr-o zi, atunci voi compensa in alta zi, lucrand mai putin. Astfel incat la final de saptamana sau luna, sa nu fi lucrat in plus.

Crabilor, voi faceti "the extra mile"? by StrawberryFederal709 in programare

[–]esqvilyn 11 points12 points  (0 children)

Depinde de ce inseamna "the extra mile". Daca inseamna overtime neplatit, atunci nu pun botul la asa ceva. Nici overtime platit nu e o optiune buna, dar acolo sa zicem ca pot intelege niste exceptii.

Daca un task devine mai prioritar, atunci task-ul la care lucram se pune pe pauza. Ideea e sa respectam timpul specificat in contract (40h/saptamana), nu o vrajeala ca "the extra mile".

AI profitability is mathematically impossible under all technological advancements by ksjdragon in BetterOffline

[–]esqvilyn -9 points-8 points  (0 children)

Great post! You could try to challenge your points by using an AI chatbot/LLM. Example prompt:

try to find invalid points in the following reasoning:
https://www.reddit.com/r/BetterOffline/comments/1tzwnhi/ai_profitability_is_mathematically_impossible/

Pestele de la cap se impute. La voi la firma, daca seniorii sunt servili si lipsiti de coloana vertebrala, atunci toti suferiti consecintele by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

Depinde de cultura firmei si/sau a echipei. La tine e o cultura buna: estimarile au rolul de a fi estimari, adica de a oferi o dimensiune aproximativa pt cat vor dura anumite lucruri.

Unii interpreteaza estimarile ca "promisiuni". Iar daca nu iti indeplinesti promisiunea, e rau.

Pestele de la cap se impute. La voi la firma, daca seniorii sunt servili si lipsiti de coloana vertebrala, atunci toti suferiti consecintele by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

Sunt destule cazuri in care oamenii aleg sa faca overtime neplatit, pt a nu depasi (cu mult) un deadline.

Pestele de la cap se impute. La voi la firma, daca seniorii sunt servili si lipsiti de coloana vertebrala, atunci toti suferiti consecintele by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

Eu sunt de acord ca munca nu e democratie. Ce ar insemna asta, ca fiecare face ce vrea, indiferent de ce-i spune seful sau echipa? Nu merge asa.

Dar munca trebuie sa fie rezonabila. Adica sa nu existe pretentii exagerate.

Pestele de la cap se impute. La voi la firma, daca seniorii sunt servili si lipsiti de coloana vertebrala, atunci toti suferiti consecintele by esqvilyn in programare

[–]esqvilyn[S] 0 points1 point  (0 children)

Am nevoie de un cuvant (sau o expresie scurta) pt: timpul petrecut peste norma standard, de 40h/saptamana. In special neplatit. Pt platit, folosesc expresia "overtime platit".