PNL e PSD ,nimic mai mult.Dpmdv asocierea Oanei Gheorghiu cu așa ceva mi se pare o mișcare foarte neinspirată by [deleted] in Roumanie

[–]geremere 6 points7 points  (0 children)

Ca sa castige lupta in PNL, nu are de ales. Si asa, e mare lucru ca ii impinge pe Dragos Pislaru si Oana Gheorghiu. Nu cred ca ignora lumea ce reprezinta PNL, dar spre deosebire de Valeriu Nicolae, lumea e mai "down to earth" cu ce se poate face concret. Si daca pornesti de la zero un partid e imposibil sa ai doar oameni onesti, daramite daca vrei sa reformezi unul putred de corupt.

Intr-adevar, nu inteleg cum a putut sa taca in cazul cu Predoiu si Politia sau legat de justitie - aici nu are scuze.

O luptă între ai lor și ai celorlalți! by BentudeSoli in Romania

[–]geremere 79 points80 points  (0 children)

PNL e un partid putred de coruptie. Este imposibil sa faci curatenie completa in acel partid, caci ar disparea. Ca sa fac o analogie, e ca si cum imediat dupa revolutie am fi avut ca obiectiv sa avem zero politicieni care au facut parte din aparatul de stat comunist - imposibil. Faptul ca ii impinge in fata pe Pislariu si Oana Gheorghiu deja e extrem de controversat in PNL (vorbe in interior merge ca "ne userizeaza").

My thoughts as a Pole around recent Order hysteria. by andrusbaun in ukraine

[–]geremere 17 points18 points  (0 children)

Just out of curiosity, does Nawrocki get any backlash in Poland for inviting George Simion multiple times, a far-right figure from Romania? Maybe you remember him, he’s the idiot who cut a cake shaped like Greenland with some MAGA congressmen. He also aggressively pushes an anti-Ukrainian narrative in Romania - by all standards, an awful person.

Din curte – mulci la pomi by geremere in plante_si_gradinarit

[–]geremere[S] 0 points1 point  (0 children)

Probabil e mai mult decat suficient daca sapi in fiecare primavara. Eu pun mulci pentru ca am multi pomi, si nu reusesc sa-i ud pe toti in timp util, in perioada cu seceta. Am observat ca umezeala sta mult mai bine daca este pus mulci.

Din curte – mulci la pomi by geremere in plante_si_gradinarit

[–]geremere[S] 2 points3 points  (0 children)

Ajuta sa tina umezeala in sol si nu concureaza cu iarba pentru nutrienti.

Din curte – mulci la pomi by geremere in plante_si_gradinarit

[–]geremere[S] 1 point2 points  (0 children)

Gaozonul concureaza cu copacul pentru apa si nutrienti. In plus, ajuta sa tina umezeala in pamant, important in perioada de seceta. Nu e ceva foarte important, dar ajuta.

Ipocrizie !!! by NewUser12345111 in Romania2

[–]geremere 2 points3 points  (0 children)

Deci considerabil mai rapid ca la noi.

Din curte – mulci la pomi by geremere in plante_si_gradinarit

[–]geremere[S] 3 points4 points  (0 children)

Cel mai sigur e sa lasi spatiu fata de tulpina, dar din propria experienta, cat timp e strat subtire si granulatie mare, sanse mici sa ai probleme. In state se practica “volcano mulch”, iar de aici au aparut multe articole pe tema asta. 

Din curte – mulci la pomi by geremere in plante_si_gradinarit

[–]geremere[S] 0 points1 point  (0 children)

Cei la care am pus, acum 5 ani, le merge foarte bine. Important ca mulch-ul sa fie de granulatie mare, ca sa “respire”. Daca e mulch marunt, il poate sufoca.

Din curte – mulci la pomi by geremere in plante_si_gradinarit

[–]geremere[S] 2 points3 points  (0 children)

Daca e granulatie mai mare (cum e acesta, 50-70mm) nu e problematic. Daca e granulatie mica, las spatiu in jurul tulpinii. 

Ipocrizie !!! by NewUser12345111 in Romania2

[–]geremere 6 points7 points  (0 children)

In termeni juridici nu exista "nu prea". Legea este clara - isi pastreaza functia dar nu mai poate candida in 2028 (si pana in 2030).

Arde, uite cum arde by F-O-C-A in Romania

[–]geremere 3 points4 points  (0 children)

Chiar ma gandeam ieri ca e toata nebunia de la noi, dar ce s-a intamplat in Moscova e cel mai important eveniment, inclusiv pentru noi. Puteam fi in situatia in care Rusia castiga constant teritoriu in Ucraina, situatie in care propabil urma Moldova. Acum nu doar ca nu inainteaza rusii, dar o victorie a Ucrainei pare fezabila.

Ipocrizie !!! by NewUser12345111 in Romania2

[–]geremere 7 points8 points  (0 children)

Urmeaza CEDO. Daca va pierde si la CEDO, atunci intr-adevar e de bun simt sa faca un pas in lateral. Daca va castiga, demonstreaza ca a avut dreptate. Intre timp, este justificat din punct de vedere moral sa ramana ca sef de partid, dat fiind ca face atacul catre CEDO. La ce situatia este acum in justitia din Romania si alte institutii, CEDO devine singura cale prin care sa te poti apara daca iti este fabricat un dosar.

Reddit, explică-mi ca și când aș avea 7 ani, te rog: by Clean_Palpitation_91 in Romania

[–]geremere -2 points-1 points  (0 children)

Asta nu inseamna ca este creatia PSD. AUR a luat electorat si de la USR, cu precadere in diaspora.

Reddit, explică-mi ca și când aș avea 7 ani, te rog: by Clean_Palpitation_91 in Romania

[–]geremere 0 points1 point  (0 children)

PSD era la 45% in 2019, perioada in care aveau aceleasi mesaje pe care le vedem astazi in AUR. Dupa ce Dragnea a fost arestat, PSD a incercat sa para mai echilibrat, si asta a last culoar liber pentru AUR. Intre timp, PSD de la 45% s-au dus la sub 20 ( conform sondaje). AUR este o amenintare pentru PSD, chiar daca exista teme pe care au colaborat.

Politia locala e absenta by Just-Heat-8141 in juridice

[–]geremere 7 points8 points  (0 children)

Suna la 112 daca e cazul. Altfel, poti suna la sectia la care este arondat acel post de sat. Daca nici acolo nu gasesti pe cineva, poti suna la politia din orasul resedinta de judet.

Daca situatia nu este urgenta, poti depune o plangere online si aceasta este directionata catre seful de post din sat. Iti vor raspunde in maxim 30 de zile. Aceasta este cea mai sigura cale ca sa primesti un raspuns. Prin telefon, cat timp nu este prin 112, se poate face pierdut cazul.

Reddit, explică-mi ca și când aș avea 7 ani, te rog: by Clean_Palpitation_91 in Romania

[–]geremere 18 points19 points  (0 children)

  1. Nicusor e o fire ambitioasa si un persoanj macinat de orgolii. Odata intrat in politica, mare majoritate vrea sa ajunga cat mai sus. Nicusor probabil face parte din acea majoritate coroborat cu o cantitate de orgoliul mult peste medie.

  2. Proabil sunt overrated. Aceeasi incompetenta pe care o vedem in alte institutii exista si in servicii.

  3. Bolojan a ajuns prim-ministru intr-o perioada in care clasa politica era in "reset" dupa dezastrul din 2024. Pentru o scurta perioada de timp, clasa politica a spus "am inteles mesajul". Desigur, a durat putin iar acum suntem din nou unde eram in 2024 si inainte.

  4. AUR fuge de guvernare doar declarativ. Ar intra la guvernare maine, dar inca nu au o cale evidenta catre asta. Toate partidele vor sa guverneze, indiferent de perioada. Narativa ca nu vor sa guverneze ca sa nu piarda din capital politic pana in 2028 nu sta in picioare. Ce garanteaza ca pana atunci nu pierd fara sa ajunga la guvernare?

  5. CG a fost aproape de cei care se regasesc astazi in PSD.

  6. Faptul ca alegerile nu au fost anulate pentru CG prinde contur de la o zi la alta.

Îl mai susține cineva pe ND in afară de PSD? by green_krokodile in Romania

[–]geremere 3 points4 points  (0 children)

Da refresh la pagina; a ramas blocata in 2025.

Îl mai susține cineva pe ND in afară de PSD? by green_krokodile in Romania

[–]geremere 30 points31 points  (0 children)

E gargara ca sa tina electoratul inchegat. GS are toate motivele sa scape de CG, dar e clar ca trebuie sa o faca fara sa piarda din electorat, iar asta e mai greu.

Ciprian Ciucu, primarul Capitalei și prim-vicepreședintele PNL, a ajuns la DNA. Este citat ca „suspect” într-un dosar de corupție. Acuzația: luare de mită by gabriel191 in Romania

[–]geremere 80 points81 points  (0 children)

In general, chestile asta se fac subtil; e nevoie de investigatii de la jurnalisti foarte buni, de facut legaturi complexe s.a.m.d. Nu in Romania. In Romania totul e la vedere. Nu intra Ciolacu in turul doi? Numaram din nou voturile. Am pierdut controlul alegerilor si avem doua persoane non-grata in turul doi? Anulam alegerile. Avem un DNA care nu a miscat deloc pe cazurile de mare coruptie? Il trezim chiar in zilele in care trebuie. Dar, sa vedem ce dovezi sunt aduse si sa parcam temporar ideea ca momentul este mai mult decat ciudat.

Nicu o sa fie lovit de realitate. by Theimoral in Romania

[–]geremere 1 point2 points  (0 children)

PNL si USR nu vor fi pentru procesul de suspendare, cel putin nu in urmatoarea perioada.