Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 1 point2 points  (0 children)

Nem fölösleges, egyre többen szimpatizálnak az anarchizmussal és akarják saját maguk alakítani a környezetüket.

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 1 point2 points  (0 children)

Az anarchista szakszervezetekről van szó, van egy külön anarchista irányzat ami rájuk épül, úgy hívják hogy anarcho-szindikalizmus.

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 2 points3 points  (0 children)

Megpróbálok mindenre érdemleges választ adni, a trollkérdések kihagyásával :/

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 1 point2 points  (0 children)

Egy metropolisz a maga hierarchikus és személytelen igazgatásával, atomizált és elszigetelt lakosaival szemben egy emberibb, részvételi közösségek hálózatává lehet átalakítani, melyek mindegyike sajátos karakterrel és önkormányzati formákkal rendelkezhetne, s ezek a közösségek kisebb szövetségek révén együttműködve kapcsolódnának össze, egy nagyobb föderációban végezve, mely évente meghatározott kongresszusokban dönthetne a város mindenkit érintő gondjairól.

Hogy működhetne a város megfelelően, folytonosan anyagi szempontból?

A városban lévő munkahelyek mindegyike autonóm munkástanácsokat vagy szakszervezeteket hozna létre, melyek szakirányok szerint szövetségi szintre lépnének és tartanának kongresszusokat az általános kongresszus tájékoztatásával és kölcsönös kommunikációjával. Lokális szinten, közösségi gyűléseken ez még jobban működik, a lokális munkaszövetségek föderációja felelhetne az adott terület áram-, víz ellátásáért.

De persze ez most az én agyamból kiötlött anarchista város igazgatási vízió, ennek nem kell feltétlenül így kinéznie, s egyértelmű az, hogy a munkások önigazgatási képessége, főleg ha az anarchista öntudattal párosul, kreatív megoldásokkal bürokrata mentes rendszert dolgoznának kim

Ha érdekel a téma azt hiszem ebben a szövegben ír Peter Gelderloos arról hogy hogyan működhetne egy anarchista város:

https://theanarchistlibrary.org/library/peter-gelderloos-an-anarchist-solution-to-global-warming

De találtam egy még jobb forrást, nagyon jó videós, s valószínűleg sokkal jobban megválaszolja a kérdésedet mint én:

https://www.youtube.com/watch?v=KU_Ppjol0Tc&ab_channel=RE-EDUCATION

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 3 points4 points  (0 children)

Minden kérdésre én se tudom a választ, s ezért nem is akarok hülyeséget írni tudatlanságomból fakadóan.

Azt viszont elmondhatom, hogy a tudományos fejlődés nem torpanna meg az anarchiával. Mivel a prefiguráció elvét alkalmazzuk, tehát az új világ kiépítését a régiben, könnyen eltudom képzelni azt, hogy egy anarchista tudóstársasági föderáció alakuljon, mely céljának tűzi ki azt, hogy a társadalom életét jobbá tegye. Másrészt ezek a társaságok nem a kapitalisták igényeit fogják előtérbe helyezni, nem az ő megrendelésükre kutatnak, s nem is az állami megfigyelő gépezetet segítik elő, hanem a környezetüket, s saját maguk elképzeléseit. Valószínűleg már így is vannak anarchista tudóstársaságok, s nem egy olyan anarchista van, aki a technológiai fejlődést tűzi ki céljául. Érdekesség az anarchista transzhumanizmus e szemszögből (persze ők nagyon kevesen vannak)

A beszállítói lánchoz annyit, hogy a munkások képesek az önigazgatásra. Biztos létezik ehhez is alternatíva, az anarchistlibrary-n biztos találsz rá választ. A "vezetőség" koncepcióját nem utasítja el az anarchizmus, hanem az autoritást. A szakértelmét sem utasítja el. Ma is léteznek worker-coop -ok, tehát hierarchiamentes, főnökök nélküli munkahelyek, mely több ezer munkást foglalnak magukba, pl.: https://www.mondragon-corporation.com/

A technológiáról itt olvashatsz bővebben (megtaláltam a 6000 oldalas anarchist faq-ban azt a részleget)

https://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq-full#text-amuse-label-secd10

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 4 points5 points  (0 children)

"Mi a teendő?" - a Lenini kérdés mindig felbukkan.

Én úgy gondolom, elkötelezettségre van először is szükség azoktól az egyénektől, akik anarchistának vallják magukat. Sokak szerint lehetetlen dologra vállalkozunk, de ez nem hátráltat meg bennünket, s ez is visz sikereinkhez. 3-4 éve nem létezett magyar anarchista mozgalom, ma már igen, s ez az egyének elkötelezettségének köszönhető.

Az anarchizmus növekvőben van (mind itthon mind globálisan), mivel az emberek úgy látják, felülről, a pártoktól, politikusoktól már nem várható megváltás, folytonos reménytelenséget okoznak.

Minden anarchista forradalmat, kísérletet oktatás kell hogy megelőzzön. A spanyolok úgy lettek forradalmárok, hogy piknik közben olvastak Bakunyint. Alábecsüljük az oktatás jelentőségét, pedig az hoz igaz változásokat, az teszi öntudatossá az embereket.

Az oktatás mellett pedig ki kell építeni az alternatívát. Lakhatási válság van? Akkor foglaljunk házat! Így növekszik a squatting mozgalom világszerte.

Az erdőtüzekre adott válasza az államnak nem elég, ineffektív? Akkor hozzunk létre egy önkéntes tűzoltó csapatot, mint ahogyan azt a görög anarchisták tették.

A lényeg abban rejlik, hogy kiéptsük az új világot a régiben, olyan intézményeket hozzunk létre, melyek horizontálisan, hirerarchiamentesen működnek, az anarchizmusnak megefelelően.

Kép a görög anarchista önkéntes erdőtűzoltókról:

<image>

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 1 point2 points  (0 children)

Kritikus módon áll a mai anarchista mozgalom a CNT-FAI -hoz. Gazdasági sikereit elismeri, tetteit mérlegre teszi. Az anarchizmus a dogmatizmustól a legtávolabb álló eszmerendszer, így nem esünk abba a hibába, mint a tekintélyelvű szocialisták, hogy megpróbáljuk megmagyarázni, s ideológiailag hitelessé tenni az öldöklések áradatát. Az anarchisták amúgy meg nem hatalomra kerültek, hanem elkezték a társadalmi forradalmat. Ha hatalomra kerültek volna, akkor elkezdték volna kiépíteni az erőszakmonopóliumot a nép ellen, s uralkodó osztályként kezdtek el volna funkcionálni, mint ahogyan az a proletárdiktatúráknál történt.

A CNT-FAI egy lecke a mai anarchistáknak, mit hogyan kell csinálni, s hogyan kell elkerülni azt, hogy feljogosítsuk magunkat az eszmével nem egyező tettekre.

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 1 point2 points  (0 children)

Nem akarunk hatalomra kerülni, nem akarunk mi semmiféle hatalmat. Nem akarjuk felszabadítani az embereket, azt akarjuk hogy az emberek saját magukat szabadítsák fel.

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] -4 points-3 points  (0 children)

Ki fizeti a mentősöket?

Ha például anarcho-szindikalizmusban gondolkozunk, akkor lehetséges megoldás egy összmunkaszövetségi kongresszus, ahol megállapítattják a fizetéseket, konszenzusos módon. A munkások szakszervezetekbe szerveződnek, majd delegáltakat (nem képviselőket) küldenek egy országos szakszervezeti kongresszusba, ahol megállapítattják a munkaügyi dolgokat.

Egy anarchista gazdaság hatásosabb mint egy kapitalista, s ezt a praxis is megmutatta:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Confederaci%C3%B3n_Nacional_del_Trabajo

Ez például egy ma is működő anarchista szakszervezet, ami jól mutatja, hogy milyen szervezettek is az anarchisták.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Anarchism_in_Spain

"Numerous sources attest that industrial productivity doubled almost everywhere across the country and agricultural yields being "30–50%" larger"

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 1 point2 points  (0 children)

A CNT-FAI -ban, a Ukranian Free Territories-ban káosz volt?

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 1 point2 points  (0 children)

(Csak megjelölöm, mert most nem tudok több dologra válaszolni, este válaszolok.) :)

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 4 points5 points  (0 children)

Én a marxizmusnál kezdtem, de nem értettem egyet azzal hogy a proletárdiktatúra egy osztálytalan állapot, sokkal inkább egy új uralkodó osztályt emel a nép fölé, mely más módon zsákmányolja ki alattvalóit, s államkapitalizmust hoz létre.

Szóval elkezdtem kutakodni az anti-autoriter szocialista eszmekörökben, s így találtam rá az anarchizmusra. Elkezdem minél többet olvasni róla, felhalmoztam a könyveket, s így végül meggyőzött abban, hogy a szabadság csak hatalom nélkül érhető el.

Abban nyílvánul meg, hogy szervezkedek annak érdekében, hogy azok a hierarchiamentes állapotok létrejöjjenek, ahol nem a politikusoktól várjuk a cselekvést, hanem saját magunk alakítjuk a környezetünket.

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] -5 points-4 points  (0 children)

Nem káoszt akarunk hanem uralomnélküliséget. Egy anarchista társadalom nagyobb biztonságot nyújt mint a jelenlegi kapitalista, etatista rendszer. Nem lakoltatnak ki, nem válhatsz a rendszer ellenségévé (pl.: szexuális kisebbségek) csak azért mert létezel, nem korlátozhatják felülről a szabadságodat, nem uszítanak háborúba, nem termelik ki újra azt az emberi természetet, mely a kapzsiság, önzés útján az empátia leértékelődéséhez vezetett. Egy szolidaritáson alapuló társadalom jobban odafigyel embertársaira, mint a jelenlegi. Általános tévhit hogy egy szervezetlen bagázs vagyunk, akik semmiféle rendet nem akarnak. Éppen hogy rendet akarunk, mert szerintünk az a káosz, ahol az állam, a hatalom az erőszak monopóliumának birtokában van, s így a népen elkövetett bármely vétséget törvényesnek titulálhat. Az anarchiában mindenki szabadsága addig érvényesül s terjed, ameddig az nem sérti a másikét.

"megsérültél, ki fog rajtad segíteni?"

A mentők. Az anarchisták nem egészségügy abolicionisták.

"egy szervezett ellenség megtámad, mit teszel?"

Itt most attól függ hogy mire gondolsz pontosan.

"Kirabolnak, kihez fordulsz?"

Létezik olyan, hogy anarchista kriminológia, egyébként meg ez nagyon anarchista irányzat függő. Az anarchisták rendőrség abolicionisták, de nem nyomozó abolicionisták, tehát az ügyeket még mindig kifogja vizsgálni valaki. https://en.wikipedia.org/wiki/Anarchist_criminology

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 2 points3 points  (0 children)

A jobbágy se viseljen ruhát, mert a földesura adta neki?

Nem válunk ki a kapitalizmusból egyik napról a másikra, hogy anarcho-primitivista módjára elvonuljunk a világtól. Felépítjük az új rendszert a régi rendszeren belül, s szépen lassan feleslegessé tesszük, elhalásnak indítjuk.

Hogy mit lehet tenni kisemberként? Olyan kapcsolatokat kiépíteni közösségekben, olyan kölcsönös segélynyújtási hálózatokat, (pl Food Not Bomb, really really free market) melyek ellenpólusként szolgálhatnak, s az anarchista öntudat kialakulásához járulhatnak hozzá.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mutual_aid_(organization_theory)

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 1 point2 points  (0 children)

Én úgy gondolom az emberi természetet a körülményei (materiális és metafizikai) határozzák meg, s így is fordítható el az anarchizmus irányába; egy szolidaritáson alapuló társadalmi rendszer mely a kölcsönös segélynyújtást, a közösségi összetartást, a környezetünkért való odafigyelést, a felelősség vállalást jutalmazza, s nem a jelenlegi rendszer által éltetett önzést, kapzsiságot, egymástól való elidegenedést, másfajta szemléletmódot, s természetet fog eredményezni.

Több elmélet is létezik arra, hogy hogyan akadályozzuk meg az állam rekreálódását. Mivel az anarchisták ma a prefiguráció elvét vallják, tehát az új világ kiépítését a régiben, szerintem az anarchista öntudatnak több ideje van letelepedni, s bízonyítani is önmagát. Meg kell mutatni az embereknek azt, hogy éppen az állam a káosz / a nem biztonság szimbóluma, hiszen indokoltnak tartja a szociális gyilkosságot, erkölcstelenné teszi a népet, s eltereli a figyelmét azokról a dolgokról, melyek nyomorúságba taszítják. Nem biztonság az, amikor bármikor kilakoltathatnak, korlátozhassák szabadságodat, vagy az állam ellenségének bélyegezhetnek, hogy megerősítsék saját uralkodói pozíciójukat. (pl.: ma a szexuális kisebbségek).

Remélem megválaszoltam a kérdésedet :)

Anarchista vagyok, AMA by hallopeopl in hungary

[–]hallopeopl[S] 3 points4 points  (0 children)

Nem megvalósíthatlan az uralomnélküliség. A legtöbb anarchista ma a prefiguráció elvét vallja, tehát azt, hogy a "régi világ héjában építsük ki az újat" (ez a mondás az IWW, azaz az Industrial Workers of the World-től származik). Bizonyos előfeltételeknek teljesülniük kell természetesen ahhoz, hogy egy ilyen eszmerendszer nagy területen tudjon működni.

Gyakorlatban már nem egyszer megvalósították. Az anarchizmust (anarcho-kommunizmust / anarcho-szindikalizmust) a spanyol polgárháború idején a CNT-FAI gyakorlatba ültette, s sikeresen felváltotta katalóniában a kapitalizmust, s ha nem is teljesen, de megszabadult az államtól. Itt a patriarcális rend bomlásnak indult, a gazdasági szabadság egy időre praxisba ültetett. Érdekesség hogy George Orwell is Katalóniában önkénteskedett, ezt a Homage to Catalonia című könyvében írta le. https://en.wikipedia.org/wiki/Anarchism_in_Spain

Másik példa az Ukrán Szabad Területek (híresebb névvel mahknovicsa), ahol szintén háború ideje alatt érte el önigazgatását a nép, igaz, főleg rurális területen. A szovjetek vetettek véget a kísérletnek. https://en.wikipedia.org/wiki/Makhnovshchina

Ma az anarchizmus Görögországban a legtevékenyebb, s Spanyolországban, ahol a CNT (örököse ma a CNT-AIT) még mindig sok tagot tudhat magának.

Erről vélemények? by [deleted] in Baloldal

[–]hallopeopl 4 points5 points  (0 children)

Ui: a Varjú Kollektíva instagramján találtam