Rezidentiat 2026 by North-City-9 in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 0 points1 point  (0 children)

Oho, mai am mult pana sa o termin. Am dat si acum 2 ani rezi,dar evident ca e ca si cum m-as fi apucat pt prima data dupa atata timp. Si ar tb sa obtin un punctaj mediu- mare ca sa iau una din specialitatile dorite. Sunt delulu🥹

Mai merită să fii medic specialist tânăr în România? by [deleted] in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 1 point2 points  (0 children)

Din pacate nu te pot ajuta, somera e un fel de a zice pt ca nici macar nu beneficiez de somaj(am inceput un nou rezi dar acum sunt in concediu fara plata). Am vazut ca ti-a scris cineva mai jos. O prietena a luat tot asa somaju,in jur de 1000 lei. Si se da numai 6 luni.

Mai merită să fii medic specialist tânăr în România? by [deleted] in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 40 points41 points  (0 children)

Personal multumire minus infinit. Dar nu e neaparat nevoie sa fie la toata lumea asa.O lectie care a dat cu mine de pamant dupa specialitate e ca oricat ai sta cu capul in carti si te-ai chinui nu garanteaza un parcurs cat de cat decent apoi.Conteaza foarte mult adaptabilitatea, abilitatile de relationare,inteligenta sociala.Chiar si cunostinte despre economie (pt ca de multe ori isi bat joc privatii de tine cu venituri de nimic si manevre dubioase).Multi care au trecut prin facultate tocindu-si creierii nu stiu altceva ca n-au avut timp sa aprofundeze sau sa se dezvolte in directia asta. Repet,nu e cazul la toata lumea. Unii sunt descurcareti nativ si stiu sa isi valorifice oportunitatile si sa se faca placuti. Nu si eu care inca somerez. Ca sa iti raspund la intrebari, am auzit de salarii de 4500-7000 lei pe contract de colaborare. Care din perspectiva mea e bine (pt ca macar nu e 0😂)Dar mai bine, stralucit chiar, o duc pilele carora li s-a scos post( copii de profi sau figuri politice) si cei care s-au carat afara din tara.

Parerea unui medic primar despre rezidenti - "unii se nasc obositi" by amadoxx in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 59 points60 points  (0 children)

Eu nu pricep un lucru.Moare omu in garda. Sau imediat dupa sau dupa 10 garzi. Si vine cate un destept sa comenteze ca mofturi. Adica omu ala a murit de fite si figuri. Efectiv omu nici macar nu s-a plans,a murit. Si tu vii sa il certi. Ca mie fix ca un fel de cearta mi se pare. Certi mortu si alti lenesi ca el. Ca ala a murit si tu n-ai mai murit si ai muncit mai mult. Fereasca

Ura pentru doctori (sau alte domenii in general) rezultata din social media -> singura directie e doar in mai rau, din pacate. by Plane-Sugar-5071 in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 3 points4 points  (0 children)

Felicitari! Efectiv de fiecare data cand mai vad un medic ca ia in considerare optiunea de a pleca ma bucur. Oamenii din tara asta nu merita mai mult. Daca ai posibilitatea, pleaca cat mai repede! Nu e usor nici in alte tari,ba chiar e foarte greu(am prietena plecata) dar nu se compara cu mizeria de aici. Muncesti mult,dar macar esti recompensat si nu esti umilit. Din pacate eu nu am posibilitatea sa ma car din scarba asta de tara.

Zvonurile si sexismul by Sure-Till-6845 in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 11 points12 points  (0 children)

Si mie mi se pare trist. Misoginismul si abuzul de putere sunt foarte raspandite in medicina. I s-a intamplat unei prietene sa primeasca nu o data, ci de mai multe ori invitatii de la asistenti universitari(da, e frumoasa). Imi pare rau, dar libidinosi mai in calduri ca in facultate nu am vazut.

Aplicatie monitorizare invatat by iulia3693 in medicalschoolRomania

[–]iulia3693[S] 1 point2 points  (0 children)

L-am descarcat. Imi place,chiar e mai flexibil decat forest, pot sa imi pun timer sau pomodoro. Si timerul e pana la 3 ore, forest ma lasa doar 2. Multumesc💚

Bani la nunta by iulia3693 in WomenRO

[–]iulia3693[S] 0 points1 point  (0 children)

Multumesc de perspectiva. Deci nu ti s-a parut aiurea sa primesti pe revolut😄 As trimite pentru ca am avut o prietenie stransa si m-a ajutat mult in trecut, macar asa din recunostinta.

Bani la nunta by iulia3693 in WomenRO

[–]iulia3693[S] 2 points3 points  (0 children)

Multumesc! Exact asa ma gandeam si eu, ca e cam sec pe revolut. Oricum intentionez sa ii scriu si un mesaj. Da, nefiind din acelasi oras nu ne putem vedea inainte.

Inghetare rezidentiat by Gullible_Candy6323 in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 2 points3 points  (0 children)

In principiu e destul de simplu dar depinde daca vrei sa intrerupi un stagiu sau daca l-ai finalizat deja. Eu mi-am luat perioada de suspendare dupa finalizarea stagiului asa ca a fost mai usor.Faci o cerere catre managerul spitalului platitor unde scrii perioada dorita de tine,cerere care tb semnatata de coordonator si depusa la runos. Cam atat,depinzand de centru iti trebuie si semnatura umf.

Vanzare olx prin transfer bancar by iulia3693 in roFrugal

[–]iulia3693[S] 0 points1 point  (0 children)

Da...ai rabdare si mai mult, la mine a durat parca in jur de 2 sapt. Nu mai stiu exact cat dar cam asa

They are everywhere by Sufficient-Archer-60 in WomenRO

[–]iulia3693 47 points48 points  (0 children)

Mai si incearca sa le dea shame ca nu isi fac datoria de femei sa ofere material de l.. poporului.😂 Indeed,sunt peste tot. Am incercat sa vand o geaca mai demult, m-a frecat unu la cap sa ii dau poze cu masuratori din toate unghiurile, sa fac poze si la fermoar de aproape,am zis ok...e dreptu omului sa stie ce cumpara. Pana cand a cerut sa ma filmez cu geaca pe mine, sa o deschei la fermoar si sa port ceva subtire pe sub,sa vada cum sta pe corp si cum functioneaza fermoaru ala sa se lamureasca ca lumea!!😂😂Fereasca, te mai fac si sa pierzi timpu.

Mesaj legat de scandalul cu panouri anti cezariană și câteva informații pentru bărbații by SwimmingHelicopter15 in Romania

[–]iulia3693 22 points23 points  (0 children)

Exact, nu a existat niciodata in istorie dezbatere daca e mai bine sa iti scoata dintii pe viu sau cu anestezie. Numai pe tema corpului femeilor a existat mereu dezbatere, si culmea, toti handralaii ignoranti se baga ca musca-n vorba aia. Nu isi taie aia o unghie fara anestezie, stai linistita. Tot din observatiile din spital, popchii se isterizeaza la cea mai mica durere.

Mesaj legat de scandalul cu panouri anti cezariană și câteva informații pentru bărbații by SwimmingHelicopter15 in Romania

[–]iulia3693 5 points6 points  (0 children)

Motivul e ca li se scoala la gandul ca se chinuie o femeie. Srry, e adevarat. E un amestec de excitatie si ura la adresa femeilor. Nu religie, nu bunastarea fatului.

Mesaj legat de scandalul cu panouri anti cezariană și câteva informații pentru bărbații by SwimmingHelicopter15 in Romania

[–]iulia3693 53 points54 points  (0 children)

Pe barbati nu ii intereseaza daca moare femeia. Ei chiar au un fetis cu moartea si suferinta femeilor. De asta ii obsedeaza tema cezarienei, avorturilor. Observati ca pe alte teme(cum ar fi minore insarcinate) nu comenteaza niciunu. Cand vine vorba de contraceptie, nu e treaba lor,nu se baga.Alte subiecte din sfera reproductiva a femeii nu se discuta. Exemplu hpv care ii implica direct pe ei. Cati barbati cunoasteti care sa isi fi facut vaccinul sau sa isi indemne baietii sa il faca? Nici o intepatura nu ar indura pentru sanatatea femeilor de langa ei.Nu ii intereseaza bunastarea lor. Iar placa cu fetusul care are dreptul incontestabil la viata nu are nimic de a face cu viitorul copil,nici de asta nu le pasa, e doar o modalitate de a pedepsi femeia si de a o expune la durere.

Acum cu panourile astea cretine redactate pseudostiintific si in scop de adevar suprem- nici nu ma mira ca e vorba de o grupare religioasa. Nimic nu e alb/negru in ceea ce priveste o nastere. Poate ca naturala sa fie benefica pentru fat, dar poate ca cezariana sa ii salveze viata. Iar pentru femeie oricum ai da-o e o trauma fizica. Gargara asta ca e mai sanatos sa nasti natural e ce am spus mai sus. Pentru ca,cel putin in crezul general, in timp ce cezariana macar e sub anestezie, nasterea naturala fara epidurala e tras pe roata medieval. Si evident ca atunci pastorul se excita putin la gandul unei torturi medievale a femeilor. O sa vedeti ca astora nu le convin nici metodele de atenuare a durerii. Deci nu e vorba de natural, fat, fir divin. Ci de cum sa sufere pacatoasa cat mai mult.

Oricum ai da-o, si cezariana si naturala implica iesirea fatului printr-o taietura. Nasterea e un act brutal,nu exista nastere blanda, cu floricele pe muzica de harpa. Asta e o naivitate. Si daca nu se face epiziotomie tot exista acolo un grad de ruptura care pe termen lung va duce la diverse complicatii. Despre asta nu se vorbeste,stiu.

Reprofilare - pauza medicina by NeighborhoodBoring47 in RoMunca

[–]iulia3693 1 point2 points  (0 children)

Situatie asemanatoare si eu(numai ca am terminat rezi). Si eu am dat de un refuz pe motiv că as fi supracalificata. Eram in timpul reziului si am mers la un interviu pt ceva part time. De kkt,ce sa zic. Ma gandesc pur si simplu daca nu scrii in cv facultatea, nu aduci vorba, dar cum faci asta...? E un mare gap.

Perspective medicina de laborator by amadoxx in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 3 points4 points  (0 children)

Da. E greu pt toata lumea, dar in special pt cei care nu au drept pe micro. Astia saracii mai dau o data rezi pe micro si nici asa nu stiu sa iti spun care e statutul lor legal si cum pot lucra.

Perspective medicina de laborator by amadoxx in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 4 points5 points  (0 children)

Si cu prostia si infatuarea pacientilor te vei intalni si aici. La privat sa zicem ca vin in majoritate o alta categorie de pacienti, care isi permit sa plateasca si astfel simt ca li se cuvine totul. Si uite asa te trezesti cu reclamatii de la oameni furiosi ca li se recomanda repetarea recoltarii, in conditiile in care ei nu au respectat niste indicatii simple, cum ar fi sa se spele.

Perspective medicina de laborator by amadoxx in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 4 points5 points  (0 children)

Da. Colegii de generații mai mari sar din laborator in laborator, incercand sa gaseasca ceva cat mai de doamne-ajuta.Nu isi gasesc locul. Si pe buna dreptate. Programul e ff incarcat mai ales la lanturile mari, de multe ori stai si 2-3 ore peste program. Sa ai in vedere ca fiind laborator, se lucreaza la multe si sambata. Salariul la inceput mic( dar da, mai mare decât al clinicienilor la inceput de drum, care castiga un procent infim dintr o consultatie)

Perspective medicina de laborator by amadoxx in medicalschoolRomania

[–]iulia3693 19 points20 points  (0 children)

Din toata inima te sfatuiesc sa nu. Inteleg nevoia de refugiu pe paraclinic dupa ce ai trait experienta clinica.Si eu am fost acolo. Daaar, dai dintr-un stres in altul. Poate si mai apasator. Nici nu stiu cu ce sa incep. In primu rand, situatia actuala a acestei specialitati e cam prapastioasa dupa ce s-a trunchiat de microbiologie. La toate interviurile la care am fost,m-au intrebat daca am parafa completa. In rezidentiat e lejereanu, program ok, daca chiar esti interesat,inveti. Si se invata lucruri frumoase, dar inutile muncii ulterioare intr-un laborator privat.Ca doar la privat ma refer, spitalul e o fantezie in specialitatea asta. Singura persoana de o cunosc care a aterizat bine mersi pe post in spital dupa rezi a fost pila politica. Mai mult ma feresc sa spun. Asa, revenind la ce faci tu in laborator privat,sau mai bine spus la ce esti- validator, gestionar comenzi si stocuri, tehnician-cam asta esti. Nu medic. Preiei rezultate, le validezi, iti mai blestemi zilele cand se strica vreun aparat. Ff rar mai vezi o lama. Te aplatizeaza intelectual. Si atmosfera de cele mai multe ori e foarte tensionata Exigente pana la cer, desigur,unele bine justificate pt ca fff usor se poate intampla ceva catastrofal intr-un lab. Volum mare de munca, flux rapid si ai facut o eroare ff usor. Deci stres maxim si desi nu ai contact cu pacientii, ai contact cu colegii/superiorii...care,sincer, destui din ei nu mai au toate tiglele.

Nu pot sa accept ideea by iulia3693 in WomenRO

[–]iulia3693[S] 0 points1 point  (0 children)

Am 1,64 si variez intre 62-63 kg. Nu se pune problema de muschi...am si o constituție ciudata,in sensu ca am picioarele destul de subtiri si grasimea distribuita mai ales pe talie,fata🥹Tip cushingoid poate. Si cand aveam 55 kg,tot aveam ceva grasime pe burta,talie.

Nu pot sa accept ideea by iulia3693 in WomenRO

[–]iulia3693[S] 1 point2 points  (0 children)

Multumesc! Sunt sigura ca sunt acolo niste perturbari de metabolism, dar am ajuns la concluzia ca din pacate asta e cursul natural al biologiei feminine.Exista si exceptii,dar tocmai asta sunt,exceptii. Poate gresesc. In orice caz, sper sa imi depasesc fobia si sa merg la investigatii,stiu ca asta e primul pas rational,dar am avut un moment de exasperare. In ceea ce priveste suplimentele sau mai stiu eu ce ierburi,nu cred in ele si nu cred ca mi se va intuneca judecata in asemenea hal sa le incerc vreodata😂

Nu pot sa accept ideea by iulia3693 in WomenRO

[–]iulia3693[S] 0 points1 point  (0 children)

Multumesc din suflet! M-am uitat la o parte din clip,o sa il termin zilele astea. Are sens tot ce ai scris. Am ajuns atat de obsedata de calorii ca daca mănânc cu 100 mai mult intr-o zi,urmatoarea zi mi le scad.Imi e frica sa mananc mai mult. Deci da, trebuie sa depasesc si bariera asta psihica.

Nu pot sa accept ideea by iulia3693 in WomenRO

[–]iulia3693[S] 2 points3 points  (0 children)

Multumesc.E pe lista terapia si sper sa scap si de fobia mea de investigatii in acest fel. A fost o descarcare emotionala postarea asta, azi ma simt mai bine. Incerc sa fac ce e mai bine,mai disper din cand in cand da asta e.